RECENZE: Piráti z Karibiku potřetí, hraví jako děti

  9:36aktualizováno  9:36
Přes úmornou délku se film Piráti z Karibiku: Na konci světa, který jde do kin zítra, přehoupne triky, žertíky a naklonovaným Deppem.

Piráti z Karibiku - Na konci světa (2007) - Piráti z Karibiku - Na konci světa (2007) | foto: Falcon

Možná je režisér série Piráti z Karibiku Gore Verbinski „jen“ řemeslník, ale své řemeslo zná opravdu dobře. Ví, že potřebuje silný začátek, překvapivý konec a doprostřed výplň velkých efektů s vtipnými drobnostmi, tak řečenými vychytávkami.

Pohled iDNES.cz

Piráti z Karibiku mrazivě baví i potřetí

Zní to jednoduše, ale trefit všechny přísady v pravém poměru je kumšt. Zvládl to i napotřetí, přestože mu z hrnce zábavné směsi občas přetečou nadmíru bobtnající historka a nastavovaný čas.

Jack v Kafkově říši
Nicméně opěrné body si Verbinski pohlídal. Otevření nového příběhu s podtitulem Na konci světa má tak mrazivou sílu, až se člověk zarazí, zda vešel do správného sálu. Která komedie si dovolí začít dítětem pod šibenicí a zpěvem tichého vzdoru, kterému utne dech oprátka?

Piráti z Karibiku: Na konci světa

USA, 2007, 168 minut

Režie Gore Verbinski

Hrají Johnny Depp, Orlando Bloom, Keira Knightley, Yun-Fat Chow

Hodnocení­: 70 %

Následující obraz z Číny zase skoro děsí přízračnou exotikou; teprve když se zpod hladiny vynoří staří dobří známí v čele s dvojicí filozofů-amatérů, vrátí se Piráti na svou pevnou půdu půvabné nadsázky. Keira Knightley ji zahájí etudou, kdy ji odebírání zbraní svlékne do negližé; v páře se vyvalují asijští korzáři porostlí houbami a škeblemi coby symbol zahnívající dekadence a úpadku; tamní partě velí Yun-Fat Chow, jemuž vystouplé jizvy dodávají „kruťáckou“ přitažlivost.

Za dlouhé řeči o tom, že Britové vyhlásili světovému pirátstvu válku, se dostaví odměna v podobě bitky s vtipnými prostřihy, jako je obří nálož v náručí trpaslíka. Rychle se připomenou další stavební kameny dobrodružné pohádky: opička s papouškem i obě lodi, impozantní Bludný Holanďan a Černá perla, jejíž posádka si v sevření ledovců ulamuje zmrzlé prsty. Krakonošovitý Bill Nighy si utírá slzu chapadlem – ale pořád někdo chybí.

Piráti z Karibiku: Na konci světa - Keira Knightley - ze série plakátů s...
Piráti z Karibiku: Na konci světa - Johnny Depp
Piráti z Karibiku: Na konci světa - Orlando Bloom

Až sladkým skokem přes černé plátno a velký detail nosu na bílém pozadí nastupuje klíčový kapitán Jack čili Johnny Depp v téměř kafkovské, ba umělecké reportáži z jiného světa – dejme tomu očistce. Namnožen na desítky Deppů je velitelem i lodníkem, důvěrně se sbližuje s kozou, vláčí loď pískem mezi armádou krabů, zkrátka sehrává neskutečné halucinogenní sólo v neskutečném světě, odkud elegantním žertem sklouzne zpět do reality. A v ní už baví s týmem, třeba v klauniádě dvou šéfů jedné lodi.

Tatík s kytarou
Aspoň párek nápadů s velkým N má Verbinski pokaždé; tentokrát se vedle naklonovaného Deppa, který s mozkem v ruce ztělesňuje cosi mezi lynchovským výjevem a Hamletem, povedlo jedinečné rozhoupávání korábu. Zato děj zdržují Britové a nepřehledná změť vzájemných dohod a zrad – divák si musí opakovat, že kvůli věcné logice si Piráty přece neoblíbil.

Pokud je miluje za hravost, pookřeje v druhé půli, kdy v Městě vraků, připomínajícím vánoční stromeček, pořádají sněm a volby. Tady už téměř vystupují z rolí, hrají si na politiku či Shakespeara a Keith Richards s kytarou coby tatíček Deppova hrdiny prohodí se synem pár vět o mamince – ale ty vážně stojí za to!

Piráti z Karibiku

Recenze filmové série

Prokletí Černé Perly 75%

Truhla mrtvého muže 70%

Na konci světa 70%

Na vlnách podivna 50%

Trochu nedotažený motiv představuje bohyně Kalypso: schází ve vrcholné seči, která rytmus vyprávění znovu vžene do obrátek. Když za svobodu šturmuje krásná Keira pod vlajkami s kostlivci na nesčetně veselých způsobů, nemůže selhat: probuzená stavovská čest hrdlořezů je málem dojemná.

Ve víru malströmu se plátno skoro hýbe, souboj Deppa s Nighym na stěžni bere dech – ale znovu, ti dva svou výslovností i výrazem hlavně skvěle baví; i sebe. Provokují se a předhánějí jako malí kluci, vlastně už si z Pirátů udělali vlastní soukromou hru. To je na ní nejsladší, proto by měla skončit. I přesto, že nečekaný, leč šikovný a baladicky laděný závěr milostného trojúhelníku nechává vrátka k případnému čtvrtému dílu.

  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

RECENZE: Chci být Francouz! Proč asi Synonyma vyhrála Zlatého medvěda

Tragikomedie Synonyma líčí částečně autobiografický příběh mladého Izraelce, který po ukončení služby v armádě uteče do...

Premium

Se Štěpánem mě pojí jen víra v dobro a přátelství s Matáskem, říká Pavel Kříž

Pokud se novinář rozhodne udělat rozhovor s Pavlem Křížem, alias Štěpánem Šafránkem z legendární filmové série Básníků,...

VIDEO: Tak se tu tři dny zabíjelo, ukáže na festivalu Hotel Mumbai

V roce 2008 rozpoutala v Bombaji skupina deseti pákistánských teroristů rozsáhlý masakr cílený na turisticky atraktivní...

TELEVIZIONÁŘ: Z kříže vypadá nebe jinak, tvrdí filmový Ježíš

Vypadá to na nekonečný příběh. Už od premiéry v roce 1988 stíhaly snímek Martina Scorseseho Poslední pokušení Krista...

Najdete na iDNES.cz