Láska manžela a vášeň lékařky dokázaly postavit Karolínu na nohy

  • 4
Láska a vášeň umějí zázraky. Příběh Karolíny a její lékařky je důkazem toho, že, dají-li se dohromady, dokážou postavit lidi na nohy. A to doslova.

Karolínu láska postavila na nohy

1. Karolína Beroušková a láska

Karolína trpí dětskou mozkovou obrnou a žije na vozíčku. Studovala „rodinku“ – praktickou školu ukončenou výučním listem. Zdravotní stav jí momentálně nedovoluje pracovat. Žije s manželem a asistenčním vodicím psem Viktorií v Mladé Boleslavi. K jejím koníčkům patří četba knížek o psech, sport nebo hraní her na playstationu.

Žádost o ruku, to byla výzva!

„S dětskou mozkovou obrnou jsem se narodila, ale své postižení jsem si nepřipouštěla. Dělala jsem lehkou atletiku, pak cyklistiku. Ještě v roce 2018 jsem závodila na mistrovství světa v Itálii s handicapovanými,“ říká Karolína, která je odmalička upoutaná na invalidní vozík. A právě to se snaží změnit.

„Když mě můj přítel Václav požádal loni o Vánocích o ruku, moc mě to dojalo. Slíbila jsem mu, že k oltáři dojdu po svých, a myslela jsem to vážně. Zatímco partner doma hlídal mého asistenčního psa a chodil do práce, já nastoupila na neurorehabilitační klinice na dvě čtyřtýdenní terapie,“ vzpomíná mladá žena, která na robotickém přístroji nacvičovala chůzi, protahovala končetiny, trénovala na podložce a na stole se závažím, cvičila v kosmickém oblečku a chodila na ergoterapii.

Ani jednou jsem nezakopla

„I když jsem druhou terapii ze zdravotních důvodů nedokončila, a pokroky jdou u mě pomalu, můj sen se vyplnil. Prvního srpna jsem v obřadní síni v Mladé Boleslavi nejen došla k oltáři, samozřejmě za pomoci druhých, ale nakonec jsem i odešla po svých. A to bylo mimo plán. Měla jsem strach, že zakopnu, nebo mě nohy nebudou poslouchat, což dělají rády, ale dokázala jsem to a cítila jsem se vedle svého nastávajícího muže báječně,“ vzpomíná na nejkrásnější den ve svém životě Karolína, která dnes zvládne ujít s oporou nebo s chodítkem malou vzdálenost, umí samostatně stát a má lepší koordinaci nohou. 

A co si přeje? „Spokojenost, chůzi na delší trať s chodítkem, návrat ke sportu, odpovídající práci a samozřejmě i to, aby naše manželství bylo šťastné.“

Láska dokáže lidi postavit na nohy

2. Jarmila Zipserová a vášeň

Jarmila je lékařka specialistka, která léčí děti i dospělé postižené dětskou mozkovou obrnou a jinými nemocemi na úrovni centrální nervové soustavy.

Vystudovala medicínu. Zajímá se o ajurvédu a tradiční čínské lékařství. Po sinobiologii studovala akupunkturu u České lékařské akupunkturistické společnosti. Má nejdelší praxi v rehabilitační léčbě metodou TheraSuit v České republice. V roce 2014 byla oceněna medailí Ministerstva obrany ČR za zásluhy v oblasti léčby válečných veteránů. Je zakladatelkou pražské Neurorehabilitační kliniky AXON. Má dvě děti. Věnuje se meditaci, józe, relaxaci a cestování.

Nakonec jsem zvolila medicínu

„Nikdy jsem nebyla vyhraněná. Zvažovala jsem konzervatoř, architekturu, krajinářství, matfyz i biologii. Medicína nakonec zvítězila, protože jsem tak trochu pragmatik. Nejdřív jsem pracovala osm let v nemocnici na oddělení chirurgie, po mateřské dovolené jako kardiochirurg a později jsem se začala věnovat rehabilitacím. Zásadní pro mě bylo setkání s polskou fyzioterapeutkou žijící v USA, Isabelou Koscielny. Od té jsem, jako jedna z prvních v Česku, převzala koncept na léčbu dětí s dětskou mozkovou obrnou,“ vzpomíná Jarmila, kterou nesmírně fascinuje lidské tělo – to, jakým způsobem funguje a co všechno dokáže.

Z ležáků děláme „choďáky“

„Jsem šťastný člověk, protože práce je mým koníčkem. Okouzluje mě ta změna, které jsme schopni u člověka dosáhnout působením různých podnětů. To je, jako když dostanete do rukou hlínu a vysocháte z ní nádhernou sochu. Spoustu pacientů jsme dostali z ležícího stavu do stavu chodícího. Někdy stačí i malé vítězství, třeba když si jedna pětiletá pacientka po roce rehabilitací sama došla přes silnici do krámu pro zmrzlinu. Jako jediná neurorehabilitační klinika v ČR máme dva lokomaty (přístroje, které umožní asistovanou chůzi po pohyblivém chodníku) s ortézami pro děti i dospělé a ty umí malé zázraky,“ raduje se primářka a je nadšená i z úspěchu pacientky Karolíny, která vstala z vozíčku a došla k oltáři.

Jsem vděčná za zdravé děti

„Z pozice ženy jsem nesmírně dojatá, jakou lásku jí projevuje její partner Václav. Láska je velká motivace, která lidstvo žene kupředu. A může to být i láska rodiče ke svému dítěti. To u nás na klinice vídáme často a je to velmi důležité pro posun vpřed. A pro mě, jako pro mámu, je velkým vítězstvím lásky, že mám dvě zdravé a úspěšné děti.“

Lokomat je robotický přístroj pomáhající k nácviku správného stereotypu chůze.

Co je to TheraSuit?

  • Jde o „kosmický obleček“.
  • Výrazně zvyšuje účinek neurofyziologického cvičení.
  • Tuto metodu původně využívali kosmonauti po návratu na Zemi.

K čemu slouží lokomat?

  • Pomáhá pacientům s trvalým či dočasným postižením dolních končetin, dětem i dospělým.
  • Používá se k nácviku správného stereotypu chůze a zajišťuje přirozený pohyb končetin.
  • Součástí přístroje jsou robotické ortézy, pohyblivý chodník, závěsný systém a počítač s monitorem.