Čtvrtek 25. února 2021, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 25. února 2021 Liliana

Příběh Jindry: Bývalá tchyně a švagrová mají na syna špatný vliv

  0:40
Před pěti lety jsem se rozvedla, syn byl tenkrát malý a já ho dostala do péče. Po nějaké době jsme se s bývalým manželem domluvili, že zkusíme střídavou péči, syn také chtěl být víc s tátou. Zpočátku to fungovalo, ale čím dál víc se na synovi projevuje nedobrý vliv mé bývalé tchyně a švagrové.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Napište svůj příběh i vy

Příběhy jsou upraveny redakcí. Vycházejí z vašich skutečných problémů, s nimiž se svěřujete v partnerské poradně, v diskusích nebo z e-mailů, které posíláte na ona@idnes.cz. Respektují vaši anonymitu.

Bylo mi třicet, když jsem poznala svého manžela. Měla jsem za sebou už jedno nepovedené manželství a do nového jsem se moc nehrnula. Zpočátku jsme se jen oťukávali, nedá se říct, že bych se do něj hned zamilovala, ale bylo mi s ním dobře. Byla jsem už nějakou dobu sama, moje kamarádky měly rodiny, neměly už tolik času co dřív, mí rodiče žili na druhém konci republiky. A s Pavlem byla zábava, byli jsme stejná krevní skupina, jak často říkal, oba jsme měli rádi výlety do přírody a sport.

Nejdřív jsme byli jen kamarádi, vídali jsme se tak dvakrát do týdne, chodili jsme spolu běhat, vlastně při běhu v parku jsme se poznali. Pak jsme se scházeli i při jiných příležitostech, až přeskočila jiskra a byli z nás milenci. Po roce jsem otěhotněla, a i když jsem po druhé svatbě netoužila, Pavel mě přemluvil. Prý kvůli mámě – byla ze staré školy, říkal, a vadilo by jí, kdybychom spolu jen žili.

Dvě matky

Pavel měl už jen matku a sestru, o sedmnáct let starší. Narodil se, když už rodiče ani nepočítali s tím, že by mohli mít ještě dítě. Matce bylo přes čtyřicet let, a dokonce se zpočátku domnívala, že se hlásí přechod, ne těhotenství. Jak matka, tak sestra byly na Pavla dost upnuté, pořád to byl jejich malý Pavlínek, o kterého se musí starat a rozmazlovat ho. Jednou mi řekl, že měl vlastně dvě matky. Ovšem budiž mu ke cti, že se na něm, až na výjimky, ta jejich starostlivá péče nepodepsala.

V době, kdy jsme se poznali, žil Pavel už nějakou dobu sám, měl pronajatý byt, prý už nemohl snášet tu péči matky a sestry. Pavlova sestra byla typická stará panna – prý panna doslova nebyla, ale muže také neměla. Mně tvrdila, že se měla vdávat, ale nakonec se rozhodla, že raději zůstane sama, na rodinu se necítí a samotné je jí dobře. Ovšem žila dál s matkou.

Když jsme s Pavlem začali náš vztah brát vážně, nastěhoval se ke mně. Mám vlastní byt a bylo zbytečné, aby dál žil v pronájmu. Pár měsíců po svatbě se nám narodil syn. Já zůstala doma, sem tam jsem si přivydělávala rešeršemi pro jedno nakladatelství, Pavel pracoval jako technik. Bylo nám dobře, měli jsme se rádi a hodně jsme se věnovali synovi. Jediné, co mě štvalo, byla Pavlova rodina, vlastně už jen matka se švagrovou. Jeho otce jsem ani neznala, zemřel pár let předtím, než jsme se poznali.

Ukradla jsem jim jejich chlapečka

Obě mi dávaly od prvních chvil najevo, že jim jejich Pavlínka kradu, že bude vedle mě trpět, že se o jeho blaho nedokážu postarat. Byly chladné, mluvily se mnou na půl pusy a probodávaly mě pohledy. Vadilo mi to, chtěla jsem mít s nimi hezký vztah, ale fakt to nešlo. Pavel mě vždycky přesvědčoval, ať to přejdu, že s nimi žít nebudu, beru si jeho, ne jeho matku a sestru. Tak jsem se snažila to skousnout. Vím, že mě pomlouvaly, že se mu snažily rozmluvit, aby si mě vzal, ale nepochodily. Když se mi narodil syn, naše vztahy se trochu zlepšily, ale jen o kousíček. Malého ale zbožňovaly.

Bohužel naše manželství s Pavlem skončilo. Je zbytečné rozebírat proč, prostě jsme se začali jeden druhému jako partneři odcizovat a rozvedli se. Naštěstí jsme zůstali přáteli, především kvůli našemu synovi. Byly mu čtyři, když se táta odstěhoval. S Pavlem jsme se na podmínkách rozvodu, rozdělení majetku a především výchově syna dokázali domluvit. Syn zůstal se mnou, Pavel ho často vídal, pronajal si byt nedaleko od nás, aby mohl být synovi nablízku.

Střídavá péče

Když šel syn do první třídy, přišel exmanžel s nabídkou, že by chtěl syna do střídavé péče, 14 dní u mě, 14 dní u něj. Vzhledem k tomu, že by to pro syna nebyla nějak zásadní změna – byl s tátou často a měl ho moc rád – a také sám chtěl, souhlasila jsem. Klapalo to, syn se prostě každých 14 dní přesunul o pár ulic dál, i během těch dní, kdy byl u táty, se se mnou vídal, stejně tak, když byl u mě, viděl i tátu. Byli jsme vlastně spokojení všichni tři.

Jenže v poslední době přestávám být spokojená já. Už se několikrát stalo, že exmanžel musel v době, kdy měl syna na starost, požádat o pomoc svou matku a sestru, které bydlí také nedaleko. Má nyní práci, kdy ho občas povolají nebo se nečekaně zdrží, někdy i přes noc, a on se tak nemůže o syna postarat. Což o to, nechci bránit synovi v kontaktu s babičkou a tetou. Ale zjistila jsem, že, nejspíš naschvál, mu dovolují věci, které nesmí. S jeho tátou jsme v tom, jak syna vychovávat a co mu dovolit či nedovolit, ve shodě, nikdy nejdeme jeden proti druhému. Bohužel tchyně se švagrovou to berou jinak. Třeba mu dovolí dívat se na filmy a pořady, které mu my nedovolíme, cpou ho sladkostmi, spát může jít, kdy se jemu chce, úkoly dělat nemusí nebo je udělají prakticky za něj. Syn se přiznal, že když babičce řekl, že se máma bude zlobit kvůli něčemu, co nesmí a ona mu dovolila, tak mu prý odpověděla: jen ať se zlobí, však si tě nezaslouží. A to je další věc, často na mě doslova kydají špínu a syn mi to pak doma často i s brekem řekne.
Jindra

Názor odbornice: Promluvte s Pavlem

PhDr. Magdalena Dostálová, psycholožka a psychoterapeutka Poradny pro rodinu,...

PhDr. Magdalena Dostálová, psycholožka a psychoterapeutka Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Praha 12.

Vážená Jindro! Jedním nedůležitějších předpokladů pro střídavou výchovu je schopnost rodičů efektivně komunikovat. Vyrozuměla jsem, že se s exmanželem domlouváte k oboustranné spokojenosti a hlavně máte zacíleno na jednotný přístup vůči synovi. Nepíšete, zda jste s exmanželem zkoušela o svých zjištěních mluvit. Nezdráhejte se před ním vyjádřit obavy. Popište své a synovy pocity, když od babičky slyší výrok, že si ho máma nezaslouží. Promluvte s Pavlem o tom, jak moc citlivě syn podobné výroky vnímá.

Troufám si říct, že Pavel nechce, aby bylo jeho synovi ubližováno. Dokážu si představit jistou benevolenci, je-li dítě zrovna u babičky (prarodiče rozmazlovat mohou, nemusí vadit, když se u nich nedrží striktně pravidla, která má dítě u rodičů). Nepřipadá mi však vůbec vhodné, jestliže se babička o mámě vyjadřuje tak, že si „dítě nezaslouží“. Bere tak dítěti jistotu, která je pro něj k dobrému psychickému vývoji klíčová. Dítě pak v nejhorším případě může zažívat úzkosti a obávat se ztráty matky (protože si jej přeci nezaslouží).

Pro dítě (i pro to, jehož rodiče jsou rozvedeni) je důležité, aby mělo kontakt i se svými prarodiči. Nikdy však není šťastným přístupem znevažovat před dítětem jeho blízké. Bude-li pro vás pomocí, když byste při komunikaci s exmanželem měla mediátora, neváhejte se obrátit na některou z manželských a rodinných poraden. Podobná témata jsou tamním odborníkům denním chlebem.
PhDr. Magdalena Dostálová

Co mám podle vás dělat?

celkem hlasů: 1001

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 25. ledna 2021. Anketa je uzavřena.

2. Mám exmanželovi říct, že vždy, když bude muset od syna odjet, předá ho zpátky mně, a ne své matce a sestře?921
1. Mám strpět, že syn je občas u babičky, naštěstí to není hodně často?32
4. Mám požádat o zrušení střídavé péče?27
3. Mám se obrátit na sociálku a stěžovat si na to, že je syn u tchyně v době, kdy má být s otcem, a podle mě mu to nedělá dobře?21
Autoři:
  • Nejčtenější

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Rozbila jsem jí držku a jemu rozsekala telefon, líčila náhradní manželka

Zatímco Barča (32) je především milující maminka a hospodyně, což ji naplňuje, Kristýna (29) se nechce své rodině...

Trojnásobná máma vydělává odhalenými snímky, ostatní matky ji šikanují

Měsíčně si čtyřiačtyřicetiletá maminka vydělá v přepočtu přes tři miliony korun. A to díky fotkám ve spodním prádle,...

Playmate není spokojená s velikostí ňader, chce je ještě zvětšit

Dvaatřicetiletá Nicole Angele z Floridy nikdy nesnila o ničem jiném než o bujném poprsí. Nyní mají její přednosti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Příběh Zuzany: Přítel mi byl nevěrný s naší rodinnou kamarádkou

Po roce a půl společného bydlení jsem zjistila, že mě přítel podvádí s naší společnou rodinnou kamarádkou, s jejím...

Nevěra nemusí vždy znamenat konec. Nebojte se dát vztahu ještě šanci

Bokovku v partnerství vnímáme coby pomyslný nůž do zad. Když už se milenecký poměr provalí, neumíme se zradou protějšku...

Dcery mi dělají závaží, říká fitness lektorka, která zhubla 22 kilogramů

Andrea Zomberová přibrala během těhotenství, kila navíc jí po porodu jako fitness instruktorce překážela. Proč chtěla...

Zanechá pandemie stopy v duších našich dětí? Odborníci mají jasno

Distanční školní výuka, minimální sociální kontakty, nedostatek možností, kde a jak vybít svou energii a jak načerpat...

Pronájem bytu 2+kk 70m2 Jesenice Zdiměřice
Pronájem bytu 2+kk 70m2 Jesenice Zdiměřice

Hrnčířská, Jesenice - Zdiměřice, okres Praha-západ
14 999 Kč/měsíc

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...