Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. června 2023 Gita

Povedená střední třída s obřím háčkem. Test Huawei P40 Lite

  0:36
Modely Lite řady P od Huaweie jsou u zákazníků velmi oblíbené. Typicky za výrazně nižší cenu přinášejí design a některé vlastnosti jeho top modelů. Letošní typ P40 Lite je velmi vyváženým smartphonem střední třídy, který však má obří háček. Chybí mu totiž služby Googlu a tedy některé oblíbené funkce a aplikace.
Huawei P40 Lite

Huawei P40 Lite | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Za normálních okolností by byl Huawei P40 Lite prodejním trhákem: dobrá cena, solidní výbava a síla značky mají potenciál z něj udělat hit. Jenže je tu potíž. Ano, opakujeme to stále dokola, ale absence služeb Googlu je v našich končinách pro mnohé (troufáme si tvrdit, že drtivou většinu) uživatele zásadní komplikace.

Bez nich je Huawei P40 Lite tak trochu polovičatý smartphone, protože mu chybí spousta věcí, na které jsme zvyklí. A i když jde jinak o velmi povedený kousek, tato zásadní nevýhoda znamená, že v bohaté konkurenci v dané třídě je to jen volba pro odvážné uživatele.

Proč je to takový problém?

Důvod je jednoduchý. Huawei P40 Lite má sice operační systém Android 10 od Googlu (s prostředím EMUI od Huawei), nicméně mu chybí některé zásadní služby této platformy: není tu Obchod Play s aplikacemi, oficiálně do telefonu nedostanete třeba Mapy Google, jejichž spolupráci vyžadují i spousty dalších aplikací (třeba různé taxiaplikace podle nich určují vaši polohu). Zapovězeno je modelu P40 Lite třeba i placení mobilem a mnoho dalšího.

Ano, Huawei má pro některé situace náhrady, ale zdaleka ne všechny fungují dokonale. Začít můžeme u samotného obchodu s aplikacemi App Gallery, který v telefonu najdeme. Ten sice funguje dobře, ale nabídka aplikací je jednoduše chabá. Stačí vzít třeba ony mapy. V aplikačním obchodě Huaweie není vlastně žádná z uživatelsky obecně oblíbených mapových aplikací: nenajdete tu nejen samozřejmě Mapy Google, ale nejsou tu ani Mapy.cz, Here či třeba exotičtější What3Words s nezvyklým slovním souřadnicovým systémem. Je tu jen navigace Sygic – no, alespoň něco.

Plusy a minusy

Proč koupit?

  • elegantní design
  • solidní fotoaparát
  • dobrá výdrž baterie

Proč nekoupit?

  • chybí služby Googlu
  • vyšší cena (vzhledem k absenci Google služeb)

Kdy? V prodeji

Za kolik? 6 500 Kč

Totéž platí téměř pro každou oblast. Komunikační aplikace? Zapomeňte na WhatsApp, Facebook Messenger, Signal, Skype a tunu dalších. V oficiální nabídce jsou z těch známějších jen Viber a Telegram. Sociální sítě? Pokud jsou vaším denním chlebem TikTok a Snapchat pak budete spokojeni. Ale Facebook? Instragram? Twitter? YouTube? Twitch? Opět v obchodě chybí.

Ano, existuje cesta, jak některé tyto služby používat. Někdy přímo obchod odkazuje na webovou aplikaci v prohlížeči (Twitch, Facebook), většina nástrojů se dá do telefonu dohrát bokem. Ale u cenově dostupného smartphonu to jsou pro většinu uživatelů nepohodlné komplikace, mnozí to možná ani nezvládnou. A navíc to s sebou nese různá bezpečnostní rizika, která jsou zrovna pro cílovou skupinu ještě vyšší než u pokročilých uživatelů.

Takže je k ničemu?

Ne úplně. Věříme, že existuje skupina uživatelů, co oproštění od Googlu, který se pro mnohé stal Velkým bratrem, uvítají. Z ekosystému Huawei může být vlastně časem docela zajímavá alternativa, která může i rozproudit konkurenci. Jenže v současnosti je prostě ekosystém na začátku svého vývoje, je slabý a chybí mu spousta věcí, na které jsme zvyklí. Ano, pokročilejší uživatelé řadu těchto potíží zvládnou překonat a pak jim bez služeb Googlu může Huawei P40 Lite sloužit dobře, ale není to záležitost zdaleka pro každého.

Dobrá a jaký jinak je?

P40 Lite je solidní smartphone s příjemnou výbavou za rozumnou cenu. Za částku 6 499 korun tu zákazník dostane třeba dobrý hardwarový základ s výkonným procesorem Kirin 810 a 6 GB RAM, k tomu je tu bohatých 128 GB uživatelské paměti. Její rozšíření bude komplikovanější, i P40 Lite totiž používá vlastní paměťové karty Huawei NM Card. Výbava je i nadále moderní: je tu 6,4palcový displej s rozlišením 1 080 x 2 310 pixelů, hlavní fotoaparát se čtyřmi snímači, USB-C konektor i 3,5mm jack, čtečka otisků prstů je prakticky umístěna v bočním vypínacím tlačítku, baterie má slušnou kapacitu 4 200 mAh. Je to opravdu solidní balíček, který vyhoví i trochu náročnějším uživatelům.

Huawei P40 Lite

Vadí vám na něm něco?

Kromě oné absence služeb Googlu vlastně ani moc ne. Po stránce výbavy telefonu skutečně nic zásadního nechybí, je tu i NFC, byť ho prostě pro platby mobilem nevyužijete. Ano, soupeři například umějí v dané cenové kategorii nabídnout i AMOLED displej a čtečku otisků prstů integrovanou v něm, ale to jsou spíše malichernosti než praktické nutnosti. Displej P40 Lite s malým průstřelem v levém horním rohu je příjemný a dobře čitelný za všech podmínek. Na IPS panel jsou tu i velmi dobré pozorovací úhly.

Líbí se vám?

Ano, Huawei P40 Lite je vcelku elegantní smartphone, v případě námi testovaného kusu je pak příjemným ozvláštněním neobvyklá zelená barva. Je sice výraznější, ale podle nás by mohla skutečně zaujmout, trochu odkazuje na barevné provedení staršího špičkového modelu Mate 20 Pro. Lesklé tělo telefonu se nicméně docela zapatlává.

P40 Lite docela dobře padne do ruky, rohy i hrany jsou výrazně zaoblené. Jediné, k čemu tak máme vlastně výhrady, je, že s designem špičkových modelů P40 toho má jen velmi málo společného – ale to, že je použití označení modelu střední třídy spíše marketingovým lákadlem než reálnou souvislostí, už u Lite modelů od Huaweie platí nějakou dobu.

Huawei P40 Lite

Jak fotí?

Huawei P40 Lite dostal čtveřici fotoaparátů, mezi nimiž je největší hvězdou hlavní snímač s rozlišením 48 megapixelů. Ten dovede podávat velmi dobré výkony, a to i v noci: ale i přes světelnost optiky f/1,8 je třeba stabilnější scény a ideálně využití dobře funkčního nočního režimu. Pak jsou výsledky na danou kategorii velmi dobré. Telefon vytváří 12megapixelové snímky s dobrou úrovní detailů, zoom je tu jen digitální, ale díky onomu nadbytku pixelů je dvojnásobné přiblížení docela dobře použitelné.

Fotografie pořízená smartphonem Huawei P40 Lite
Fotografie pořízená smartphonem Huawei P40 Lite
Fotografie pořízená smartphonem Huawei P40 Lite
Fotografie pořízená smartphonem Huawei P40 Lite
Fotografie pořízená smartphonem Huawei P40 Lite
Fotografie pořízená smartphonem Huawei P40 Lite
Fotografie pořízená smartphonem Huawei P40 Lite
Fotografie pořízená smartphonem Huawei P40 Lite

Osmimegapixelový širokoúhlý foťák (f/2,4) vytváří trochu tmavší snímky, které se kvalitou s těmi z hlavního foťáku nemohou rovnat, ale za dobrého světla jsou opět dobře použitelné. Na noční focení s ním ovšem rovnou zapomeňte, navíc u něj nelze využít noční režim.

Další snímače už jsou vlastně jen do počtu: dvoumegapixelový makro foťák sice umí ostřit asi od dvou centimetrů, ale hlavní snímač zhruba od šesti, takže vzhledem k jeho převaze v oblasti rozlišení se vyplatí pořídit snímek pomocí něj a udělat si výřez. Nebo použít onen dobrý dvojnásobný zoom. Makro je tedy zbytečnost. Čtvrtým snímačem je pak dvoumegapixelový čip pro sbírání dat o hloubce ostrosti. Čelní selfie kamera má rozlišení 16 megapixelů a díky dobré světelnosti f/2,0 jsou snímky docela dobře prosvětlené.

Jaká je výdrž baterie?

Upřímně, vzhledem k našim běžným potřebám jsme Huawei P40 Lite v testu příliš netrápili, a tak byla výdrž skutečně dobrá. Ukazuje to, že pokud tento model zvolí méně nároční uživatelé, kteří nepotřebují spousty aplikací a využívají jen základní funkce a třeba fotoaparát, spotřeba moderních smartphonů je velmi nízká. Baterie s kapacitou 4 200 mAh nám při lehkém režimu provozu vystačila bez problémů na tři dny na jedno nabití, dva dny by měla určitě zvládnout i v silnějším zápřahu. Výhodou P40 Lite je i rychlé dobíjení, to funguje s výkonem 40 W a patřičná nabíječka nechybí v balení s telefonem.

Mám si ho pořídit?

Upřímně, v cenové kategorii kolem 6 500 korun je spousta velmi atraktivních smartphonů a v podstatě žádné jiné z nich nemají ústupek v podobě omezené dostupnosti aplikací a služeb. Takže i přes povedený foťák, hezký design a solidní výkon i výdrž baterie neexistuje moc důvodů, proč si P40 Lite pořizovat: konkurence umí podobné přednosti nabídnout také a bez dalších omezení. Ano, kdyby Huawei nasadil „dumpingovou“ cenu, tak o dva tisíce níže, bylo by to jiné.

Takto je P40 Lite jen vítanou alternativou pro ty, kteří nechtějí mít vůbec nic společného s ekosystémem Googlu. Telefon jim zaručí, že americký internetový gigant se o nich nemusí dozvědět vůbec nic.

Jaká je situace Huaweie, mimochodem ukazuje i to, že předchůdce, typ P30 Lite, si stále drží stejnou cenu jako novinka. A upřímně, výbava se tu zas tak dramaticky nezměnila, byť je P40 Lite výkonnější a trochu si tu polepšil foťák (rozlišení hlavního nicméně zůstává). P30 Lite však má všechny služby Googlu. Tradičně jsou alternativou v této cenové kategorii modely Xiaomi, Redmi Note 8T nebo Mi 9 Lite, sice mají starší Android 9 a nenabíjí se tak rychle, ale jinak jim nic nechybí a „devítka“ má OLED displej s integrovanou čtečkou.

Samsung Galaxy A50 nabídne za sedm tisíc korun třeba onen AMOLED displej se čtečkou otisků a celkově velmi vyváženou výbavu, a to za šest tisíc korun. Povedené Realme 5 Pro vyjde na pět a půl tisíce, Motorola G8 Plus nebo Nokia 6.2 na šest tisíc.

  • Nejčtenější

T-Mobile se pouští do O2. K 100GB předplacence přidává dva bonusy

T-Mobile představil speciální edici předplacené karty Twist. Zaměřuje se na mobilní data, kterých obsahuje velmi...

Tak to se opravdu nečekalo. Motorola extrémně srazila cenu nového véčka

Tak levné véčko s ohebným displejem nikdy nebylo. Snad jen v posledních výprodejích. Přitom nová Motorola Razr 40...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Překupníci šponují cenu. T-Mobile už karty nemá

T-Mobile na začátku června rozšířil nabídku Twist karet o speciální 100GB edici. Štědrý datový balíček dá operátor za...

Konec lovení kachen. Apple přestane přepisovat nejčastější sprosté slovo

Jedno z nejčastějších anglických sprostých slov už nebude Apple automaticky měnit na ducking, nebude v něm tedy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hledali jsme levný tarif. Je to mizérie, ale našli jsme mezi akčními

Zdražování služeb dostihlo i mobilní operátory. Pocítili to jak noví, tak často i stávající zákazníci. Zvýšení cen se...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Něčím překvapí, ale má i mouchy. Novinka se vyplatí se sluchátky

Vivo uvedlo na český trh nový model střední třídy V29 Lite. Není to špatně vybavený telefon, ale je zároveň důkazem,...

Takový samsung by se jistě líbil. Za nižší cenu má výbavu prodejního hitu

Samsung globálně nabízí různé modely, ne všechny se prodávají na všech trzích. Platí to i pro řadu F, která nabízí...

Tak to se opravdu nečekalo. Motorola extrémně srazila cenu nového véčka

Tak levné véčko s ohebným displejem nikdy nebylo. Snad jen v posledních výprodejích. Přitom nová Motorola Razr 40...

Zajímavý smartphone se extra nesnaží, přesto patří k výborným fotomobilům

Motorola není zrovna značka, kterou bychom si v poslední době spojovali se špičkovými fotomobily. Ovšem aktuální model...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...