Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kabaret Chameleon, salta nad stoly hostů. La Putyka zakořenila v Berlíně

Exkluzivně   7:54
Berlín (Od našeho zpravodaje) - Cirk La Putyka zahájil svoji půlroční štaci v německém divadle. V berlínském Chamäleonu uvedl soubor okolo Rosti Nováka novinku Roots, která navazuje na předchozí projekt Family.

Ve čtvrtek okolo půl osmé večer ještě zakrývá pódium berlínského divadla Chamäleon lehce osvětlená rudá opona. Zatímco si dole mezi stolečky sedají první hosté, na balkoně to už vře. Tým našeho nejúspěšnějšího novocirkusového souboru Cirk la Putyka totiž vzrušeně očekává velkou premiéru nového kusu Roots.

Druhý díl trilogie souhrnně nazvané Family Roots in the Black Black Woods si ji totiž tento čtvrtek odbyl v zahraničí. Cirk La Putyka pod vedením Rosti Nováka přijal nabídku zdejšího divadla na spolupráci, dočasně opustil svou domácí scénu a obsadil divadlo Chamäleon.

„Už když jsme uváděli Family na podzim (první část trilogie, pozn. red. recenze zde), tak jsme o tomhle berlínském projektu věděli a tušili jsme, že musíme stopnout činnost La Putyky v Praze. Hrajeme u nás nyní jenom Airground a Dolls,“ vysvětluje principál a režisér souboru Rosťa Novák. Divadlo Chamäleon se totiž s Putykou domluvilo na soustavném půlročním hostování. Roots se zde budou hrát pravidelně až do 28. srpna.

Premiéře navíc předcházelo čtrnáct večerních preview, tedy něco jako čtrnáct generálních zkoušek, na kterých si před ostrou verzí mohli performeři vše osahat. To sice na jednu stranu slibuje vycizelovanou premiéru, na tu druhou však větší únavu i hrozbu zranění.

Německý divák se chce bavit

Zdejší scénu najde divák průchodem z Rosenthaler Strasse, jen kousek pěšky od Alexanderplatz. Chamäleon se ukrývá za honosnou art deco fasádou. Místo obrovské haly, kterou disponuje La Putyka na Jatkách, však uvnitř překvapí uzavřený a skutečně kabaretní prostor.

Z představení Roots, které Cirk La Putyka hraje v berlínském divadle Chamäleon.
Z představení Roots, které Cirk La Putyka hraje v berlínském divadle Chamäleon.

„Baví mě, že tady lidé sedí u stolečků, ke kterým jim číšníci zanášejí pití. Kabaretní prostory měly i v Praze velkou tradici, ať už varieté U Nováků či hudební divadlo Máj,“ oceňuje nezvyklý prostor Rosťa Novák. Nejen dispozice divadla však byly pro soubor novou výzvou. Zdejší publikum u stolků se chce hlavně bavit.

Představení začíná chvilku po osmé večer. Do tmy je slyšet jen dusot koňských kopyt, mezi hosty pak pomalu vcválají artisté s koňskými hlavami. Mystickou atmosféru od prvních chvil doplňuje hudba Jana Balcara. Kořeny Roots se během pár minut doslova rozlezou celým prostorem, nový cirkus prorůstá scénou. Teprve výkony herců a akrobatů ukazují, jak je Chamäleon vlastně veliký a co všechno se nejen nad hlavami diváků u stolků dá předvést.

„Je těžké sem přijít s tím, že musíme dělat zábavu. Chceme sice lidi pobavit, ale zároveň jim i něco sdělit. A na to tady není publikum zvyklé, chce varieté,“ uvědomuje si Novák. „Musíme být úderní, strozí, jednoduší,“ přibližuje vzhled nové hry. Diváky tak vedle artistických výkonů čekají i videoprojekce a vůbec větší důraz na audiovizuální složku. Nic to ale nemění na tom, že i druhý díl trilogie nese myšlenku.

„Ředitelka se snaží ten trend trochu změnit, po nás sem nastupuje Cirkus Cirkör,“ dodává Novák. Angažmá La Putyky je totiž logicky krok do neznáma i pro pořadatele. „Je to i pro nás velký skok. Cirk La Putyka dělá opravdový nový cirkus, mají specifický rukopis,“ popisuje po úspěšné premiéře právě sama ředitelka scény Anke Politzová.

Souvislost mezi představením Family (rodina) a Roots (kořeny) je na první pohled zřejmý. Oproti osobně laděné první části trilogie se zde však režisér Novák rozkročil šířeji. „Zajímaly mě tři věci. Jednak kořeny cirkusového umění počátku 20. století, cirkus totiž za těch sto let prošel dost výraznými změnami i krizemi spojenými s politickou situací. Vím třeba od svého dědy, že nemohl vykonávat svobodné povolání loutkáře, takže pracoval v Divadle Drak jako jevištní technik,“ přibližuje.

„Zajímaly mne samozřejmě i kořeny naší rodiny, ale nechtěl jsem znovu dělat představení o nás,“ vyjmenovává dále. Divák však v představení může najít dobové záběry Rosťova dědečka kočujícího s maringotkou či záběry rodinných loutek ještě o generaci starších. „Ale neupozorňuji na to, že to má nějakou vazbu s námi,“ dodává. Do děje nezapomněl začlenit ani spojnice mezi Prahou a Berlínem.

Pocta novému cirkusu

Druhá polovina Roots pojednává o individualitách jednotlivých artistů. Každý z nich se do souboru dostal s nějakým svým příběhem, každý z nich se z nějakého důvodu stal kočovným cirkusákem. „Je to poetické, pocta novému cirkusu i rodině obecně,“ shrnuje kus ředitelka. Ji samotnou zasáhla scéna spojená s koncem komunistického režimu, sama totiž pochází z bývalé NDR.

Roots tedy nyní patří výhradně Berlínu. Už na podzim by je však chtěla La Putyka představit v Praze. „Chtěl bych to na Jatka převézt v co nejidentičtější verzi. Což je paradox, protože ty prostory jsou úplně odlišné,“ uvědomuje si Novák. Zda tedy i v prostorách holešovické tržnice usednou diváci ke stolečkům s obsluhou, zatím není jasné.

  • Nejčtenější

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

13. dubna 2024  9:22

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil...

Zbrojířka filmu Rust půjde do vězení za zabití na 1,5 roku. Viník je Baldwin, míní

15. dubna 2024  21:44

Sedmadvacetiletá Hannah Gutierrezová-Reedová, která dohlížela na bezpečnost zbraní při natáčení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kde budeme hrát? Populární Dejvické divadlo hledá útočiště

10. dubna 2024  14:42

I tak oblíbená scéna, jakou je Dejvické divadlo, nemusí mít kde hrát svá představení. Na sociálních...

KVÍZ: Jak dobře se orientujete ve filmech a rolích Rudolfa Hrušínského?

13. dubna 2024  10:30

Stačil mu jeden pohled a vyjádřil všechno, co si jeho postava v danou chvíli myslí. Rudolf...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vystupovat v Praze je často za trest. Lidé jsou tam zpovykaní, říká brněnský komik

16. dubna 2024

Premium Říká, že je cholerik a je snadné ho vytočit. Umí si však vystřelit sám se sebe a je přesvědčený, že...

Vystupovat v Praze je často za trest. Lidé jsou tam zpovykaní, říká brněnský komik

16. dubna 2024

Premium Říká, že je cholerik a je snadné ho vytočit. Umí si však vystřelit sám se sebe a je přesvědčený, že...

Předobraz dívky 50. let, Třískova Julie. Tomášová oslaví pětadevadesátiny

16. dubna 2024  14:10

Divadelní i filmoví diváci obdivovali její křehkou krásu, uchvacovala však také uměleckým projevem....

Asi se už budu víc cenzurovat. Proč dávat bulváru náboje, říká Mirai Navrátil

16. dubna 2024

Rozstřel Českým éterem zní melodie kapely Mirai už deset let, v pátek vydali novou desku Tomodachi a před...

Jeho prastrýc založil Primeros, teď Nicholas Lowry provází Identitou

16. dubna 2024

Čeští filmaři právě dotočili první celovečerní projekt s názvem Identita. Film o českém grafickém...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud Flotily duchů, která...