Bylinky, teplé pivo i stěhování. Tak Karel Gott pečuje o své hlasivky

  0:15aktualizováno  0:15
Na radu foniatrů Karel Gott nikdy nejedl nic studeného. Svůj zlatý hlas si vždy hlídal. Dokonce kdysi do piva nořil teploměr, píše týdeník 5plus2.

Při vážných potížích kloktal šalvěj a inhaloval řepík lékařský. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Jíst chlebovou kůrku na zvlhčení krku, zpívat osamocený uprostřed panenské přírody či nekonzumovat zmrzlinu v horku, to jsou jen některé rady z „desatera hlasové hygieny“, které Karel Gott jistě dobře zná. 

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Hlasivky jsou totiž pro zpěváky světového formátu tak důležité, že se kolem párového orgánu v hrtanu často točí nejenom celé konzilium lékařů, zejména foniatrů zabývajících se jejich zdravím, ale též nejlepší agenti světových pojišťoven.

Karel Gott se kvůli hlasu neváhal i přestěhovat. Než si zvolil za své sídlo pražskou Bertramku, bydlel počátkem 70. let ve vile ve Strašnicích. Jenže tam bylo vlhko a zpěvák, přes veškerý luxus moderního stavení od věhlasného architekta Siegela, dům prostě opustil. 

„Kvůli vlhku měl o svůj hlas obavy,“ vysvětlila zakladatelka Gottova fanklubu Alena Hájková. Bertramka se osvědčila, Gottovi zde bydlí dodnes, o hlas bylo však nutné pečovat každý den.

„Karel si hlasivky vždy hlídal, je známý tím, že do piva nořil teploměr, měli jsme z toho na klubu srandu. Nebo na radu foniatrů nejedl nic studeného. Pro něj bylo odřeknutí koncertu katastrofa,“ vypráví Hájková.

Odřeknuté koncerty by spočítal na prstech ruky

Fotogalerie

Právě nepříjemnost v podobě zrušení vystoupení kvůli špatným hlasivkám musel zpěvák řešit třeba v roce 2012. Pěvecká legenda tenkrát připomněla, že mu slovenský operní tenor Peter Dvorský často říkal, že se nevyplácí zpívat indisponovaný.

„Nic to totiž nepřinese, lidé si budou říkat, že už to člověku nezpívá a pomluví vás. Zpívám padesát let a na prstech jedné ruky bych spočítal odřeknuté koncerty,“ dodal. Ne všechny rady však dopadly na úrodnou půdu. 

„Když byl jednou nastydlý, radila jsem mu med, což uznal, pak také jablka. Za ta mě zpražil, že jablka rád nemá. Dodnes o jablkách raději nemluvím,“ říká s úsměvem Hájková. Po nedávné sérii chemoterapií prý Karel Gott vsadil na bylinky. Aby hlasu dodal sílu, kloktal na radu lékařů šalvěj a inhaloval řepík lékařský.

Syrová vejce na hlas? Nesmysl, ale pivo ano

A co zkušenosti jiných českých umělců s péčí o hlas? „Já jsem nikdy žádné recepty a přípravky na vylepšení hlasu nepoužíval. Slyšel jsem, že na ten hlas je dobré vypít po ránu na lačno syrový žloutek z vajíčka.To jsem nikdy neudělal, protože by se mně mohlo udělat špatně. Mám totiž slabý žaludek, ale hlas ne,“ vtipkuje Luděk Sobota. 

„Syrová vejce jsou absolutní mýtus. To nefungovalo, nefunguje a nespíš nikdy fungovat nebude,“ podotýká zpěvačka Jitka Zelenková.

„Naopak osvědčený recept jako první pomoc pro hlasivky je dobré pivo, nejlépe dobře vychlazené. To mám vyzkoušeno a můžu vřele doporučit!“ dodává Zelenková.

Autor:

Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

Další z rubriky

Příběh Zuzany: Přítel flirtuje s cizími ženami na internetu

ilustrační snímek

Náhodou jsem zjistila, že můj přítel má virtuální známosti. Na Facebooku si velmi důvěrně dopisoval s několika ženami....

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 19. do 25. 8.

horoskop

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoct k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale také si je užila....

Neoplácet, nevyčítat a nepátrat. Poradíme vám, jak se vyrovnat s nevěrou

Nebuďte arogantní!

Monogamie je nepřirozená, přesto se jí všichni zuby nehty držíme. Nebo to alespoň předstíráme. Co dělat, když se do...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz