Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. března 2023 Dita

Laryngektomie bere lidem hlas. Operace, kterou podstoupil i Jiří Pomeje

Rakovina hrtanu je nejčastějším zhoubným onemocněním v této části těla. V pokročilém stadiu je obvykle jedinou účinnou možností léčby takzvaná totální laryngektomie, tedy odstranění hrtanu. Tento zákrok podstoupil i herec Jiří Pomeje, kterého tento týden propustili z nemocnice. Co po takové operaci pacienta čeká?

Pacient po totální laryngektomii z důvodu rakoviny hrtanu. | foto: Profimedia.cz

Pomocí hrtanu přichází do plic vzduch a také se v něm tvoří hlas. Kvůli rakovině přichází ročně o tento orgán až v Česku až 150 pacientů. Je to pochopitelně citelný zásah do jejich života, s nímž se mnozí jen těžko vyrovnávají – přestože moderní medicína dokáže obě funkce nahradit. Dobrou zprávou pro nemocné je to, že účinnost léčby rakoviny touto operací je vysoká.

„Totální laryngektomie velmi výrazným způsobem mění kvalitu života pacienta. Ztráta hrtanu, který tvoří hlas, znamená pro pacienta nemožnost standardně komunikovat, mluvit. Nepříjemná je i kosmetická deformita krku. Protože pacient trvale dýchá tracheostomií a postrádá proudění vzduchu nosem, ztrácí čich. Bez speciálních pomůcek nemůže plavat, protože by mu voda tracheostomií mohla proniknout do plic,“ konstatuje profesor Jan Plzák, přednosta Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a FN v Motole.

Sonda přes nos do jícnu

Operace se provádí v celkové anestezii, přičemž se pacientovi odstraní celý hrtan. „Po operaci zůstává trvalé vyústění dýchacích cest vyšitím průdušnice k okrajům kůže v dolní střední části krku – nazývá se tracheostomie,“ vysvětluje profesor Plzák.

Protože zadní stěna hrtanu tvoří zároveň i přední stěnu hypofaryngu (část polykacích cest, na který navazuje jícen), musí se při operaci sešít otevřené polykací cesty a po dobu hojení, což je zhruba 14 dní, je pacient živen pomocí sondy zavedené přes nos do jícnu.

Rizika a následky

Co obnáší život s úplným odstraněním hrtanu probírají na eMimino.cz

„Totální laryngektomie je náročná operace na krku. Krk je anatomicky velmi složitá oblast lidského těla, na malém prostoru se nachází množství životně důležitých struktur,“ říká doktor Jan Plzák. Jako příklad uvedl dýchací a polykací cesty, tepny vedoucí krev pro krk, hlavu i mozek, žíly odvádějící krev z těchto oblastí nebo poměrně značné množství nervů.

Podle informací, které pro pacienty na svých internetových stránkách zveřejňuje pražská Thomayerova nemocnice, trvá operace čtyři až pět hodin. „Z boční strany krku je na několik dní vyveden takzvaný Redonův drén, tenká hadička opatřená na konci nádobkou, ve které se hromadí odsátý obsah,“ uvádí nemocnice.

Čtrnáctidenní hospitalizace

Obvyklá doba hospitalizace je podle profesora Jana Plzáka z pražského Motola asi čtrnáct dní. „Když je zhojeno zašití polykacích cest, pacient začne přijímat potravu přirozenou cestou, tedy ústy. Je odstraněna vyživovací sonda zavedená nosem do jícnu a pacient je propuštěn do domácí péče,“ říká doktor.

Dodal, že největším problémem pro pacienty po totální laryngektomii je ztráta hlasu a nemožnost přirozeně komunikovat s okolím. Nejúčinnějším způsobem je zavedení hlasové protézy.

„Zjednodušeně je možno hlasovou protézu popsat jako jednocestný silikonový ventilek, který je zaveden do uměle vytvořené spojky – píštěle – mezi průdušnicí v zadní části tracheostomatu a za ní běžícím jícnem,“ popisuje profesor Plzák. A jak toto zařízení lidově zvané „slavík“ funguje?

Domácí lékař

„Jestliže chce pacient mluvit, uzavře prstem tracheostoma, vydechovaný vzduch projde ventilem do jícnu a dále do dutiny ústní a proudí ven. Cestou vzduch rozkmitá řasy v jícnu, obdobně jako kmitají hlasivky v hrtanu při výdechu během přirozené tvorby hlasu. Jestliže pak pacient artikuluje, je výsledkem hlas svým zabarvení odpovídající původnímu hlasu pacienta, ale výrazně chraptivější, jakoby nastydlý,“ dodává Plzák.

Kromě hlasové protézy existují ještě další způsoby, jak původní hlas nahradit. Podle informací zveřejněných Thomayerovou nemocnicí je to jícnový hlas, který se ovšem musí pacient naučit. A pak je to takzvaný elektrolarynx – aparát, který se přikládá na boční stranu krku a který vydává zvuky připomínající elektronický hlas.

Ve fázi výzkumu a vývoje jsou nyní i umělé hlasivky. Tento objev si nechali před dvěma lety patentovat vědci z Českého vysokého učení technického.

  • Nejčtenější

Žena se stala náctiletou milionářkou, dnes utrácí miliony měsíčně

Třiadvacetiletá Linda Andrade vyrůstala ve velmi chudých podmínkách a už jako dítě si řekla, že chce ve svém životě...

Pohlreich si ze soutěžního výkonu českých restaurací sedl na zadek

V aktuálním dílu Pohlreichova souboje restaurací se střetly podniky ze Strakonic a Olomouce. Obě restaurace vyznávají...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ňadra deroucí se z dekoltu a upnutá mini? Dostaňte muže do kolen chytřeji

Ženy, které chtějí svým vzhledem zaujmout opačné pohlaví, často zbytečně balancují na hraně prvoplánové až lascivní...

Příběh Lady: Přítel mě zklamal. Zapřela jsem mu, že čekám jeho dítě

Přítel si naplánoval budoucnost, aniž by předem řešil, co já na to. Hodně mě zklamal a nedokázala jsem mu odpustit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bezruká umělkyně popisuje strasti s randěním, muži ji mají za dítě

Dvaadvacetiletá Brianne Surgeonerová ze Skotska nemá ruce. S hendikepem se naučila žít a jak sama říká, absence rukou...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Proč nejsou léky. Chybí hliník z Ukrajiny i účinné látky z Asie, říká odborník

Premium Nedostatek hliníku, vlna viróz i „syslování“. Důvody, proč se Česko potýká s výpadky některých léků, včetně těch pro...

Deset varovných signálů nadměrného stresu, které byste neměli podceňovat

Bušení srdce nebo svíravý pocit kolem žaludku zažije občas asi každý. Většinou to trvá jen chvíli a pak to odezní....

Se změnou času na letní se zvyšuje riziko infarktů i mrtvic, říká vědkyně

Premium Se změnou času se může dostavit horší nálada, snížený výkon i pozornost, což způsobuje vyšší počet dopravních nehod,...

Selhalo mi srdce. Transplantace mi dala novou šanci žít jako dřív

Už u odvodu se panu doktorovi při poslechu hrudníku něco nezdálo. Poslal mě dokonce na vyšetření na kardiologii. Tam...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...