Malá není autistka a netrpí inkontinencí, rozhodla vyměněná manželka

  22:15aktualizováno  22:15
Markéta je v šestatřiceti letech maminkou šesti dětí, ale jen čtyřletou Nelu má s o osm let mladším Michalem, kterého si před dvěma lety vzala za muže. Ještě se švagrovou žijí všichni v třípokojovém bytě v Brně, kam místo Markéty na deset dní přijela náhradní manželka Sabina.

„Tolik dětí, to bude mazec,“ děsila se Sabina (27), když zjistila, do jak velké rodiny se dostala. Ona sama má jen jednoho šestiletého syna Tadeáše, o kterého pečuje v domácnosti. S jeho otcem však nežije, našla si přítelkyni Martinu (34), která pracuje jako svářečka.

Jakmile se však seznámila s náhradním manželem truhlářem Michalem (28) a dětmi Diegem (16), Jennifer (12), Charlotou (10), Selmou (8) a Nellou (4), nabyla dojmu, že nebude mít co dělat. „Děti jsou samostatné, kromě malé Nelly, vaření a úklidu, co tu budu dělat?“ ptala se sama sebe.

Brzy však zjistila, že je přece jen co v rodině měnit a rozhodla se začít u sladkých pamlsků. „Táta přijde z nákupu a dá Nelle kokinko, sestra přijde a dá jí taky. Mají volný přístup ke sladkostem, pořád je ujídají a pak nechtějí normální jídlo,“ zlobila se. 

„Večer jsou tak přeslazené a nacpané rychlou energií, že nemohou spát, usínají pozdě a ráno se jim nechce vstávat,“ konstatovala a rozhodla se zakročit. Mísu se sladkostmi schovala nahoru na kuchyňskou linku. Náhradní manžel Michal neprotestoval a děti si na sladkosti za chvíli ani nevzpomněly.

Fotogalerie

Dalším překvapením pro všechny byla péče o malou Nellu. Podle  rodičů má totiž poruchu autistického spektra, trpí sociální fóbií a inkontinencí 3. stupně. Nic takového však náhradní maminka Sabina nepozorovala. Tři dny se jí věnovala jen v bezpečí domova, ale pak ji i s jejími staršími sestrami vzala ven.

„Žádnou fóbii jsem nepozorovala, kolem chodili lidé a nezaznamenala jsem jedinou náhlou změnu emoce nebo nálady. Je úplně jako normální děti, dokonce i v noci spala bez pleny. Podle mě netrpí ani inkontinencí a dokáže si to ohlídat. Netušila bych, že je autistka, kdyby to nebylo napsané v manuálu od maminky. Buď mě tak skvěle přijala, nebo je to trošku jinak, než píšou,“ přemýšlela nahlas Sabina a podezřívala rodinu, že dceřina diagnóza má co do činění spíš se sociálními výhodami.

Michal byl jiného názoru: „Diagnózu popsal psycholog, který ji zná odmalička. Sabina je nějak moc chytrá. Nevím, jestli je lepší než dva psychologové a jeden psychiatr,“ komentoval názory náhradní manželky.

Když se Sabině dařilo zvládnout Nellu i sladkosti, zaměřila se na binec v pokojíku starších holek. „Jsou velké a mají čas si to uklidit, ale první co přijdou ze školy, tak je mobil. Sama jsem z pěti dětí a nějaká pravidla jsou třeba, aby domácnost fungovala. U nás máma zavelela a už jsme kmitali,“ svěřila se kamerám.  „Asi jsem na svého Táďu s úklidem dost náročná. On sám si ve svém pokojíčku úplně precizně uklidí.“

S děvčaty to opravdu uměla. Poslechly ji a s její pomocí si urovnaly věci a udělaly pořádek v šuplících. „Až to zvládneme, pojedeme na výlet,“ motivovala je Sabina, které se dokonce podařilo dostat večer děti od mobilů. Hrála s nimi Člověče, nezlob se a do pravidel včlenila, že komu padne na kostce čtyřka a víc, může si vzít z mísy chips.

I Michal byl se Sabinou spokojen, i když očekával, že nový režim dětem vydrží tak dva dny a zas to bude jako dřív. Ze všeho nejvíc Sabina na výchově Nelly kritizovala, že se na mobilu dívá na horory o vraždící panence.

„To bych tedy v žádném případě nedopustila. Autisté mají právě problém s rozlišením emocí, takže jednou tu může sahat po noži a bodat tátu do nohy, že jí nedal sladkosti,“ uvažovala a dodala, že svou rodinu rozhodně nechce měnit. „Jak to máme nastavené, jak se staráme o Táďu, je to parádní.“

Když milujete, na pohlaví nezáleží

Jestliže Sabina zvládla v Brně domácnost se šesti dětmi s přehledem, pak Markéta (36) v Teplicích místo ní nemusela zvládat vůbec nic. O šestiletého Tadeáše i o domácnost se prakticky postarala druhá maminka Martina, a tak si Markéta mohla od své rodiny poprvé po šestnácti letech trochu odpočinout.

Jenže byla pořád smutná, stýskalo se jí a Martina nevěděla, jak už by ji rozptýlila. Vymýšlela pro ni výlety a vzala ji ke kamarádovi do svářecí školy, aby v reálu viděla, co dělám.

„Stýská se ti? Jak ti mám pomoct? Tak budeme skákat,“ snažila se ji rozveselit a na kameru dodala: „Snažím se pro ni vymýšlet zábavu, aby si odpočinula, a nevím, jestli se to daří, ale myslím, že čím víc by byla sama, tím by to bylo horší. Snažím se ji zabavit a je to pro mě hodně vyčerpávající. Chce se mi chviličku někam zalézt a být v klidu,“ svěřila se ke konci natáčení.

Markéta si díky výměně uvědomila, že manžela miluje. „Poslední dobou jsem si tak jistá nebyla. Měla jsem pochyby, ale z mé strany to láska určitě je. Moje rodina je pro mě neskutečně důležitá. Bylo mi tu dobře, ale byla jsem bez nich deset dní a připadalo mi to jako věčnost. Budu se snažit si víc času urvat pro sebe na odpočinek, být sobecká. A manžel? I když je mladý, takový můj moula, je nenahraditelný, já ho fakt asi miluji.“

I Martina rekapitulovala svůj dosavadní život: „Žila jsem s chlapem, měli jsme před svatbou, chtěli jsme dům, psa... a najednou si všímáte, že ten chlap není na správném místě tou oporou. A pak jsem šla na párty, kde nebyli muži, a najednou zjistíte, že dovedete mít ten cit i ke stejnému pohlaví. Když cítíš, že to je ono, tak je jedno, jestli je ten druhý muž nebo žena. Můj život se ustálil, dostal směr, cíl. Jsem šťastná,“ prohlásila a pochvalovala si, že se díky výměně sblížila i s Tadeášem. „Má mě moc rád, teď se mnou i spal v posteli a měli jsme čas jen jeden na druhého a bylo to fajn.“

Nepotřebujeme, aby nám někdo radil

„U vás to byla absolutní senzace. Malej je totální srdíčko,“ pochvalovala si Markéta při závěrečném setkání obou párů, a pak už si vzala slovo Sabina: „Děcka, na to kolik jich je, jsou skvělí, jen bordeláři, ale zavelela jsem a šlo to. Ale neuklízela jsem za ně, řekla jsem, že služky vymřely...,“ vylíčila, co se v Brně dělo a pak otevřela téma sladkosti, pleny i horory pro malé dítě.

„Žijte si tak, ať je vám nejlíp na světě, a my to uděláme taky tak. To je všechno,“ uzavřela debatu Martina.

Markéta s Michalem se pak doma objali se všemi dětmi a prohlásili, že jsou šťastná rodina. „A nepotřebujeme někoho, kdo by nám řekl, jak co máme dělat,“ shrnula Markéta, zato Martina v Teplicích si posteskla: „Jsem vnitřně naštvaná, po tom závěrečném setkání vlastně vůbec nevím, kdo tu byl a připadám si po tom hereckém výkonu trošku zneužitá.“

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Lidé, jezte, neblázněte, nabádá psycholožka a dietoložka Iva Málková

Drželi jste někdy dietu? Občas? Často? Na Ivu Málkovou nemáte. Ta vyzkoušela snad všechny diety a metody na hubnutí, i...

Gender v pohádkách, divné diety i brčka z papíru. Kde je zdravý rozum?

Nejen v módě existují prapodivné trendy jako ponožky v sandálech. Některé odezní rychle, jiné mají dopad na naše...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Kim Basinger, Brad Pitt, Marilyn Monroe: sexsymboly napříč desetiletími

Dodnes se o nich hovoří. Dodnes jejich portréty visí v mnoha domácnostech. Víc než talentem dokázali někteří umělci...

OBRAZEM: Deset slavných mladých herců, kteří teď u žen bodují

Jsou to krasavci, kteří za sebou mají natáčení pár filmů nebo jednoho seriálu, ale už po nich šílí celý svět a na...

Premium

Z chudoby přes výsluní, vězení až do ústraní. Hana Hegerová oslaví 88 let

Drobná tmavovláska v černém rozkročená na pódiu, oči přivřené, tvář sklopená k mikrofonu. Když Hana Hegerová zpívala...

Premium

Na -ová si už zvykla. Vadí mi však omezená rychlost, říká skeletonistka

Na skeletonu se v ledovém korytě řítí rychlostí, za kterou by na českých dálnicích dostala pokutu. Loni Anna...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Najdete na iDNES.cz