Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

RECENZE: The Chant působí jako nedotažená vykrádačka Stranger Things

Prvotina studia Brass Token sice není vyloženě špatná hra, v mimořádně na horory bohatém závěru roku ovšem nemá žádné trumfy. Zajímavě působící zápletku o náboženském kultu brzy utopí v tuctové akční hratelnosti.
50

The Chant

Platforma: PC, Xbox Series X/S, PlayStation 5
Výrobce: Brass Token

  • Neokoukaný námět
  • Zajímavé pojetí nepřátel
  • Laciné technické zpracování
  • Nuda a stereotyp

Herní karta

Žánr survivalových hororů v posledních letech netrpí zrovna nedostatkem nových titulů a pro začínající studio není zrovna snadné v něm obstát. Vývojáři z Brass Token se podle vlastních vyjádření této výzvě pokusili čelit sázkou na inovativní herní mechaniky, které ovšem ve své neotřelosti nejsou bohužel nijak převratné.

The Chant (PC)

V podstatě tím jediným, co působí proti jiným hrám trochu odlišně, je způsob, jakým nahlíží na hlavní protagonistku. Její momentální stav se dělí na tři složky: příčetnost, tělo (zdraví) a duševní energie. Všechny tři lze doplňovat posbíranými předměty. Z duševní energie lze doplňovat příčetnost (když dojde, ztrácí smysl bojovat – nastává panika – a jedinou nadějí je útěk), nebo jí lze krmit zvláštní dovednosti jako zpomalení času. Příčetnost ubývá jak přičiněním nepřátel, tak vlivem prostředí a je tak třeba ji doplňovat téměř neustále. A zdraví je prostě zdraví. Když dojde, je po všem.

Tyto tři atributy lze v průběhu hry vylepšovat, ale kromě jejich číselného navýšení se žádných zásadních změn v herních mechanikách nedočkáme.
Aktuální stav jednotlivých složek ještě ovlivňuje možnosti výběru odpovědí v dialozích, které navzdory dojmu, že se lze ubírat různými cestami, nemají na průběh hry prakticky žádný dopad. Což je škoda, protože zrovna tato provázanost by jinak mohla být poměrně zajímavá. Ale je jasné, že každé další rozcestí v příběhové hře neúměrným způsobem zvyšuje náklady na vývoj a už na první pohled je patrné, že vývojáři z Brass Token měli k dispozici jen omezený rozpočet.

The Chant (PC)

Ač hře nelze upřít jistou míru originality co se výtvarné stránky týče, celkově je grafické zpracování podprůměrně. Prostředí působí uměle a jakoby by bylo seskládané z nesouvisejících částí. Šetřilo si i na animacích, které zejména v soubojích nijak nepomáhají odhadnout stav zdraví nepřátel, kvůli čemuž je zápolení dosti nudné.

Asi nejsilnější stránkou hry je její příběh, který mě alespoň ze začátku celkem zaujal a na rozdíl od jiných her tohoto žánru se jevil být poměrně neotřelým. Psychicky nevyrovnaná Jess, která trpí tragickou ztrátou nejlepší přítelkyně, se vydává za svou kamarádkou Kim (kterou ze ztráty přítelkyně částečně viní), do spiritualistického rezortu na odlehlém ostrově, kde, jak doufá, své vnitřní problémy vyřeší.

The Chant (PC)

Místo toho se ovšem dostává do spárů kultu, který skrze své okultní rituály vpustí do světa tvory z jiné dimenze. Vypadají jako mimozemšťané z Half-Life se silnými podtóny z Lovecrafta a Stranger Things. Všechny postavy ostatních kultistů mají svou osobnost a historii, kterou se dozvídáme z dialogů a porůznu roztroušených poznámek a kdyby jim bylo věnováno trochu více času a péče, mohla být hra docela poutavá. Bohužel takto vše vyplývá vniveč.
Po zajímavých úvodních scénách už se jede víceméně pořád po jedné koleji, na které se střídá pobíhání a sbírání různých předmětů (které ani nelze nenalézt) po řešení až trapně jednoduchých „hádanek“ s nudnými souboji s vizuálně sice zajímavými, ale velmi brzy již zcela předvídatelnými nepřáteli.

Do toho je třeba ještě neustále vyrábět různé „zbraně“ jako otýpky roští, sůl nebo zapálené větve (protože crafting v survivalové hře přece nesmí chybět), které se ovšem velmi rychle opotřebovávají. Na nějakou skutečnou zbraň jako nůž nebo pistoli můžete klidně zapomenout. Ještě bych pochopil, že na ostrově plném sjetých hipíků člověk nenajde pistoli, ale že by tam neměli ani jeden pořádný kuchyňský nůž?

Logických nesouladů je bohužel hra i příběh plné a po sotva pár hodinách hraní jsem se musel vysloveně přemáhat, abych pokračoval dál. Počáteční lehké mrazení ze scén a nepřátel vystřídal stereotyp a předvídatelnost. O osudy ostrovanů jsem pozbyl jakoukoliv starost.

The Chant měl potenciál a o vyloženě špatnou hru nejde, jenže zkrátka ničím nedokáže zaujmout. Za plnou cenu, tedy téměř tisíc korun, tento počin rozhodně nestojí. Až bude zdarma na Epicu, nebo za stovku v nějaké slevové akci, stojí za vyzkoušení, ale je tolik lepších her, které si vaše těžce vydělané peníze zaslouží rozhodně více.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

50 %

Čtenáři

88 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 6 čtenářů

  • Nejčtenější

Každé zranění postavy zanechá jizvu, hráči se bojí, že budou ovládat zrůdy

Vývojáři netrpělivě očekávaného remaku legendární špionážní hry Metal Gear Solid Delta: Snake Eater...

Děláte z nás hlupáky. Černý samuraj a Japonsko od Ubisoftu se Japoncům nelíbí

Zatímco Ubisoft v uplynulých dnech detailněji představil Assassin’s Creed Shadows zasazený do...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Mačkání prsou nebo uklízení mrtvol. Hráli jsme nejdivnější dema na Steamu

V digitálním obchodu Steam proběhl tento týden festival demoverzí, během nějž jsme si mohli zdarma...

Všichni společníci v Dragon Age budou pansexuální. Nahota je samozřejmost

Jak už je u her od Bioware zvykem, zásadní roli v chystaném pokračování série Dragon Age budou hrát...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vývojáři strategické hry vyřešili krizi bydlení odstraněním pronajímatelů

Vývojáři povedené strategie Cities: Skylines 2, ve které si hráči mohou postavit vlastní virtuální...

Nintendo opět zabodovalo, během Directu ukázalo hry pro následující měsíce

Očekávaná prezentace Nintendo Direct nezklamala. S přihlédnutím k tomu, že konzole Switch je na...

Ani druhý restart nepomohl, se sérií Alone in the Dark to vypadá bledě

Jen pár měsíců po vydání dalšího dílu hororové série Alone in the Dark uzavřelo vydavatelství...

Film Uncharted sbíral jen průměrná hodnocení, i tak bude mít pokračování

Filmová adaptace videoherního hitu Uncharted sice fanoušky ani kritiky nenadchla, ale zaznamenala...

Kartičky Hearthstone rozšíří v červenci expanze Perils in Paradise

Připravovaná expanze karetní hry Hearthstone tematicky vychází z letních dovolených. Výletu do...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...