Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 1. října 2022 Igor

Ježíšek last minute 3: Knihy, které se zavrtají do ucha

  17:51
Jako každý rok "nadělujeme" na poslední chvíli ještě pár vánočních tipů na dárky z kulturní oblasti. Dnes upozorňujeme na některé audioknihy, které vyšly v posledních týdnech.

Vánoční tipy - audioknihy | foto:  Petr Topič, MAFRA

Rybí krev

ČESKÉ BESTSELLERY
JIŘÍ HÁJÍČEK: Rybí krev
(Radioservis)
Audioverze románu ověnčeného cenou Magnesia Litera 2013 pro Knihu roku. Autor v knize vypráví příběhy lidí, jejichž domovy musely ustoupit stavbě jaderné elektrárny Temelín. Atmosféru umírajících vesnic viděl na vlastní oči, faktografické podklady našel při zkoumání dobových materiálů, konkrétní příběhy slyšel od pamětníků. Audioknihu načetla Dana Černá.

Kupte si e-knihu Rybí krev na Knihy.iDNES.cz

Vyhnání Gerty Schnirch

KATEŘINA TUČKOVÁ: Vyhnání Gerty Schnirch (OneHotBook)
Román byl ověnčen cenou čtenářů Magnesia Litera a nominován na Cenu Josefa Škvoreckého, Magnesii Literu za prózu i Cenu Jiřího Ortena. Nyní se vrací v interpretaci herečky Vilmy Cibulkové, která si osudy dívky poznamenané nejprve rozpory v rodině s českou matkou a německým otcem, pak událostmi druhé světové války a zejména následným divokým odsunem, která nakonec žije v komunistickém režimu, doslova vzala za své.

E-kniha Vyhnání Gerty Schnirch je na Knihy.iDNES.cz

Zatím dobrý

JAN NOVÁK: Zatím dobrý - Mašínovi (Radioservis)
Audioverze úspěšného románu je de facto jeho rozhlasovou nahrávkou z roku 2005, kdy bezmála devítihodinový text načetl herec Jiří Ornest. Zřejmě žádná událost z našich moderních dějin nevyvolává tolik otazníků a protikladných soudů jako případ bratří Mašínových. Autor nicméně staví bratry, kteří utíkají přes hranice po komunistickém puči, za pomoci násilí, jednoznačně do pozice hrdinů odboje.

Ztracený symbol

SVĚTOVÉ BESTSELLERY
DAN BROWN: Ztracený symbol
(Tympanum)
Strhující příběh se symbologem Robertem Langdonem. Tentokrát se celý odehrává v USA, a to konkrétně v jeho hlavním městě Washingtonu D. C. Svižný a napínavý děj, založený na nejednoznačném výkladu symbolů, termínů a hesel především z oblasti historie a výkladu víry. To vše s nečekaným překvapením v každé kapitole. Třetí příběh ze série, odstartovanou Šifrou mistra Leonarda, načetla Hana Rychetníková.

netopýr

JO NESBO: Netopýr (OneHotBook)
První román ze série případů Harryho Holea, kniha získala řadu ocenění a odstartovala dráhu Joa Nesboho k dnešní pozici hvězdy světové krimi. V Austrálii je nalezena mrtvá norská dívka. Vše poukazuje na to, že byla znásilněna a zavražděna. Oddělení vražd policejního ředitelství v Oslo vysílá do Sydney kriminalistu Harryho Holea, jehož úkolem je sekundovat místní policii při vyšetřování. Čte Hynek Čermák.

Kupte si e-knihu Netopýr a můžete jí číst ještě dnes!

Nemesis

JO NESBO: Nemesis (OneHotBook)
V bance v centru Osla dostává vedoucí pětadvacet vteřin na to, aby otevřel bankomat, vybral z něj peníze a naházel je do připravené kabely. Limit o šest vteřin překročí. Bankovní lupič ukáže do bezpečnostní kamery šest prstů, zastřelí jednu ze zaměstnankyň a beze stopy se vytratí. Případ dostává na starost Harry Hole, jeden z nejlepších kriminalistů policie v Oslo. V jeho roli se představuje Igor Bareš.

Nemesis od Nesboa je k dispozici i jako e-kniha

Atlas mraků

SVĚTOVÁ PRÓZA
DAVID MITCHELL: Atlas mraků
(OneHotBook)
Bestseller ověnčený British Book Award a nominovaný na cenu Arthura C. Clarka, Nebula a Man Bookerovu cenu byl filmové adaptaci z roku 2012 převeden rovněž do zvukové podoby. Šestice příběhů rozkročených od 19. století až do daleké budoucnosti, které vypovídají o nezdolném hledačství a touze po smyslu i svobodě v každém z nás. Účinkují Kryštof Rímský, Kristýna Frejová, Jana Stryková, Martin Stránský a další.

Fulghum

ROBERT FULGHUM: Už hořela, když jsem si do ní lehal (Tympanum)
Vtipné a bystré eseje druhé knihy úspěšného vypravěče, která se ve Spojených státech stala bestsellerem. Fulghum staví na nacházení smyslu v každodenních věcech: od katastrofické svatby po radost z lezení na stromech, od odměn prarodičovství po prostou moudrost představitele zenbuddhistického kláštera. Audioknihu načetl populární herec a dabér Petr Oliva.

Písečný muž

LARS KEPLER: Písečný muž (OneHotBook)
Čtvrtý thriller knižní řady z pera švédského dua zkušených autorů, kteří na pole detektivky vyrazili s přezdívkou Lars Kepler s tichým, leč neústupným komisařem jménem Joona Linna, posluchače pořádně zamrazí. Prozrazuje totiž mnohé z minulosti tohoto brilantního a houževnatého ústředního vyšetřovatele. Dávno uzavřené rány se znovu otevírají... Sugestivně čte Pavel Rímský.

E-kniha Písečný muž již za 189,- Kč na Knihy.iDNES.cz

Žena v kleci

ADLER OLSEN: Žena v kleci (OneHotBook)
První případ komisaře Morka z oddělení Q. Neobyčejně poutavý thriller o bezbranné ženě, která musí snášet utrpení, o jednom paličatém kriminalistovi a o pachateli, který nezná slitování. Napínavé čtení, které nenechá posluchače vydechnout až do konce, a zároveň sonda do temných hlubin lidské duše. Obojího se skvěle zhostil interpret audioknihy, zkušený Igor Bareš.

Žena v kleci nesmí chybět ve vaší čtečce!

Praga Piccola

ČESKÁ PRÓZA
MILOŠ URBAN: Praga Piccola
(Durman)
Historie jedné rodiny, jednoho města a jedné továrny z doby konce Rakouska-Uherska a ve slavném dvacetiletí Československé republiky tak, jak ji ve svých zápiscích zachytil libeňský rodák ing. Bertold Neuman. Atmosféru starých časů plných dýchánků pražské smetánky navozuje ústřední valčík a další hudební motivy z pera Kryštofa Marka. Knihu načetl Martin Myšička, úvodní slovo a závěr pak sám autor.

Lovestory ve výtahu

MILOŠ ČERMÁK: Lovestory ve výtahu (Publixing)
Kniha - plným názvem - Lovestory ve výtahu a dalších 77 povídek z fleku původně vznikala jako blog. Původním plánem autora bylo napsat každý den jednu krátkou povídku. Některé dny vynechal a některé povídky nebyly krátké, ale záměr se víceméně podařilo splnit. Všechny byly publikovány v den, kdy vznikly. Čermák napsal přesně 100 povídek, v této audioknize jich je jím samým načteno z původní stovky 73 a pět dalších vzniklo na přání čenářů.

Šest vánočních povídek

JIŘÍ SUCHÝ: Šest vánočních povídek (a ani jedna smutná) (Semafor)
"Trochu humoru velebnosti Vánoc neuškodí, řekl jsem si, a čas od času jsem napsal nějakou tu vánoční povídku. Šest z nich vám tu předkládám s nadějí, že vám do vánoční nálady vnesou krůpěj humoru. Jitka Molavcová doplňuje mé povídání fragmenty několika semaforských koled. Příjemné naslouchání," uvádí sám autor a interpret audioknihy, plné lehkého inteligentního humoru.

Blondi

DALIBOR FUNDA: Blondi (Audioberg)
Příběh o nečistokrevném německém ovčákovi, který byl věnován Adolfu Hitlerovi, a jeho osudech na jevišti druhé světové války, je podobenstvím o odlišnosti, fanatismu a lidské zaslepenosti. Blondi je součástí povídkového cyklu Gutta Schreibt, který právě vychází. V dramatizaci povídky hrají mimmo jiné Jan Hartl, Miroslav Táborský, Petra Špalková, Michal Pavlata, Ivan Trojan či Vladimír Javorský.

Klapzubova jedenáctka

ČESKÁ KLASIKA
EDUARD BASS: Klapzubova jedenáctka
(Radioservis)
Humoristický román Klapzubova jedenáctka napsal Eduard Bass v roce 1922. Težko jej charakterizovat lépe než jako fotbalovou pohádku pro dospělé. Již v roce 1935 vznikla v brněnském rozhlase dramatizace, v níž účinkoval Karel Höger. Ten pak v roce 1953 v režii Jiřího Horčičky román načetl znovu. Původní šestidílná četba s úvodem legendárního sportovního reportéra Josefa Laufera se bohužel nedochovala, v roce 1976 byl původní pás přestříhán do této třídílné verze.

Hovno hoří

PETR ŠABACH: Hovno hoří (Tympanum)
Jeden z Šabachových největších bestsellerů, tento položil základ legendárnímu filmu Pelíšky. Autorovy jedinečné historky pobaví jak dospělé, kteří dobu minulého režimu zažili, tak dospívající, kteří se velmi snadno ztotožní s postavou samotného vypravěče. Nenechte si ujít bystrý popis dvou nejodlišnějších názorů v otázce vnímání světa i života – mužského a ženského - v podání herce Jana Schánilce.

Čarodějné pohádky

PRO DĚTI
JIŘÍ ŽÁČEK: Čarodějné pohádky
(Tympanum)
Znamenité vyprávění pohádek z celého světa plné kouzel kouzelníků, čarodějnic, kouzelných předmětů, magických zaklínadel, zázračných schopností a divotvorných proměn, veselé i strašidelné, uvěřitelné i neuvěřitelné. A malí kouzelníci, posluchači těchto pohádek pochopí, že na nejmocnější ze všech kouzel – lásku – jsou však i nejstrašnější čarodějové krátcí. Četl Petr Kostka.

Lovci záhad

VÁCLAV VOKOLEK: Lovci záhad (Neo Media Publishing)
Kniha je určena starším dětem zajímajícím se o historii, ale zejména malým fantastům, milovníkům příslušné "odborné literatury", tedy ságy Pána prstenů či Harryho Pottera. V Lovcích záhad je vše nadpřirozené docela přirozené, fantastické tu splývá s reálným. V knize plné fantazie, kterou mistrovsky provází Stanislav Zindulka, najde dětský čtenář mnoho zajímavých historických faktů, které mu nenásilně přiblíží dějiny naší země.

Pohádky pana přednosty

ROBERT DROZDA: Pohádky pana přednosty (Audioberg)
Pohádky z prostředí starých železnic a nádraží. Protagonisty příběhů jsou krásné kovové mašinky, oddechující na nádraží nebo namáhavě supící po kolejích do kopce, až se jim kouří z komínů. Pohádky autora, který je sám zkušeným železničářem, seznamují posluchače i s odpověďmi na otázky, co znamenají tajemná slova vechtr, pešunk nebo pucvole. Role Vypravěče se ujal výpravčí na slovo vzatý – Josef Somr, legendární pan Hubička z Hrabalových a Menzelových Ostře sledovaných vlaků.

Autor:
  • Nejčtenější

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

RECENZE: Kdy je i Karel Roden bezmocný. Filmový Indián dostal nulu

Covid, Putin, inflace, drahé energie a teď ještě Indián. V řetězci pohrom se dá alespoň té poslední čelit, prostě si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Smrt v koupelně. Zemřel rapper Coolio, za hit Gangsta’s Paradise dostal Grammy

Ve věku 59 let zemřel ve středu v Los Angeles americký rapper Coolio. Proslul hitem Gangsta’s Paradise, za který získal...

Zemřel Jiří Jurtin, zadlužený producent prý spáchal sebevraždu

Filmový a muzikálový producent Jiří Jurtin zemřel. Stál za filmy Lída Baarová, Hranaři, Babovřesky, Czech Made Man a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zelený Raoul po 28 letech končí. O další není zájem, napsala redakce autorům

Kreslený satirický seriál, který vycházel od roku 1994 pravidelně v časopisu Reflex, končí. Oznámil to na svém...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Přes 21 tisíc stran. Na trhu je kniha, která se ale fyzicky nedá přečíst

Přesně 21 450 stran má nejdelší kniha na světě, která se dostala na trh. Jde o limitovanou edici japonského manga...

Od určité chvíle už táta se synem nemůžou být kamarádi, míní malíř Čech

Premium Otevřete jeho knížku – a jste v okamžiku o desítky let mladší. Znovu objevujete odlehlé ostrovy dětské fantazie i první...

Tajemství foglarovek a zrod kultu. Jestřáb věděl, čím zasáhnout

Premium Když před stoletím vstoupil jako mladík do skautského oddílu, netušil, jak moc ho tábory a výpravy a klubovny ovlivní....

RECENZE: Koho nebaví Jaroslav Foglar, ať zkusí Křídového panáčka

Jen co skončila knižní Prašina, populární trilogie pro mládež o tajemstvích a dramatech jedné zapadlé pražské čtvrti,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...