Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

RECENZE: Stačí pár minut a víme. Oscara má dostat Králova řeč

  11:47
Kinobox
82,8%
Je báječné, když člověk vidí film, o němž si může říct: líp už to snad nejde. Favorit oscarové soutěže, komorní historický snímek Králova řeč, přesně tenhle pocit umí vyvolat. Mezi ostatními nominovanými filmy září jako kometa a jestli ji akademici přehlédnou, vládne v Hollywoodu opravdu velké temno.
Z filmu Králova řeč

Z filmu Králova řeč | foto: Bontonfilm

Králova řeč je takový malý britský zázrak. Natočil ho relativně neznámý režisér, kterého až dosud živily hlavně televizní hry a seriály (kvalitní, nutno dodat). Navíc za peníze, jež by hollywoodským produkcím nestačily pomalu ani na catering.

Králova řeč

100 %

Británie / 2010 / 118 minut

Režie: Tom Hooper

Hrají: Colin Firth, Geoffrey Rush, Helena Bonhamová Carterová, Guy Pearce

Kinobox: 83 %

IMDb: 8.0

Je samozřejmě těžké říct, zda byly na začátku plány režiséra stejně skromné jako projekt sám, každopádně nejde o film, z něhož by oscarové ambice stříkaly na všechny strany (jako třeba z Černé labutě).

Velké události přes malé věci

Nikdo už se nedoví, jak by to dopadlo, kdyby si filmu v listopadu minulého roku nevšimla porota podporující britskou nezávislou tvorbu a neudělila mu pět cen BAFTA. Takhle však následovala dlouhá série více méně jednoznačných vítězství, jimž vždy (!) vévodilo jméno představitele hlavní role Colina Firtha. Nyní je z nevtíravě geniálního britského dramatu světový hit a držitel největšího počtu oscarových nominací. Nejvyšší čas rozklíčovat, v čem tkví jeho kouzlo.

Jací jsou největší soupeři Královy řeči?

Přečtěte si recenze na filmy s největším počtem nominací na Oscara

Hlavním trumfem "koktavého krále" (jak se snímku zvyklo v médiích přezdívat) je, že umí být intimní a lidský, i když mluví o zcela neintimních, člověka přesahujících věcech. Velká společenská témata podává jako osobní drama jedince, aniž by se přitom ztratil jejich přesah. Ba právě naopak. Vždyť co může být obyčejnému člověku vzdálenější než královská rodina a její život tolik nepodobný tomu našemu.

Thomas Hooper společně se scenáristou Davidem Seidlerem a hercem Colinem Firthem nicméně dokázali "zařídit", aby nás osud panovníků zajímal. Víc než to: problémy britského následníka trůnu, kterého trápí nejen vada řeči, ale hlavně strach z jakékoli společenské zodpovědnosti, prožíváme natolik intenzivně, že jsme na konci vyčerpaní skoro jako on.

Z filmu Králova řeč
Oscarový Colin Firth v oscarovém filmu Králova řeč
Z filmu Králova řeč - Geoffrey Rush jako Lionel Logue

Král (Colin Firth, uprostřed) by památný válečný projev nepronesl, kdyby mu nepomáhala jeho žena (Helena Bonham Carterová) a logoped (Geoffrey Rush)

Colin Firth, jenž vévodu z Yorku a následně i krále Jiřího VI. hraje, se navíc nespokojil pouze s mechanickým předstíráním koktání. Kořeny této vady bývají hluboké a Firth je také takto modeluje.

Když lapá po dechu, aby ze sebe vydoloval aspoň jednu počáteční hlásku, máme pocit, že se dusíme s ním. Žádná koktací parodie á la Luděk Sobota se tentokráte nekoná. To, co předvádí Colin Firth, je zápas o život. Ostatně když o přístupu ke své roli mluvil na festivalu Berlinale, přirovnával stav zadrhávajících lidí k tomu, co prožívají tonoucí. Nemohl to vyjádřit přesněji. (více zde)

Pohádky ano, projev ne

Colin Firth je jednoznačně alfou i omegou Hooperova snímku. Způsob, jakým si umí pohrát se slovy a dialogy, fascinuje; o mimice tváře ani nemluvě. Úplně stačí vidět úvodní němohru, již předvede ještě coby vévoda na stadionu ve Wembley.

Kamera ho zabírá ve velkém detailu přes obrysy kulatého mikrofonu, do nějž má přednést projev k publiku. Obličej mu střídavě brunátní a rudne, vypoulené oči zděšeně těkají po ploše. Vždy, když pootevře ústa v naději, že něco řekne, jakási vnitřní síla mu v tom zabrání. Stojí, třese se, zoufale sleduje napjaté výrazy v hledišti. Jednou ho vyruší ržání koně, podruhé nervózní zakašlání. Když pak kýžené slovo po slabikách vykoktá, vrátí mu ho nemilosrdná ozvěna v obludném zmnožení.

Z filmu Králova řeč

Projev ve Wembley: stačí vidět úvodní scénu a víme, že Colin Firth Oscara dostat musí

Scéna čítající sotva pár minut přitom není ani zesměšňující, ani přehnaně dramatická: je civilní a autentická, tedy přesně taková, jaká má být, aby nás pro hrdinu získala.

Nutno podotknout, že Královu řeč zdaleka nedělají jenom Colin Firth a jeho koktání. Ostatně ani by nemohly: ve filmu se vyskytuje mnoho scén, kde Bertie (jak budoucího krále familiárně tituluje jeho logoped Lionel Logue v podání Geoffreyho Rushe) mluví téměř plynule. Zadrhávání ho trápí, jen když pocítí vnější tlak.

Zatímco pohádky vypráví svým dcerám bez většího problému, jakmile má říci něco mimořádného (a okolí mu tu mimořádnost, nedejbože, zdůrazní), nervy začnou pracovat a zavládne ticho. Panické ticho. Člověk vychovávaný k absolutní dokonalosti a poslušnosti v dusivém prostředí královského dvora totiž nevěří ve vlastní schopnosti. Jeho terapeut to definoval přesně: "Bojí se překročit svůj stín. A přitom by toho mohl tolik dokázat!"

Siamská dvojčata

Mimochodem postava zmíněného logopeda je dalším neodmyslitelným prvkem mozaiky, z níž je poskládáno Hooperovo mistrovské dílo. S jistou nadsázkou by se dalo říct, že Firth a Rush jsou jako siamská dvojčata: výkon jednoho by byl bez toho druhého poloviční.

Berlinale 2011 - delegace k filmu Kings Speech - H.B. Carterová
Berlinale 2011 - delegace k filmu Kings Speech (zleva) T. Hooper, H.B. Carterová a C. Firth
Berlinale 2011 - delegace k filmu King's Speech - Colin Firth

Delegace k filmu Králova řeč na Berlinale (uprostřed herci s režisérem Hooperem)

Dialog v jejich podání zní jako operní árie: jeho linky se střídají i doplňují, souzní v akordech, jež rytmizují zvonivými pointami. Logue coby australský přistěhovalec a ochotnický herec suše glosuje vše, co se týká království a britské společnosti a vůbec ho netrápí, že posluchačem je Jeho Výsost. Oslovuje ho výhradně Bertie a kdykoli má Jeho Výsost záchvat povýšenectví, usadí ho podle hesla "V ordinaci jsou si všichni rovni."

Absolutní absencí respektu ke královskému majestátu dohání Logue vévodu k nepříčetnosti. Když při nacvičování korunovace otestuje svou neurozenou zadnicí královský trůn, pokoušejí se o "Bertieho" mdloby. "Vždyť sedíte na místě, které náleží mým předkům," vyhrkne na Loguea. "Opravdu? No, já ale žádné nevidím," konstatuje lékař pobaveně. Není to od něj přitom žádná samoúčelná provokace, ale regulérní součást jeho "protinožské" terapie. Úspěšné protinožské terapie.

Báječná Helena

Herectví fungující na principu zrcadlení uplatnil Hooper na všech postavách. Abychom se dozvěděli, jak se král cítí, nemusíme ho nutně vidět nebo slyšet: mnohdy řekne mnohem víc výraz v tváři někoho dalšího, například jeho ženy. Po zpackaném projevu ve Wembley se v jejích očích mísí účast i vědoucí zklamání, po úspěšné finální řeči k zemi naopak hrdost, úleva a láska.

Z filmu Králova řeč

Ideální manželka: ženu, jakou hraje Helena Bonham Carterová, by chtěl každý muž

Helena Bonham Carterová hraje svou Alžbětu, budoucí královnu-matku, s pokorou a citem. V každém jejím pohledu i gestu je moudrost, láska a konejšivý klid. To ona pro manžela vyhledává logopedy ve špinavých čtvrtích Londýna. To ona s ním absolvuje bizarní terapie, to ona Bertieho zvedne pokaždé, když nemůže dál. Coby praktická žena a ochránkyně rodinného krbu přesně ví, co v které situaci říct, zároveň se však nikdy nezpronevěří vlastní důstojnosti.

Decentní, precizní a přitom neuvěřitelně přirozené herectví Heleny Bonham Carterové zapadne do rafinované skládačky Rush – Firth jako poslední, leč nepostradatelný kousek puzzle. Dokonalost sama.

"Trojrozměrný" zážitek

U filmů, jimž dominují výrazné herecké osobnosti, se už tak nějak automaticky předpokládá, že budou převážně dialogové. Obzvláště britské filmy mají pověst "spíše nefilmových" kousků. Ať už je to jakkoli, Hooperův snímek z něčeho takového nemůžeme obviňovat ani v nejmenším.

Důkazem přitom nejsou jen scény, jež si o pozornost říkají samy (divácky vděčná střihová sekvence nejroztodivnějších terapeutických postupů, v níž za doprovodu hudby hlavní dvojka skáče, cvičí, válí sudy, tančí, nadává, řve a dokonce i zpívá). O tom, že Hooper řemeslo víc než ovládá, svědčí i vynalézavé použití technik, které podporují emocionální efekt detailů.

Z filmu King´s Speech

Colin Firth. Na jeho výkon v Králově řeči nezapomeneme

Střih tak dokonale komunikuje s hudbou Alexandra Desplata, která se pohybuje ve škále od poťouchle komentujících trylků přes nostalgické rozjímání až po velkolepý orchestrální motiv doprovázející silné historické okamžiky.

A perfektní je také práce s kamerou. Když je Albert nervózní, sleduje to, co k jeho nervozitě vede. Když se cítí opuštěný a bezmocný, přenáší jeho pocity na nás. Možná to zní jako zbytečné upozorňování na postupy, jež se ve filmu běžně používají, Hooper však díky nim dává filmu další rozměr.

Někteří kritici Králově řeči vyčítají, že traumata jedince nadřazuje traumatům lidstva. Jinými slovy, že je příliš osobní tam, kde má být společensky zodpovědná. Pravda je však přesně opačná. Když totiž svět vnímáme spolu s hrdinou přes hrozivě obří kostru mikrofonu, svírá se nám hrdlo mnohem víc, než kdyby nám kolem hlavy vybuchovaly 3D granáty.

Bolek Polívka byl můj idol, řekl Rush v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Zemřel herec, překladatel a publicista Jiří Žák. Bylo mu 77 let

Ve věku 77 let zemřel v neděli 21. července dlouholetý člen hereckého souboru Divadla na Vinohradech v Praze, spisovatel, moderátor a publicista Jiří Žák. Hrál například v filmech Doktor od Jezera...

22. července 2024  15:38

Zemřela zpěvačka Evelyn Thomasová. Její hit bořil diskotéky v Německu

Zemřela americká zpěvačka Evelyn Thomasová, bylo jí 70 let. Na vrcholu slávy byla v 80. letech. Proslavila se skladbou High Energy, která se stala hitem diskoték, v Německu se dostala i na první...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

POZDRAVY Z OSTRAVY: Je tu pan prezident, mohu vidět vaši občanku?

Milí čtenáři, posílám další pozdravy z Ostravy. Festivaly, není tajemstvím, fungují z perspektivy návštěvníků ve vlastním časovém pásmu i realitě. Co je běžně po zbytek roku půlnoc, rovná se zde...

20. července 2024  11:45

ČSFD lehce zamrzlo v čase, konkurence je zdravá, hlásí šéf Kinoboxu

Premium

Narušit zdejší monopol oblíbené Česko-Slovenské filmové databáze se pokouší projekt Kinobox. Pod známým jménem slavného pořadu vzniká další filmová databáze, kde mohou uživatelé hodnotit filmy a...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ani náboj pro Ukrajinu? Rajchl možná ani neví, kde ta země leží, přemýšlí Sencov

Premium

Posttraumatická stresová porucha? To není můj případ, já jsem stále ve válce, popisuje ukrajinský filmař a voják Oleh Sencov, který natočil zákopovou realitu boje proti Rusku v Záporožské oblasti. Z...

21. července 2024

TELEVIZIONÁŘ: Godzilla a Kong si pospíšili, zavedou pod zemský povrch

Sotva se ohřáli v jarních kinech, kde sklidili vlažné až nelichotivé recenze, neřkuli posměšky, pospíšili si bájní netvoři s přestupem na domácí obrazovky.

27. července 2024  10:30

Vysmívaný hošík Ed Sheeran to dotáhl až na královský dvůr a do Středozemě

Premium

Je to až hollywoodsky velkolepý příběh. Na základní škole koktajícího zrzavého chlapečka s brýlemi šikanovali, on pak svými písničkami dobyl svět. Popularita písničkáře Eda Sheerana, jehož dva...

27. července 2024

Ošklivá, jako robot. Muzeum po kritice vymění figurínu Sinéad O’Connorové

Irské muzeum voskových figurín v pátek odstranilo čerstvě vystavenou figurínu zpěvačky Sinéad O’Connorové. Rozhodlo se tak kvůli mohutnému přívalu kritiky. Fanouškům se podle médií dílo zdálo ošklivé...

26. července 2024  19:51

Z výšin až na dno a pomalu zpět. Kariéru Kevina Spaceyho zbortily sexuální aféry

Americký herec, režisér a producent Kevin Spacey, který 26. července slaví 75. narozeniny, si na svůj úspěch počkal. Talent a charisma ho nakonec vynesly mezi hollywoodskou smetánku. Získal dva...

26. července 2024  14:45

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....