Co všechno je nevěra: osm základních typů od flirtu po bigamii

aktualizováno 
Nevěru lze definovat jen těžko. Někdo za ni považuje již zhřešení myšlenkou, jiný se cítí být ohroženější nevěrou fyzickou než duševní. Dokonce i virtuální nevěra může mít všechny průvodní znaky té reálné.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Můžeme popsat alespoň základní typy nevěry," uvádí psycholog Petr Šmolka. 

Flirt

Flirtem myslíme zpravidla nezávaznou koketérii, rituální tanečky náznaků a příslibů bez skutečné snahy o realizaci. Vše "další" se odehrává na úrovni představ. Podstatná je předpokládaná možnost, nikoliv její naplnění. Jenže sebenevinnější flirt se nám může za určitých okolností vymknout. Stačí konflikt či krize v partnerském vztahu, vhodné vnější podmínky, někdy třeba i vliv například alkoholu, a neštěstí je hotové.

Mimomanželský kontakt

Nevěra

Z hlediska podváděných jde o kategorii velmi subjektivní. V tom světle může být nevěrou jakákoliv forma vztahu či kontaktu partnera s osobou opačného pohlaví (není nezbytnou podmínkou), kterou oprávněně vnímáme jako emočně ohrožující či zraňující. Za nevěru bude duševně zdravý jedinec považovat i tu formu vztahu, kterou bychom za emočně ohrožující či zraňující oprávněně považovali, pokud bychom o takovém jednání našeho partnera věděli.

Obvykle je to krátkodobý nahodilý situační kontakt, nejčastěji ryze sexuální. Někdy se o tomto typu nevěry mluví jako o "rekreační", protože se odehrává na dovolené, na večírku, někdy i v zaměstnání. Stejně jako u flirtu hrozí i tady riziko, že se kontakt rozvine v nějakou z dalších forem nevěry. Jeden z partnerů ho může vnímat víc než jen jako sexuální, bude emočně angažovanější. Destruktivní dopad na partnerství může mít i případná chybička v konspiraci. A i když se podaří vše utajit, "úspěch" svádí k opakování, často i s jinými partnery. Více než kde jinde zde platí přísloví o běhání se džbánkem pro vodu.

Dobrodružství

Charakteristickým znakem je delší trvání v čase a vyšší míra zapojení emocí. Pravé dobrodružství však ještě nebývá zpravidla zatím spojováno s úvahami o případné společné budoucnosti. Nevěrníci mívají naopak pocit, jak mají vše pod kontrolou a situaci vnímají jako "vztah na přilepšenou". Předpokladem, že takové dobrodružství nezničí stávající vztah, je, že oba milenci jsou pevně zakotveni ve svých legitimních vztazích. Pak se ale lze ptát po samém smyslu podobného počínání.

Mimomanželský vztah

Dlouhodobý eroticko-sexuální vztah se silnou emoční vazbou. Dříve nebo později si alespoň jeden z partnerů začne připouštět možnost budoucího společného soužití. Často nejen připouštět, ale i konat. Vztah má vysoké riziko vyzrazení.

Virtuální nevěra

Nejčastěji je spojená s internetem a jeho seznamovacími či chatovacími službami. Co na tom, že hledáme urostlého charismatického blonďáka s očima Paula Newmanna a ve skutečnosti komunikujeme s vyzáblým holohlavým staříkem? Když jeho slova jsou tak plná citu... Virtuální nevěra může mít stejně destruktivní důsledky jako nevěra reálná. Chybějící osobní kontakt navíc zmenšuje prostor pro případné zklamání a naopak velmi rozšiřuje prostor pro lákavé fantazie.

Swingování

Dvě či více partnerských dvojic se rozhodne "oživit" dle jejich představ příliš stereotypní sexuální soužití jakousi naturální směnou partnerů. Zpravidla však krátkodobou, byť někdy opakovanou. Jde o jev spíše vzácný a má svá rizika: především odlišnou míru motivace jednotlivých "hráčů". Nekazit hru a vyhovět přání partnera, to není zrovna ideální důvod zúčastnit se. Stejně tak pravidlo, že hru kazí ten, kdo do ní vnese nějaké emoce (od sympatie přes zamilování až po pocity žárlivosti). Kanasta nebo hra na mrkanou může také nadělat ve vztazích jistou paseku, ale přesto se jeví jako poněkud bezpečnější.

Prostituce

Je anebo není sex za peníze nevěra? Odpověď není jednoznačná. Každopádně pokud si jeden z partnerů platí prostitutku či gigola, lze takovou prostituci chápat jako závažnou vztahovou poruchu, často s velice destruktivními důsledky. Zřejmě tu jde o jistý defekt emočního prožívání, přinejmenším o citové oploštění. Prostitutka či prostitut sami pak budou mít tendenci zdůrazňovat, že chybí jeden z podstatných znaků nevěry, tedy osobní vztah se zákazníkem. "Prostě ho jen udělám a hotovo. S partnerem je to ale úplně jiné, něha, láska, vztah..."

Pokusy o legalizaci bigamie

K perlám vztahové naivity patří některé pokusy o (pro naši kulturu) netradiční formy soužití s oficiální manželkou a oficiální milenkou. V našich podmínkách však takové řešení vztahům rozhodně nesvědčí.

Autoři:

Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Internet snižuje naši citlivost, zábrany padají, popisuje terapeutka

Ilustrační snímek

Sociální sítě podle ní vyrábějí asociály. Nejen Facebook dokáže spolehlivě ničit vaše vztahy a dokonce „vypnout“ vaši...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

I rodiče mohou vyhořet, říká psycholožka Zuzana Masopustová

Zuzana Masopustová

Jako vědkyně se nedávno podílela na nejobsáhlejším porevolučním výzkumu mateřství a rodičovství v Česku. Kromě práce na...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz