Chantal Poullain: Občas mi vadí, když v češtině nenajdu správná slova

  0:22aktualizováno  0:22
Jako začínající herečka odešla z Francie do Československa, kde její kariéře zpočátku bránila neznalost češtiny. Nakonec se však Chantal Poullain prosadila, ačkoliv s jazykem bojuje dodnes.

Chantal Poullain | foto: Monika Navrátilová

Divadelní role si Chantal Poullain přepisuje do francouzštiny, aby jim lépe porozuměla, ačkoliv v češtině dobře čte. Když mluví, občas se jí nedostává slov.

Čtěte v pondělí

Chantal Poullain

Velký rozhovor s Chantal Poullain čtěte v příloze MF DNES OnaDnes.

„Mám jeden zásadní defekt: učit se jazyk mě hrozně nudí, ačkoliv slova mám ráda. Češtinu jsem poslouchala, postupně začínala mluvit, ale nikdy jsem se ji neučila, což možná byla chyba,“ přiznává herečka, která sebekriticky dodává, že její gramatika je docela katastrofa a má nedostatečnou slovní zásobu.

„Někdy mi to nevadí, protože důležité je to, co chci říct, a ne jak to řeknu. Občas však cítím frustraci, když chci něco vyjádřit, ale nenacházím ta správná slova,“ podotýká a zmiňuje jeden nešvar, který nechápe: když někdo po pár letech života v zahraničí začne předstírat, že zapomněl rodnou řeč.

„Já když se vrátím domů do Francie, nikdo nepozná, že žiju tak dlouho v jiné zemi. Jsem Francouzka a ačkoliv miluju Česko a můj syn je Čech jak poleno, neznamená to, že přestanu být tím, kým jsem,“ říká.

Do rodné Francie se nikdy natrvalo nevrátila, ačkoliv po rozvodu s bývalým manželem Bolkem Polívkou měla slabou chvilku, kdy se sama sebe ptala: Co já tady dělám a co bude dál? Tehdy se ocitla bez práce, protože do té doby hrála s manželem společná představení.

V Česku ji udržel syn, kterého nechtěla odtrhnout od zbytku rodiny. A ve stejnou dobu, kdy se rozhodla zůstat, dostala i nečekanou pracovní nabídku: v Romeovi a Julii v divadle v Hradci Králové.

„Moje první reakce byla: Blázníte, vždyť neumím dobře česky! Navíc to bylo první české představení, které nebylo napsané přímo pro mě, hodně textu v češtině a ještě ve verších. Obrovský kus práce, ale zjistila jsem, že to můžu zvládnout. A to pro mě bylo hodně důležité,“ říká herečka, která od té doby získávala další příležitosti.

Dnes je šťastná, že se rozhodla zůstat, protože pro budoucnost rodiny to bylo důležité. Snaží se, aby všechny děti byly pohromadě a syn byl v kontaktu s nevlastními sourozenci z druhé rodiny svého otce. Odmítá radikální řez, kdy se rodina po rozvodu rozdělí.

„To je přece to nejhorší, co se může stát! Děti mají právo na oba rodiče a ačkoliv ti dva mezi sebou mají spory, ošklivé věci by měli řešit bokem. Není to jednoduché a je to práce, ale je přece důležité usilovat o to, aby vztahy fungovaly dál. Později už je neslepíte.“

Chantal Poullain (62)

  • Narodila se v Marseille. Vystudovala divadelní akademii v Ženevě, pak studovala v Anglii. Bylo jí 22, když potkala Bolka Polívku a odjela do Československa.
  • Už během studií hrála v několika zahraničních filmech, v Československu začátkem 80. let s manželem začali uvádět představení Šašek a královna.
  • Hostovala v Klicperově divadle v Hradci Králové, hrála v Národním divadle, nyní je k vidění ve Studiu Dva a Divadle Bolka Polívky.
  • Objevila se ve filmech Šašek a královna, Kopytem sem, kopytem tam, Král Ubu, Vyhnání z ráje, Zlatý podraz atd. Hraje i v seriálech, např. Ordinaci v růžové zahradě.
  • Vystupuje se šansonovým projektem a v roce 2017 jí vyšlo CD Chantal Poullain Chansons. Vydala autobiografickou knihu Život na laně.
  • V roce 1993 Založila Nadaci Archa Chantal, která usiluje o to, aby nemocnice vypadaly přívětivěji.
  • Z manželství s Bolkem Polívkou má syna Vladimíra, který je také herec.

Autor:

Nejčtenější

Jsme s jedním partnerem a společně s ním máme sex, říkají dvojčata

Anna a Lucy DeCinqueovy

Sestry Anna a Lucy DeCinque (33) se považují za nejvíce identická dvojčata na světě. Absolvovaly plastické operace, aby...

Zemřel legendární německý návrhář Karl Lagerfeld

Karl Lagerfeld (21. ledna 2014)

Kreativní ředitel módního domu Chanel Karl Lagerfeld zemřel v noci na 19. února po těžké nemoci ve svých 85 letech,...

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Závislost na jídle mě málem zabila, říká morbidně obézní žena

Morbidně obézní žena měla před operací žaludku téměř tři sta kilogramů.

S obezitou bojovala Američanka Lacey Hodderová už jako dítě a v devětadvaceti letech měla téměř tři sta kilogramů. Když...

Další z rubriky

OBRAZEM: Neodolatelná kráska Eva Gaborová by dnes slavila stovku

Eva Gabor

Herečka Eva Gaborová původem z Maďarska byla miláčkem diváků. Dala se na herectví stejně jako její slavnější sestra Zsa...

Jaký je život v cizím těle, prozradí transgender aktivista v Rozstřelu

Ukázka z pořadu Rozstřel - Viktor Heumann

Seriál Most! oživil ve společnosti hned několik choulostivějších témat, jedním z nich je i vztah Čechů k transgender...

Už mám odseriálováno, říká herečka Alena Antalová

Alena Antalová

Prorazila jako herečka v Četnických humoreskách a Pojišťovně štěstí, teď se Alena Antalová objeví po boku Jaromíra...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz