Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 27. listopadu 2021 Xenie

Miminka, která se vejdou do dlaně

  7:01
Na oddělení předčasně narozených dětí se na miminka mluví jinak než na ta, co vrní v postýlkách o patro výš v porodnici.

Barborka (1280gramů) | foto: Nguyen Phuong ThaoMF DNES


„No tak, Pavlíku, neplač. Vydrž, Pavle! Vidíš, Pavlíku, sestřička ti dala novou sondu a zase je dobře.“

Maminka stojící v modrém světle inkubátoru zopakuje během několika vteřin jméno svého syna několikrát. Je to zvláštní. Než si matky zvyknou na jméno, které svému dítěti daly, chvilku to obvykle trvá. V porodnici očichávají svoje děti se směsí něhy a nejistoty a říkají jim koloušku, sluníčko, pusinko, beruško.

Pavla však matka oslovuje se stejnou vážností, jako by šel právě k maturitě. A přitom je malý. Tak maličký. Váží asi jako půlka kuřete, tři pomeranče, nebo čtyři pytlíky bonbónů. 700 gramů. Ale je to člověk, který má jméno a příjmení. A taky mámu, která to jméno často opakuje a místo mazlení a očichávání napjatě sleduje monitor nad jeho hlavou. Při každém jeho pípnutí sebou cukne. Taky má tátu, co mu doma maluje dětský pokoj.

Ale hlavně má naději. Narodil se totiž ve správné době a ve správné zemi.

Schopnost přežít

Ještě v roce 1985 nemělo v Česku šanci žádné dítě, které se narodilo s porodní váhou nižší než 1000 gramů. Dneska se jen v Ústavu pro matku a dítě v pražském Podolí s takovou a nižší vahou ročně narodí kolem šedesáti dětí. Nejdrobnější ze současných pacientů primáře Zbyňka Straňáka váží 600 gramů. Před časem tu ale měli i miminko 340gramové.

„Od devadesátých let byl jako hranice viability neboli životaschopnosti stanoven 24. týden těhotenství,“ vysvětluje doktor Straňák. „Neznamená to, že zachráníme všechny děti, které se narodí takhle časně. Ale víme, že od této chvíle už máme šanci vyhrát.“

Česko se už několik let pohybuje na světové špičce v nejnižší novorozenecké úmrtnosti. Jsme ve společnosti takových zemí, jako je Švédsko nebo Finsko. Naše nejlepší perinatologická centra patří zároveň k nejlepším v Evropské unii. Slavnostní nálada a opojení úspěchem tu však nepanuje.

U boxu s nejmenším miminkem Adamem drží stráž jeho maminka. Z porodnice ji propustili, je doma a za malým se zastaví tak na půl hodiny denně. „Déle to tady zatím nevydržím,“ říká otevřeně. Se zaváháním svolí, abychom si chlapečka vyfotili, po pár minutách však vloží ruku do inkubátoru a kvapně ho přikryje dekou. Ví, že mu není zima, ale pohled na něj je pro ni moc náročný. „Promiňte, ještě jsem si nezvykla,“ konstatuje věcně.

Na to, co se teď děje, nebyla připravena. Nikdo a nic není na předčasný porod připraveno, ani tělo rodičky. Přivést na svět půlkilové miminko není o nic snadnější než porodit tříkilové. Tkáň dítěte je křehčí, porodníkovi to znesnadňuje manipulaci.

To nejtěžší však přijde pak. Předčasným narozením se rodině změní naráz celý život - nesrovnatelně víc než v případě donošených dětí.

Za záclonou bezmoci

„Zatímco na novorozeneckém oddělení cítíte radost a naději, tady vládne strach a naděje,“ říká lékařka Petra Šaňáková, když spolu procházíme kolem boxů.

„Zdejší maminky bývají vyděšené. Jejich děti jsou maličké, mají kolem sebe spousty přístrojů a hadiček. Doma nemají kočárek ani postýlku. Prognózy jsou přitom velmi nejasné. I když s nimi mluvíme, moc jistot jim dát nemůžeme. Stav dítěte se může změnit z hodiny na hodinu. Zlepšit, stejně jako zhoršit. Těžké je to i pro otce. Někteří se snaží být oporou manželce.

Jiní jsou duchem nepřítomni, schovají se za jakousi vnitřní záclonu. Určitá nevelká část se z toho zoufalství a bezmoci uchyluje do agresivity,“ konstatuje lékařka.

Ne, nezazlívá jim to. Jsou to chlapi, kteří jsou zvyklí jednat. Nabízejí fyzickou pomoc, peníze, léky, a když neuspějí, nevědí si rady. „Vlastně mám podobné pocity jako ti otcové,“ dodává chápavě. „Když vím, že pro některé miminko už nemůžu nic udělat, taky mě zalije bezmoc a vztek - a to jsem profesionál a držím si odstup.“

Perinatologické oddělení je svým způsobem zázrak lidské vědy a techniky. Je zvláštní, že právě tady se spousta lidí musí poprvé v životě podřídit osudu.

Předčasné narození si rodiče neplánují a od toho okamžiku si už nemohou plánovat nic dalšího. Kdy půjde maminka do práce, zda budou moct jet na dovolenou. Ani to, zda si jejich dítě bude hrát se sousedovým. Nikdo neví, jak se bude vyvíjet, kolik péče bude potřebovat, v jaké bude kondici. Může mít potíže s jemnou motorikou, pohybem, může mít slabší zrak. Některé děti potřebují složitou domácí rehabilitaci, jiné například pomalu pijí. Nakrmit nedonošená dvojčata, pakliže krmení každého z nich zabere skoro hodinu a pijí pětkrát denně, je nadlidský úkol. Jen si to spočítejte: deset hodin krmení denně.

Maminky se nestíhají samy najíst, umýt, natožpak nakoupit nebo uvařit. A spoléhat na pomoc otce? Mluvíme o člověku, na němž bude několik let ležet celá tíha rodinného rozpočtu a který možná začal chodit do práce na 12 hodin denně. Půjde-li všechno dobře, srovná se vývoj dítěte kolem třetího roku. Ale taky možná mnohem později.

Nikdo za to nemůže

Nejtěžší na celé situaci je spalující pocit viny. Mluví o něm nejrůznější weby, kde si mohou rodiče vzájemně anonymně postesknout: Já jsem ta, která miminko nedonosila.

Jsem ten, kdo zplodil tohle slaboučké stvoření.
Tyhle úvahy jsou pochopitelně hloupost. Vědí to všichni, kdo dokážou být nad věcí, a taky lékaři.

„Předčasných porodů je v Česku trvale kolem 6 procent, což je ve srovnání se světem velice nízké číslo a jejich nejčastější příčinou bývá infekce,“ vysvětluje doktor Straňák. „Bakterie, kterými jsme běžně kolonizováni, zkrátka začnou některým maminkám v těhotenství vadit. Nikdo neví, proč právě jim. Je to podobné jako s meningitidou. Ten bacil nevadí tolika dětem, tak proč na něj nějaké děvče nebo chlapec náhle zemřou? Je to zkrátka osud.“

Péče o předčasně narozené děti je nákladná. Účet za miminko, které odchází z porodnice, bývá víc než milion korun. Děti potřebují drahé přístroje, léky, špičkový personál. Ne každé dítě se podaří zachránit, ne každé dítě bude v životě úplně bez potíží. Mnoho z nich ale ano.

Na chodbě visí nástěnky s fotografi emi dětí, které tu kdysi ležely s gázou přes oči a hadičkami v nose, a dnes jsou z nich růžolící batolata a školáci. Maminky u těch nástěnek často stávají a dlouze fotografi e studují. Ano, mají strach. Ale taky velkou a oprávněnou naději.

Jakou mají nedonošené děti šanci?

Předčasně narozené děti se podle týdnu těhotenství v momentě porodu orientačně rozdělují do několika skupin. Vždycky však také záleží na jejich váze, kondici a vůli žít.

24.-28. týden: extrémní nezralost. Podle váhy je
šance na přežití kolem 70 procent, s vývojovými odchylkami se bude potýkat 40 procent z nich.

28.-32. týden: těžce nezralé děti, přežívá asi 90 procent z nich, 15 procent mívá nějaký handicap - lehký i závažnější.

32.-34. týden: dobrá prognóza, odchylky od neuropsychického vývoje („opoždění“) se objeví asi u 5 procent z nich.

Po 34. týdnu: bez větší újmy na zdraví by měly přežít všechny, prognóza je velmi dobrá.

Autoři:
  • Nejčtenější

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Vaření je oheň, a to jsem i já, říká Besky, vítězka Masterchefa Česko 2021

Rozstřel Vítězství v soutěži Masterchef Česko dokáže od základu změnit život, své o tom ví Kristína Nemčková i Roman Staša....

Titul Masterchefa získala za menu v duchu nejoblíbenější pohádky z dětství

Nejenže vařily v rondonech, vařily také před zraky loňských finalistů, rodin a přátel. Z balkonu je podporovali i...

Správnou technikou až k extázi. Prožijte všechny podoby dokonalého orgasmu

Svět erotiky nemá hranice, ty si určuje každý z nás sám. Obecně je ovšem pravdou, že ženy jsou v tomto ohledu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena ztratila práci a nechala se přeoperovat. Dnes vydělává díky tělu

Devětadvacetiletá Grace Taylorová z Velké Británie během pandemie koronaviru přišla o práci. Poté se rozhodla, že svůj...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Máme tu i slušné vrahy, říká šéfka otevřené věznice. Učí je zaplnit volný čas

Premium Vedoucí otevřené věznice Hana Prokopová připravuje své „klienty“ na návrat na svobodu. Vězni proto nenosí uniformy ani...

Byla opilá, šla sama parkem. Oběti znásilnění stále čelí devastujícím mýtům

Šla parkem v noci, měla na sobě sukni, byla opilá. Nebránila se, nekřičela, nenahlásila to. Může si za to sama....

Z neúspěchů se stává hit. I nezdar může být skvělá životní lekce

Premium Dějiny jsou lemovány nezdary a náš život je na tom úplně stejně. Vezměte proto své menší i větší prohry na milost...

Příběh Evy: S bratrem jsme zdědili chalupu, naše plány s ní se kříží

S bratrem jsme nikdy neměli vzájemné spory. Už od dětství jsme to táhli spolu, byli jsme sourozenci, ale i kamarádi. A...

Jakub Vágner se oženil. S rybářkou Claudií si řekli ano na lodi

Populární rybář Jakub Vágner (39) se oženil. V sobotu po poledni si vzal svou německou přítelkyni Claudii, se kterou...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Vítěz Slavíka Ztracený zpíval o znásilnění. Píseň stáhnu, omluvil se

Vítěz letošního Českého slavíka Marek Ztracený čelí kritice kvůli textu jedné z jeho starších písní. Výkonná ředitelka...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

KOMENTÁŘ: Kterak raper Řezník přistřihl Českému slavíkovi křídla

Slavnostní ceremoniál Českého slavíka nejspíš na nějakou dobu rozvíří debaty o stavu české populární hudby – je-li...