Manuál pro krásné vlasy. I v pohodlí jim můžete dát dokonalou péči

  • 1
Působí vaše vlasy unaveně a jsou matné jako bez života? Návštěva profesionálů by problém zajisté vyřešila, jenže bohužel, restrikce jsou nekompromisní. Ovšem i doma může kštice získat zářivý lesk a zdravý vzhled, stačí jen vědět, co potřebuje.
Vzhled vlasů dokazuje, jak o ně pečujete. Dávejte jim proto jen to nejlepší, co...

Péče, kterou si zaslouží

Krásné vlasy, to není jen dobrý střih a dokonalý styling, základem je ještě něco jiného, a to náležité zacházení. Ač jsme si dobře vědomé, že kadeře jsou naší vizitkou, přesto se často dopouštíme chyb. Pojďme si proto připomenout manuál správné péče, který je potřeba dodržovat. 

  • Vyhovující produkty

Šampony i kondicionéry vybírejte podle typu vlasů nebo účinku, který očekáváte. Jestliže vás trápí více věcí, nebojte se přípravky kombinovat. Myslete na to, že šampon hlavně čistí, takže problém, který je pro vás palčivější, řešte kondicionérem. Jeho péče je totiž intenzivnější. Produkty by měly být ideálně od jedné značky.

  • Na velikosti záleží

Při procesu čištění kštice lze napáchat mnoho škod. Vlasy důkladně namočte, šampon napěňte v dlaních a vetřete do vlasů. Zaměřte se na mytí pokožky hlavy, jemně ji promasírujte a vzniklou pěnu opláchněte. Pokud se při prvním mytí pěna neobjeví, mytí zopakujte. 

„Použijte vždy pouze čajovou lžičku šamponu, větší množství je zbytečné,“ upozorňuje Jan Těšík, vlasový stylista Nivea. „Mytí tak nijak nezlepšíte ani neurychlíte, vlasy totiž pojmou jen určité množství vody i přípravku, a tak přebytek šamponu vždy jen po vlasech bez užitku steče.“ 

Na závěr mytí vlasy důkladně opláchněte. Vodou nešetřete, neboť zbytky kosmetiky vlasy zatěžují, a pak ztrácejí svůj objem, rychleji plihnou a účes nedrží.

  • Nepostradatelný přítel

I když řada žen považuje kondicionér za zbytečný, je nezbytný už při délce vlasů nad 5 cm. Do mokrých vlasů vetřete malé množství kondicionéru, stačí velikost vlašského ořechu. Aplikujte ho jen do střední části vlasů a ke konečkům, předejdete tak tomu, aby se pokožka hlavy nadměrně mastila. Dodržujte doporučenou dobu aplikace a přípravek důkladně opláchněte. Kondicionér nevynechávejte, ani když spěcháte. Pro takové případy si pořiďte bezoplachový kondicionér, který se z vlasů nevymývá.

  • Pozor, křehké!

Vlasy jsou po umytí velmi zranitelné. Proto je nikdy „nefrotýrujte“, jen zabalte do ručníku. Při rozčesávání buďte opatrná. Nikdy mokré vlasy nespínejte do gumiček a nechoďte spát s mokrou hlavou, jinak se vlasy polámou, budou přetrhané a střapaté. Nikdy nevystavujte mokrou hřívu chladu. Nejenže vlasy „nastydnou“ a mohou se polámat, ale můžete si přivodit i nadměrné vypadávání vlasů.

Nesprávné mytí vlasů a následná nevhodná úprava se na struktuře vlasů zásadně...
  • Krásné za pár minut

Po umytí můžete vlasy nechat přirozeně uschnout, praktičtější je ale vysušení fénem. Použijte střední stupeň foukání téměř dosucha, teprve pak vlasy tvarujte. Půjde to lépe a účes tak upravíte mnohem rychleji. Hubici fénu natočte vždy dolů po směru růstu vlasů, vlasy tak budou hladké a lesklé. Při fénování nepoužívejte příliš horký vzduch, jinak budou vlasy přesušené. Chraňte je termoregulačními přípravky, které je ochrání před účinky tepla.

  • Zrádná práce

Při česání používejte kartáče z přírodních štětin, které jsou k vlasům šetrné a vlasy dobře uhlazují. Praktické jsou také tzv. funkční kartáče se speciálními měkkými štětinami, například oblíbený Tanger Teezer. Ty se dokáží nad zacuchaným místem ohnout a šetrně rozčesávají mokré i suché vlasy. 

„Nosíte‐li často culík, pořiďte si látkové nebo froté gumičky,“ doporučuje Jan Těšík. „Jsou k vlasům šetrnější než tenké gumičky, vlasy méně cuchají, trhají a lámou. Gumičkami vlasy příliš pevně nestahujte, jinak mohou bolet, někdy i více vypadávat a pokožka může být napjatá a citlivější. Vlasy proto nenoste stažené celý den, případně jim dopřejte aspoň malou pauzu a gumičku aspoň na chvilku uvolněte.“

Nepodceňujte doplňky stravy. Jsou žádanou vzpruhou pro lidské tělo.

Zpět do formy

Keratin je bílkovina, jež je základní složkou vlasů a nese odpovědnost za jejich pevnost, kvalitu i růst. Právě z tohoto důvodu naleznete na trhu širokou škálu výrobků obsahujících keratin. Bohužel důsledkem různých vlivů, jako je stáří, hormonální změny, nemoc, vysoké zatížení, nevhodné chemické přípravky, vysoké teploty při stylingu, můžete o keratin přicházet, čímž se zhoršuje kvalita vlasů.

Když už je kštice výrazně nehezká, přizvěte na pomoc nejen keratin, ale také L-methionin a esenciální kyselinu linolovou (LA) obsažené například v doplňcích stravy podporující krásu a zdraví. L-methionin bývá součástí kosmetických přípravků proti vypadávání vlasů nebo pro jejich posilnění. L-methionin mimo jiné posiluje účinky keratinu. LA zase upravuje metabolismus tuků, čímž zabraňuje vysoušení a vypadávání vlasů. Spolu s vitaminem E pomáhá navíc při potížích se suchou pokožkou, akné a stárnutím buněk.

Arganový olej by vám neměl chybět, je všestranným pomocníkem.

Elixír života

Arganovému oleji se ne nadarmo přezdívá tekuté zlato. Je zázrakem hlavně pro naše vlasy. Jeho blahodárné účinky jsou známé po celém světě, hlavně díky tomu, že dokáže zastoupit hned několik vlasových přípravků najednou. 

Arganový olej hydratuje, obnovuje a pomáhá udržet elasticitu vlasů. Jeho největším přínosem je právě hydratační účinek na kadeře, které jsou poškozené barvením, špatným zacházením nebo třeba jsou jen vysušené od nevhodného stylingu. Tekuté zlato ve formě oleje si dokáže poradit i s roztřepenými konečky, které dnes trápí nespočet žen.

Jeho použití je jednoduché. Pokud chcete vlasy hloubkově ošetřit a vyživit, naneste potřebné množství arganového oleje na ruce, zahřejte a jemně vmasírujte do vlasů a pokožky hlavy. Poté zabalte vlasy do ručníku a nechte působit alespoň hodinu. Poté vlasy důkladně umyjte šampónem a kondicionérem, které též arganový olej obsahují. Tato péče o vlasy je zcela přírodní a vlasy tak nezatěžujete, pouze jim dodáváte přírodní živiny pro jejich vitalitu a lesk.

Lupy ve vlasech dokáží snížit sebevědomí. Jakmile se objeví, ihned jim vyhlaste...

Už dost bylo sněžení

Seborrhoická dermatitida neboli seborrhoický ekzém je zdravotní stav kůže, který je v mnoha případech základní příčinou lupů. A ty nechce mít ve vlasech nikdo. S tímto nešvarem ovšem můžete rychle zatočit. Nejčastěji používaným způsobem léčby seborrhoické dermatitidy na vlasové pokožce jsou speciálně vyvinuté šampony, které nejen pomáhají odstraňovat šupinky, ale také brání jejich opakované tvorbě.

Existuje mnoho šamponů určených speciálně pro léčbu seborrhoické dermatitidy. Mohou obsahovat některé z následujících aktivních látek: climbazol, pirocton olamine, polidocanol, protizánětlivé látky (např. kyselina salicylová a resorcin), minerály (zinek, sulfid seleničitý) nebo antimykotika (ketokonazol). 

Pokud příznaky seborrhoické dermatitidy ani při častém používání šamponů s léčebnými účinky neustupují, kontaktujte odborníka. Jeho pomoc také vyhledejte, pokud se do oblastí postižených seborrhoickou dermatitidou dostane infekce, nebo pokud ložiska začnou mokvat či hnisat, začnou se na nich tvořit strupy nebo jsou silně zarudlé a bolestivé.