Zimní depka si na vás nepřijde. Pomůže metoda tunelu nebo krásných zítřků

  • 2
Lidstvo se – alespoň v našem zeměpisném pásmu – dělí na dva druhy. První má depky v listopadu, druhý v lednu a únoru. Pokud patříte právě do této skupiny, určitě rádi vyzkoušíte některou z metod, které spolehlivě pomáhají překonat nejotravnější období roku.
Ilustrační snímek

Metoda č. 1 Vnímejte dnešek jako tunel

Každý, kdo už prolezl pubertou, ví, že neexistuje lidský život bez mizerných období. Nemluvím jen o sezonních „depkách“, ale i o nepříjemnostech, jako jsou nemoc, rozvod, ztráta práce… (doplňte si sami).

Podle známého hesla o ďáblovi, který kálí vždy na jednu hromadu, se nám obvykle sejde hned víc takových zátěží najednou. Je typické, že když jste z nějakého důvodu v nepohodě, začnou se nabalovat další vztahové i pracovní problémy. Jste přece v nepohodě, takže si naštvanost světa přivoláváte už jen tím, jak se tváříte. Začarovaný kruh.

Východ slunce v zimě 2023

V kolik hodin nás v tomto období budí sluneční paprsky?

1. ledna v 8.01
15. ledna v 7.55
1. února v 7.36
15. února v 7.13
1. března v 6.46
15. března v 6.16

Jak vidíte, to nejhorší už máme za sebou!

(zdroj: in-počasí.cz)

Co funguje? Vnímat takové období jako tunel. Protože tunel je ohraničený. Než jsme do něj vlezli, svítilo slunce, příroda oslňovala barvami a zpěvem drozdů a vzduch voněl hlínou a květinami.

Najednou tunel – tma, vlhkost, zatuchlý vzduch, fuj. Pokud to není jen takový malý tunýlek, může se stát, že konec dlouho nevidíte, a tak propadnete pocitu, že váš život už bude vypadat jen takhle. Ale to je nesmysl. Každý tunel má začátek i konec.

Když jím procházíte, zatnete zuby a přepnete na režim „dokážu to, stejně nemám na výběr“. No a pak uvidíte světlo. A při troše štěstí to nebude pověstný rychlík.

Teorie tunelu skvěle funguje na nepříjemná životní období, takže není důvod, aby nefungovala i v zimním šeru. Někdy zkrátka stačí přepnout na autopilota a nevyčítat si, že vás to pošmourno otravuje. Nesnáším to, no a co? Však to brzy skončí.

ilustrační snímek

Metoda č. 2 Je čas na trochu sobectví

Pomáhala jste celý loňský rok bližním? Organizovala jste sbírky pro trpící, nakupovala nepohyblivé babičce v sousedství, pekla koláče na dobročinné akce a pravidelně obtelefonovávala osamělé tetičky? To jste skvělá a zasloužíte si pár týdnů vysadit.

Každý, kdo se stará o ostatní lidi, zná termín „syndrom vyhoření“. Kdo pracuje v pomáhající profesi, měl by si dávat pravidelně oddechový čas, totéž platí pro všechny, kdo se snaží dělat maximum pro správné fungování světa.

TEST: Máte se ráda? Zjistěte, jestli na sebe nejste moc přísná

Pokud patříte mezi energické „matky Terezy“, máte možná pocit, že bez vás se to všechno neobejde. Ale dopřejte si pár týdnů sobectví. Plánovaně a bez výčitek. Potřebujete opečovat i sebe, abyste mohla zas (třeba od jara) pomáhat ostatním.

Zkuste přeorganizovat své povinnosti tak, aby se jich alespoň na pár týdnů ujaly vaše velké děti, kamarádi, nebo naopak maminka, která už je v důchodu.
A dejte si zásadní úkol – péči o sebe.

Ne takovou tu komerční, jako jsou kosmetické salony a wellness víkendy (i když nic proti nim!). Máme na mysli nenápadnou, přirozenou sebepéči, která nestojí ani korunu.

Myslet na budoucnost je zkrátka někdy potřeba. Jsou i situace, kdy vám to může zachránit život. A je to superschopnost, pokud zrovna procházíte tunelem.

Například: přestaňte být na sebe tvrdá. I když jste zvyklá, že musíte „fungovat“, dejte si termín, do kdy si zkrátka ulevíte. Třeba konec února? A jak to udělat? Co nějak takhle?

Přestaňte si aspoň na pár týdnů vyčítat, že nevstáváte ráno o půl hodiny dřív, abyste si zacvičila. Je zima, vaše tělo přirozeně potřebuje spánek, tak mu vyhovte. Čas pravidelného drilu zase přijde, až se trochu oteplí a bude víc světla. Neobviňujte se ani za to, že špatně jíte, málo čtete, moc odpočíváte, málo navštěvujete rodiče, moc jíte čokoládu a málo chodíte na procházky.

Všechny tyhle ušlechtilé cíle jsou samozřejmě správné – ano, je bezva, když dokážete jíst zdravě, zorganizovat si čas, navštěvovat osamělé a sportovat. Ale také je potřeba přijmout, že jsou období, kdy to jde hůř, protože zkrátka máte málo energie, a nenasadit si výčitkami do hlavy ještě další zdroj stresu. Dejte si pohov a těšte se, že váš akční čas zase přijde.

Ilustrační snímek

Metoda č. 3 Teorie krásných zítřků

Všichni mudrcové světa se shodují, že je třeba žít dneškem. Kdo se prohrabává minulostí nebo žije pro budoucnost, nemá žádný život, protože život se odehrává právě teď. Ano, zní to logicky, ale ne vždy to funguje.

Pokud zrovna procházíte tunelem – ať je to nějaká složitá situace, nebo prostě jen období roku, které nesnášíte a jste z něj unavená – představa budoucnosti zkrátka pomáhá. Jsou i situace, kdy vám to může zachránit život. A je to superschopnost, pokud zrovna procházíte tunelem.

Když se léčíte ze zimní depky, podle teorie krásných zítřků se můžete pustit do spousty věcí. Pěkně podle nátury. Někdo to má jednoduché – zahrada a balkon budou od března vyžadovat spoustu pozornosti, takže právě teď je čas prostudovat odborné knížky a objednat v e-shopech nová semínka, zjistit, kam se dá zajet pro odolnou odrůdu švestky, a promyslet si, jestli se konečně pustíte do stavby skleníku a kolik to v současné situaci bude stát.

Nedejte stresu šanci držet vás v šachu. Sedm způsobů, jak mu vzdorovat

Milovnice cestování stráví leden hledáním ideálního bytečku s výhledem na zátoku v italském městě La Spezia, anebo přesvědčí rodinu, že letos to bude mnohem lepší na Rujáně a Balt je navíc trendy, takže bude čím se chlubit…

Organizátorky místního majálesu právě teď nasmlouvají kapely a stánkaře, zatímco majitelé foodtrucků vyzkoušejí nové varianty náplně do burgerů, aby nenudili sebe ani zákazníky dva roky po sobě tímtéž. A kdo na léto chystá dětské tábory s angličtinou a kreslením, má nejvyšší čas to pěkně promyslet a doladit, aby mohl koncem jara rozvěsit plakáty.

Ilustrační snímek

Metoda č. 4 Staňte se největším borcem

Tak tenhle poslední způsob, jak přežít zimní temno, není pro každého. Vyžaduje člověka s velkou energií a odhodláním. Trochu připomíná oblíbené facebookové fóry, v nichž člověk nejdřív popíše svůj dokonalý životní styl (už dva měsíce nejím sladké, nedotkl jsem se alkoholu, čtyřicet minut denně posiluji a tak dále) a nakonec připíše větu „nevím, kdo to napsal, ale jsem na něj tak hrdý, že jsem to musel sdílet“. Přesto tyto bytosti mezi námi žijí.

Největší borec vzdoruje zimě tím, že je tvrdší než ona. Ráno začíná koupelí v ledovém zahradním jezírku. Nikdy netopí v ložnici, protože teplý vzduch ničí spánek, zatímco chlad ho prohlubuje. Všechny zimní víkendy tráví venku, tedy ve spící přírodě, v níž nám ostatním holé větve stromů připomínají ruce kostlivců.

Otužování v ledové vodě je hit. Kdy s ním začít a na co si dát pozor

Chodí po liduprázdných brdských kopcích a je vděčný, že skončily lockdowny, protože tenkrát tam bývalo narváno jako na Václaváku. Miluje dlouhé zimní večery, a místo aby je strávil u desátého kriminálního seriálu na HBO, přečte všechny knihy, které se mu nashromáždily za minulý rok na nočním stolku.

Klíčí v kuchyni semínka, aby do sebe nacpal co nejvíc vitaminů, a peníze ušetřené za umělé potravinové doplňky investuje do kvalitních přírodních vonných svíček, protože atmosféra je základ duševní odolnosti.

Že to neumíte? Nic si z toho nedělejte, já taky ne. Patřím mezi zimní lemry, které se sice občas do přírody vykopou, ale o nějaké pravidelnosti se nedá mluvit, a mnohem spíš mě najdete doma za pecí.

No a co? V tom je právě to kouzlo. Udělejte přesně to, co si vaše duše a tělo žádají, a pokud je to každoroční lednové rozpliznutí do podoby bledého jeskynního ještěra, nebraňte se tomu. Slunce přijde. Budeme odpočatí a život se zas naplno rozjede směrem, který máme rádi.