Fresh Film Fest odstartoval komiksově, skončí lahůdkou pro fanoušky Kanclu

  15:13aktualizováno  15:13
Přes 150 filmů uvede do neděle 29. srpna v Praze mezinárodní festival studentských filmů a debutů Fresh Film Fest. Sedmý ročník zahájila ve středu adaptace komiksové série Bryana Lee O'Malleyho s názvem Scott Pilgrim proti zbytku světa režiséra Edgara Wrighta. Na závěr se pak chystá lahůdka pro milovníky humoru seriálů jako Kancl.

Ze seriálu Kancl: Ricky Gervais je spoluautorem filmu, který festival Fresh Film Fest zakončí. | foto: Česká televize

Projekce se uskuteční i v kině Světozor, v Divadle Ponec, v letním kině Střelák a na letní scéně parku Parukářka, kde bude vstup zdarma.
Festivalové centrum je však v Paláci Akropolis, který filmové fanoušky vedle projekcí láká i na koncerty. Organizátoři jsou zvědaví, kolik jich osloví.

Dosud se jejich přehlídka konala vždy v Karlových Varech. Jedním z důvodů změny místa bylo snížení dotace od města. "Kdybychom se nepřestěhovali, tak by festival zanikl. Nové prostory nám ale nabídly i nové možnosti," řekl Pošta. Letos pracuje s šestimilionovým rozpočtem, o třetinu nižším než loni. Pražský magistrát přispěl částkou 300 tisíc korun, o něco více poskytla městská část Praha 3.

Češi nesoutěží

Hlavní mezinárodní studentská soutěž letos postrádá českého zástupce. V nové sekci Fresh Czech budou uvedeny domácí studentské snímky, jako například polohraný dokument Roma Boys - příběh lásky. Rozálie Kohoutová v něm originálně zachycuje postavení homosexuálů v romské komunitě. Do studentských soutěžních sekcí bylo z 1 172 titulů vybráno 34 filmů.Z filmu Scott Pilgrim proti zbytku světa

Mimořádným zážitkem pro diváka bude nový snímek ikony nezávislé americké kinematografie Harmony Korina, kterého slavný německý filmař a herec Werner Herzog nazval "budoucností americké kinematografie". Korine vstoupil do světa filmu ve svých devatenácti letech se scénářem k filmu Kids a režijně debutoval snímkem Gummo.

Svůj nejnovější film Trash Humpers, jenž se objeví v programu Fresh Film Festu, sám režisér popisuje jako filmové drama, které se odehrávalo za okny jeho pokoje, když byl malý kluk.

Děti noci - Martha Issová, Michaela Pavlátová a Jiří MádlIssováChristoffer Boe

Hlavní porota: Michaela Pavlátová, Martha Issová a Christoffer Boe

Vzpomíná na podivnou partičku starých lidí, kteří v jeho vzpomínkách ustavičně "chlastali, tancovali, obcovali a přitom jako by mluvili nějakou neexistující smyšlenou řečí". Programové oddělení tento film o čtveřici bizarních starců z Nashvillu avizuje s doporučením: "Kdo tento film vydrží až do konce, nikdy nezapomene. Ani ten, kdo nevydrží."

Porota s pelem Cannes

Pozvání do hlavní poroty přijala hvězda dánského filmu Christoffer Boe, držitel Zlaté kamery pro nejlepší debut v Cannes za film Rekonstrukce, a také Daniel Mulloy, jeden z nejúspěšnějších evropských tvůrců nezávislé krátkometrážní tvorby. Domácí tvůrce v porotách zastupují režisérka a animátorka Michaela Pavlátová a filmová a divadelní herečka Martha Issová (o jejím vztahu k festivalu čtěte ZDE).

Z filmu Rekonstrukce

Z filmu Rekonstrukce

Z filmu Cemetery Junction

Z filmu Cemetery Junction


Na festivalu budou uděleny čtyři ceny ve čtyřech soutěžích - Fresh Generation (soutěž debutů), Hlavní mezinárodní studentská soutěž (soutěž hraných a dokumentárních filmů), Theatre Optique (soutěž animovaných a experimentálních filmů) - vítězové obdrží navíc odměnu 2 000 eur (50 000 korun). Porota sekce Fresh, kterou tvoří spisovatelé spojení se světem filmu Petra Soukupová, Jaroslav Rudiš a Kristián Suda, udělí Cenu České televize, chybět nebude Cena diváků.

Vyhlášení cen se uskuteční v neděli 29. srpna večer na Nové scéně Národního divadla. Slavnostní zakončení bude patřit tvůrcům populárních seriálů Kancl (Office) a Komparz (Extras).

Ricky Gervais a Stephen Merchant

Autorská dvojice Ricky Gervais a Stephen Merchant natočila svůj první celovečerní film s názvem Cemetery Junction, který návštěvníci oficiálního večera uvidí. Cemetery Junction je i skutečné jméno části britského města Reading, Gervaisova rodiště, kde se odehrává tato místy formanovsky hořká komedie, ve které hrají mj. Raplh Fiennes a Emily Watsonová, dvojice známá například z "hannibalovského" snímku Červený drak.

Organizátoři festivalu upozorňují na poslední neuveřejněné části programu, například na setkání s festivalovými porotci na pražské FAMU. Prvním z nich je Christoffer Boe, který uvede tři své celovečerní filmy, mezi nimi i v roce 2003 v Cannes oceněný debut Rekonstrukce. Master class se koná také s maďarským režisérem a scenáristou Attilou Gigorem.

fresh tipy iDNES.cz

Z filmu Cemetery JunctionCemetery Junction - Sedmdesátá léta, tři přátelé spřádají sny o tom, že uniknou ze všedního světa na malém městě... První celovečerní film tvůrců populárních seriálů Kancl a Komparz. Společně připravují televizní film Life's Too Short o liliputím herci Warwicku Davisovi.

Trhliny - Dívky mezi masivními zdmi odlehlé internátní školy v Anglii třicátých let. Režisérkou snímku je dcera Ridleyho Scotta Jordan.

Herec Michael Caine na udílení cen GQ Men Of The Year Awards (2007)Harry Brown - Kriminálka s nesmrtelným Michaelem Cainem, který se coby vysloužilý voják Harry Brown marně snaží v klidu užívat penzi.

Max a maxipříšerky - Nenápadný, ale podmanivý snímek Spikea Joneze s pohádkově snovou atmosférou, malým Maxem a spoustou chlupatých příšer.

Záběr z filmu Jitky Rudolfové (1979) Zoufalci (2009), ilustrační fotografie Zoufalci - Pokud jste nestihli, máte výjimečnou možnost vidět, co prožívají dnešní třicátníci. Film Jitky Rudolfové sice pohořel v Českém lvu, pozornost si ovšem zaslouží.

Vstupenky se prodávají ve všech sálech. Ceny akreditací jsou v rozmezí 150 korun na jeden den až 590 korun na celou dobu nebo 69 korun na jednotlivá představení. Více informací získají zájemci na stránkách festivalu.

Autor:

Nejčtenější

Ve dvaceti letech zemřel Cameron Boyce, idol ze série Následníci

Cameron Boyce během natáčení snímku Machři 2 z roku 2013

Americký herec Cameron Boyce, generační idol teenagerů z televizní série Následníci, nečekaně zemřel ve věku dvaceti...

RECENZE: Ed Sheeran dobyl Prahu. Jako by však dosáhl vlastního limitu

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Nedělní koncert na Letišti Letňany sice dovezl nejen Pražanům populárního písničkáře a jeho hity. Zároveň však dokázal,...

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Další z rubriky

VIDEO: Dávný hit v novém obsazení. Vracejí se Charlieho andílci

Do kin míří nová verze Charlieho andílků

Svůdné agentky slaví návrat. Kristen Stewartová, Naomi Scottová a Ella Balinska se představují v nové verzi Charlieho...

VIDEO: Před pikolou za pikolou. Schovává se ubohá Krvavá nevěsta

Krvavá nevěsta

I hvězdy jako Andie MacDowellová se nechaly zlákat do hororu s neobvyklou zápletkou, který přijde do kin 22. srpna pod...

Hana Vagnerová natáčí se Švýcary road movie Ztraceni v ráji

Z natáčení filmu Ztraceni v ráji

Absurdní komediální road movie vyprávějící o střetu dvou světů i dvou generací. Tak tvůrci charakterizují snímek...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz