První dáma Ivana Zemanová: velká role, žádný příjem

  12:01aktualizováno  12:01
Ivana Zemanová si cení Dagmar Havlové za to, že se před lety ozvala a zajistila úřadu manželky prezidenta lepší zázemí. K ideálu to však má stále daleko: téměř vše si musí hradit sama. První dáma to otevřeně popisuje v rozhovoru pro čtvrteční Magazín DNES.

Ivana Zemanová, manželka prezidenta Miloše Zemana | foto: Herbert Slavík

Očekává se, že bude stát denně reprezentovat na nejrůznějších společenských akcích, že bude odpovídat na hory dopisů a zapojí se do charity.

Křišťálová lupa

Přitom nepobírá žádný plat a sama si musí hradit sociální a zdravotní pojištění. Takové je postavení první dámy v Česku. Stát jí neplatí dokonce ani náklady na reprezentaci - oděvy, kadeřníky a podobně. 

Nestěžuje si však, dříve to bývalo mnohem obtížnější. "Je zásluhou Dagmar Havlové, že už je na Hradě pro prezidentovu manželku vyčleněn úřad. Například v Rakousku první dáma žádné zázemí nemá, dokonce nemá ani ochranku," říká.

Prezidentova žena má díky Dagmar Havlové nyní například nárok na proplacení služebních cest a na doprovod při těchto cestách. Jinak jí stát neplatí nic.

Dagmar Havlová macešský postoj státu kdysi kritizovala a žádala, aby vedle povinností měla manželka prezidenta i svá práva.

Čtěte ve čtvrtek

Ivana Zemanová, manželka prezidenta Miloše Zemana

Rozhovor s Ivanou Zemanovou. Manželka prezidenta hovoří ve čtvrtečním Magazínu DNES o tom, co se jí líbí a nelíbí na Hradě, o roli první dámy i o vztahu s manželem.

"Když někam jezdila Olga Havlová, hradila náklady její nadace. Paní Dagmar nic takového neměla, takže chtěla, aby jí servis při cestách, například tlumočníky, hotel a podobně, platila prezidentská kancelář. A bývalý kancléř Ivan Medek se to zdráhal proplácet. Ona si postěžovala ve vašich novinách a strhla se mela," vzpomíná na událost starou šestnáct let tehdejší mluvčí prezidenta Ladislav Špaček. Požadavek Havlové tehdy spustil kritiku, ale částečně uspěla.

Zemanová nic nežádá, jen popisuje současný stav. "Je to podobné jako u manželek velvyslanců. U nich je to o to podivnější, že jim stát zakazuje pracovat, takže jsou finančně závislé na svém muži jako já," uvedla první dáma. Přímo v zákoně sice zákaz práce pro ženy diplomatů není, ale je to nepsané pravidlo. "Není zvykem, že by pracovaly, ostatně to předpokládá i Vídeňská úmluva," říká mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová.

Zdravotní i sociální pojištění, šaty a podobně hradí Ivana Zemanová z platu svého manžela. "Je to jeho poměrně výrazná část," říká.

Osobně si přitom nedokáže představit, že by si první dáma mohla ponechat své civilní zaměstnání.

Do svých prvních dam neinvestují ani okolní státy. A není to jen výše zmíněné Rakousko, kde manželka prezidenta smí využívat pracovníky prezidentské kanceláře jen při oficiálních cestách, a když se na ni někdo obrátí o radu. Sekretářka a tajemnice, které jsou k ruce manželce slovenského prezidenta Silvii Gašparovičové, jí také nepatří. "Oficiálně jsme zaměstnankyněmi pana prezidenta," vysvětlila sekretářka slovenské první dámy Andrea Mihalová.

Zemanová v otevřeném rozhovoru mluví i o tom, jak vypadá běžný den její rodiny, kdo na Hradě vaří, co jí radí její maminka a také, zda si od ní prezident Miloš Zeman nechá do řízení státu mluvit. "Samozřejmě doma občas slýchám: Co si o tom myslíš? I o protichůdném názoru dokáže někdy přemýšlet," prozradila Zemanová.

Ivana Zemanová navštívila první školní den s manželem pražské gymnázium, kde studuje jejich dcera:


Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Advantage Consulting, s.r.o.
SPRÁVCE DOKUMENTACE - TECHNIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz