Čtvrtek 22. dubna 2021, svátek má Evženie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. dubna 2021 Evženie

Skvělý smartphone je jednoduše smolař. Test Huawei Mate 30 Pro

  0:36
Špičkový Huawei Mate 30 Pro ze závěru loňského roku se nakonec v omezeném množství dostal i na náš trh. Hi-tech smartphone, který má v mnohém stále před konkurencí náskok, ovšem doplácí na americké sankce a musí se obejít bez služeb Googlu. U nadupaného telefonu za více než 20 000 korun je to deficit obzvlášť extrémní.

Huawei Mate 30 Pro | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Nebýt amerických sankcí, Huawei Mate 30 Pro bychom určitě testovali daleko dříve, a zároveň bychom z něj byli naprosto nadšení: především po hardwarové stránce je to opravdu atraktivní kousek, který zkouší nová řešení a určuje trendy. Ano, některé jeho novinky mohou konzervativního uživatele spíše naštvat, ovšem pro ty, kdo mají rádi technické novinky, ale zatím se nechtějí (nebo z důvodů ceny nemohou) vydat cestou smartphonů s ohebnými displeji, je Mate 30 Pro i dnes ohromně lákavý.

Fotogalerie

Jenže ono skutečné publikum, které si Mate 30 Pro nakonec pořídí, bude velmi úzké. Smartphone s Androidem, ale bez služeb Googlu, totiž v mnohém nefunguje tak, jak jsme zvyklí, nefungují v něm naše oblíbené aplikace a služby. Ano, některé lze nahradit alternativami a mohou se najít i nadšenci, kteří nad absencí „velkého bratra“ Googlu zaplesají, ale kdo se v ekosystému americké firmy pohybuje ve větší míře (třeba tak, že používá telefon i k placení namísto platební karty), ten rozhodně nadšen nebude.

A takovou optikou se bohužel musíme na Mate 30 Pro dívat: s aktuální cenou 25 000 je to pro běžného uživatele jen velmi obtížně použitelný smartphone, který má oproti většině konkurentů nepřijatelná omezení. Ano, opakujeme, že odtržení od Googlu může některým uživatelům vyhovovat a že Mate 30 Pro má i svá další lákadla, jako jsou špičkový fotoaparát, fantastický displej a dobrá výdrž baterie, ale není to běžná mainstreamová záležitost.

Google do něj tedy nedostanu?

Oficiálně jsou služby od Googlu novým smartphonům Huawei zapovězeny, Mate 30 Pro byl prvním modelem, který to v tomto ohledu „schytal“ plnou měrou. Hlavní potíž je v tom, že v telefonu chybí Obchod Play a sada služeb Google Mobile Services, která zajišťuje i chod některých funkcí aplikací třetích stran. Ano, spousta aplikací, včetně těch od Googlu, se dá do Mate 30 Pro doinstalovat „bokem“ (věnovat se tomu budeme v samostatném článku), ale i v těchto aplikacích můžete narazit na omezení. Třeba Mapy Google prostě nefungují spolehlivě, v aplikacích jako Uber, které využívají intenzivně lokalizační služby ve spojení s mapou, také nebudou fungovat korektně.

Plusy a mínusy

Proč koupit?

  • skvělý foťák
  • atraktivní design
  • dobrá výdrž baterie

Proč nekoupit?

  • absence služeb Googlu
  • vysoká cena

Kdy? V prodeji

Za kolik? 24 990 Kč

Zapomeňte na pohodlné a automatické přihlašování skrze účet Google do jiných služeb a aplikací, na platební funkce zapomeňte úplně. V mnohém se Mate 30 Pro vrací do dob, kdy naše smartphony ještě nebyly zdaleka tak chytré, jako jsou dnes. Ano, Huawei vlastně za situaci nemůže a snaží se ji řešit, ale pokud nepatříte k pokročilým uživatelům, kteří mají jiné priority než komfortní používání oblíbených služeb, na Mate 30 Pro jednoduše zapomeňte, bohužel.

Oficiálně lze do telefonu aplikace dostat především z Huawei App Gallery, tady je ale nabídka poměrně slabá. Do přístroje se nám podařilo nainstalovat třeba i Amazon AppStore, který obsahuje některé z oblíbenějších titulů (hlavně herních), ale jeho obliba v poslední době spíše klesá, což je na nabídce vidět.

V čem je tak skvělý?

Mate 30 Pro je technicky naprosto parádní smartphone. Jeho špičkový výkon jsme popisovali již dříve, a i když musíme přiznat, že verze s firmwarem pro prodej na českém trhu nakonec v AnTuTu rekordy netrhá (výsledky jsou asi o 15 % horší), telefon funguje krásně plynule a rychle, výkonu má na rozdávání. A k tomu je tu jeho zpracování a další hardware. Mate 30 Pro je jedním z prvních smartphonů, který coby silný designový prvek používá svůj displej.

Ano, totéž se dá říci už o původních modelech od Samsungu s přídomkem Edge, které byly prvními telefony se zahnutým displejem. Mate 30 Pro ale v tomto činí další krok kupředu, jeho displej je zahnutý daleko víc do boku a tvoří tak i výraznou součást designu bočních částí. Vypadá to fantasticky (jen kdyby se zrcadlové tělo tak neupatlávalo). Praktické je to o něco méně, protože je takový displej samozřejmě náchylnější na poškození a je potřeba se naučit s ním i trochu pracovat, ale vizuálně je to parádní řešení.

Ostatně celý displej Mate 30 Pro je skvělý. Úhlopříčka je 6,53 palce a rozlišení dostačujících 1176 x 2 400 pixelů, jde samozřejmě o AMOLED panel s parádními barvami, a i když mu chybí dnes čím dál populárnější vysoké obnovovací frekvence, je jednoduše parádní. Navíc u této jedinečné kombinace designu a hardwaru překvapí i to, že telefon splňuje kritéria odolnosti vůči vodě a prachu podle IP68. Ano, Huawei není první, kdo takto zahnutý displej použil a uvedl do prodeje, ale Mate 30 Pro je i přes svá omezení prvním zařízením s tímto řešením, které se dostalo na náš trh. I to o jeho průkopnictví vypovídá.

Displej parádní, ale co ten obří výřez?

Ano, jednou trochu ze zvláštních částí Mate 30 Pro je jeho velký výřez u horního okraje displeje. Ten má ale svůj důvod: Huawei u svého modelu vsadil na špičkovou metodu rozpoznávání obličeje jako už u předchozí generace. Ta se tedy může měřit s Face ID u iPhonů, v praxi pak podle nás toto 3D rozpoznávání obličeje funguje ještě lépe a rychleji. Obecně je odemykání u Mate 30 Pro velmi komfortní a rychlé, kromě bleskurychlého a velmi spolehlivého rozpoznávání obličeje funguje skvěle i čtečka otisků prstů v displeji. Jen je na náš vkus trochu nízko u spodního okraje, ale to jde spíš o osobní preference. Takže výřez v displeji Mate 30 Pro snadno odpustíme.

Jak se telefon ovládá?

Ovládání je stejné jako u běžných přístrojů, tedy v základu. My jsme používali tradiční gesta, která Huawei už před časem zavedl a která maximalizují využitelnou plochu displeje. Zahnutí displeje v tomto ohledu uživateli trochu pomáhá, když totiž gesto pro krok zpět začne právě v zahnuté části, máte jistotu, že bude správně interpretováno. Přehnutý okraj displeje si může navíc uživatel v některých aplikacích vypnout, to aby ho „přetékání“ do strany nerušilo – pravdou je, že třeba v bílé barvě mají přehnuté okraje trochu zvláštní „echo“, takže jejich vypnutí (pak jsou černé) může být příjemnější.

Na druhou stranu si uživatel musí zvyknout, že na boku chybí tradiční tlačítka, je tu jen malé vypínací pro zhasnutí displeje či úplné vypnutí telefonu. Hlasitost se ovládá pomocí zahnuté plochy – stačí na ni poklepat a objeví se tradiční posuvník pro ovládání hlasitosti. Prstem přitom není potřeba sahat na tento posuvník, stačí jím táhnout po oné části displeje na boku. Telefon při tom vydává dobrou vibrační zpětnou vazbu, takže to funguje vlastně docela dobře a jde o spolehlivé řešení, které nevyvoláte zbytečně náhodou.

Kámen úrazu ale nastává při hovoru, pokud si chcete hlasitost upravit poslepu, je to hodně nepohodlné a vyžaduje to opravdu hodně cviku. Co má naopak Huawei dobře vyřešené, je citlivost boční části displeje na nechtěné dotyky, s nimi jsme potíž neměli.

Jaká je výdrž baterie?

Huawei Mate 30 Pro dostal akumulátor s kapacitou 4 500 mAh, což je v dané kategorii špičkových smartphonů řekněme spíše průměrná nebo lehce nadprůměrná hodnota. Ale možná i absence některých náročných služeb Googlu v pozadí znamená, že spotřeba přístroje je v praxi vcelku nízká a poměrně běžně jsme se s ním dostali na dva dny výdrže na jedno nabití. Ano, možná mohou kritici Googlu začít toto používat jako argument, jak jsou jeho služby a aplikace „nenasytné“, jenže to by nebylo fér. Mate 30 Pro toho prostě ze služeb, na které jsou uživatelé zvyklí, chybí docela hodně a ano, tato absence je částečně kompenzována trochu lepší výdrží baterie. Nabíjení přes USB-C konektor je rychlé (až 40 W), nechybí i rychlé bezdrátové dobíjení (27 W) a také schopnost bezdrátově dobíjet další přístroje.

Jak fotí?

Výtečně. I v oficiálním žebříčku DxO Mark patří Huawei Mate 30 Pro stále k nejlepším fotomobilům v první pětce a jeho fotoaparát je skutečně výborný. Senzory jsou tu čtyři, jeden z nich je ale ToF snímač pro hloubku ostrosti. Hlavní foťák má 40 megapixelů a vytváří běžně desetimegapixelové snímky, teleobjektiv s trojnásobným přiblížením (takový ideál) má osmimegapixelový čip, ale díky využití AI a zapojení hybridních algoritmů mají fotky opět desetimegapixelové rozlišení.

Fotografie pořízená smartphonem Huawei Mate 30 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Huawei Mate 30 Pro

Běžný snímek a noční režim

Hybridní zoom bez značných známek ztráty kvality slibuje Mate 30 Pro pětinásobný a digitálním maximem je třicetinásobné přiblížení. Širokoúhlý snímač má také čtyřicetimegapixelové rozlišení.

Fotografie pořízená smartphonem Huawei Mate 30 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Huawei Mate 30 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Huawei Mate 30 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Huawei Mate 30 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Huawei Mate 30 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Huawei Mate 30 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Huawei Mate 30 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Huawei Mate 30 Pro

Rozsah zoomu (širokoúhlý až 5x hybridní)

Hardwarově už někteří soupeři umí dodat lepší sestavu, ale Mate 30 Pro je mistr v praktické funkčnosti foťáku. Ano, ovládání zoomu by mohlo být trochu komfortnější, při držení jednou rukou to jde velmi špatně, ale jinak je fotoaparát pohotový, intuitivní a snímky pořizuje rychle a spolehlivě.

Fotografie pořízená smartphonem Huawei Mate 30 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Huawei Mate 30 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Huawei Mate 30 Pro

Výsledky jsou skutečně výtečné, a to jak ve dne, tak i v noci. V noční fotografii patří Mate 30 Pro rozhodně stále na špičku a při běžném focení není ani třeba používat noční režim, který snímky prosvětlí až na nepřirozenou úroveň.

Mám si ho pořídit?

I přes všechny jeho klady zní naše rada pro běžně náročného uživatele – ne. Pokud totiž nepatříte mezi ty, kterým fungování ve světě bez Googlu imponuje, nebude Huawei Mate 30 Pro nejspíš váš šálek kávy. Kdo si chce zaexperimentovat a získat smartphone, který bude jedinečný a také docela vzácný (ostatně, sehnat ho v e-shopu nemusí být lehké – ani Huawei ho u sebe na skladě nemá), může to zkusit. Získá alespoň špičkový fotoaparát a smartphone s originálním designem.

Za to ale zaplatí zhruba kolem 25 000 korun, což by za běžných podmínek byla v této třídě dobrá cena. Ale vzhledem ke Google omezením je rozumnější sáhnout po konkurenčních modelech. Toužíte-li po skvělém fotoaparátu od Huawei, zvolte ještě trochu starší P30 Pro, který seženete za výtečných 17 tisíc korun.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

MacBook Air s procesorem Apple M1 zašlapal verzi s Intelem do země

MacBook Air: nový čip Apple Silicon M1 vs. Intel Core i5

Jaký výkon má procesor M1, kterým Apple ve svých počítačích nahrazuje čipy od Intelu? V redakčním...

Tahle by mohla být hitem. Nejlevnější „supergrafika“ od Nvidie v testu

Grafická karta Gigabyte RTX3060 Eagle OC 12G v počítači HAL3000 Alfa Gamer Elite

Otestovali jsme zbrusu nový základní model grafické karty řady RTX30XX od Nvidie, RTX3060 a pro...

Ukázkové prémiové telefony bez extrémů ve výbavě. Test Samsungů S21 a S21+

Samsung Galaxy S21 a S21+

Letošní sestava prémiových samsungů řady Galaxy S21 opět zahrnuje vedle špičkového modelu s...

I přes kompromisy je to téměř pan dokonalý. Test Samsung Galaxy S21 Ultra

Samsung Galaxy S21 Ultra

Žádný smartphone není úplně dokonalý a Samsung u nové modelové řady učinil některé ústupky, které...

Patří na absolutní špičku. Otestovali jsme fotoaparát Galaxy S21 Ultra

Samsung Galaxy S21 Ultra

Špičkové modely Samsungu patří tradičně k nejlepším fotomobilům, nicméně konkurence v posledních...

Domácí kino i muzika ve všech místnostech. Se Sonos si můžete vždy vybrat

Sonos Arc +Sub + 2x One

Chtěli jsme otestovat nový soundbar Sonos Arc. Do větších místností se ale může hodit i bezdrátový...

Špičkový smartphone je trefou do černého. Test Samsung Galaxy S20 FE

Samsung Galaxy S20 FE a S20 FE 5G

Samsung má pro závěr letošního roku ve třídě špičkových smartphonů výraznou trefu do černého. Model...

  • Nejčtenější

Pozor na tuto nebezpečnou nabíječku. Hrozí smrtelný úraz, varuje ČOI

Česká obchodní inspekce (ČOI) zakázala prodej další nebezpečné USB nabíječky pro mobilní telefony. Může způsobit až...

Macatý telefon se zlomil jako sušenka. V testu úplně propadl

Populární youtuber, který testuje odolnost nejrůznějších smartphonů, narazil na model, který klame svým vzhledem....

Prakticky kdokoli může zablokovat váš WhatsApp účet. Stačí opravdu málo

Oblíbená chatovací aplikace WhatsApp obsahuje zásadní bezpečnostní slabinu. Kvůli ní může prakticky kdokoli zablokovat...

Mobilních mrtvol bude přibývat. LG to vzdalo, další stojí nad propastí

Korejské LG končí s výrobou chytrých telefonů. Firma, jejíž působení v mobilním světě je plné zajímavých inovací, které...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozor na šílené účty za telefon, varuje úřad v souvislosti s Rychlou hrou

Asociace provozovatelů mobilních sítí v pondělí aktivovala skupinu pro podvody. Učinila tak kvůli pořadu Rychlá hra,...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Budou mít skládačky od Samsungu pancéřový rám? Výrobce na to má patent

Samsung letos představí mnoho novinek, dvě jsou hodně očekávané. Zřejmě v srpnu mají mít premiéru modely Z Flip 3 a Z...

Letos se Samsungu střední třída hodně povedla. Test Samsung Galaxy A72

Samsung slíbil u svých letošních modelů Galaxy A vyšší střední třídy uživatelům funkce strojů z vlajkových lodí. A v...

Superlevná motorola má čínský procesor a docela slušnou výbavu

Motorola přichází na trh s velmi levným modelem E7i Power. Ve své kategorii má silnou konkurenci i ve vlastních řadách....

Jiný tak výkonný smartphone za 6 000 korun, jako je nové poco, nenajdete

Levnější ze dvou jarních novinek značky Poco se jmenuje X3 Pro a je to přístroj s výborným poměrem ceny a výkonu. Cena...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...