Všichni jsou ovce, jen já znám pravdu. Co dělat, když vám ezo zatemní mozek

  • 20
Většina z nás někdy zatoužila uniknout nesmyslnému spěchu života, spočinout v tichu a klidu a nechat se něčím hezkým uchlácholit. Konejšit mozek, duši a vlastně i srdce slovíčky, která jsou jen a pouze hladivá. I to může být důvod, který některé z nás vede k duchovnímu životu, spiritualitě nebo ezoterice.
Ilustrační snímek

Pohlazení po duši

Nemusí ovšem jít vždy o jedno a to samé. Kolik duchovně i „duchovně“ žijících lidí, tolik různých názorů na to, v čem vlastně tkví smysl života, společnosti, celku. Není nutné šmahem zatracovat ezoteriku, i ona může být jak příjemně úlevná a plná zajímavé filozofie, tak hluboce ničivá. Kde ale je ta pravá a zdravá míra „kolébání duše“, a kdy už začínáme směřovat někam, kde na nás nic dobrého nečeká?

„Touha mít kolem sebe blízké, souznící osoby je velká a přirozená. Lidé byli už od pradávna zvyklí žít v tlupách. Nejsme individualisté, naopak až na výjimky, většina z nás touží po někom, s kým může sdílet každodenní radosti a starosti. Někoho, kdo nás bude podporovat a milovat,“ vysvětluje Anna Moricová, autorka knihy Deníček psychiatričky.

„Ne nadarmo se říká, že když máte nějaké trápení a někomu ho řeknete, pomyslně se rozdělí na polovinu a je o to menší. Bohužel spousta různých pofidérních sekt a nejrůznějších ezo spolků či manipulátorů této touhy po blízkosti a pochopení zneužívá,“ varuje.

Spirituální bypass může zalepit bolavou duši, ale také ji zničit

Kdy nám může být rozvinutý vnitřní svět skutečně prospěšný? Odpověď je jednoduchá. Když cítíme, že nás i naše okolí obohacuje, máme ze života radost.

„Nic proti kultovním i novým knihám s alternativním pohledem na svět, psychologii, stres a vztahy, mnohdy i v populárně psychologických textech najdeme dobré návody na život a pravdy, které je dobré nezapomínat. Ale právě tady všude platí: vyzobejte si rozinky, to, co vám skutečně dělá dobře. Využívejte všechno to duši oblažující jako kamarádku, které se svěříte, ona vás vyslechne, něco na to poví, ale vy půjdete a uděláte přesně to, co chcete vy,“ radí Anna Moricová.

Možná vás zaujaly nějaké populárně naučné knihy, texty na internetu nebo přednášky. Neberte tyto věci nikdy jako dogma, buďte opatrní, chce-li být někdo vaším jediným guru, a dejte si pozor na následující situace:

  • Skupina nebo člověk, kterého sledujete, na sebe pěje jen chválu. Reference jsou dobrá věc, ale příliš pozitivních ohlasů a urputná snaha získat si vaši přízeň, může být varováním.
  • Materiál poskytovaný zdarma vás zavazuje k dalším, výrazně vysoko naceněným objednávkám.
  • V komunikaci s lidmi, kteří vám nabízejí duchovní potravu nebo informace, narážíte na očividnou netoleranci k pochybám o daném tématu a k jiným názorům.
  • Jste nuceni k dalším objednávkám s tím, že se vám něco hrozného stane, když tak neučiníte. Mohou to být jen jemné nátlaky či slovní ponižování ve stylu, že se dáváte na špatnou stranu, pokud odejdete.
  • Slyšíte věty jako: „my jsme ti lepší, moudřejší, my víme to, co ostatní neví a budou zatraceni...“ Nuance mohou být velmi jemné a manipulace na první pohled nenásilná.
Ilustrační snímek

Všichni kolem se mýlí

Možná jste už z duchovního tábora, který vás láká, slyšeli tvrzení, že když začne být člověk sám sebou, je logické, že ztratí kontakt se svým okolím. Tak moc se vzdálí, že se mu rozpadnou vztahy a zůstane sám. Sám jako ten lepší, moudřejší, poučenější… Zní to hodně divoce, nemyslíte?

Zamyslete se raději nad svým směřováním a zkuste si odpovědět na následující otázky:

  • Připadají vám najednou všichni kolem hloupí, ovlivnění, „ovce“?
  • Zhoršují se vám obecně mezilidské vztahy, jste na lidi spíše naštvaní, než abyste k nim byli tolerantní?
  • Nedokážete normálně komunikovat s lidmi, mluvit s nimi vás často uvádí do deprese?
  • Začínáte být pověrčiví a podléháte rituálům typu „aby se něco nestalo, tak musím…“?

Pokud jste si více než dvakrát odpověděli ano, možná jste pod vlivem něčeho, co k vám ani trošku nepatří a co vás zavádí na cestu špatným směrem. Jak se z bludného kruhu vymotat?

Ilustrační snímek

Jak být zase sám sebou?

„Prvním krokem je přiznat si, že mám nějaký problém. To ale u těchto skupin lidí bývá velmi těžké,“ upozorňuje Anna Moricová. „Manipulace může dosáhnout takové míry, že i když vám okolí říká, že něco není v pořádku, vy sami jste nezvratně přesvědčení o opaku.

Ezoterický blábol. Syndrom šťastné dívky z Tik Toku je podle vědců nesmysl

Přerostlo vám ezo nebo duchovno přes hlavu? Zkuste následující:

  • Pokud už si přiznáte, že máte problém, druhým krokem by mělo být svěřit se osobě, které důvěřujete a která je, v ideálním případě, mimo danou problematiku. Nejprve se jí svěřte a pak třeba i požádejte o pomoc.
  • Pokud žádnou takovou osobu nemáte, je možné zavolat na různé linky pomoci, ať už třeba Krizovou linku (284 016 666) nebo Linku první psychické pomoci (116 123) a tam si o tom popovídat. Můžete přijít i na některé z krizových center, kde jsou schopní vás nasměrovat dál.
  • Můžete si také sepsat seznam PRO a PROTI. Tedy, co vám duchovní směřování nebo komunita, které jste se stali součástí, daly a vzaly. Sami pak často uvidíte, že seznam PROTI je mnohem obsáhlejší.
  • Nezlobte se na sebe a odpusťte si. Každý v životě můžeme udělat chybu a nikdy není pozdě ji napravit.
  • Nebojte se svěřit, i když se stydíte. Lidé, kteří vás mají rádi, nebo ti, pro koho je pomoc posláním, vás soudit nebudou.

Co dělat, když někdo z blízkých propadl ezoterice nebo duchovním teoriím?

Je chování vám blízké osoby najednou fanatické, netolerantní, agresivní, vzdorovité a nesmyslné? Přečtěte si tipy, co dělat a co naopak nemá smysl.

1. S domluvami a přesvědčováním příliš nepochodíte, naopak ten druhý se ještě více zatvrdí.

2. Chovejte se ke svému blízkému jako kdykoliv předtím, řešte s ním vše, do čeho problematická témata příliš nezasahují, odvádějte ho spíše ke všedním starostem.

3. Pokud váš blízký ještě zcela nezavrhl svou původní sociální bublinu, častěji ho berte na akce, které měl dříve rád. Čím více bude vytržen z izolace a vlivu úzké skupiny, tím lépe.

4. „Tvůj názor ti neberu, ale dohadovat se nebudu,“ může být univerzální odpověď, ale do rozhovorů na citlivá témata se raději nepouštějte.

5. Ohlídejte, aby se nezbavoval financí, majetku či se nezříkal zodpovědnosti za svůj život ve prospěch někoho neznámého nebo nějaké organizace (riziko sektářských skupin).

6. Snažte se zjistit co nejvíce informací o skupině nebo ezo směru, kterému dotyčný propadl, abyste získali i svůj vlastní úhel pohledu a věděli, čím přesně jsou členové komunity manipulováni.

7. Vidíte-li, že nic nezmůžete a připomínky původního života nepomáhají, poraďte se s odborníkem, psychologem nebo krizovým pracovníkem.

Tip: Je dobré si uvědomit, že lidé propadající extrémním ezoterickým směrům či duchovním teoriím, jsou většinou velmi nešťastní, nespokojení se svým životem a často z toho viní i své okolí. Spolupráce a cesta ven z bludného kruhu bývá tedy o to těžší.

Propadl někdo ve vašem okolí ezoterice nebo duchovním teoriím? Hlasujte v anketě na další straně.

Propadl někdo ve vašem okolí ezoterice nebo duchovním teoriím?

celkem hlasů: 194