Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Eskalátory vedoucí na novou lávku věčně vypínají vtipálci, SŽ řeší i další vady

  11:07
Nedávno otevřená lávka přes železniční koridor v Pardubicích má vady a Správa železnic ji bude reklamovat. Byť lidé nadávají hlavně na eskalátory vypnuté náhodnými vtipálky, Správu železnic více trápí větší nedodělky.

Politici v čele s premiérem Petrem Fialou poslední květnový den náležitě slavnostně ukončili přestavbu železničního uzlu Pardubice. Od té chvíle se však o projektu za sedm miliard korun objevují pouze negativní zprávy.

Nejprve se na nové zastávce Pardubice centrum srazily dva vlaky. Tragická nehoda, která stála život čtyři ženy ze Slovenska a Ukrajiny, se stala i proto, že v kolejišti není spuštěný zabezpečovací systém.

V posledních týdnech se tématem na sociálních sítích staly hlavně eskalátory na nové lávce, které údajně nefungují, jak by měly.

„Navštívili jsme osobně lávku v rozmezí týdne po jejím otevření a ani v jednom případě eskalátory nebyly funkční,“ napsali na Facebook třeba správci profilu Pardubice v České republice, kteří často komentují dění v krajském městě.

Nicméně podle zástupců Správy železnic problém s eskalátory je spíše marginální a mohou za něj kolemjdoucí vtipálci. Eskalátory nejezdí na lávce trvale, ale rozjedou se až ve chvíli, když k nim někdo přijde a fotobuňka zaregistruje pohyb. Často se však nestane vůbec nic.

Příčinou odstavených schodů není žádná porucha, ale nevhodné používání tlačítka STOP. „Pojízdné schody jsou od otevření lávky v provozu a za tím, že tomu tak občas není, nestojí žádné technické důvody. V Pardubicích se bohužel opakovaně setkáváme s tím, že lidé zneužijí nouzové vypínání eskalátorů a bezdůvodně je zastaví,“ řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

V takovém případě potom musí zastavený eskalátor po kontrole na místě opětovně spustit personál stanice. Do té doby pojízdné schody nemohou řádně sloužit ostatním cestujícím. Hlavně imobilní cestující se však nemusejí bát, že na peronu zůstanou uvězněni. Přesun mezi lávkou a nástupištěm je dál zajištěn výtahem.

Kvůli bezpečnosti musí eskalátory nouzové tlačítko mít, aby je bylo možné zastavit třeba v případě pádu cestujícího nebo v jiné závažné situaci. Mluvčí Správy železnic upozornil, že nádraží je pod dohledem kamer a v případě, že by veřejně prospěšné zařízení bylo zneužíváno opakovaně, budou záznamy předány policii.

Železničáři reklamují další vady

Není to jediná věc, kterou Správa železnic s lávkou za 300 milionů korun, řeší. Železničáři řeší hlavně nedodělky. Chystají se proto lávku u stavební firmy reklamovat.

„Ukazují se některé nedostatky a vady, které předkládáme zhotoviteli v rámci reklamace a budou v krátkém čase odstraněny. Především půjde o reklamaci odtokových poměrů z pochozích ploch, dokrytování kabelizace a zaslepení nefunkčních otvorů,“ uvedl mluvčí SŽ Dušan Gavenda pro server iROZHLAS.cz.

Všímaví lidé si všimli i dalších nedodělků. A nebylo jich vůbec málo. „Drát na pletivu je zastřižený do ostrosti infuzních jehel. Z boků jsou nekryté eskalátory, které odejdou vlivem počasí během první zimy. Odtokové kanálky začínají být pomalu ucpané, navíc do nich bude těžko odtékat voda, když se podlaha k nim nesvažuje. Je tam volně dostupná elektroinstalace ve výšce zábradlí. Tak schválně, který vandal to první propálí zapalovačem?“ popsal nejviditelnější závady jeden z přispěvatelů na profilu Pardubický kocourkov.

Zhotoviteli přestavby pardubického uzlu byly společnosti Eurovia CS, Chládek a Tintěra Pardubice, Elektrizace železnic Praha a GJW Praha. Firmy pracovaly na uzlu zhruba čtyři roky.

Co se týká samotné lávky, tak se dlouho řešilo, kdo ji bude provozovat. Zda město Pardubice, nebo Správa železnic. Nakonec domluva zní tak, že nadchod převezme radnice zhruba do roka. „Předpokládám, že Správa železnic bude chtít závady po dodavateli odstranit tak, aby lávka byla v bezvadném stavu, aby až jednou dojde k převodu lávky na město, netrpěla těmito vadami,“ uvedl pro náměstek pardubického primátora Jan Hrabal z ANO.

Všechny zmíněné problémy a nedodělky však neznamenají, že lávka mezi autobusovým nádražím a sídlištěm Dukla se bude zavírat. Zkušební provoz zatím pojede dál. A to včetně zmíněných eskalátorů.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Liják zatopil ulice, lidé se ve vodě ráchali i s nafukovacím plameňákem

Ve čtvrtek večer se Pardubicemi prohnal velmi silný přívalový déšť, který zatopil centrum města. Toho se však místní nezalekli, ba naopak. Vyrazili do ulic a užívali si vodní hrátky v lagunách.

12. července 2024  11:43

Je to rebel! Většinu hlášek jsem vymyslel sám, vzpomíná Petr Nárožný

Premium

Spadlo ti to, Máchale, seber si to. Já přijdu. Je to rebel! Větičky, které zlidověly díky čtyřicet let staré pohádce S čerty nejsou žerty. Petr Nárožný v ní hrál nerudného kaprála. Teď pohádku uvádí...

8. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proklínaná silnice I/35 u Hřebče se opět uzavře, řidiče čeká několik objížděk

Velké dopravní omezení na Svitavsku po několik příštích týdnů značně zkomplikuje provoz na hlavním silničním tahu I/35 mezi Hradcem Králové a Olomoucí. Řidiče osobáků čeká ve směru od Svitav na...

7. července 2024  8:59

Krutý příběh dlouho utajovaného vítěze Velké pardubické. Za úspěch přišla smrt

Premium

Úspěch se neodpouští. Toho se držela v 50. letech Státní bezpečnost, která dohnala k smrti Vladimíra Hejmovského, nejstaršího vítěze Velké pardubické z roku 1951. Je otázkou, zda tehdy skokem z okna...

10. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženy v bouřce zaháněly koně do stájí, zasáhl je blesk. Jedna zavolala pomoc

Středeční velké bouřky si na Pardubicku kromě zpožděných vlaků a popadaných stromů vyžádaly také lidská zranění. V Časech blesk uhodil do dvou žen. Jedna upadla do bezvědomí, druhá stihla přivolat...

11. července 2024  11:38

Ve Chvaleticích hořela dvougaráž. Hasiči vytáhli dvě propanbutanové lahve

Ve Chvaleticích na Pardubicku v neděli v podvečer hořela dvougaráž. Původně hasiči oznámili, že oheň zachvátil rodinný dům. K ohni hasiči vyjeli po 19:00. Při požáru nebyl nikdo zraněn.

14. července 2024  20:33

Rok v nových Mlýnech: Pardubickou galerii navštívilo třikrát víc lidí

Gočárova galerie už funguje v Automatických mlýnech rok. Starou mlýnici zdařile přeměněnou na nové sídlo krajské galerie navštívilo za tu dobu čtyřiačtyřicet tisíc lidí.

14. července 2024  8:52

Plátno je už na místě. Letní kino v Pardubicích spustilo program

O něco později než obvykle začala už 19. sezona bezplatného letního kina v Pardubicích. V nabídce jsou české filmy, oceněné snímky i kasovní trháky. První film se vysílal v pátek, další budou...

13. července 2024  8:11

Pardubickou ofenzivu doplnili dobře známý Zifčák a německý objev Leipold

Pardubičtí fotbalisté posílili týden před začátkem prvoligové sezony ofenzivu. Východočeský celek získal na roční hostování ze Sigmy Olomouc útočníka Pavla Zifčáka, jenž se vrací do bývalého...

12. července 2024  18:09

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...