Pozor na špatné načasování a výčitky. Zlatá pravidla partnerské komunikace

  • 5
Pro každý vztah je komunikace naprostým základem. Pokud se naučíte používat její pravidla, můžete se v daném tématu posunout, domluvit se nebo udělat kompromis a váš vztah bude dlouhodobě spokojenější. Chcete-li toho docílit, držte se následujících rad.
Ilustrační snímek

Volte vhodné místo a čas

Mnoho párů dělá tu chybu, že chtějí řešit věci kdekoliv a kdykoliv, když si zrovna na dané téma vzpomenou. Takže pak rozebírají osobní záležitosti před dětmi či přáteli nebo v situacích, kdy je partner unavený z práce, případně někam zrovna pospíchá. A to komunikaci ve vztahu určitě neprospívá.

Nechcete-li mít doma dusno, vyhněte se těmto pěti komunikačním přešlapům

Důležité je mít k rozhovoru dostatek času a klidné místo, kde jste spolu jen vy dva. Ideálně si schůzku domluvte předem.

Nebuďte arogantní!

Připravte se a buďte konkrétní

Partnerovi dopředu povězte, co s ním chcete probrat, aby si i on mohl téma promyslet. Popřemýšlejte nad tím, čeho vlastně potřebujete rozhovorem docílit.

Pokud chcete něco ve vztahu zlepšit nebo se domluvit, buďte zcela konkrétní. Místo „Neprojevuješ mi už vůbec lásku“ řekněte spíš „Chci, abychom se vodili za ruce, chodili alespoň jednou za měsíc do kina a večer si spolu povídali“.

Příběh Veroniky: Přítel se neumí hádat, urazí se, mlčí či zmizí

Čím jasněji totiž vyjádříte svoji potřebu, tím lépe vám může partner vyhovět. Nehádejte se. Zcela opusťte myšlenku, že druhému budete něco vyčítat nebo jej kritizovat. Komunikace ve vztahu by se mohla zvrhnout v hádku a v řešení své záležitosti byste se nikam neposunuli.

Ilustrační snímek

Mluvte oba stejně dlouho

Není vhodné, aby jeden povídal během rozhovoru hodinu a druhý minutu. Dohodněte se, že k vyjádření svého požadavku budete mít každý určitý čas.

Mlčení, tlak, výčitky. Manipulace je plevel komunikace, říká psycholožka

Dělejte si poznámky, aby vám neuniklo nic podstatného, a vše jste si zapamatovali. Zaujměte správný postoj. Pokud se vás během rozhovoru něco dotkne, neberte si to zbytečně osobně.

Ilustrační snímek

Nekritizujte druhého za jeho názory

Ani mu neskákejte do řeči. Hledáte přece společně cestu, jak naplnit vzájemně svoje potřeby. Když si budete trvat na svém bez ochoty vyjít vstříc partnerovi, nemůžete se ve vztahu posunout a něco vyřešit.

TEST: V jakém vztahu žijete?

Ilustrační snímek

Poskytněte si vzájemně zpětnou vazbu

To je velice důležité pravidlo, které však spousta párů v komunikaci nedodržuje. Svému partnerovi něco povědí, ale již se nezeptají, jak to chápe. Každý totiž vnímáme věci trochu jinak.

Ponožky na zemi, zvednuté prkénko. Naučte se toleranci, váš vztah to ocení

Chtějte tedy vždy po druhém, aby vám řekl, jak informaci pochopil a zda si skutečně rozumíte. Předejdete tak mnohým nedorozuměním a ušetříte si spoustu negativních emocí.

Soužití v jednom domě nemusí být idylické, důležitá je ale komunikace mezi...

Udělejte spolu dohodu

Pokud máte na věc odlišný názor, naučte se hledat způsoby, jak si vzájemně vyjít vstříc, a udělejte kompromis. Zapište si, kam jste společně dospěli, uzavřete dohodu, případně si stanovte termín, do kdy věci splníte. Pokud se tak nestane, rovnou si můžete domluvit i postih za nedodržení dohody.

Šest rad, kterých se držte, pokud se doma nechcete hádat o pořádku

Náš tip: Díky používání pravidel partnerské komunikace se budete schopni na věcech lépe dohodnout, snáze si navzájem porozumíte a atmosféra doma se pročistí.