Monografie Pavla Brázdy nemá chybu

  16:58aktualizováno  16:58
Luxusně vybavená monografie jednoho z nejzajímavějších žijících českých malířů Pavla Brázdy vyšla k jeho nedávným osmdesátinám.

Pavel Brázda: Obluda čeká, obluda má čas - Pavel Brázda: Obluda čeká, obluda má čas. Vlastní podobizna P.B. 49 (1949-50), repro z knihy Brázda, Argo 2006 | foto: repro iDNES

Součástí kulatého výročí, které umělec oslavil loňského 21. srpna, byla i velká retrospektivní výstava v pražském Veletržním paláci, jejímž autorem byl ředitel Národní galerie Milan Knížák.

Ten také napsal k monografii, nazvané stručně Brázda, předmluvu. V ní zdůrazňuje fakt, že Brázdovu tvorbu dlouhá desetiletí nerespektovala oficiální výtvarná scéna ani umělecká opozice. Brázda byl pro ni až příliš solitérní a osobitý.

Knížák mimo jiné zdůvodňuje, proč zakoupil kolekci Brázdových obrazů do trvalé expozice moderního umění Národní galerie: "Bez Brázdova díla by byla tato expozice neúplná, ochuzená o výraznou polohu, která nemá ve své době (a nejen u nás) žádnou výraznou paralelu."

Více než šedesátiletá linie tvorby Pavla Brázdy, jak je reflektována v monografii stovkami reprodukcí, komentáři Přemysla Arátora i dalšími texty, skutečně prochází umělecko-historickými etapami minulého století, aniž by se výrazně připojila k některému z populárních "-ismů".

Sám Brázda přiznává jistý otisk magického realismu Skupiny 42, surrealismu, v padesátých letech některými svými pracemi předznamenal pop art, v 80. letech nebyl vzdálen umění, které v zahraničí vycházelo z graffiti. K těmto evropským směrům přibývá také zjevná fascinace mimoevropskými (zejména jihoamerickými) lidovými výtvarnými projevy.

Ačkoli všechny tyto směry Brázdu více či méně v různých dobách poznamenaly, umělec nikdy neopustil svůj originální rukopis, který rozvíjel na vlastní, ryze originální linii, jež se ubírala na základě dokonalé malířské i kresebné techniky od až "fotograficky" detailního projevu k stylizaci, typické pro pozdnější tvorbu.

O tom všem monografie vypovídá velice výmluvně v obou svých polovinách. Ta první, tištěná na křídovém papíře, se zabývá Brázdovou malbou, přináší vedle obsáhle komentovaných dokonalých barevných reprodukcí také rozhovor s umělcem a esej o jeho tvorbě.

Druhá část - kulér - přináší reprodukce prací na papíře, které doprovází výbor z textů o Brázdovi (esejů, rozhovorů, recenzí). Obě části knihy výtečně graficky upravil Juraj Horváth.

Je dobře, že se Pavel Brázda svého plného uznání dočkal v aktivním, byť kmetském věku. Pro určitou výseč publika, vymezenou ani ne tak věkově jako spíš světo- a uměleckonázorově, je "hvězdou" už od svých prvních oficiálních výstav na začátku 90. let. Díky této bezchybné monografii možná přibudou i další.

Brázda
Argo, 212 stran (křída) + 284 stran (kulér)
Hodnocení iDNES.cz: 100%

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Jestli nyní platilo „Dycky Most!“, od 4. března převezme štafetu heslo „Vždycky Dejvice!“. V ČT odstartuje šestidílný...

Další z rubriky

RECENZE: Ledecký je Čapkovi věrný. Jen jeho poetika je komiksu vzdálená

Jonáš Ledecký se svým obrazem

Ctít originál a sloužit mu? Takovou otázku si musel položit výtvarník Jonáš Ledecký a kolektiv autorů komiksu Kapsy. Na...

RECENZE: Vraždí se tradičně i neobvykle, ale napříč Evropou důmyslně

Obal českého vydání knihy Zemřít dvakrát

Nakladatelství Moba zásobuje čtenáře zajímavými a napínavými kriminálními příběhy. Takové jsou i tři následující...

Judith Hermannová se vrací ke kořenům. Lettipark navazuje na debut

Judith Hermannová, německá spisovatelka

Od zrodu literární senzace jménem Judith Hermannová uplynulo přes dvacet let. Její prvotiny nazvané „Letní dům,...

Najdete na iDNES.cz