Vše začalo nosem. Na plastické operace lidé chodili už ve starověku

  0:30
Touha po kráse, symetrii a dokonalých křivkách je stará jako lidstvo samo. Za to, že dnes potkáváme osoby více či méně „vylepšené“, vděčíme kromě marnivosti i objevu zrcadla, válkám a moderním technologiím. Dělí je ovšem velké časové vzdálenosti.
(Ilustrační foto)

(Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Mít dokonalé křivky těla i obličeje není známkou moderní civilizace, po symetrii toužili lidé odjakživa. První pokusy o nápravu „chyb“ přírody jsou doložené už šest století před naším letopočtem. Zatímco dnes se k plastickým chirurgům vydávají převážně ženy, tehdy zákroky podstupovali hlavně muži.

Potřebovali pomoci vylepšit svůj vzhled po zraněních v bojích. Ale často byla jejich těla zohyzděna i z méně ušlechtilých důvodů – zlodějům a cizoložníkům se za trest sekal nos. Tahle dominanta tváře nakonec v plastické chirurgii sehrála velmi důležitou roli. „Z pohledu historie to byly především úrazy nosu, které stály u zrodu plastické chirurgie,“ píše známý plastický chirurg Jan Měšťák v knize Základy plastické chirurgie.

Kůže z tváře nebo čela

Postižení vyhledávali ranhojiče, i když léčba byla velmi bolestivá a většinou ani ne příliš úspěšná. „První doložený popis plastickochirurgické operace nacházíme už 600 let před naším letopočtem u indického chirurga Sushruty, který prováděl náhradu nosu lalokem z čela. Jde o metodu dodnes známou jako tzv. indická plastika nosu,“ uvádí v knize Estetická plastická chirurgie a korektivní dermatologie plastický chirurg Pavel Brychta.

„Sushruta ve své knize Sushruta Samhita popisuje na 300 operací, mezi nimi i první operace nosu a uší. On sám používal 125 druhů chirurgických nástrojů - skalpely, lancety i jehly,“ líčí počátky estetické medicíny plastický chirurg Roman Kufa. Samotný Sushruta Samhita operaci zdokumentoval následovně:

Část nosu, která má být pokrytá, by měla být nejprve změřena listem. Poté kousek kůže požadované velikosti by měl být vyříznutý z živé tkáně z tváře, a poté přiložen zpět na nos. Část nosu, na kterou má být připevněna nová kůže, by měla být rozedřena řezem nosního pahýlu nožem. Poté by měl lékař přiložit kůži na nos a přišít rychle obě části, udržuje pokožku řádně vyvýšenou vložením dvou trubiček erandy (skočec obecný) v pozici nosních dírek, takže nos dostane správný tvar. Jakmile je kůže správně připevněna, měla by být posypána práškem lékořice, červeným santalovým dřevem a dřišťálovou rostlinou. Nakonec by místo mělo být zakryto bavlnou s pravidelnou aplikací sezamového oleje.

Zní to děsivě, ale na tehdejší dobu byla jeho rekonstrukce nosu tak dokonalá, že se metoda používala až do 18. století.

Krása nahého těla

Staří Egypťané v čele s Kleopatrou byli velkými vyznavači krásy. Přírodní metody, jak o sebe pečovat třeba s pomocí medu, mořské soli, hroznů vína a henny, jsou platné ještě dnes, víc než jiné národy se však věnovali úpravám mrtvých. I tady se dají vysledovat základy estetické medicíny. Třeba mumie faraona Ramesse II. měla chirurgicky upravený nos, další mumie egyptských panovníků zase měly tváře vycpané obvazy stylem dnešních silikonových implantátů.

Mumie faraona Ramesse II.

Starořímský lékař Cornelius Celsus

„Plastická chirurgie nebyla neznámá ani starým Římanům,“ píše v knize Dějiny medicíny od starověku po současnost historik Roy Porter. „A protože velmi obdivovali krásu nahého těla, snažili se jeho nedokonalosti opravit. Z této doby jsou už doloženy úpravy uší, ale také kritika obřízky, která se hojně praktikovala, ačkoliv ji někteří římští císaři dokonce i zakazovali. Do historie se z této doby zapsal lékař Cornelius Celsus svými operacemi obnovujícími předkožku. Popsal mimo jiné i zmenšování prsů u obézních mužů.“

Středověká doba temna

Zatím se vše točilo téměř výhradně kolem mužů, ženy si na svůj „plastický“ čas musely počkat. Jenže přišla doba středověku, která vylepšování toho, co stvořil Bůh, považovala za hřích.

„Rozpad římské říše znamenal počátek úpadku lidské kultury. To se odrazilo také v oblasti medicíny – následovalo velmi dlouhé období, ve kterém nenalézáme žádné zprávy o plastických operacích. Jedním z mnoha důvodů byl ten, že středověk nebyl příznivě nakloněn vědeckému bádání,“ uvádí Jan Měšťák v Základech plastické chirurgie.

Renesance půvabu

Další zprávy o plastické chirurgii se dají vysledovat v renesanci. Operace se tehdy nedělaly ve špitálech, ale v oficínách lazebníků a holičů. Cílem většiny úprav byly stále nosy, o něž jejich majitelé přišli ve válečných řežích nebo při bitkách v krčmě. Jako náhrada se používala tkáň z prasat, jenže toto řešení nemělo dlouhého trvání. Nový nos většinou seschnul a odpadl.

Boloňský plastický chirurg Gaspare Tagliacozzi

Tagliacozziho metoda operování nosu

Dánský astronom, astrolog a alchymista Tycho Brahe

Dokonalejší způsob vytvoření nosu popsal v roce 1460 chirurg Heinrich von Pfalzpaint (někdy se uvádí Pfolspeundt). Operovaný nešťastník o nos přišel po útoku psa. Bavorský lékař k rekonstrukci použil kůži ze zadní strany jeho paže. Operovaný velmi trpěl, protože v té době neexistovala žádná anestezie. O výsledku operace však není nic známo.

Do historie vstoupil profesor univerzity v Bologni Gaspare Tagliacozzi, který vypracoval k dokonalosti techniku náhrady nosu lalokem z kůže paže. „Jeho záznamy s četnými nákresy popisují nejenom způsob plastiky nosu z kůže paže, ale i náhradu částí boltců a rtů,“ uvádí Jan Měšťák.

Mezi slavné „nositele“ umělého nosu patří dánský astronom, astrolog a alchymista Tycho Brahe. O svůj vlastní totiž přišel v souboji roku 1566. Tradovalo se, že náhrada byla ze zlata a stříbra. Při exhumaci ostatků, která proběhla v Praze v roce 2010, byly objeveny nazelenalé skvrny v oblasti nosu - stopy zanechané protézou. Analýzou bylo zjištěno, že zelené zbarvení způsobila mosaz, z níž byla protéza vyrobena. Pravděpodobně nikdy se ale nedozvíme, jak mu náhrada na nose držela.

Rekonstrukce nosu na ilustraci z roku 1815

Německý plastický chirurg Karl Ferdinand von Gräfe (1787-1840)

Zedník jako plastický chirurg

V historii plastické chirurgie není nouze o překvapení. O jedno se postaral indický zedník na konci 18. století. Britští chirurgové ho pozorovali, jak skvěle si vede při náhradě nosu Britovi, který o něj přišel v tureckém vězení. Jeho metodu pak okopírovali a rozšířili po celé Evropě. A nastal první rozmach tohoto léčebného oboru.

Velkým propagátorem plastické chirurgie se stal Karl Ferdinand von Gräfe (1787-1840), který si již troufl i na operaci rozštěpu a úpravu očních víček. Své další úspěchy v léčbě pochroumaných nosů popsal tento německý lékař v knize Rhinoplastik vydané v roce 1818. Následoval jeden úspěch za druhým, ale o tom až příště.

Autoři:

Nejčtenější

V naději už nevěřím, moje onemocnění je smrtelné, říkal Cyril Höschl o diagnóze

Premium

Celý život tlumočil složitou řeč vědy do srozumitelného jazyka. Před více než rokem však psychiatrovi Cyrilu Höschlovi zasáhlo do života kruté neurologické onemocnění. Vzácný typ multisystémové...

Hubnutí zkomplikoval Kláře milenec. V Extrémních proměnách shodila 44 kilo

Klára Dušková s kily navíc bojovala už odmala. Teď, když jí je třicet, došla k názoru, že je čas na změnu. Obezita jí totiž komplikuje péči o milovanou dceru. Silnou motivací je také svatba: Klára by...

Problém zvaný odcizení. Když si najednou nerozumíte s těmi nejbližšími

Kdysi jsem měla krásnou rodinu. Já jako středobod, báječný manžel, dcera, pro kterou jsem představovala tu nejmilejší maminku, od níž se nechtěla odtrhnout. To už je ovšem minulostí. Teď mám pocit,...

Pro hubnutí zvolila žena nejjednodušší cestu, nyní ji šikanují pro lenost

Šestatřicetiletá Emma Lasenby z Velké Británie kvůli nadváze téměř neopouštěla dům. Odmítala se účastnit společenských akcí a nedoprovázela ani své děti na školní projekty. Za své tělo se styděla a...

Jak si prodloužit život o více než 10 let? Stačí dodržovat tato pravidla

Kdo by nechtěl být na světě déle? Samozřejmě v plné síle a zdravý. Podle vědců to lze celkem snadno zařídit. Stačí jen dodržovat několik jednoduchých pravidel. Která to jsou?

Alergikům se blíží sezona lípy. Podívejte se, jak alergii ulevit

Lípy začínají kvést na konci jara, nejvíc pylu v ovzduší ovšem bývá až v létě. Jak se při alergii na lípu nejlépe chránit a jak se na pylovou sezonu dopředu připravit?

27. dubna 2025

Láska a přátelství v rovnováze. Pečovat je třeba o oboje

Nastalo jaro. Období, které odjakživa přeje milostným vztahům. Jak si je užít a přitom nepřijít o to, co je v životě stejně důležité – o křehká přátelská pouta? pár tipů bychom pro vás měli.

27. dubna 2025

Tvaroh jen do koláčů? Kdepak, skvěle ho užijete ho pro svaly i pleť

Většinou končí v koláčích, dezertech nebo coby náplň palačinek. Tvaroh má ale daleko širší potenciál. Jak můžete tuto přírodní surovinu využít i pro své zdraví a krásu?

27. dubna 2025

Stejně staré slavné ženy, jedna s plastikou a druhá bez. Komu to víc sluší?

Narodily se ve stejný rok, ale rozhodly se stárnout odlišně. Podívejte se do galerie na slavné krásky, které chtějí zastavit čas plastikami, a na ty druhé, které stárnou s grácií a přirozeně. Mnohdy...

27. dubna 2025

Královský majestát i mikro mini. Svatební trendy jsou letos plné protikladů

Všechny nevěsty, které se letos chystají říct „ano“, se tradičně mohly inspirovat na dubnových svatebních týdnech módy v New Yorku, Šanghaji a Barceloně. A byť svatební móda není známá výraznými...

27. dubna 2025

Trauma může vzniknout nečekaně. Jak ho poznat a co s ním dělat

Nezpůsobují ho jen extrémně těžké životní situace, jako je ohrožení života. Trauma může vzniknout i po zdánlivě běžném lékařském zákroku, který duše nepřijala. Nezpracované trauma se pak může...

27. dubna 2025

Panna cotta s ovocnou vrstvou

Panna cotta s ovocnou vrstvou + stepy
Recept

Střední

50 min

Luxusní italský dezert.

Muži mi závidí svaly. A když mám chuť na sladké, dám si mrkev, říká kulturistka

Premium

V pubertě měla nadváhu, začala cvičit a dneska je nejslavnější českou kulturistkou. Tento sport vyžaduje tvrdý režim, což málokdo zvládne. Přísná dieta je krutá, ale ona se na ni teď, kdy se začne...

26. dubna 2025

Změny na páteři mají kvůli koukání do mobilu i mladí, říká rehabilitační lékařka

Premium

Andrea Švojgrová pracuje už téměř osmnáct let jako rehabilitační lékařka. Za tu dobu prý výrazně stoupl počet pacientů, kteří mají problémy s páteří. „Bohužel spousta lidí je řeší ibalginem. Občas...

26. dubna 2025

Vyražte na aktivní dovolenou. Je libo chůze, brusle, nebo paddleboard?

Možností, jak se vyřádit, je víc než dost. Určitě je prima, když vyrazíte s kamarádkami, které jsou naladěny na stejnou vlnu. Některé sporty lze docela dobře propojit, skvěle se třeba doplňují...

26. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Celebrity si oblékly šaty slavných ikon. Kdo vypadá líp?

Podívejte se do naší galerie na významné světové osobnosti, které se rozhodly kopírovat šaty slavných VIP krásek, nebo dokonce obléct ty samé historické šaty. Komu ikonické róby sluší víc, posuďte...

26. dubna 2025

Začarovaný kruh obezity. Jak stres a geny ovlivňují hubnutí

Je to obrovský problém dnešní doby – lidstvo zkrátka tloustne. Do jaké míry je to ještě únosné? Jak poznat, že už jsme překročili nebezpečnou hranici a je potřeba povolat na pomoc odborníky?

26. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.