Nesnažte se zbytečně. Pět mužských povah, které nikdy nezměníte

  • 76
Ač bychom se měli mít rádi, jací jsme, tolerovat nějaké ty vady na kráse, přesto mohou vyvstat tendence přeci jen partnera (po)změnit. Přeměna osoby však rozhodně není snadným počinem. Někdy jde dokonce o proces nemožný, kdy jen ztratíte vlastní čas, energii a nervy.
Samotáři se svého prostoru nevzdají, jen vám do něj částečně dovolí vstoupit.

Volný jako pták

S tímto mottem sympatizuje nejeden muž. Ač ve vztahu (přes své prvotní odhodlání nenechat se polapit) partner po týdnech či měsících lehce zkrotne, tendence k životu po vzoru samotářského poustevníka nevymizí. Smiřte se s faktem, že s chlapíkem, který si nejraději hraje na vlastním písečku bez ohledu na druhé, nebudete nikdy „my“, ale vždy „já a ona“.

Může se zprvu zdát, že jde vcelku o pohodovou povahu, ovšem dost záleží na úhlu pohledu a také vaší toleranci. Na začátku vztahu vám možná bude dostatek prostoru pro vlastní potřeby a koníčky sympatický.

Časem vám ale pravděpodobně dojde trpělivost a přestane vás bavit partnerova odtažitost, jeho touha po chvílích samoty, nedodržování slova či slibu, nezájem trávit s vámi volný čas. 

Muži se samotářskou povahou se nechtějí vzdát svobody, která jim plně vyhovuje a na niž jsou zvyklí, nejsou tedy zcela ideálními protějšky pro ženy toužící po stabilním zázemí a jistotách, jež ctí tradiční rodinné nastavení.

Pohodlnost nade vše... Opravdu chcete na gauči prožít život?

Lenoch k pohledání

Protiklady se možná přitahují, na druhou stranu všeho moc škodí. I když se zrovna nemusíte řadit mezi vášnivé sportovkyně a adrenalinové fanynky, pravděpodobně vás partner, který většinu času doma jen proleží, nepřiloží ruku k dílu, nic ho nebaví a jakýkoliv návrh na výlet negativně komentuje, chtě nechtě přestane bavit.

Položte si otázku: opravdu toužíte mít po boku někoho, kdo promarní život povalováním se a sledováním televize? Můžete ho zkusit nadchnout pro nějakou činnost, možností je nespočet, jen se obrňte notnou dávkou trpělivosti. Pravděpodobně totiž veškerá vaše snaha přijde vniveč. 

Budete se jen hádat, zůstanete odkázána dělat vše po svém, a hlavně bez partnera. Pokud nemáte děti, tak se to ještě dá vydržet, prostě se zařídíte po svém. Ale jakmile na svět přijdou potomci, rozhodně změníte názor – jeho pohodlnost vás bude unavovat a otravovat.

Ač budete milovníkovi žen tisíckrát vyhrožovat, jak po další avantýře už...

Děvkař

Na nevěru každý člověk pohlíží jinak, ovšem když pak stojíme tváří v tvář realitě, najednou možná změníme názor na to, co bychom dělaly, kdybychom mu přišly na aférku. 

Jakmile vás partner pravidelně podvádí a vám se takové chování ani za mák nelíbí, ušetřete si energii a roky. Na nic nečekejte a běžte od něj. Někteří muži jsou zkrátka nepoučitelní a jejich touha po sexuálním dobrodružství je silnější než láska.

Panovačný muž mnohdy připomíná chování otce, co potřebuje svou holčičku...

Všeználek a generál

Panovačnost je vlastnost, která má mnoho podob. Od lehčí formy působící jako suverenita, což je u mužů vlastně docela sexy, až po neustálé sekýrování a přísun informací, jak danou věc dělat či nedělat. Lidé, kteří chtějí mít vše pod kontrolou, jsou pro své okolí čirým zlem, které vede mnohdy až k záhubě vztahu.

S partnerem disponujícím extrémními vůdčími sklony a touhou ovládat je těžké vyjít. Jen málokdo dokáže bez újmy na psychickém zdraví odolat nátlaku. 

Snaha o přeměnu dotyčného je ale ve většině případů jen ztrátou času. Panovačnost je potřeba si uvědomit, pochopit následky svého počínání a chtít s ní pracovat. A jelikož panovační lidé jsou přesvědčení o své pravdě, neumějí přiznat chybu a veškerou vinu hází na druhé, je to těžká práce i pro zkušeného terapeuta, natož pro vás.

Ilustrační snímek

Ledové srdce

Že manžel nejlepší kamarádky pravidelně nosí domů růže, vždy si vzpomene na výročí a narozeniny, neustále vymýšlí romantická překvapení? Tak to měla kamarádka velké štěstí, nebo lže. 

Asi jste si všimla, že většina pánů takto nefunguje. A to i tehdy, když do partnera budete hučet horem dolem, aby byl pozornější, víc s vámi komunikoval, občas vám vyznal lásku… Oproti jiným povahovým nedostatkům je ale emoční handicap tím nejmenším zlem.

Stačí se jen smířit s tím, že je potřeba na všechny pro vás důležité události pravidelně a zavčas upozorňovat. A že vám nechce shánět dárek, protože neví, čím by vás potěšil? Domluvte se na poukázce nebo obálce s penězi a vyberte si sama, co se vám líbí.

Berte to z té lepší stránky, alespoň se nebudete kysele usmívat nad nevhodným dárkem a vyhnete se dusné domácí atmosféře. Možná vám bude tu a tam chybět obětí nebo slova plná něhy, s tím se ale žít dá.

Odbornice radí

Anna Pašková, terapeutka emoční psychologie

„Každý jsme nějaký, a každý máme své klady i zápory. Než se pustíme do nového vztahu, je třeba si uvědomit priority a hodnoty, které jsou pro nás u partnera důležité a nepostradatelné. A zároveň si uvědomit, že když některé hodnoty chybí, můžeme tento nedostatek občas zkousnout. Partneři by měli být hlavně skvělí přátelé, mít alespoň jeden společný zájem a společný smysl pro humor, který je spojuje. Zamilovanost časem vyprchá, ale opravdové přátelství může trvat mnoho dalších let. Zároveň není nikdy od věci podívat se do partnerovy rodiny. Jaké tam převládají vztahy, jak se k sobě rodiče chovají, jak to celkově u nich doma vypadá. Tak to totiž podobně bude za pár let vypadat i u vás.“

Anna Pašková, terapeutka emoční psychologie