Fresh Film Fest odstartoval komiksově, skončí lahůdkou pro fanoušky Kanclu

  15:13aktualizováno  15:13
Přes 150 filmů uvede do neděle 29. srpna v Praze mezinárodní festival studentských filmů a debutů Fresh Film Fest. Sedmý ročník zahájila ve středu adaptace komiksové série Bryana Lee O'Malleyho s názvem Scott Pilgrim proti zbytku světa režiséra Edgara Wrighta. Na závěr se pak chystá lahůdka pro milovníky humoru seriálů jako Kancl.

Ze seriálu Kancl: Ricky Gervais je spoluautorem filmu, který festival Fresh Film Fest zakončí. | foto: Česká televize

Projekce se uskuteční i v kině Světozor, v Divadle Ponec, v letním kině Střelák a na letní scéně parku Parukářka, kde bude vstup zdarma.
Festivalové centrum je však v Paláci Akropolis, který filmové fanoušky vedle projekcí láká i na koncerty. Organizátoři jsou zvědaví, kolik jich osloví.

Dosud se jejich přehlídka konala vždy v Karlových Varech. Jedním z důvodů změny místa bylo snížení dotace od města. "Kdybychom se nepřestěhovali, tak by festival zanikl. Nové prostory nám ale nabídly i nové možnosti," řekl Pošta. Letos pracuje s šestimilionovým rozpočtem, o třetinu nižším než loni. Pražský magistrát přispěl částkou 300 tisíc korun, o něco více poskytla městská část Praha 3.

Češi nesoutěží

Hlavní mezinárodní studentská soutěž letos postrádá českého zástupce. V nové sekci Fresh Czech budou uvedeny domácí studentské snímky, jako například polohraný dokument Roma Boys - příběh lásky. Rozálie Kohoutová v něm originálně zachycuje postavení homosexuálů v romské komunitě. Do studentských soutěžních sekcí bylo z 1 172 titulů vybráno 34 filmů.Z filmu Scott Pilgrim proti zbytku světa

Mimořádným zážitkem pro diváka bude nový snímek ikony nezávislé americké kinematografie Harmony Korina, kterého slavný německý filmař a herec Werner Herzog nazval "budoucností americké kinematografie". Korine vstoupil do světa filmu ve svých devatenácti letech se scénářem k filmu Kids a režijně debutoval snímkem Gummo.

Svůj nejnovější film Trash Humpers, jenž se objeví v programu Fresh Film Festu, sám režisér popisuje jako filmové drama, které se odehrávalo za okny jeho pokoje, když byl malý kluk.

Děti noci - Martha Issová, Michaela Pavlátová a Jiří MádlIssováChristoffer Boe

Hlavní porota: Michaela Pavlátová, Martha Issová a Christoffer Boe

Vzpomíná na podivnou partičku starých lidí, kteří v jeho vzpomínkách ustavičně "chlastali, tancovali, obcovali a přitom jako by mluvili nějakou neexistující smyšlenou řečí". Programové oddělení tento film o čtveřici bizarních starců z Nashvillu avizuje s doporučením: "Kdo tento film vydrží až do konce, nikdy nezapomene. Ani ten, kdo nevydrží."

Porota s pelem Cannes

Pozvání do hlavní poroty přijala hvězda dánského filmu Christoffer Boe, držitel Zlaté kamery pro nejlepší debut v Cannes za film Rekonstrukce, a také Daniel Mulloy, jeden z nejúspěšnějších evropských tvůrců nezávislé krátkometrážní tvorby. Domácí tvůrce v porotách zastupují režisérka a animátorka Michaela Pavlátová a filmová a divadelní herečka Martha Issová (o jejím vztahu k festivalu čtěte ZDE).

Z filmu Rekonstrukce

Z filmu Rekonstrukce

Z filmu Cemetery Junction

Z filmu Cemetery Junction


Na festivalu budou uděleny čtyři ceny ve čtyřech soutěžích - Fresh Generation (soutěž debutů), Hlavní mezinárodní studentská soutěž (soutěž hraných a dokumentárních filmů), Theatre Optique (soutěž animovaných a experimentálních filmů) - vítězové obdrží navíc odměnu 2 000 eur (50 000 korun). Porota sekce Fresh, kterou tvoří spisovatelé spojení se světem filmu Petra Soukupová, Jaroslav Rudiš a Kristián Suda, udělí Cenu České televize, chybět nebude Cena diváků.

Vyhlášení cen se uskuteční v neděli 29. srpna večer na Nové scéně Národního divadla. Slavnostní zakončení bude patřit tvůrcům populárních seriálů Kancl (Office) a Komparz (Extras).

Ricky Gervais a Stephen Merchant

Autorská dvojice Ricky Gervais a Stephen Merchant natočila svůj první celovečerní film s názvem Cemetery Junction, který návštěvníci oficiálního večera uvidí. Cemetery Junction je i skutečné jméno části britského města Reading, Gervaisova rodiště, kde se odehrává tato místy formanovsky hořká komedie, ve které hrají mj. Raplh Fiennes a Emily Watsonová, dvojice známá například z "hannibalovského" snímku Červený drak.

Organizátoři festivalu upozorňují na poslední neuveřejněné části programu, například na setkání s festivalovými porotci na pražské FAMU. Prvním z nich je Christoffer Boe, který uvede tři své celovečerní filmy, mezi nimi i v roce 2003 v Cannes oceněný debut Rekonstrukce. Master class se koná také s maďarským režisérem a scenáristou Attilou Gigorem.

fresh tipy iDNES.cz

Z filmu Cemetery JunctionCemetery Junction - Sedmdesátá léta, tři přátelé spřádají sny o tom, že uniknou ze všedního světa na malém městě... První celovečerní film tvůrců populárních seriálů Kancl a Komparz. Společně připravují televizní film Life's Too Short o liliputím herci Warwicku Davisovi.

Trhliny - Dívky mezi masivními zdmi odlehlé internátní školy v Anglii třicátých let. Režisérkou snímku je dcera Ridleyho Scotta Jordan.

Herec Michael Caine na udílení cen GQ Men Of The Year Awards (2007)Harry Brown - Kriminálka s nesmrtelným Michaelem Cainem, který se coby vysloužilý voják Harry Brown marně snaží v klidu užívat penzi.

Max a maxipříšerky - Nenápadný, ale podmanivý snímek Spikea Joneze s pohádkově snovou atmosférou, malým Maxem a spoustou chlupatých příšer.

Záběr z filmu Jitky Rudolfové (1979) Zoufalci (2009), ilustrační fotografie Zoufalci - Pokud jste nestihli, máte výjimečnou možnost vidět, co prožívají dnešní třicátníci. Film Jitky Rudolfové sice pohořel v Českém lvu, pozornost si ovšem zaslouží.

Vstupenky se prodávají ve všech sálech. Ceny akreditací jsou v rozmezí 150 korun na jeden den až 590 korun na celou dobu nebo 69 korun na jednotlivá představení. Více informací získají zájemci na stránkách festivalu.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

VIDEO: Před Vánocemi přijde kočičí tanec. Hlásí se muzikál Cats

Trailer k filmu CATS

James Corden, Taylor Swift, Jennifer Hudsonová, Ian McKellen, Idris Elba, Judi Denchová nebo Rebel Wilsonová. To je...

RECENZE: Proč ti prase smrdí, když jsi ho nejedl, vyzvídá Letní hokej

Záběr z filmu Letní hokej

Teenagerské Kokosy na sněhu v dokumentárním balení; tak se dá zjednodušeně popsat novinka kin Letní hokej, kterou...

Zemřela herečka Troškových komedií Alena Karešová, vypravěčka Arabely

Alena Karešová ve filmu Bota jménem Melichar (1983)

V 92 letech zemřela herečka Alena Karešová. „Hrála v mých filmech, v Botě jménem Melichar představovala protivnou...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz