KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

  7:30aktualizováno  7:30
Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou sebevraždu. Členům americké filmové akademie se to povedlo.

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava, která dostala cenu za nejlepší vizuální efekty. Práci na snímku Blade Runner 2049 odvedlo i české studio UPP (5. března 2018). | foto: Reuters

Oznámili totiž, že několik vlastních profesních cen během příštího oscarového ceremoniálu odsunou do časů reklamní přestávky, zato však v plném lesku předají zbrusu novou sošku, od níž si slibují vyšší zájem diváků: trofej za „mimořádný přínos v populárním filmu“.

Jinými slovy popřeli své vlastní klíčové zásady, jenom aby zvedli televizní sledovanost. Herec Rob Lowe to vystihl přesně: „Filmový průmysl dnes zemřel.“

Když v roce 1927 stát Kalifornie uznal vznikající americkou filmovou akademii neziskovou organizací, prvních 230 členů složilo vstupní poplatek ve výši sto dolarů a udělilo čestné členství vynálezci Thomasu Edisonovi. Zdálo se, že důstojný spolek nemůže sejít z cesty a hrdé cechovní pocty budou udílet ti nejlepší z nejlepších nejlepším dílům roku; padni komu padni.

Jenže pohádka o skálopevném akademickém světě, kde jediným odborným kritériem zůstává kvalita, i kdyby čert na koze jezdil a komiksové velmoci posílaly dárkové balíčky, se v novodobé historii Oscarů začala drolit. První ústupek přišel v roce 2009, kdy se tradiční pětice nominovaných rozšířila v hlavní kategorii nejlepších děl roku na deset uchazečů.

Čistě účelově, právě a pouze proto, aby tu alespoň „papírově“ našli své favority i vesměs mladší diváci hlavního proudu. Byla to směšně ubohá léčka, kterou fanoušci brzy prohlédli, jejich milované hity beztak znovu končily nanejvýš u cen za triky.

Následující ránu si pak akademici uštědřili, když se nechali zatáhnout do módních závodů v politické korektnosti. Filmy se najednou nedělily na dobré a špatné, nýbrž na bílé a černé, ženské a mužské, asijské a mexické, sexuálně menšinové či většinové. Akademici tak odehnali nejen další diváky ceremoniálu, ale i sázkaře: je až příliš snadné tipovat vítěze podle momentálních vln typu kampaně MeToo a příliš únavné poslouchat sérii projevů na stejné téma.

Fotogalerie

Minulý ročník se ve sledovanosti propadl nejhlouběji, ale místo aby se akademie pokorně vrátila k podstatě, znovu z ní slevila. Ocenění v méně atraktivních kategoriích se příště předají během reklam, takže lidé u televize uvidí jen sestřih děkovných proslovů, přednost dostane „populární film“.

Jak a kdo ho vybere, zatím akademie nezveřejnila, po pravdě ji však k tomu nikdo nepotřebuje. Pokud chce odměňovat popularitu, může se klidně v tichosti rozpustit, od měření obliby tu jsou divácké ankety nebo žebříčky nejvyšších tržeb. Však už také média přispěchala s nápovědou, za letošní rok dosud nejvíce vydělaly komiksy Avengers: Infinity War a Black Panther, dobrodružný Jurský svět: Zánik říše a animovaní Úžasňákovi 2, největší cynici akademikům předhazují i zmarněný muzikál Mamma Mia: Here We Go Again.

Ale ono není k smíchu, jestliže uznávaní umělci hodlají s plnou vážností vyhlašovat, zda je kapitán Amerika nejsrdnatější či hrdinka Padesáti odstínů šedi nejsvůdnější – jako kdyby špičkový chirurg řídil klání hospodyněk o nejlepší bezinkový sirup.

Na druhou stranu Oscary docílily svého: zase se o nich mluví, byť s útrpným úšklebkem. A to ještě američtí akademici zdaleka nevyčerpali všechny možnosti. Český lev by jim mohl poradit: to chce vzpouru, hromadný odchod členů, založení nové akademie, výměnu šéfů, veřejnou tahanici o původní značku, sponzory, moderátory, podobu sošky i slavnostního večera. Pak je vyšší sledovanost zaručena.

Pro jeden jediný rok.

Mohlo by vás zajímat

17. 3. měl premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO
23. 3. proběhlo předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)


Nejčtenější

České lvy ovládl film Všechno bude. Toman neproměnil ani jednu nominaci

Oba ocenění herci ze Snímku všechno bude. Eliška Křenková dostala Českého lva...

Snímek Všechno bude si z letošního udílení cen Český lev odnáší šest sošek, mimo jiné v kategorii nejlepší režie, film...

Zemřel herec a zpěvák Robert Hlavatý, hrál v Tajemství i v Ulici

Hudebník Robert Hlavatý

Ve věku 50 let zemřel na rakovinu muzikant a herec Robert Hlavatý. Objevil se v muzikálech Kvaska, Děti ráje či jako...

GLOSA: Proč Český lev musel u diváků prohrát, i když potil krev

Ani milý nápad, že sošky předávali herci v kostýmech ze svých rolí, už nemohl...

Celkem 559 tisíc diváků sledovalo v sobotu večer udílení filmových cen Český lev. Tedy méně než loni, kdy jich bylo 700...

PRVNÍ DOJMY: Už teď show Tomáše Matonohy přebíjí Jaromíra Soukupa

Nový pořad na Prima Comedy Central

Od emigračních důsledků červené knihovny Rosamunde Pilcherové až po „hnutí teplometů“ proti sbližování Severní Koreje...

RECENZE: Manželské etudy: Nová generace líčí stejné útěky jinými slovy

Z natáčení filmu Manželské etudy: Nová generace

Pod názvem Manželské etudy: Nová generace míří do kin dokumentární projekt, jehož základní podobu převzala režisérka...

Další z rubriky

České lvy ovládl film Všechno bude. Toman neproměnil ani jednu nominaci

Oba ocenění herci ze Snímku všechno bude. Eliška Křenková dostala Českého lva...

Snímek Všechno bude si z letošního udílení cen Český lev odnáší šest sošek, mimo jiné v kategorii nejlepší režie, film...

Kalkulovat se dá, ale na filmu se to pozná, soudí vítěz Českého lva

Olmo Omerzu ukazuje Českého lva, kterého získal za režii snímku Všechno bude....

Jasným vítězem Českých lvů se stala se šesti soškami včetně ceny za film roku klukovská jízda Všechno bude. Přitom...

ANALÝZA: Sázkaři věří Janu Palachovi. Ale nač spoléhá Český lev?

Nová podoba sošky Český lev od roku 2018

Druhé čtvrtstoletí své existence začíná Český lev změnou moderátora. Přímý přenos slavnostního předávání výročních...

Maminky přiznávají: Proč mám jen jedno dítě?
Maminky přiznávají: Proč mám jen jedno dítě?

Můžu se zeptat proč? Bylo to Vaše rozhodnutí nebo zdravotní důvody? Případně vyhovuje Vám to? Vyrůstali jste i Vy jako jedinačkové? Jaké to je, nechybí Vám sourozenec?

Najdete na iDNES.cz