REPORTÁŽ: Turné U2 končí. Podívejte se, čemu propadly statisíce fanoušků

  9:30
Největší, nejúspěšnější a navíc nejlepší hudební turné turné všech dob. Třetí přídavné jméno k sérii koncertů irské kapely U2 přidala redaktorka MF DNES, která se po absolvování několika vystoupení snaží odpovědět na otázku, proč lidé (pro)následují své hudební miláčky po světě. Fotoreportáž vznikla původně pro Magazín MF DNES.
Takhle se do toho zpěvák a frontman kapely U2 Bono „položil“ letos ve Frankfurtu.

Takhle se do toho zpěvák a frontman kapely U2 Bono „položil“ letos ve Frankfurtu. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

"Tohle je můj padesátý koncert U2," hlásí fanynka prostřednictvím cedule, již kterou pevně třímá v rukou. Sem tam si otře pot z čela, občas nervózně přešlápne z jedné nohy na druhou, přičemž unavené má nejspíš obě stejně. Čekala totiž několik hodin před stadionem (i se svou cedulí), aby si zajistila místo přímo u pódia.

Na koncertech U2 z 360°Tour - Brusel (baskytarista Adam Clayton)Na koncertech U2 z 360°Tour - Brusel Na koncertech U2 z 360°Tour - Frankfurt

BEZ NICH BY TO BONO NEUTÁHL. ZLeva baskytarista Adam Clayton, bubeník Larry Mullen Jr. a kytarista The Edge.

A uspěla. Dostala se do první řady a na rozdíl od těch těsně za ní má tu výhodu, že se může opřít o zábrany, jež oddělují prostor pro fanoušky od koridoru kolem pódia. Nezdá se to, ale je to velká výhra. Opřít se! Vždyť do samotného koncertu, (nepočítáme-li předkapelu), zbývají ještě tři, možná čtyři hodiny. Vyplněné zas jen a jen čekáním.

360°TOUR

Denní náklady turné se pohybují kolem 750 tisíc dolarů - zahrnují převoz a stavbu toho kosmického monstra, jež existuje hned ve třech exemplářích, platy stovek lidí, kteří se kolem něj motají, jejich cestování, ubytování a tak dále a tak dále. Jenže pořád se to vyplácí: U2 loni odehráli čtyřiačtyřicet koncertů a všechny (!) byly úplně vyprodané. A nakonec, když to všechno utichlo, U2 spočítali hrubý příjem na nějakých tři sta milionů dolarů.

Dojít si na toaletu? V tuhle chvíli už v podstatě nemožné, vždyť kdo by se chtěl prodírat zpátky tisícihlavým davem... To ovšem znamená nepít. Anebo jen minimálně. Někdo si krátí čas čtením či konverzací s dalšími "čekateli", někdo pokuřuje a jen tak zírá. Ale všichni vypadají spokojeně. A fanynka s cedulí nejvíc.

Pozor. Ona není žádná vytřeštěná adolescentka. Jde o vcelku seriózně vyhlížející paní kolem čtyřicítky, s blonďatými, nakrátko střiženými vlasy. V "civilu" může být klidně učitelka na střední škole. Knihovnice. Vědkyně. Cokoliv. Každopádně tohle je její padesátý koncert U2!

Kosmické šílenství

Konkrétně ve Frankfurtu nad Mohanem. Je 10. srpna 2010 a irská čtveřice nedávno vyjela na další část obřího světového turné, které začalo už minulý rok. Jmenuje se U2 360° a kapela si kvůli němu nechala postavit obří bizarní pódium jménem Claw, které vypadá jako kosmická stanice a umí toho tolik, jako by ho doopravdy vyrobili v NASA. Megalománie? Slabé slovo. Něco takového ještě dějiny populární hudby nezažily.

Na koncertech U2 z 360°Tour - Frankfurt

ZDRAVÝ NEMOCNÝ. Při přípravě na turné si Bono poranil záda a musel podstoupit operaci.

Je to skvostné, efektní, jen co je pravda. Ale taky pekelně drahé. Denní náklady se pohybují kolem 750 tisíc dolarů - zahrnují převoz a stavbu toho kosmického monstra, jež existuje hned ve třech exemplářích, platy stovek lidí, kteří se kolem něj motají, jejich cestování, ubytování a tak dále a tak dále. Suma sumarum tři čtvrtě milionu, to je hned.

Jenže pořád se to vyplácí: U2 loni odehráli čtyřiačtyřicet koncertů a všechny (!) byly úplně vyprodané. Včetně tří show na stadionu Croke Park v Dublinu, kam se vejde 80 tisíc lidí. Včetně rekordního koncertu v kalifornské Pasadeně, kde bylo diváků dokonce 97 tisíc. A nakonec, když to všechno utichlo, U2 spočítali hrubý příjem na nějakých tři sta milionů dolarů.

Na koncertech U2 z 360°Tour - FrankfurtNa koncertech U2 z 360°Tour - Frankfurt

Z JEDNÉ, I DRUHÉ STRANY. Členové kapely se znají ale ze všech stran, příští rok oslaví 35 let společného hraní.

Letos pokračují a přestože leckde už vyprodáno není, ztráty se kapela bát nemusí. A až to všechno skončí, zapíše se nejspíš do Guinessovy knihy rekordů a laťka nasazená britskými Rolling Stones a jejich tour Big Bang bude překonána.

Ale zpátky k paní s cedulí. Od chvíle, kdy přešlapovala na unavených nohou, uběhla asi hodina a půl. Předkapela dohrála a teď se po onom šíleném pódiu pohybují muži, většinou potetovaní a většinou v černých kapsáčích a tričkách. Posádka. Tým, který Claw připraví pro hlavní hvězdy. Přestavují aparaturu, ladí kytary, vylepují na zem "set listy", tedy seznamy písní, které dnes zazní. Mimochodem, takový originální "set list" je oblíbeným suvenýrem těch nejodhodlanějších fanoušků

Na koncertech U2 z 360°Tour - Frankfurt

KONSTRUKCE, CO BERE DECH. Claws neboli Klepeta jsou vysoké 50 metrů a váží 200 tun.

Paní teď onou cedulí mává nad hlavou. Ač je informace o jubilejním koncertu určena primárně pro členy kapely, nezaškodí upozornit i technika starajícího se o kytary. A první úspěch se dostavuje - chlapík se sklání a dává oné dámě trsátko. Další oblíbený suvenýr. A ona ho okamžitě schovává do nejzazšího koutu své tašky, jako by se bála, že jí ho někdo nejen ukradne, ale dokonce i "vykouká".

Na koncertech U2 z 360°Tour - BruselTahle paní není exot, ojedinělý příklad šílence, který zaplatil tisíce eur a procestoval tisíce kilometrů, aby padesátkrát slyšel jednu a tu samou kapelu. Ona je jednou z mnoha. U2 prostě mají tuhle schopnost. Vyprodávají obří stadiony - ale to umí i jiní. Zvláštností U2 je, že je lidé takhle následují. Jezdí s nimi. Z města do města, ze země do země, někdy (ano, opravdu) i z kontinentu na kontinent. Lístky nakupují měsíce dopředu. Jsou zaregistrováni v oficiálním fanklubu, aby měli předkupní právo. A donekonečna debatují na internetových fórech.

Jsou i tací, kteří si usmyslí nevynechat během turné ani jediný koncert. Kde na to berou čas a peníze? To opravdu čtyři roky dřou do úmoru a šetří každou minci, aby pak, až jejich irští idolové vyrazí na šňůru, mohli být s nimi? A pokud ano, neměli by na to brát pilulky?

Proč?

Ať tak či tak, základní otázka zůstává: jak to ti U2 dělají... Co mají, že je duševně zdraví lidé následují světa kraj? Skvělá hudba? Možná. Je nápaditá, energická, chytrá, vtipná a - nadčasová, shodnou se i ti, kdož mají U2 třeba jen "rádi". Ale jen hudbou to být nemůže. Letitý hit "One" je fajn balada, ale... padesátkrát? Proč?

A teď přichází čas se přiznat. Tři lidé, díky (anebo snad kvůli) nimž stránky Magazínu MF DNES, kde reportáž vyšla, vypadají tak, jak vypadají, se řadí do kategorie "následovačů": Fotograf Lukáš Bíba, art director Magazínu MF DNES Lukáš Honzák a autorka textu Adéla Dražanová (přičemž pořadí odpovídá míře zanícenosti pro U2).

Na koncertech U2 z 360°Tour - Frankfurt

ČEŠI A U2. V loňském roce ci na koncertě U2 zahrála i česká revivalová kapela.

Kdybychom se dostali na nějakou skupinovou terapii, nejspíš bychom řekli: "Ano, jsme následovači a jsme tu, abychom s tím něco udělali". Ovšem zároveň je třeba poznamenat, že terapii evidentně nepotřebujeme, neboť (ať už si naši kolegové a známí myslí cokoliv), z pohledu nejskalnějších fanoušků nejsme nic než žabaři.

Ze zmíněných loňských 44 koncertů jich každý z nás viděl v průměru pět. To není tak zlé. A letos jsme se chovali ještě střídměji... Ovšem důvod tohohle přiznání je hlavně následující: ani my, kdož se více méně řadíme k "následovačům", nedokážeme s jistotou zodpovědět ono "proč".

Moskva, Istanbul, Los Angeles

A dál už budu mluvit jen za sebe. V životě jsem zhlédla a vyposlechla celkem patnáct koncertů U2. Během dvou turné. V srpnu 2005 mi Bono na stadionu v Mnichově podal ruku, což byl sice zážitek, ale postupem času se přeměnil hlavně ve vděčnou historku.

Na koncertech U2 z 360°Tour - Brusel Na koncertech U2 z 360°Tour - Frankfurt

Tým desinérů show pro U2 si pohrál nejen s pódiem. Vlevo je snímek z projekční plochy, vpravo Bonův detail s rozsvíceným mikrofonem, na němž se zpěvák v průběhu koncertu i houpal.

Mám ráda hudbu, kterou U2 dělají, ale na žádném fóru o tom nediskutuji. Před stadionem jsem ochotná počkat třeba deset hodin, ale jen jedinkrát "v sérii". A většinou nejedu jen na koncert, ale taky na výlet. To znamená, že nevyrážím účelově jen do nejbližších destinací jako je Vídeň či zmíněný Mnichov, ale snažím se dopřát si něco vzdálenějšího. Moskvu. Istanbul. Los Angeles. Na U2 - a na dovolenou.

Tak tedy Moskva. Konec srpna 2010. Dosti hořký zážitek. Už jen to, že davy fanoušků proudící na stadion Lužniki usměrňovaly husté kordony vojáků a policistů. V Rusku je to normální, uniformy při velkých akcích fungují jako organozátoři. Ovšem na rockovém koncertě to působí bizarně a smutně, zvlášť, když by ruští policisté snad raději zemřeli, než by se usmáli.

Samotný koncert? Bez výhrad. Ba naopak - moment, kdy Bono (frontman U2) pozval na pódium známého ruského zpěváka a hlasitého kritika Kremlu Jurije Ševčuka, aby spolu zazpívali "Knockin' on Heaven's Door", patřil k nejsilnějším zážitkům vůbec. Lužniki vřely emocemi. Ale druhý den se to v ruských médiích hemžilo zprávami o zatýkání. Policie si u stadionu došlápla na aktivisty Amnesty International a Greenpeace.

Na koncertech U2 z 360°Tour - Franfurt

JEDEN, NEBO DVA PRSTY? Zatímco Bono ukazuje prostředník, v prvních řádách je vidět "mírové" gesto. Těch zpěvák během show sám předvede desítky.

Istanbul. Září 2010. Další zkušenost z kategorie "bizarních". Už samotná cesta na stadion by vydala na hutnou povídku. Dvě hodiny v zácpě v taxíku, jehož řidič se tu a tam rozhodne svévolně změnit směr jízdy na dálnici. Nakonec to vzdává a říká: Vystupte, vždyť už je to je nějakých pět set metrů, pěšky tam budete rychleji. Má nás varovat, že z těch "pěti set metrů" není stadion vůbec vidět. Ať se propadnu, jestli jsme šlapali méně než čtyři kilometry.

Ale opět to stálo za to, neb turečtí fanoušci se ukázali býti jedněmi z těch nejemotivnějších a nejnadšenějších, které jsme během (pro)následování U2 viděli. A pozor, tohle zdaleka není marginálie. Pozorování fanoušků a jejich reakcí je, alespoň pro mě osobně, jednou z nejzajímavějších částí (pro)následování. Ano, jedním z oněch "proč".

Na koncertech U2 z 360°Tour - BruselNa koncertech U2 z 360°Tour - Brusel

MILION. Unikátní kruhovou konstrukci, podle níž je turné pojmenováno, doplňuje i obří pohyblivá LED obrazovka složená z milionu částí.

A Los Angeles. Přesněji řečeno Pasadena. Říjen 2009. Koncert se zmíněnou rekordní návštěvností bezmála stovky tisíc lidí - včetně hroznu hollywoodských jmen. Byl to koncert, při němž se natáčelo (letos vydané) DVD. A zážitkem byl už samotný počet fanoušků. Neuvěřitelná masa lidí, z níž jdou na člověka mrákoty, ale která je překvapivě soudržná a energizující, jakmile zazní první "U2 tóny". A která s obrovskou odezvou reaguje na tradiční politické apely, jež jsou na koncertech těch zakrslých Irů přítomny odnepaměti.

Když Bono mluví o barmské disidentce Su Ťij, která je už léta zavřená v domácím vězení v Rangúnu, přestože by měla podle výsledků voleb z roku 1990 své zemi vládnout, sto tisíc Američanů je v extázi. A třeba ti, kdo nemají o nějaké Su Ťij ani páru, přijdou domů a kouknou na Google...

Na koncertech U2 z 360°Tour - Brusel

MOSTY. Díky můstkům se fanoušci v prvních řadách dostanou ke svým idolům téměř na dotek.

Tak tohle jsou zážitky z U2. Tohle a mnoho jiných. A dost možná, že kdyby bylo víc prostoru, došla bych k odpovědi na ono proč. A nakonec, za pár let, bych stála v první řadě u pódia s cedulí "TOHLE JE MŮJ PADESÁTÝ KONCERT U2". Upřímně řečeno, vyloučené to není.

Pokračování seriálu Volha? Museli bychom počkat na vrásky, říká Kryštof Hádek

  • Nejčtenější

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

27. února 2024  8:35

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí...

Neslušná blondýna z nevkusné země. Winsletová hraje středoevropskou tyranku

28. února 2024  11:41

Autoritářská kancléřka zcela odtržená od reality své malé středoevropské země bude hlavní postavou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umírající zpěvačka věnovala poslední píseň synovi, aby ho zajistila. Stala se hitem

29. února 2024  16:33

Ve věku 31 let zemřela na rakovinu zpěvačka Cat Janice, která se dostala do povědomí poté, co...

V depresi kvůli mouce. Jan Bendig odložil březnový koncert v O2 universu

29. února 2024  12:26

Jan Bendig měl 16. března vystoupit v pražském O2 universum. Jak ale oznámil na svém Facebooku,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Varna pervitinu, nebo dětský ráj? Svět Willyho Wonky museli zavřít

28. února 2024  13:35

Měl to být magický výlet do světa slavného Willyho Wonky, excentrického majitele továrny na...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Zemřel režisér Paolo Taviani, klasik italské kinematografie

29. února 2024  20:44

Ve věku 92 let dnes po krátké nemoci zemřel italský režisér Paolo Taviani, uvedla agentura ANSA. S...

RECENZE: Sólové desce Mika Marse z Mötley Crüe scházejí silnější melodie

29. února 2024  17:10

Kytarista Mick Mars, donedávna kytarista glamrockových Mötley Crüe, se hlásí o slovo se sólovým...

Umírající zpěvačka věnovala poslední píseň synovi, aby ho zajistila. Stala se hitem

29. února 2024  16:33

Ve věku 31 let zemřela na rakovinu zpěvačka Cat Janice, která se dostala do povědomí poté, co...

RECENZE: Kdo líbal Beckhama? A skončilo jen u toho? ptají se Jihočeši

29. února 2024  13:05

Zákulisí britského bulváru začátku tisíciletí přibližuje atraktivně vystavěná hra Petra Zelenky...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...

Šlo o rozhovor, hájí Gondíková s Benešovou focení do pánských časopisů

Herečky Adéla Gondíková (50) a Lucie Benešová (49) jsou spolužačky z konzervatoře a přátelí se už přes třicet let. V...