Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dvojice od Filly se vydražila za 25,2 milionu. Na Žofíně nabízeli české unikáty

  10:00aktualizováno  18:51
Obraz Dvojice od Emila Filly z roku 1934 se v Praze vydražil za 25,2 milionu korun. Je tak nejdražším prodaným meziválečným obrazem tohoto autora, oznámil pořadatel dražby Galerie Kodl. Za 22,8 milionu korun se vydražilo plátno Odchází a přichází z poválečného pařížského období malířky Toyen. Ceny jsou včetně aukční přirážky. Aukce vynesla téměř 240 milionů korun, prodalo se 97 procent z 224 položek.

Fillův figurální obraz Dvojice téměř zdvojnásobil vyvolávací cenu 13 milionů korun. Velkoformátový surrealistický olej pochází ze sbírky Jaroslava Borovičky. Aukce obrazu od Toyen začínala na sedmi milionech korun. „Dílo se do Prahy dostalo z francouzské rodinné sbírky, do níž bylo zakoupeno hned po dokončení přímo od autorky. Tento komorní, ale působivý obraz dosud zůstával veřejnosti utajen,“ uvedla Galerie Kodl.

Za plátno Jakuba Schikanedera Ulice v zimě s vyvolávací cenou šest milionu korun zájemce zaplatí 15,34 milionu korun. Olej Pohřeb figuralisty Joži Uprky se vydražil za 3,24 milionu Kč. Z děl Václava Špály se na aukci za víc než dva miliony korun prodalo zátiší Kytice, které pochází z majetku prezidenta Emila Háchy, nebo obraz z jeho raného období s názvem Pradlena, který do své sbírky zařadil spisovatel Karel Čapek.

Za raný olej Jana Zrzavého Noli me tangere, který veřejnost viděla naposledy v roce 1940, se cena v aukci zvýšila z vyvolávacích sedmi milionů na 9,24 milionu korun. Obraz zachycující moment z Janova evangelia, kdy se Kristus jako první zjevil Marii Magdaleně poté, co objevila jeho prázdný hrob, byl podle Galerie Kodl od svého vzniku součástí sbírky, kam jej autor osobně předal. Za plátno V kavárně od Rudolfa Kremličky zájemce zaplatí 4,2 milionu.

Kupkovo Početí se vydražilo za 115 milionů, je to nejdražší prodaný obraz v ČR

První část aukce měla charitativní rozměr. Na podporu festivalu Pražské jaro se vydražilo šest děl mimo jiné od Petra Nikla, Ivana Pinkavy, Milana Grygara a Jakuba Roztočila, inspirací jim byl cyklus symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany. Výtěžek byl téměř dva miliony korun. Část aukce pro Centrum Paraple, které pomáhá lidem s poškozením míchy, přinesla zhruba 1,75 milionu korun. Dražila se díla například od Ronyho Plesla, Jakuba Špaňhela, Michala Mráze a Jana Híska.

  • Nejčtenější

Strach posílá muzikál Anděl Páně k soudu. Karlín jej uvede v upravené verzi

12. června 2024  16:29

Drogy a aktivismus. Umělci ostře vystoupili proti směru AVU i Národní galerie

14. června 2024  17:31

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Byla jsem na sebe přísná. Trvalo najít pochopení pro své „chyby“, říká Langerová

11. června 2024

To on z nás dělal osobnosti. Se Schmidem se loučili Eben, Dejdar i Lábus

13. června 2024  12:51,  aktualizováno  15:09

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

RECENZE: I rodinný seriál může mít mozek, dokazuje premiérová Mozaika

11. června 2024

Tři animované filmy českého producenta uspěly na mezinárodním festivalu v Annecy

17. června 2024  10:35

RECENZE: Jak idol Krajčo potkal pivní partu v reklamě na Ostravar

17. června 2024

Hašek nebyl ožrala či zrádce, hájí filmařka autora Švejka. Jeho život je plný záhad

16. června 2024

Legendární Lassie se zase vrací. Tentokrát už má vlastního kaskadéra

16. června 2024

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák