Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Generační srážka: Zoufalci mají co říct, promiň mami

  15:48aktualizováno  12. listopadu 4:13
Generačním filmům rádi leccos odpustíme. Tedy za předpokladu, že jsme jejich adresáti a že se v nich také jako tací poznáváme. Film Zoufalci má u mě v obou bodech za jedna: výstižně, nekompromisně, a přitom s lehkostí pojmenovává to, co cítí mnoho dnešních třicátníků. Ano, i já. Takže promiň, mami: jako "taky zoufalé" mi nezbývá, než být shovívavá.
Z filmu Zoufalci

Z filmu Zoufalci | foto: Negativ

Hlavně žádná ich forma, vštěpovali nám ve škole, když nás učili psát recenze, a já se na to snažím neustále myslet. Tentokrát však udělám výjimku. Filmů, jež umějí hrát na osobní strunu celé jedné generace, není mnoho, pročež chci být osobní. Výjimečně.

Zaskočeni

Před dvaceti lety (a je příznačné, že PRÁVĚ před dvaceti lety) na nás dějiny bafly s novou skutečností: Jste svobodné, milé děti, řekly nám.

Třicátnická komedie Zoufalci slíbila vtip. Hledá však léčbu

Mirka Spáčilová se svou dcerou nesouhlasí a dává Zoufalcům 60%. Že by generační střet?

My jsme se zaradovali, vykulili oči a do té bezbřehé volnosti jsme naskočili, aniž bychom se předem rozhlédli. Jak jinak taky: přece bychom neváhali s něčím, co bylo našim rodičům tak dlouho odpíráno.

Problém je, že extrém se s extrémem nesnese. Děti odkojené drilem a nesmyslnými zákazy (vzpomínáte na povinné němé "korzování" o přestávkách, ne nepodobné tomu z vězeňského dvora?) najednou dostali možnost zkusit absolutně všechno. ABSOLUTNĚ všechno.

Pokusní králíci

Byla to zvláštní situace: měli jsme svobodu, ale dali nám ji bez návodu k použití. Důsledek? Pocit, že za dobu, kdy jsme si ho psali, jsme možná "prokaučovali" pár nejcennějších let. Což na jednu stranu není nic tak tragického a každý se s tím vyrovnává jinak, ovšem legrace to taky není.

K filmu Zoufalci - SilvieK filmu Zoufalci - Tonda

"Jo jo, vy jste ta svobodná generace, vy máte tu svobodu. Můžete cestovat, mluvit s kýmkoli po internetu, a přitom si neudržíte vztah. Jezdíte do Číny, do Indie, kamkoli - hlavně být daleko od prázdného bytu," říká ve filmu matka jedné z hrdinek.

A přesně to se  režisérka Rudolfová snaží filmem sdělit. Ukazuje lidi, kteří zahánějí prázdno cestováním, slečny, jež mají místo dětí kocoury. Pány, kteří sedí doma u televize a snaží si sami sobě namluvit, že jen takhle budou spokojeni, i páry, které si musí sepisovat na papír, proč jsou vlastně spolu. Útěkáře, ztracence, zoufalce.

Jitka Rudolfová navíc ví, jak na to. Neomlouvá, nekritizuje, ba ani nehledá jedinou pravdu. Hraje na pocit a sílu okamžiku a často jí to vychází. Snaží se zkrátka ukázat prázdnotu. V bytech i duši.

Absence pohybu

Nutno říct, že odmyslíme-li si téma samotné, jsou Zoufalci jako film  spíš průměrní než výjimeční. Ještě konkrétněji: mnohem víc by jim slušel formát celovečerního dokumentu, než nevyhraněné "sondo-tragikomedie".

Z filmu Zoufalci

Šest postav, které se věkově pohybují někde kolem třicítky, mají sice příznačné osudy, naneštěstí pro formát vyžadující příběh se ale nikam nevyvinou. Logicky: film, který chce popsat stádium životní stagnace, těžko může po hrdinech chtít, aby se někam posouvali.

To, co na začátku baví - totiž nenásilně vtipná a plastická mozaika portrétů - tak po nějaké době nutně přestává stačit a divák prahne po jakémkoli zdání pohybu.

Až do smrti

Ten se sice koná, naneštěstí pro Zoufalce ovšem nepříliš dobrým směrem: od sarkastického nadhledu k sebezpytnému rozboru existenciální krize, která bývalé spolužáky zažene na opuštěný statek. Tam chtějí pospolitě (a šťastně?) žít až do smrti. Což by ještě nebylo nic strašného, kdyby ovšem nezůstalo jen u toho chtění.

Z filmu ZoufalciZoufalci

V rámci zdlouhavé debaty na téma "proč to vlastně chceme udělat" tak sice nahlédneme všechny varianty zádrhelů, které může komunitní život přinést, následně však zjistíme, že žádný dějový zvrat není v plánu a že i na plnokrevnou dějovou linii jsme natěšení zbytečně.

Všechny "statkářské "epizody- ať už je to hádka o bábovku, nebo přepadovka od matky - nejsou nic než představy jednotlivých hrdinů, které se z různých důvodů neuskuteční. Skvěle zahrané i zinscenovnané/zimprovizované, ale stále jen představy,  

ZoufalciPtali jste se Simony Babčákové

Herečka odpovídala na dotazy čtenářů

Výsledkem je, že sledujeme jakoby dva filmy. Jeden je svěží, úderný a zábavný, sestavený z vycizelovaných příběhů, jež mají pod povrchem něco navíc. Druhý ovšem vyumělkovaný, přehnaný a hlavně zbytečný. 

Stačilo zůstat u postav a jejich světa a síla sdělení by byla zachována i s tím cenným kouzlem bezprostřednosti. 

Jenže ve skutečnosti má tempo, šmrnc i výpovědní hodnotu jen první polovina snímku, druhá jako by nevěděla kudy kam. Stejně jako její hrdinové... což by se samozřejmě dalo použít i jako dostatečně pádná omluva. Rudolfová ani Zoufalci si ovšem alibismus nezaslouží. To radši jen těch osmdesát procent. A za rok další, tentokrát už dokonalý film.

Zoufalci
Režie: Jitka Rudolfová
100 minut, od 12. listopadu
HODNOCENÍ iDNES.cz 80%

  • Nejčtenější

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46 let.

11. července 2024  8:05

Zemřel polský herec Jerzy Stuhr, u nás se proslavil rolí ve sci-fi filmu Sexmise

Zemřel polský herec Jerzy Stuhr, bylo mu 77 let. Čeští diváci ho znají především ze sci-fi komedie Sexmise. Výrazné byly také jeho role ve filmech Kingsajz, Tři barvy: Bílá nebo Kiler. Herectví se...

9. července 2024  11:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vary vyhrál Náhlý záblesk hlubších věcí. Trojan a Owen převzali čestné ceny

Vítězem letošního ročníku karlovarského filmového festivalu se stal britský snímek Náhlý záblesk hlubších věcí. Diváckou cenu si odnesly Mádlovy Vlny, český snímek Mord má Zvláštní ocenění. Čestné...

6. července 2024  15:30,  aktualizováno  20:03

Ubližovala jsem a chci, aby dcera film viděla, říká autorka Zápisníku alkoholičky

Premium

Autorka úspěšných knih Zápisník alkoholičky i Zápisník abstinentky Michaela Duffková už několik let abstinuje a pomáhá závislým na legálních drogách, podobně jako byla v době rodičovského volna tři a...

12. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VE VARU S MIRKOU: Trojan zaspal, Vetchý prohrál a třetí Anděl Páně

Premium

Krásné gesto, traduje se o čtvrteční noci, kterou festival zasvětil hereckým bardům. Generaci Jaromíra Hanzlíka, Petra Kostky, Ivanky Deváté či Dany Syslové přivezl Bartoškův tým na soukromé setkání,...

6. července 2024

TELEVIZIONÁŘ: Nic není vidět. Přesto se Zóna zájmu zaryje do paměti

Dva Oscary, pro nejlepší mezinárodní film a za nejlepší zvuk, získala Zóna zájmu, kterou uvádí nedělní HBO v tuzemské televizní premiéře.

13. července 2024  10:30

Moje souvislost s touto zemí trvá skrze kondomy. To se mi líbí, říká Američan

Premium

Lovestory o české zemi a jejím designu slibuje chystaný snímek Identita. Jeho průvodcem bude odhadce a dražebník Nicholas Lowry, Američan českého původů se silnými a vlastně i dost specifickými pouty...

13. července 2024

Deadpool a Wolverine vtipnou spásou Marvelu. Očekávaný hit ukázal 35 minut

Studio Marvel v rámci celosvětového propagačního turné odhalilo prvních 35 minut nového filmu Deadpool & Wolverine. Předpremiéry v Londýně se zúčastnili i herci Ryan Reynolds (Deadpool) a Hugh...

12. července 2024  20:24

Čekejte světové efekty i kouzelnické triky, říkají pěvci z projektu Muzikály naruby

Pěvecké trio Josef Vágner, Petr Ryšavý a Jan Kopečný, které společně brázdí pódia s projektem Muzikály naruby, v rámci něhož nabízí největší české i světové muzikálové hity, chystá svůj dosavadní...

12. července 2024

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...