Obrněnci krouží kolem sv. Víta a Anne Franková se skrývá na Barrandově

  • 0
Židovská dívka Anne Franková se ukrývá na Barrandově, spojenci osvobozují Amsterodam na Pražském hradě. Tuzemské natáčení seriálu Světlo naděje přineslo nečekané momenty. Osmidílná série má na Disney+ premiéru už v úterý.

Nadšený dav mává nizozemskou trikolórou i oranžovými prapory. Na stromech visí vlaječky, barokní okna starého domu hrdě překrývá nápis Welcome friends.

Válka skončila a spojenecká vojska na obrněných vozidlech vesele projíždějí Amsterodamem. Vedle slavících se tu a tam mihnou i ženy s ostříhanými vlasy a hákovým křížem nakresleným na čele v připomínce, že ne pro všechny je konec druhé světové války radostnou chvílí. Zdaleka však převládá radost. Tulipány, pušky opřené o stolky s birelly.

S birelly? Že by české nealkoholické pivo bylo svědkem osvobození Nizozemska v květnu 1945? Nacházíme se totiž na Pražském hradě, na konci Vikářské ulice. Dům s uvítacím nápisem je kapitulní děkanství, vojáci své oslavné kolečko městem provádějí okolo Carratiho kašny na náměstí svatého Jiří, tedy hned za Svatovítským chrámem. Právě zde si loni koncem října američtí filmaři na jeden den zamluvili historické kulisy staré Prahy, aby se třemi stovkami komparzistů natočili květnovou euforii v Amsterodamu.

Obyčejná žena

Scéna bude patřit patrně do finálního dílu seriálu Světlo naděje, v originále Small Light, který už v úterý v premiéře uvede streamovací platforma Disney+ a který vedle Prahy a Amsterodamu natáčeli i v Hradci Králové. Osmidílná dramatická série vypráví světoznámý příběh Anny Frankové, ovšem z velice nezvyklého úhlu.

Osud židovské dívky, jednoho z nejděsivějších symbolů celého nacistického řádění, totiž popisuje skrze postavu sekretářky Miep Giesové. Právě ona totiž pomáhala rodině svého šéfa Otto Franka přežívat v zadním traktu kancelářské budovy Frankovy firmy. Po dva roky tak spolu se svým manželem Janem riskovali své životy, aby uchránili jiné.

Z natáčení série Světlo naděje na hradčanském náměstí U Svatého Jiří, tedy hned za chrámem sv. Víta (24. října 2022)

Za komorním historickým příběhem, který prý diváky mimoděk postaví před otázku, co by na místě Giesové sami udělali, stojí autorské duo Tony Phelan a Joan Raterová. Dlouholetí nejen filmoví partneři mají na svém scenáristickém i režijním kontě osmnáct epizod úspěšného seriálu Chirurgové či hasičskou sérii Fire County.

„Příběh Miep Giesové jsme měli v hlavě velice dlouho. Annu Frankovou zná každý díky jejímu deníku a právě tam je zmíněná i Miep,“ popisuje Raterová.

„Před šesti lety jsme se ale spolu s našimi dětmi vydali do Amsterodamu, kde jsme navštívili muzeum věnované této smutné historii. Psalo se tam samozřejmě i o Miep a tehdy mi došlo, že tahle žena musela být ve svých třiatřiceti letech neuvěřitelnou osobností. Když ji tehdy Frank postavil před tak náročný úkol, absolutně na to nemohla být připravená,“ pokračuje filmařka.

„Tihle lidé jsou dnes téměř mytickými postavami, ovšem do historie vstupovali jako obyčejní muži a ženy, které k velkým činům donutily okolnosti. Chtěli jsme proto vyprávět čistě její příběh, oprostit se od té pozdější mytologie a zjistit, jaká Miep skutečně byla,“ dodává Raterová. Právě postava Miep se pro trpící Frankovy stala oním titulním symbolickým „světlem naděje“ v temné místnosti jejich azylu.

V ústřední roli se představí britská herečka Bel Powleyová. „Deník Anne Frankové jsem poprvé četla už na škole. Ovšem až ze scénáře jsem se dozvěděla spoustu podrobností, o kterých jsem neměla tušení,“ říká herečka. Manžela Jana ztvární Joe Cole, nejznámější tváří seriálu je však bezesporu americký herec Liev Schreiber. Představitele Otto Franka znají tuzemští diváci z filmu X-Men: Origins, seriálu Ray Donovan či jako hosta loňského karlovarského festivalu.

Vedle Pražského hradu vznikal seriál i v dalších českých lokacích a samozřejmě na Barrandově. Na slavném filmovém kopci se ostatně ukrývala seriálová Anna Franková. Právě zde totiž vyrostla kopie celé amsterodamské ulice, dokonce včetně ikonického grachtu, nizozemského vodního kanálu.