Kvůli internetu musí mluvit rodiče s dětmi o sexu o pět let dřív

  0:07aktualizováno  0:07
Díky všudypřítomným chytrým telefonům a tabletům se na internet dostávají děti často dřív, než zasednou do školních lavic. Odborníci proto důrazně apelují na rodiče, aby nepodcenili přípravu dětí na nové prostředí a jeho nebezpečí. Pomoci mohou rodičům i teenageři.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na internet má dnes přístup stále více dětí mladších deseti let, mezi osmáky a deváťáky si prakticky každý už založil profil na sociálních sítích. „Před tím, než děti necháme samostatně využívat tato zařízení a pohybovat se na internetu, doporučujeme zavést pravidla, která bude celá rodina respektovat a dodržovat,“ říká Jan Dvořák, ředitel Počítačové školy Gopas. Jím doporučovaná pravidla najdete v tabulce na konci článku. 

O sexu musí rodiče začít mluvit dřív. Viní internet

Většina dnešních českých dětí ve věku deseti let už se svými rodiči podle průzkumu internetové společnosti AVG Technologies mluvila o sexu. To je až o pět let dříve, než měla stejnou rozmluvu generace jejich rodičů, přičemž většina z nich (v Česku dokonce až 53 %) si nepamatuje, že by takovou diskuzi vůbec kdy vedla. Internet byl označen jako nejčastější „spouštěč“ rozhovorů s dětmi o věcech jako porno (podle průzkumu pro rodiče nejméně příjemné téma k diskuzi), sex nebo puberta.

Bezpečně s počítačem

Rodiče nejčastěji chrání děti před on-line nebezpečím zákazem navštěvování neznámých webových stránek bez dovolení (54 %), zákazem komunikování s cizími lidmi (54 %), nakupování přes internet (53 %) a povolením být na internetu jen po určený čas (44 %). Nicméně, žádné z těchto opatření není praktikováno drtivou většinou rodičů. 

zdroj: AVG Technologies

I přesto, že nejméně 8 z 10 rodičů zavedlo jednu nebo více z restrikcí v souvislosti s internetem (viz tabulka), pouze necelá třetina (29 %) českých dětí, dotazovaných společně s jejich rodiči, si myslí, že internet může být nebezpečný. Většina rodičů také uvedla, že ve věku devíti až dvanácti let vědí jejich děti o internetu více než oni. (V on-line výzkumu bylo dotazováno 5 420 rodiči s 2 569 dětmi ve věku 5 - 10 let v devíti zemích včetně ČR).

„Naučit naše děti včas bezpečnému chování na internetu je v dnešní době naprostá nezbytnost. Internet nabízí spoustu výhod, ale stejně jako u řízení auta je důležité znát pravidla, jak jej správně používat,“ říká k tomu Taťána le Moigne, ředitelka českého Googlu. Ona sama jako matka také nenechává svého pubertálního syna surfovat bez dohledu nebo neomezeně dlouhou dobu.

Bloger roku 2014

Pomůžou i teenageři

Google se rozhodl zaměřit svůj projekt internetové bezpečnosti na spolupráci mezi nejmladšími generacemi. Podporuje teenagery v tom, aby se školili v internetové bezpečnosti a své znalosti pak šířili mezi své vrstevníky, ale i mladší děti. To může být pro rodiče i učitele vítanou pomocí, ne každý se vyzná v termínech jako phishing, kyberšikana nebo sexting, což jsou některé ze současných nekalostí, co se odehrávají on-line.

Finalisté soutěže projektu Web Rangers Ondřej Cach a Dalibor Havlíček byli se svou účastí spokojeni a pochopili díky ní význam výuky o bezpečnosti on-line: “Jsme rádi, že jsme mohli své zkušenosti předávat ostatním. Na naší přednášce pro 43 páťáků nikdo nevěděl, co je to hoax ani kybergooming, a jen pět dětí vědělo, co je to kyberšikana.” Účastníci projektu přiznávají, jak byli při debatách a přednáškách s mladšími dětmi překvapeni, kolik z nich by bylo ochotno odejít na schůzku s neznámým internetovým „kamarádem“.

Hravé učení pro nejmenší

Na iDNES.cz je bezpečno. Hravé učení je zabaví.

Dospívající se ve svých projektech zaměřili kromě svých vrstevníků i na ty, kteří ještě ani neumějí psát. Jenže jak se tablety a chytré telefony stávají součástí každodenního života, je jím i kontakt dětí s takovými zařízeními. Členka vítězného týmu, Tereza Pánková, která při svých aktivitách pracovala se školkovými dětmi, vysvětluje: „I takto malé děti používají internet a sociální sítě, proto by se zavedení podobných přednášek u této věkové skupiny mělo stát prioritou.“

Rodiče by pak měli dohlédnout na to, aby nejmladší děti surfovaly po internetu pouze na zabezpečeném profilu, který jim znemožní přístup na nevhodné stránky, ale třeba i nákup on-line nebo nechtěnou změnu přístupových hesel rodičů.

Co mají děti dodržovat na internetu?

1. Chránit si soukromí - stejně jako v reálném životě nemají děti říkat cizímu člověku kde bydlí, co budou kdy dělat nebo kdy nebude nikdo doma, i na sociálních sítích a na internetu obecně by neměly zveřejňovat žádná soukromá osobní data. Zkuste dětem nabídnout, že se podíváte, co o nich na sociální síti vidí úplně cizí lidé, a vysvětlete, že na jejich profil se nedívají jen kamarádi.

2. Nebýt důvěřivý - je třeba dětem objasnit, proč nelze přijímat nabídky přátelství od lidí, které znají jen ze sociální sítě, nebo je o ně žádat. A už vůbec že není možné se s takovými lidmi scházet. 

3. Chránit svá data (nebo je alespoň zbytečně nenabízet ke zcizení) - ani dospělí si často neuvědomují, nakolik riskují při využívání nezabezpečených wi-fi sítí, kde může mírně zkušený hacker s vybavením v řádu stokorun komunikaci poměrně jednoduše sledovat. Když už se do takovéto sítě přihlašujete, vyvarujte se využívání takových služeb, kde by mohlo být „odposlechnuto“ heslo a následně zneužita identita - například web maily, internetové obchody, placené přístupy k různým zdrojům. Po návštěvě veřejné sítě je dobré ji z telefonu nebo tabletu odmazat.

4. Nenechávat si problémy pro sebe - pokud děti někdo ponižuje, obtěžuje, pronásleduje, nebo jim dokonce vyhrožuje, mají se svěřit někomu, komu věří, nejlépe dospělému. 

5. Dbát o své věci - vysvětlete dětem, co mohou a nemohou na počítači dělat. Objasněte jim, proč není vhodné neomezeně pouštět na počítač své kamarády a jak lze zneužít jejich virtuální identitu.

6. Nebát se zeptat - děti by měly vědět, že nemají instalovat programy a vylepšení, pokud nemají jistotu, co daná služba, hra, aplikace obsahuje, nebo co instalace obnáší. Měly by dávat pozor například u serverů nabízejících hry zdarma, protože při jejich stahování a instalaci mohou nainstalovat i nevítané hosty v podobě mallware nebo počítačových virů. A pokud nevědí, je lepší se zeptat, než zkoušet, „co to udělá“.

7. Dodržovat obecná pravidla počítačové bezpečnosti - není to jednoduché, ale zkuste dětem vysvětlit, jak volit přístupová hesla. Je třeba volit jiná hesla než 1234, nepoužívat stejné heslo k různým službám a nikomu svá heslo neprozrazovat. Zvláště u menších dětí je na rodičích, aby nezapomněli na antivirový program s pravidelnými updaty, využití firewallu či speciálních programů na odstranění škodlivého malwaru. Mnohé z těchto programů jsou pro domácí účely zadarmo.

zdroj: Počítačová škola Gopas

Autor: pro iDNES.cz

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

Raw, proteiny a prkno. Triky Kate Middletonové pro dokonalou postavu

The Duchess of Cambridge in the Royal Box of Centre Court watching Novak...

Jestli je nějaká královská figura zdrojem obdivu a závisti milionů žen, tak je to ta, kterou si udržuje vévodkyně z...

OBRAZEM: Podprsenka, co nic neschová, a další šílené trendy z pláže

Farrah Abraham

Možná právě balíte na dovolenou u moře a nemůžete se rozhodnout, jaký koupací outfit vybrat, abyste na pláži vynikla...

Mezinárodní den bez kalhotek: odvážné ženy vědí, jak chodit naostro

Chodit bez kalhotek je příjemné, na kole bez nich raději nejezděte. Mohlo by...

Větrat je třeba, velí horké letní počasí. Odvážné modelky, herečky a zpěvačky o tom vědí své, a to i bez ohledu na...

Móda na talíři. Češi utrácejí za superpotraviny, mnohdy zbytečně

Avokádová pomazánka

Jíst avokádo je jedním z aktuálních trendů. A quinoa? To je přeci poklad Inků. Naše talíře se změnily v přehlídku...

OBRAZEM: Amy Schumerová se nezdráhá ukázat pravou tvář mateřství

Amy Schumerová po porodu

Amy Schumerová je jednou z nejúspěšnějších světových komiček dnešní doby. Nebojí se veřejně hovořit o kontroverzních...

Další z rubriky

Boj o porod. Přístup lékařů se mění, ale k přirozenosti je pořád daleko

Ilustrační snímek

Ačkoliv žijeme v 21. století, stále více žen dává přednost domácímu porodu před tím v nemocnici za pomoci lékařů....

Radcliffe i Bündchenová na dece. Oslavte Mezinárodní den pikniků

Alessandra Ambrosio, brazilská modelka a herečka, pojala piknik hravě. Pořídila...

Pikniky v přírodě jsou oblíbené už od první poloviny 18. století, ale relaxace s občerstvením v přírodě se stala...

Porod, když ho nečekáte: na člunu, v letadle, v taxíku či na nádraží

Žena porodila na člunu v Thajsku

Příchod dítěte na svět si může maminka naplánovat sebepečlivěji, ale co když se miminko rozhodne jinak? Před pár dny...

Najdete na iDNES.cz