Monografie Pavla Brázdy nemá chybu

  16:58aktualizováno  16:58
Luxusně vybavená monografie jednoho z nejzajímavějších žijících českých malířů Pavla Brázdy vyšla k jeho nedávným osmdesátinám.

Pavel Brázda: Obluda čeká, obluda má čas - Pavel Brázda: Obluda čeká, obluda má čas. Vlastní podobizna P.B. 49 (1949-50), repro z knihy Brázda, Argo 2006 | foto: repro iDNES

Součástí kulatého výročí, které umělec oslavil loňského 21. srpna, byla i velká retrospektivní výstava v pražském Veletržním paláci, jejímž autorem byl ředitel Národní galerie Milan Knížák.

Ten také napsal k monografii, nazvané stručně Brázda, předmluvu. V ní zdůrazňuje fakt, že Brázdovu tvorbu dlouhá desetiletí nerespektovala oficiální výtvarná scéna ani umělecká opozice. Brázda byl pro ni až příliš solitérní a osobitý.

Knížák mimo jiné zdůvodňuje, proč zakoupil kolekci Brázdových obrazů do trvalé expozice moderního umění Národní galerie: "Bez Brázdova díla by byla tato expozice neúplná, ochuzená o výraznou polohu, která nemá ve své době (a nejen u nás) žádnou výraznou paralelu."

Více než šedesátiletá linie tvorby Pavla Brázdy, jak je reflektována v monografii stovkami reprodukcí, komentáři Přemysla Arátora i dalšími texty, skutečně prochází umělecko-historickými etapami minulého století, aniž by se výrazně připojila k některému z populárních "-ismů".

Sám Brázda přiznává jistý otisk magického realismu Skupiny 42, surrealismu, v padesátých letech některými svými pracemi předznamenal pop art, v 80. letech nebyl vzdálen umění, které v zahraničí vycházelo z graffiti. K těmto evropským směrům přibývá také zjevná fascinace mimoevropskými (zejména jihoamerickými) lidovými výtvarnými projevy.

Ačkoli všechny tyto směry Brázdu více či méně v různých dobách poznamenaly, umělec nikdy neopustil svůj originální rukopis, který rozvíjel na vlastní, ryze originální linii, jež se ubírala na základě dokonalé malířské i kresebné techniky od až "fotograficky" detailního projevu k stylizaci, typické pro pozdnější tvorbu.

O tom všem monografie vypovídá velice výmluvně v obou svých polovinách. Ta první, tištěná na křídovém papíře, se zabývá Brázdovou malbou, přináší vedle obsáhle komentovaných dokonalých barevných reprodukcí také rozhovor s umělcem a esej o jeho tvorbě.

Druhá část - kulér - přináší reprodukce prací na papíře, které doprovází výbor z textů o Brázdovi (esejů, rozhovorů, recenzí). Obě části knihy výtečně graficky upravil Juraj Horváth.

Je dobře, že se Pavel Brázda svého plného uznání dočkal v aktivním, byť kmetském věku. Pro určitou výseč publika, vymezenou ani ne tak věkově jako spíš světo- a uměleckonázorově, je "hvězdou" už od svých prvních oficiálních výstav na začátku 90. let. Díky této bezchybné monografii možná přibudou i další.

Brázda
Argo, 212 stran (křída) + 284 stran (kulér)
Hodnocení iDNES.cz: 100%

Autor:

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Úspěch české spisovatelky. Francouzi ji navrhli na prestižní cenu

Spisovatelka Lenka Horňáková-Civade

Nový román spisovatelky Lenky Horňákové-Civade je v širším výběru na francouzskou literární cenu Prix Renaudot. Kniha...

RECENZE: Pohyby ledu jsou ambiciózní kniha, ale někdy až moc

Obálka knihy Pohyby ledu od A. Gravensteena

Skutečně výjimečná umělecká díla nemusí dopředu upozorňovat na svou výjimečnost. Prostě taková jsou. S literaturou je...

Jak správně uchopit českou kulturní identitu? Vymýtit chytráčkovství

Denisa Šedivá, autorka publikace ABCZ aneb H jako Havel

Denise Šedivé se v cizině stýskalo, tak pro děti napsala unikátní knihu o Česku. Je v ní spousta poučení i zábavy a...

Najdete na iDNES.cz