Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Thorgal: Odin's Curse

  12:00
Vidina sebe sama, jak zabíjí svého syna, nutí bojovníka Thorgala vypravit se na cestu ke svému domovu. On sám na ní zažije řadu nebezpečných dobrodružství; Zda-li na tom budeme obdobně i my hráči, to vám prozradí text recenze.

Thorgal: Odin’s Curse Dobrodružství bojovníka Thorgala je v krátkém sledu již druhou hrou od někdejšího francouzského Crya, která po krachu svého vydavatele osiřela a posléze byla adoptována původem americkou společností The Adventure Company. Narozdíl od předchozího titulu Salammbo se však nejedná o žádnou extra novinku – ve Francii hra stihla vyjít ještě pod hlavičkou Crya bezmála před rokem, do ostatních evropských zemí, stejně jako na půdu USA, pak přicházela postupně v průběhu první poloviny tohoto roku (v Americe vychází pod názvem Curse of Atlantis: Thorgal’s Quest).

Podobně jako Salammbo si i Thorgal bere inspiraci ze stejnojmenného francouzského comicsu, jehož černobílé obrázky nás doprovázejí během instalace hry a při načítání jednotlivých herních kapitol. Příběh pojednává o bojovníkovi Thorgalovi Aegirssonovi a o jeho cestě na domovský ostrov, kde ho netrpělivě očekává jeho žena Aaricia, dcerka Loure a syn Jolan. Thorgal: Odin’s Curse Hra začíná v malé přímořské vikinské osadě, kde Thorgal potká záhadného starce jménem Noral. Od něj dostane kouzelné zrcadlo, do nějž když se podívá, uvidí odraz svého osudu, své budoucnosti. Ta ale není kdovíjak příznivá, neb v zrcadle Thorgal uvidí sám sebe, jak lukem zastřelí svého vlastního syna Jolana. Pln zděšení se tedy ihned vydává na strastiplnou cestu domů, aby svůj osud včas změnil a zachránil tak synkovi jeho mladý život.

Přestože zápletce nelze vytknou jistou dávku originality, postrádá to podstatné – nedokáže hráče plně zaujmout a motivovat ho k tomu, aby se hrou prokousal až k jejímu cíli. Naopak co hráče zaujme okamžitě, nebo přinejmenším překvapí, je forma zpracování hry. Tvůrci se kupodivu nerozhodli své dílo postavit na jednom ze dvou notoricky známých enginů Crya (Omni3D a Cryogen), ale vytvořili ho v klasickém stylu podobném například Syberii, tedy se statickými 2D předrenderovanými lokacemi a 3D polygonovými postavami. Na první pohled je to rozhodně vítaná změna - grafika konečně nevypadá rozplizle, pohyb postavy se neovládá klávesnicí, ale pohodlně myší, a tak podobně. Bohužel se ale autoři vehementně snažili být alespoň v něčem originální, čímž si sami sobě vykopali hrob. Thorgal: Odin’s Curse Hovořím zde o dosti dementním způsob identifikace interaktivních předmětů na lokacích. V jiných obdobných hrách je zvykem, že po najetí kurzoru na takový předmět se tvar kurzoru, nebo alespoň jeho barva, změní. Zde zůstává kurzor neměnný, pouze onen předmět začne pomaloučku „blikat“, a to ke všemu občas jen v případě, že stojíte s postavičkou v jeho blízkosti. Interaktivní předměty jsou ovšem zpravidla velice malé, nenápadné a blikají tak nevýrazně, že je při brouzdání kurzorem po obrazovce jednoduše přehlédnete a naprosto zbytečně se ve hře zaseknete, což na hratelnosti bohužel příliš nepřidá.

A že by potřebovala přidat jako sůl! Ono „dobrodružství“, jímž během hry procházíme, je totiž veskrze nudnou a nezajímavou záležitostí, která podobně jako u většiny jiných Cryo-her postrádá návaznost či viditelnější smysl. Než Thorgal dorazí do své rodné vísky, projde asi pěti různými lokalitami, jako je temný les, hrad, vesmírná loď nebo podivný „duchovní“ svět. Aby úspěšně překoval všechny překážky, musí vyřešit nejen několik klasických adventurních Thorgal: Odin’s Curse úkolů na bázi sbírání a používání předmětů nebo jednoduchých lineárních dialogů s postavami, ale čeká ho i jeden maximálně nepřehledný 3D puzzle a konečně několik akčněji laděných intermezz. Jak už jsem zmínil výše, Thorgal je bojovník a jako takový má neustále přes rameno přehozený svůj luk. Často se tak stane, že musí někomu dokazovat své lukostřelecké umění a to jak na vyžádání dané postavy, tak většinou ku její nelibosti. Tyto střelecké mezihry nejsou příliš obtížné, stačí jen zamířit kurzorem na (pohyblivý) cíl a odhadnout správný okamžik výstřelu, problémem ovšem je časové omezení, které v některých situacích vyústí v Thorgalovu smrt. Střelba z luku, která měla jinak stereotypní hratelnost okořenit, se tak stává spíše frustrující složkou, jenž hráče dokáže tak nanejvýš rozčílit.

Všechnu tuhle blamáž se Cryo snaží vynahradit tradičně kvalitním vizuálním zpracováním. Prim hraje několik fantasticky zpracovaných videosekvencí, které se hrou proplétají a představují tak pro hráče alespoň nějaké příjemné zpestření. Špatná ale není ani grafika lokací, obzvláště přírodní lokality v úvodních dvou kapitolách a ve finále na Thorgalově ostrově vypadají nádherně. 3D modely postav již takovou detailností neoplývají, ale protože je sledujeme vždy z větší vzdálenosti, většinou nižší počet polygonů ani nezpozorujeme. Cryo ovšem tentokráte zklamalo po zvukové stránce. Thorgal: Odin’s Curse Hudby je jako šafránu (pravda, úvodní pohodová melodie hraná na strunové nástroje se velice příjemně poslouchá, ale jedna skladba soundtrack nezachrání) a doslova mizerně dopadl dabing. V roli zhruba dvaceti postav slyšíme už roky stále tytéž herce, jejichž hlasy se pro mě pomalu stávají noční můrou, a i technická kvalita je tentokráte silně podprůměrná. Totéž v bledě zeleném lze říci i o zvukových efektech.

Více už se o této veskrze průměrné adventuře snad nemusím rozepisovat. Thorgal prostě nedokáže zaujmout ani příběhem, ani hratelností, a ke všemu je velice jednoduchý a krátký (dohráno za 7 hodin čistého času). Doufejme, že se stane symbolickou smutnou tečkou za nepříliš hojnou první polovinou tohoto roku, kdy vyšla prakticky jen jediná opravdu kvalitní adventura – shodou okolností český Posel Smrti. Během probíhajícího léta nejspíš ještě adventuristé zůstanou i nadále jen o vodě a o chlebu, ovšem o to více bychom si měli napěchovat bříška během nadcházejícího bohatého podzimu. Už aby tu byl!

Thorgal: Odin’s Curse (The Curse of Atlantis: Thorgal’s Quest)
Minimum: CPU 400, 64 MB RAM, 16 MB 3D karta, 450 MB HDD
Optimum: CPU 550, 128 MB RAM
Multiplayer: ne
Další informace: trailer / screenshoty
Výrobce/distributor: Dreamcatcher Europe / The Adventure Company
Distributor v ČR: n/a
Oficiální stránka: homepage
Verdikt: Další z pozůstatků Crya, další nezajímavá historická adventura.
Hodnocení: 50%

Autor:
  • Nejčtenější

S černým samurajem v Japonsku tvrdě narazili. Vydavatel se omlouvá

Připravovaná hra Assassin’s Creed Shadows zasazená do feudálního Japonska vyvolala nevoli zejména...

Zaplatil půl milionu, aby si mohl chvíli zahrát s populární streamerkou

Fanoušek vydražil v internetové aukci možnost zahrát si počítačové hry s populární streamerkou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hráč dostal ban na deset let, hned po návratu navázal na původní hádku

Uživatel oblíbeného internetového fóra Something Awful dostal v roce 2013 zákaz na sto tisíc hodin...

Máme se obávat? Nejočekávanější hra údajně nemusí být tak dobrá

Bývalý vývojář ze studia Rockstar odhaduje, že příští díl série Grand Theft Auto nebude zas takový...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Nobody Wants to Die je kyberpunková detektivka jako řemen

Sci-fi adventura Nobody Wants to Die je poctou mnoha filmovým i herním klasikám, zároveň ale...

Roblox má problém s pedofily, přiznávají už i jeho provozovatelé

Rozsáhlý článek magazínu Bloomberg poodhalil odvrácenou stranu populární herní platformy Roblox,...

Fortnite zmizí z obchodu Samsungu, objeví se ovšem jinde na iOS i androidu

Společnost Epic, která provozuje komerční megahit Fortnite, se podělila o své plány ohledně...

Vyšla obří modifikace Falloutu 4, fanoušci na ní dělali přes pět let

Po mnoha odkladech vyšel neoficiální datadisk pro hru Fallout 4. Poprvé v historii série se v něm...

Máme se obávat? Nejočekávanější hra údajně nemusí být tak dobrá

Bývalý vývojář ze studia Rockstar odhaduje, že příští díl série Grand Theft Auto nebude zas takový...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....