Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. února 2023 Hynek

VIDEO: Udělejte si jasno v Oscarech, nabízíme přehled největších favoritů

  4:06aktualizováno  9:26
Desítka snímků, jež mají podle amerických akademiků šanci na zisk Oscara pro nejlepší film roku, je letos nebývale pestrá a silná. Obsahuje historickou "konverzačku", westernový thriller, sci-fi, baletní biografii i drama pro počítačovou klávesnici. Co si víc přát.
Černá labuť, jedna z oscarových tutovek.

Černá labuť, jedna z oscarových tutovek. | foto: Bioscop

Zatím ještě nebudeme odhadovat šance, i když po rozdání důležitých ocenění svazu režisérů se už samozřejmě začíná horečně spekulovat a média se předhánějí ve vydávání zpráv o takzvaně zaručených favoritech. 

Podívejme se spíše, jaké filmy vůbec tentokrát odborníky nejvíc oslovily. Navzdory zmíněné žánrové různorodosti mají totiž leccos společného. Například fakt, že jsou to povětšinou snímky neokázalé, leč působivé: ne že by vznikly s nízkými náklady, jen to jejich tvůrci nedávají tolik na odiv.

Obrázek není k dispozici
Obrázek není k dispozici
Obrázek není k dispozici

The Social Network, Králova řeč a 127 hodin. Jednoduché, ale silné filmy

Ve výrazu zůstávají spíše střídmější, v některých případech (127 hodin, The Social Network) lze dokonce mluvit o minimalismu. Nikdy to přitom není na úkor emocí či filmového vyjádření - ostatně Králova řeč, v podstatě staromilsky natočený příběh krále s vadou řeči, si celé dvě hodiny pohrává víc s dialogy nežli s efekty, a přesto je to právě on, kdo sbírá jeden vavřín za druhým.

Zajímavé také je, že všechny nominované tituly vzešly z dílen buď režisérů méně zvučných jmen (Darren Aronofsky, David O. Russell, Tom Hooper, Lisa Cholodenková), anebo je naopak natočili tvůrci s pověstí kultovních či uznávaných, leč rozhodně ne mainstreamově zaměřených filmařů (David Fincher, Danny Boyle, bratři Coenovi). 

Obrázek není k dispozici
Obrázek není k dispozici
Obrázek není k dispozici

Danny Boyle, David Fincher (v akci) a bratři Coenovi: ti nejosobitější z osobitých

Čímž jsme se oklikou dostali zpět nejen k zmiňované pestrosti, ale především k nezvykle vysoké kvalitě letošní soutěže. Protože kvalita, jak známo, závisí mnohem více na originalitě a invenci než rozpočtu a velkoleposti.

Králova řeč

25. ledna 2011

Za dvaašedesát let historie udělování cen režisérské organizace, které se předávaly o víkendu, se jen v šesti případech nepodařilo jejich vítězi získat zároveň i Oscara. Film osmatřicetiletého Toma Hoppera u režisérů bodoval a oscarových šancí má hned šestnáct, takže je jasné, kdo bude letos nejnervóznější. Colin Firth navíc hraje koktavého krále Jiřího VI. tak podmanivě, že už za to posbíral všechny myslitelné trofeje. 

Zlaté glóby 2011 - Colin Firth (The King's Speech)

Dějově se snímek Králova řeč vrací do doby před sedmdesáti lety, kdy se na britském trůně snažil prosadit král s vadou řečí. Okolí ho kvůli ní považuje za neschopného, jeho přitom čeká projev k národu stojícímu na pokraji války. A tak si vezme poradce a bojuje. 

ÚSPĚCHY: 12 nominací na Oscara, 14 nominací na cenu BAFTA, 1 Zlatý glóbus.

Opravdová kuráž

25. ledna 2011

Bratři Joel a Ethan Coenovi točí odjakživa zvláštní filmy. Zpočátku jim "rozuměli" jenom skalní nadšenci, přesto se jim tu a tam dařilo oslovit i konzervativnější akademiky. Letos však mají šanci, o jaké se jim nesnilo. Jejich netradiční western Opravdová kuráž s Jeffem Bridgesem jim totiž vynesl nominace hned v deseti různých oblastech a katapultoval je na pozici, kterou všichni předem připisovali spíš Fincherovu snímku o Facebooku.

Z filmu Opravdová kuráž - Jeff Bridges

Remake-neremake (Coenovi zdůrazňují, že nevycházeli ze slavného filmu, ale z literární předlohy) stejnojmenné kovbojky z roku 1969, za níž dostal Oscara už John Wayne, je navíc jedním z nejnavštěvovanějších filmů na severoamerickém distribučním trhu. Tohle se Coenům zkrátka povedlo.

ÚSPĚCHY: 10 nominací na Oscara, 8 nominací na cenu BAFTA, cena z festivalu v Torontu.

The Social Network

15. října 2010

Když se David Fincher rozhodl natočit fllm o internetové sociální síti "thrillerově", všichni si ťukali na čelo. Jak chceš vykřesat napětí z toho, že někdo sedí u počítače a chatuje? říkali mu. Fincher je ovšem jeden z nejvynalézavějších tvůrců, a tak The Social Network funguje i se všemi těmi klávesnicemi a internetovými hláškami. Navíc si do hlavní role vybral skvělého hráče (Jesse Eisenberg) a výbušné téma: předobraz filmového hrdiny Mark Zuckerberg se proti filmu nahlas bouří, a tak se mu stará o neutichající reklamu.

ÚSPĚCHY: 8 nominací na Oscara, 6 nominací na cenu BAFTA, 4 Zlaté glóby.

Počátek

21. července 2010

Christopher Nolan se do historie Hollywoodu jednou provždy zapsal jako autor Temného rytíře. Vše, co přišlo nebo přijde po něm, bude s ním neustále srovnáváno. Platí to i v případě sci-fi Počátek: zatímco pro jednoho je dobrodružství na hranici vědomí a podvědomí zážitkem málem mystickým, pro jiné zůstává jen překombinovaným kýčem. Akademiky každopádně Nolanův film zaujal. Dokonce tak, že to až mnohé odborníky zaskočilo. Ostatně stejně jako fakt, že ani jedna z osmi nominací nepatří Leonardovi DiCaprio.

ÚSPĚCHY: 8 nominací na Oscara, 9 nominací na cenu BAFTA, 3 nominace na Zlatý glóbus. 

The Fighter

25. ledna 2011

Další hvězdně obsazené biografické drama, které dalo šanci zatím ne úplně doceňovaným hercům Marku Wahlbergovi a Christianu Baleovi. Vyplatilo se. Bale má kromě nominace na Oscara v kapse Zlatý glóbus, Wahlberg byl na něj alespoň nominovaný. 

Z filmu The Fighter - Mark Wahlberg

A téma? Box, "rockyovská" cesta za úspěchem, který neznamená jenom peníze a trofeje, ale také potvrzení vlastní hrdosti. Režie David O. Russell.

ÚSPĚCHY: 7 nominací na Oscara, 3 nominace na cenu BAFTA, 2 Zlaté glóby.

127 hodin

1. února 2011

Jeden (skvělý) herec, jedna škvíra ve skále a žádný větší fyzický pohyb: z něčeho takového umí nominace na Oscara vykřesat jen věčný exprimentátor Danny Boyle. Příběh "adrenaliňáka", kterého v jeho sprintu životem zastaví až nehoda tam, kde by ji nikdy nečekal, vypráví Boyle s takovou razancí a dynamikou, že se ani nestihneme nadechnout a už je konec. 

Z filmu 127 hodin

Jestli někdo ovládá kouzlo minimalismu (a také moderní filmovou řeč), pak je to právě a jen muž, který před dvěma roky uchvátil svět pohádkou z indických slumů (Milionář z chatrče). Pro nás je to černý kůň soutěže.

ÚSPĚCHY: 6 nominací na Oscara, 8 nominací na cenu BAFTA, 3 nominace na Zlatý glóbus.

Černá labuť

25. ledna 2011

Hlavní postavou nejnovějšího filmu Darrena Aronofského je ambiciozní sólistka baletu Nina (Natalie Portmanová). Ta touží získat hlavní roli v Labutím jezeře, již se režisér Tomas Leroy (Vincent Cassel) rozhodne netradičně svěřit jediné osobě. Nina roli opravdu dostane, během zkoušek však začne propadat beznaději, že tak rozdílné polohy nezvládne. Na sebevědomí jí nepřidá ani silná konkurence, ani matka, která si dceřinou kariérou kompenzuje vlastní neúspěchy. A hlavně čím dál deformovanější baletčina duše...

Zlaté glóby 2011 - Natalie Portmanová (Černá labuť)

Když film vstupoval do kin, šuškalo se, že do něj tvůrce zakomponoval scénu lesbického sexu, protože nevěřil, že by na něj chodil někdo jiný než fanoušci baletu. Ohlasy, které film budí, musely Aronofského mile překvapit: diváci jsou nadšeni, z Natalie je bohyně a sexuální zážitek je to poslední, co si lidé z emočně vypjatého dramatu vybaví.

ÚSPĚCHY: 5 nominací na Oscara, 12 nominací na cenu BAFTA, 1 Zlatý glóbus, cena z festivalu v Benátkách.

Toy Story 3: Příběh hraček

15. února 2010

Loni na Oscarech zabodoval pixarovský snímek Vzhůru do oblak, letos má renomované studio v soutěži další želízko v ohni - a opět i mimo animovanou kategorii. V případě 3D "trojky" populární Toy Story jde sice takříkajíc o anomálii (pokračování a remaky se mezi favority na zlacené sošky často nedostávají), o to větší je to ovšem úspěch.

Z film Toy Story: Příběh hraček 3D

Není pochyb, že se o to velkou měrou zasloužili také noví hrdinové filmu, postavičky Ken a Barbie - právě jejich humor baví a zpřístupňuje svérázný svět hraček stále širšímu publiku.

ÚSPĚCHY: 5 nominací na Oscara, 1 Zlatý glóbus, 3 nominace na cenu BAFTA, 1 nominace na Zlatý glóbus

Děcka jsou v pohodě

31. ledna 2011

O tomhle příjemném snímku se mluvilo, už když ho bývalá střihačka a chráněnkyně Miloše Formana Lisa Cholodenková přestavila na loňském festivalu Berlinale. Že to dotáhne až mezi hlavní nomináty na Oscara, to tehdy nenapadlo asi vůbec nikoho. Velký podíl na výborných výsledcích jistě nesou dámy ztvárňující hlavní role: ostatně Annette Beningová už za svůj výkon obdržela Zlatý glóbus (radost s ní sdílela kolegyně Julianne Mooreová, byť svou nominaci neproměnila). 

Annette Beningová a Julianne Moore ve filmu Děcka jsou v pohodě

Děj se točí kolem vztahu lesbické dvojice, která se snaží udržet pohromadě rodinu - navzdory partnerské krizi, předsudkům i úplně obyčejným každodenním problémům.

ÚSPĚCHY: 4 nominace na Oscara, 4 nominace na cenu BAFTA, 1 Zlatý glóbus, cena z Berlinale.

Winter´s Bone

31. ledna 2011

Jediný film, který nejenže se v českých kinech dosud neobjevil, ale ještě nemá ani datum české distribuční premiéry. Můžeme se tedy jen dohadovat, čím si film s rozpočtem dva miliony dolarů akademiky tak získal. Ti, kdo viděli, popisují chlad, autenticitu a nehostinné prostředí amerického venkova, srážející divákovu náladu pod bod mrazu. Padají charakteristiky jako "typický festivalový film" nebo "beznaděj podobná té z Prescious" (loňský oscarový hit).

z filmu Winter´s Bone

Všichni se ale shodnou na jednom: nebýt výkonu Jennifer Lawrencové, byl by účinek Winter´s Bone sotva poloviční. Režie: Debra Graniková

ÚSPĚCHY: 4 nominace na Oscara, 1 nominace na Zlatý glóbus, ceny ze Sundance, Toronta a Berlinale.

Oscarové finále se odehraje v neděli 27. února. Ceremoniálem 83. ročníku Oscarů provedou herci James Franco a Anne Hathawayová.

  • Nejčtenější

RECENZE: Dara Rolins v O2 areně tančila, třpytila se a vzpomínala

Pražská show Dary Rolins v O2 areně pořádaná k oslavě jejích loňských padesátin nesla podtitul Největší koncert v...

Koncertem v Dubaji nechtěla nikomu ublížit, hájí zpěvačku Beyoncé otec

Popová diva Beyoncé čelí kritice od fanoušků, když předposlední lednový víkend sezvala vybrané novináře a influencery...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prodavač s hereckým kurzem a šlechtitel růží. Před 40 lety zemřel Louis de Funès

Miloval klid svého zámeckého skleníku, kde pěstoval růže. Nacházel v něm uvolnění po energií nabitém hereckém výkonu....

Nářez latinských rytmů a lahváč jako sbohem. Punk se loučil s Hoškem z Plexis

Ve strašnickém krematoriu se v úterý odpoledne naposledy rozloučili s Petrem Hoškem, zpěvákem, zakladatelem a hlavní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byl jsem odejit. Režisér Drábek končí v Městských divadlech pražských

Režisér a dramatik David Drábek už nebude kmenovým režisérem Městských divadel pražských. Ve velké pražské scéně, pod...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Když rameno „zmrzne“ a uvolní se za dva roky. Na vině je i stres, říká ortoped

Premium Rameno je unikátní součást lidského těla, anatomicky i funkčně nesmírně komplikovaná. Tvoří ho propojení čtyř kloubů a...

RECENZE: Jeden z filmů roku. Víly z Inisherinu navozují labužnické požitky

Premium Devět oscarových nominací nasbíraly Víly z Inisherinu, krutě zábavné mikrodrama z odlehlého ostrova u pobřeží Irska,...

Premiérové dokumenty ČT patří Jaromíru Hanzlíkovi či Ivanu Mládkovi

Lékařka, která souběžně studovala herectví, herec Jaromír Hanzlík, muzikant Ivan Mládek, Jitka Molavcová coby Klaunka,...

Prodavač s hereckým kurzem a šlechtitel růží. Před 40 lety zemřel Louis de Funès

Miloval klid svého zámeckého skleníku, kde pěstoval růže. Nacházel v něm uvolnění po energií nabitém hereckém výkonu....

TELEVIZNÍ CENY: Devadesátky byly loni nejlepší. Bodoval i nový Krakonoš

Televizní ceny ovládly Devadesátky. Čtenáři iDNES.cz je vybrali za nejlepší seriál roku i nejlepší počin vůbec....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...