Tahák pro rodiče. Odpovědi na deset zvídavých dětských otázek

  • 9
Děti se ptají na tisíc věcí a velmi brzy můžete zjistit, že vlastně neznáte odpovědi. Připravili jsme pro vás malý tahák, deset záhad a jejich rozluštění.
Ilustrační snímek

1. Co je husí kůže?

Tento zvláštní jev jsme převzali od zvířat a prakticky jde o „naježení srsti“ (nebo chcete-li vztyčení chloupků). Čtyřnožci používají naježený kožich k rychlému zahřátí těla nebo jako obranný mechanismus proti protivníkům. Jakmile načechrají srst, vypadají mohutněji a nikdo si jen tak nedovolí přiblížit se k nim. A my lidé? Takzvanou husí kůži máme na těle, když je nám zima.

Podle vědců může vzniknout i následkem silných emocí (strach, vzrušení, úzkost), které způsobí stažení svalových vláken a napřímení chlupů. A výsledek? Kůže, která vypadá jako oškubaná drůbež.

Ježek bělobřichý

2. Jí ježek opravdu jablka?

Ježek a ovoce? Kdepak, to je jenom v pohádkách. Ve skutečnosti si tento „pichlavý uzlíček“ úrody ze zahrádky vůbec nevšímá. Daleko více ho zajímají slimáci, hmyz, žížaly, housenky nebo drobná zvířata (ptáci, hadi).

Ilustrační fotografie

3. Proč na sluníčku kůže tmavne a vlasy světlají?

Působením žhavých paprsků se rozkládá pigment melanin. Ve vlasech je obsažen jen v určitém množství, proto po jeho vyčerpání kadeře zesvětlají. U kůže je to jiné – tělo pigment neustále doplňuje a výsledkem je tmavší, pěkně bronzová pokožka.

Ilustrační snímek

4. Jak vzniká kinetóza?

Kinetóza je cestovní nevolnost. Pokud jste si mysleli, že ji způsobují žaludeční problémy, jste na omylu. 

Podle vědců za to může nesoulad informací, které mozek dostává od smyslových orgánů. 

Třeba při takovém cestování lodí. Rovnovážné ústrojí v uchu, které monitoruje pohyb, oznamuje, že se „něco hýbe“. Oči naopak říkají: „Nic se neděje, stojíme na vodě!“ 

Mišmaš informací pak přináší pocity závratě, žaludeční nevolnosti, nadměrné tvorby slin.

Ilustrační snímek

5. Ubíhá čas v dětství pomaleji?

Kdepak! Dětem i dospělým odměřují hodinky stejně. Jediný rozdíl je v tom, že mrňousové vstřebávají obrovské množství zážitků, které si musí zapamatovat. Dětský rok je proto na prožitky daleko „výživnější“ než ten, který zažívá dospělý. Proto takový týden je pro malého badatele „kus života“, zatímco pro dospěláka jen pár dní, které utečou rychlostí blesku.

Oko - ilustrační foto

6. Jak je možné, že nám v zimě nemrznou oči?

Když je venku pod nulou, třeseme se všichni jako osika. Zajímavé je, že mráz nemá vliv na oči. Velká část oční bulvy se totiž nachází uvnitř lebky a je průběžně zahřívána krví.

ilustrační snímek

7. Proč se krev bere z prsteníčku?

Možná to nevíte, ale takový palec a malíček jsou hodně propojeny se zápěstím. Pokud by se vám do místa vpichu dostala infekce, mohla by vám zasáhnout až do paže. Proto se obecně doporučuje brát krev z prstů uprostřed ruky. Nejvíc používaný je prsteníček. Má totiž nejtenčí kůži – píchnutí tolik nebolí a pokožka se rychle zahojí.

Jankovský potok, jediné místo na Vysočině, kde ještě žije perlorodka říční,...

8. Proč potok bublá?

Tajemství této záhady tkví ve vzduchových bublinách, které voda svým pohybem vytváří. Ty pak rychle za sebou praskají a naše uši slyší libý zvuk zurčícího potůčku.

Ilustrační snímek

9. Proč ptačí hejna létají do „véčka“?

Protože si tím šetří energii. Vůdce hejna vytváří křídly vzduchové víry. Ostatní ptáci po nich plachtí, jako by „surfovali“ na vlnách. Není divu, že v takovém uskupení opeřenci zvládnou uletět stovky kilometrů.

Citrón je tím nejlepším přírodním bělidlem.

10. Proč zavřete oči, když se dotknete jazykem citronu?

Všimli jste si toho? Jakmile zavadíte jazykem o něco tak kyselého, jako je citron, okamžitě zavřete oči. Tento reflex jste zřejmě podědili po předcích. Citronová šťáva totiž může poškodit sliznice a ohrozit zrak.


Témata: Týdeník Tina, Ovoce