Poprvé na svahu. Jak neodradit dítě od lyžování

  0:35aktualizováno  0:35
Plánujete, že letos naučíte své dítě lyžovat? Hlavně nepřežeňte svá očekávání, dobře vybírejte učitele lyžování a v případě, že se potomek šprajcne, na svah ho nenuťte násilím, radí zkušení instruktoři.
Zkušený instruktor nepožaduje od svého malého svěřence "zázraky" a dovede ho motivovat. (Ilustrační snímek)

Zkušený instruktor nepožaduje od svého malého svěřence "zázraky" a dovede ho motivovat. (Ilustrační snímek) | foto: Vlastimil Křížek

Sladký medvěd, karneval i odměny

Někteří rodiče se chlubí, že jejich děti lyžovaly jak malí Tombové ještě před dovršením třetího roku, jiné trápí, že už šestiletí caparti stále propukají na kopečku v pláč a postavit se na lyže je nad jejich síly. Podle odborníků bývá těžké říci, v kolika letech je ideální s výukou začít. Záleží na individuálních dispozicích. Ale také na tom, jak dokážeme dítě pro lyžování nadchnou.

Mnohé lyžařské školy dnes disponují spoustou triků a fíglů, jak k lyžování přilákat i ty úplně nejmenší. Je dobré si předem zjistit, zda ta, do které hodláte potomka přihlásit, je na tom podobně. "Už v loňské sezoně se naše lyžařská škola zapojila do projektu Brumíkova lyžařská škola, který byl u dětí velmi oblíbený," říká Filip Jirsa, šéfinstruktor lyžařské školy Maro v Monínci.

Také letos ve školičce plánují další akce, jako třeba karneval na sněhu se soutěžemi o ceny, pro ty nejmenší pak funguje mini vlek s nekonečným lanem, kde mohou děti s rodiči lyžovat, pokud se máma s tátou bojí pustit je samotné na velkou sjezdovku.

Instruktor musí být kamarád

Obecně platí, že bychom dítě neměli do lyžování moc nutit, abychom u něj přílišným nátlakem nevypěstovali ještě větší nechuť. Dáváme-li dcerku nebo synka do lyžařské školy, je vhodné zvolit způsob výuky vzhledem k povaze dítěte. Některému sedne individuální lekce s trpělivým instruktorem, který se bude věnovat pouze jemu, jiné strhne k lyžování kolektiv, kde zažije větší legraci, uvidí, že padají všichni a bude se s kamarády hecovat k lepším výkonům.

Hory nanečisto

Nechcete-li riskovat, že přijedete na hory a vaše dítě se zasekne s tím, že na lyže ani nestoupne, zkuste hory "nanečisto".

Děti se mohou - pokud konečně přijde zima i do nižších poloh - učit lyžovat i tam, kde byste sjezdovku opravdu nečekali.

Kromě již zmíněného středočeského Monínce můžete zkusit třeba školu lyžování a snowboardingu v Chotouni nedaleko Jílového u Prahy, skipark s kurzy lyžování pro děti by měl brzy fungovat i ve Velké Chuchli v Praze 5.

Školu lyžování nabízí i lyžařský svah Padák v Příbrami nebo skiareál Hluboká u Trhové Kamenice

"V každém případě je nutné dítě zaujmout a dát mu najevo, že instruktor je jeho kamarád a nebude ho hubovat za to, že mu něco nejde," upozorňuje Filip Jirsa. Ačkoliv lyžařské školy učí mnohdy i děti tříleté, instruktoři většinou pokládají za vhodnější věk pro začátek lyžování období kolem pěti let.

"To už většinou děti chodí do školky, a nejsou proto tak extrémně fixovány na rodiče, lépe komunikují ve skupině s ostatními dětmi, mají vyvinutější svalové partie a mnohem lépe pochopí, co se po nich chce," vyjmenovává lyžařský instruktor. "Pokud se dítě takzvaně zasekne a selžou všechny způsoby, jak je zaujmout, nemá cenu ho k ničemu nutit a je lepší s lyžováním počkat na pozdější dobu."

Česky i v Alpách

Odborníci se shodují, že k tomu, abychom nadchli malé dítě pro lyžování, je velmi důležitá pestrost výuky i samotné cvičné loučky. Různé podjezdy, kužely, zvířátka, lehká forma hry a hlavně žádné peskování (i z tohoto důvodu je lepší, svěříme-li výuku dítěte do rukou kvalifikovaného odborníka).

"Je jasné, že podle věku musí být zvolen přístup k výuce a nelze hned očekávat žádné výkonostní zázraky," varuje instruktor Ondřej Trdlička. "Nejmenší děti je třeba spíše motivovat, aby se chtěly v pozdějším věku k lyžování vrátit a aby je pobyt na sněhu bavil."

Jako jednu z možností pak instruktor doporučuje rodičům víkendovou lyžařskou školu. Například děti z Prahy mohou pravidelně tužit své lyžařské dovednosti na kurzech v Krušných horách. Víkendová škola je určená pro děti od 3 do 15 let a malí lyžaři jsou rozděleni podle výkonu do družstev. "Pro nejmenší máme k dispozici cvičný kopeček vybavený spoustou atrakcí. Při výuce používáme pěnová zvířátka, tunely, slalom, což děti baví a pozitivně je to motivuje."

Těm, kteří by raději začali hned velkolepě třeba v Alpách, doporučuje Ondřej Trdlička týdenní školy pořádané českými instruktory, kterých se mohou zúčastnit děti spolu s rodiči. "Rodiče si mohou během týdne lyžovat podle své libosti, nebo se od našich instruktorů i něco přiučit, například v oblasti carvingu," dodává učitel lyžování.

Autoři:

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

S vědomím smrti žiju teď každý den, říká Veronika Hurdová

Veronika Hurdová

Spisovatelka a autorka blogu Krkavčí matka Veronika Hurdová před třemi lety ovdověla. Doma tehdy měla dvě malé děti...

Je tomu již osmdesát let, co pětiletá dívka porodila zdravé dítě

Lina Medinaová přivedla před osmdesáti lety na svět zdravého chlapce

Přesně před osmdesáti lety malá peruánská dívenka jménem Lina porodila v Limě dítě. Bylo jí pouhých pět let, sedm...

Fascinují mě muži, kteří milují svou práci, říká mluvčí vlády Jana Adamcová

Jana Adamcová

Moderátorka, kterou si pamatujeme jako sporťačku z TV Nova, a současně manželka režiséra Jiřího Adamce, se nedávno...

Vzala ten nejmenší nůž a bodla třikrát. Teď sedí za pokus o vraždu

Nikola si odsedí pět let ve vězení.

Monika, která zabila svého manžela, není ve věznici Řepy jediná, která na partnera vztáhla ruku. „Třikrát jsem ho...

Přehlídka bradavek i kalhotek. Kráskám v Cannes se trapasy nevyhýbají

Trapasy na červeném koberci

Odhalené bradavky i spodní prádlo, pády nebo vyzuté lodičky. To jsou faux pas, kterých se mnohdy nevědomky dopustily...

Další z rubriky

Facebookových matek přibývá. Jsou sebestředné, hledají cestu ze samoty

Mobilní internet - ilustrační foto

Na sociálních sítích žijeme úplně všichni. Ať už chceme, nebo ne. Přibývá žen, které nad sdílením příspěvků a...

Ester Ledecká vydraží svou kombinézu. Vítězi aukce ji podepíše

Tereza Maxová představuje slavnou lyžařskou kombinézu Ester Ledecké.

Ester Ledecká věnovala jednu ze svých speciálních kombinéz Nadaci Terezy Maxové dětem do charitativní aukce na...

Spali jsme ve špinavé vaně, vzpomíná Petr. On i Zuzka potřebují pomoc

Dětský domov Potštejn

„Přítel matky nás surově mlátil. Když skončil ve vězení, začala máma pít a někdy nás také zbila. Měla spoustu dluhů a...

Najdete na iDNES.cz