Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. července 2021 Bořivoj

Příběh Adély: Nemám štěstí na muže

  0:06
Ve svém životě jsem potkala několik mužů, zažila jsem milenecké vztahy i manželství. A nemůžu říct, že bych byla vysloveně šťastná, že bych byla v některém z těch vztahů spokojená. S manželem jsme to dokonce zkusili dvakrát. Nevím, jestli je chyba ve mně, nebo prostě nemám štěstí při hledání toho pravého, s nímž bych chtěla zestárnout.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Moje matka mě odmalička zásobovala různými rčeními, pomalu na každou situaci měla jedno nebo dvě po ruce. Co jen jsem se jich naposlouchala. Máma se jimi denně řídila, takže bez práce nebyly koláče a z postele mě tahala se slovy: ranní ptáče dál doskáče.

Ovšem dnes nesnáším další její oblíbená: každý svého štěstí strůjcem a štěstí přeje připraveným. Byla jsem připravená na lásku už od puberty, vysnila jsem si muže a dvě děti, krásný dům a hlavně štěstí a lásku. Byla jsem přesvědčená, že mě to štěstí potká, že se mi sny splní. Jenže všechno je jinak, nevím si se životem příliš rady.

S manželem to napoprvé nevyšlo

Napište svůj příběh i vy

Příběhy jsou upraveny redakcí. Vycházejí z vašich skutečných problémů, s nimiž se svěřujete v partnerské poradně, v diskusích nebo z e-mailů, které posíláte na ona@idnes.cz. Respektují vaši anonymitu.

Měla jsem pár kluků, než jsem poznala svého současného manžela. Seznámili jsme se ve fitku, kam jsme s kamarádkou vyrazily shodit povánoční kila. Naše první setkání bylo kuriózní. Byla jsem tam poprvé, spletla si sprchy a vlítla pochopitelně do pánských, kde se on sprchoval. Pohled na něj mě málem dostal do kolen, i během té pikosekundy, než jsem celá rudá vycouvala ven, jsem si všimla, jaký je to pěkný chlap. Pochopitelně jsme na sebe narazili při odchodu z budovy, dělala jsem, že tam nejsem, on se smál, tak jsem se začala smát taky. Pozval nás i s kamarádkou na nějaké nealko, ale nakonec se to protáhlo na posezení u vína. Kamarádka brzy pochopila, že je navíc a my zůstali sami.

Nějakou dobu jsme se scházeli, pak jsme spolu začali bydlet. Zpočátku nám to celkem klapalo, jenže po čase náš vztah začal skřípat. Přítel měl hodně náročnou práci a já měla pocit, že mě zanedbává. On si nosil problémy z práce domů, já byla naštvaná a dávala jsem mu to najevo. Začali jsme se hádat a pomalu se blížil konec našeho vztahu. Po jedné velké hádce jsem už měla všeho dost, sbalila jsem si kufr s pár věcmi a odešla od něj. Na čas jsem měla azyl u kamarádky, než jsem si našla jiné bydlení.

Dítě, rozchod a „nový“ začátek

Po nějaké době jsem potkala svou bývalou lásku ze střední školy. Opět to mezi námi zajiskřilo a začali jsme se scházet. Byl sice ženatý, ale mně to bylo jedno, byl to jeho problém, on si se mnou začal, on byl své ženě nevěrný, já byla svobodná a bez závazků. A ani jsem neměla v úmyslu jeho manželství rozvracet. Jenže jsem otěhotněla a předpokládala, že se k tomu postaví čelem. Ale on jen mlžil, že musíme počkat, že na to musí ženu nějak připravit. Nějakou dobu jsem to vydržela, ale když se k ničemu neměl, řekla jsem to jeho ženě sama. On si vybral ji.

Narodila se mi holčička. Ještě před jejím narozením jsme se dali opět dohromady s mým předchozím partnerem. Vyhledala jsem ho a řekla mu, co se mi stalo. Chtěla jsem si vlastně jen postěžovat, byla jsem tenkrát dost na dně a on navrhl, že bychom se k sobě mohli vrátit. Nevadilo mu, že čekám dítě s jiným. Tak jsme znovu začali spolu žít. Když byl dceři rok, vzali jsme se.

Opět jsme tam, kde kdysi

Ale ani manželství náš vztah nikam neposunulo, jsme na tom stejně jako kdysi. Nefunguje to, máme stále problémy, hádáme se. Manžel se zajímá jen o sebe, občas je zlý i na dceru. Nepomáhá mi, a když něco potřebuji, tak je to veliký problém.

Abych přišla na jiné myšlenky a nebyla na manželovi finančně závislá, našla jsem si brigádu. V práci jsem poznala kolegu, padli jsme si do oka. Nejdřív jsme se na sebe jen usmívali, občas si šli zakouřit, psali si. Jednou jsme se viděli i mimo práci a skončili jsme v posteli. Zamilovala jsem se do něj, a on prý taky ke mně něco cítí, ale když chci, abychom se viděli, tak se dost často na něco vymluví. Sice píše, že se těší, až se znovu uvidíme, ale většinou se vidíme jen v práci.

Už nevím, co mám dělat. Rozvést se, nebo to s manželem dál zkusit? A s přítelem to je taky na nic, i když ho mám ráda… Mám prostě na muže smůlu, každý, kterého jsem potkala, byl a je pro mě velkým zklamáním.
Adéla

Názor odbornice: Štěstí skutečně přeje připraveným

Vážená Adélo! Kdybychom spolu seděly v poradně, ptala bych se vás, co jste doposud udělala pro to, aby váš vztah s manželem fungoval. Tedy ne, co udělal či neudělal on, ale jaký je váš přístup, co jste do vztahu investovala. Z vašeho povídání to totiž přečíst neumím. Co naopak čtu, je, jako byste stále čekala, co učiní ta druhá strana. Jak se postaví ženatý milenec k těhotenství, co udělá váš manžel, abyste měla pocit, že se vám víc věnuje… 

PhDr. Magdalena Dostálová, psycholožka a psychoterapeutka Poradny pro rodinu,...

PhDr. Magdalena Dostálová, psycholožka a psychoterapeutka Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Praha 12.

Ptala bych se tedy, co děláte pro společný vztah, abyste se v něm cítila lépe? A také co děláte sama pro sebe? Máte nějaké koníčky, kterým byste se věnovala individuálně či s kamarádkou? Co vám dělá radost, po čem se cítíte jako znovuzrozená? Jak trávíte čas s dítětem? Plánujete čas společně ve třech? Je možné, aby s dcerou občas trávil nějakou chvíli i váš muž sám?

Abychom dobře fungovali v dyádě, za kterou partnerský vztah považujeme, musí být v pořádku obě její části. V pořádku znamená být spokojen, srozuměn, srovnán sám se sebou. Neodvozovat své štěstí či neštěstí od toho druhého, od jeho příspěvku do vztahu. Naopak být schopen existovat sám se sebou. A taky být ochoten, ve vašem případě ochotna, do vztahu investovat. Čas, pozornost, lásku.

Z vašeho stručného popisu vyznívá, jako byste vztahy spíše konzumovala, když je vztah na atraktivním začátku, jde to, ale jakmile sklouzne do stereotypu, ten druhý se věnuje práci, tak ó běda, rychle se přesunout o dům dál. Nevylučuji, že tomu může být i jinak, ale z vašeho popisu to, žel, vyčíst nedokážu.

Tato reakce na váš příběh je pochopitelně velmi stručná, nedá se srovnat s psychoterapií. V té byste pravděpodobně svou prací a za asistence psychoterapeuta postupně odhalila, kde je možné se sama k sobě i ke vztahu postavit jinak, výhodněji pro jeho dobré fungování. V tomto by mohlo mít pravdu i vámi nenáviděné rčení vaší matky. Štěstí totiž skutečně přeje připraveným. Nespadne do klína někomu, kdo si jen stěžuje a pasivně čeká, až přijde změna zvenčí. Dokážete-li prolomit tento bludný kruh, nakročíte na cestu vedoucí ke štěstí v partnerském vztahu.
PhDr. Magdalena Dostálová

Co mám podle vás dělat?

celkem hlasů: 1545

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 28. června 2021. Anketa je uzavřena.

3. Mám hledat pomoc u odborníků, aby nám poradili, jak manželství zachránit?1051
4. Mám požádat o rozvod a ukončit i vztah s přítelem?214
1. Mám se snažit zachránit vztah s manželem, promluvit si s ním, říct mu, že chci, abychom fungovali jako rodina?208
2. Mám se na rovinu zeptat přítele, jak náš vztah vidí dál?72
Autoři:
  • Nejčtenější

Orgastické ženy mají houpavější chůzi, popisuje sexuoložka Lucie Krejčová

Premium Vědkyně Lucie Krejčová se již několik let zabývá otázkami ženské sexuality. Ve své odborné práci posuzovala například i...

Češky milují bílé zlato a modré kameny, světové trendy však míří jinudy

Trendem ve špercích posledních let je návrat k diamantům a žlutému zlatu. Vkus Češek jde však svou vlastní cestou. Je...

Infarkt? Hlavně se neradit s doktorem Googlem, říká kardioložka Adámková

Premium Zdravě jíst, méně solit a rozumně cvičit. Alkohol pít minimálně, kávu střídmě a nikdy nekouřit. Tak by se dal shrnout...

Myslela jsem, že mám virózu. Málem mě zabil meningokok

Když jsem onemocněla, myslela jsem, že mám jen běžnou virózu. Připravovala jsem se na maturitu a tak jsem nechtěla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejsou kalhotky jako kalhotky. Jaké spodní prádlo vybrat pro sport?

Při pohybových aktivitách je základem dobře padnoucí prádlo, které nikde neškrtí, ale zároveň není příliš...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

ANKETA: Třeštíková se neobejde bez psaní, další bez opalovacího krému

Bez melounu, bez vody a bez psaní se v létě neobejdou tři respondentky naší letní ankety. Proč máte ráda léto, kde ho...

Léto BEZ... fotosoutěž pokračuje, stále můžete vyhrát kosmetiku

Bez moře, roušky, nebo bez plavek. Záleží na vaší fantazii, jak vyfotíte snímek do letní soutěže Moje léto BEZ......

Judistka z Tichomoří bojuje v Tokiu víc proti domácímu násilí než o medaile

Kinaua Biribo chce dát hlas ženám z tichomořského ráje na zemi, kde ale téměř 60 procent mužů páchá domácí násilí....

Při závodech jde o život. Tehdy jsem nejsvobodnější, říká ultrabikerka

Na kole zdolali s přítelem čtrnáct osmitisícovek, závodila za polárním kruhem a projela napříč Amerikou, dvakrát stála...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...