Laura Janáčková

Laura Janáčková | foto: Lucie Robinson

Sexu či slovní blízkosti se nevzdávejte, nabádá sexuoložka páry

  • 46
Epidemie a nouzový stav je přechodné období, uklidňuje stresované čtenáře sexuoložka a psycholožka Laura Janáčková. „Nezapomínejte, že pocit blízkosti druhého lze dosáhnout i díky pohlazení, obejmutí, laskavému slovu a vzájemnému porozumění. Právě z těchto ingrediencí se křesají jiskry lásky a touhy,“ poradila online.

Odpovědi Laury Janáčkové najdete zde.

Než se úplně sexu vzdát, tak těm, kteří mají z nákazy extrémní obavy a jsou riziku vystaveni, doporučila sexuoložka stoprocentně bezpečné aktivity jako sexting, kybersex, masturbaci a podobně.

„Jestliže byl váš sexuální život před touto dobou byl uspokojivý a nyní nedošlo k vážným partnerským problémům, je pravděpodobné, že sex se po odeznění stresu a aktuální situace hrozby opět navrátí k normálu. Nyní komunikujte s partnerem, že vám chybí doteky a pokuste se alespoň nastartovat slovní blízkost,“ poradila dvojicím, které mají v oblasti sexu v souvislosti s nouzovým stavem problémy.

Sexuoložka a psycholožka Laura Janáčková v současnosti čelí většímu zájmu klientů, stejně jako další psychologové. „V ordinaci zaznamenávám také stesky žen - milenek - žijících v partnerském trojúhelníku, pro které je mnohdy stresující žít v odloučení, odkázáni ve větší míře pouze na sexting. Problém popisují i mladí lidé zatím bez partnera, v důsledku snížených příležitostí k seznámení,“ popisuje čerstvé zkušenosti z praxe.

Sex může být zbraň proti strachu z virů. Klidně i v roušce a zezadu

Sex je kořením v partnerském vztahu, a to i v dobách těžkých. „Může snížit stres, zlepšit náladu, sblížit, zvýšit toleranci i porozumění,“ uvádí sexuoložka. „Na počátku vztahu je vášnivý sex projevem lásky a žádostivosti, jež zvyšuje vzájemnou závislost partnerů. Po období zamilovanosti se jeho role do jisté míry mění, ale jeho pozitivní vliv na soužití je prokazatelný. Aktuální poznatky z praxe však naznačují, že délka karantény, stejné prostředí, přítomnost dětí, eventuálně vztahová ponorka ve skutečnosti sexu moc nepřejí, neboť mnozí manželé popisují spíše snížení sexuální apetence,“ říká Janáčková.

Podle statistik ze zemí, přes které už koronavirová vlna přešla, se očekává, že se po skončení karantény budou lidé víc rozvádět. Někteří naopak předvídají, že se narodí víc dětí.

Podle Laury Janáčkové obecně platí, že jakýkoliv delší čas společně trávený je do jisté míry stresující pro všechny zúčastněné. Stoupá napětí a lidé se více hádají či nekomunikují, gradují partnerské spory. Aktuální situace je navíc vyhrocená zdravotní hrozbou a možnými sociálními a finančními důsledky.

„Je tedy možné, že někteří mohou v rozchodu či rozvodu vidět řešení. Osobně v této době registruji zvýšený zájem klientů o moje služby a jsem přesvědčena, že hlavní vlna teprve přijde. Nicméně věřím, že procento rozvodů u nás nijak výrazně nestoupne,“ uvedla sexuoložka a psycholožka.