Úterý 20. dubna 2021, svátek má Marcela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. dubna 2021 Marcela

RECENZE: Mému mozku je osmdesát let, zachránit ho má nový Brain Training

  0:01
Neurovědec Ryuta Kawashima je zpět a opět nám pomůže udržet mozek fit. Potřebovat k tomu tentokrát budeme konzoli Switch, jejíchž možností tréninková „hra“ Brain Training využívá.
70

Dr. Kawashima's Brain Training

Platforma: Switch
Výrobce: Nintendo

  • Trénink mozku je pojat zábavnou formou
  • Stylus u krabicové verze
  • Sudoku
  • Her mohlo být víc
  • Krkolomnější manipulace než kdysi u DS

Herní karta

Dr Kawashima’s Brain Training je hit z éry Nintenda DS (číst dobovou recenzi na Bonuswebu). Šlo o kolekci hříček, kterou zaštítil neurovědec Ryuta Kawashima. Ten věří, že pravidelné procvičování mozku pomocí hříček z několika různých oblastí (počítání, paměť...) ho pomůže udržet fit.

Dr Kawashima's Brain Training for Nintendo Switch

Dr Kawashima's Brain Training for Nintendo Switch

Nová verze pro Switch je opět to samé, jen s přihlédnutím k možnostem konzole – využití zde najde i infračervená kamera na jednom z ovladačů. Způsob zpracování je však totožný, včetně poletující hlavy pana Kawashimy, který s odkazem na různé studie rozdává rady, například jak blahodárný účinek má na mozek spánek či jak skvěle ho stimuluje čtení nahlas.

Po spuštění mě přivítal Dr Kawashima, který okamžitě otestoval, jak starý můj mozek je. A jako obvykle jsem – tentokrát s výsledkem osmdesát let – naprosto propadl. Je to samozřejmě záměr, jak hráče motivovat k dalšímu hraní, protože na první dobrou obvykle nikdo nemá dobré výsledky. Ještě týž den jsem si po absolvování pár hříček polepšil o dvacet let.

Jednotlivá herní cvičení mají zlepšit fungování mozku ve třech oblastech: rychlost zpracování informací, krátkodobá paměť a sebekontrola. První zmíněnou reprezentuje například počítání jednoduchých příkladů na čas typu kolik je 7+8 a podobně.

Fotogalerie

Zajímavá je úloha Dual Tash, kdy řešíte dva problémy naráz. V horní části obrazovky běží panáček, na nějž musíte kliknout, pokud se před ním objeví překážka, aby ji přeskočil. Ve spodní části se pak objevují čísla a vy máte vybrat to s nejvyšší hodnotou. Zmást vás má nejenom různá velikost čísel, ale i jejich pohyb či fakt, že v horní části se někdy místo překážky objeví poletující pták, kterého musíte naopak ignorovat. Občas se tak stane, že se soustředíte na čísla a následně zbrkle kliknete na panáčka, protože jste zaregistrovali objekt, ale už nevyhodnotili, zda jde o překážku nebo ptáka.

Trénovat stačí každý den pár minut, což je sympatické, ale můžete samozřejmě i víc. Potěší například přítomnost Sudoku, u nějž se dá strávit také dost času. Všechny vaše výsledky se ukládají do grafu, poměřit se můžete s rodinou či s kamarády, což je další část motivace. 

Ve hrách se poměrně rychle zlepšíte, což neznamená, že by hned váš mozek fungoval lépe, ale spíš to, že jste se je naučili hrát. Pozitivní vliv by mělo přinést dlouhodobé používání, gamifikace jako nadstavba má pobavit a podpořit soutěživost.

Dr Kawashima's Brain Training for Nintendo Switch

Dr Kawashima's Brain Training for Nintendo Switch

Hry, které využívají infračervené kamery v ovladači Joy-Con, skvěle demonstrují možnosti konzole, na druhou stranu možná zbytečně komplikují používání celého setu her. Budete střídat orientaci zařízení, někdy se hraje na výšku. Ok. Někdy je lepší hrát se stylusem (je součástí krabicové verze), jindy prsty. A teď si k tomu přidejte, že u her využívajících infra kamery je potřeba odepnout pravý Joy-Con, držet ho v jedné ruce, dívat se na konzoli a pravou rukou provádět požadovaná gesta. To už na trénink někde v MHD není. Nezapomínejme také, že původní DS a 3DS mají otvor na uložení dotykového pera přímo do útrob konzole.

Brain Training udrží fit mozek, ale co tělo? To potrápí Ring Fit Adventure

Hry jako takové špatné nejsou. Ve Finger Calculations počítáte velmi jednoduché příklady, ale tak, že čísla znázorňují vztyčené prsty na ruce a vy výsledek ukazujete také na své ruce. Například dva prsty a tři prsty je pět, vy tedy ukážete pět prstů. 

Ve Finger Drills zase v rychlém sledu kopírujete ukázaný tvar ruky/gesta, jako je sevřená pěst. Hra většinou nastaví nějakou posloupnost, aby ji záhy narušila jiným gestem. Pokud si dáte pozor, abyste drželi ruku ve správné vzdálenosti a pod správným úhlem, hra rozeznává gesta velmi dobře. Vím, že někteří zahraniční kolegové poukazují na chyby v rozeznávání, ale já s tím problém neměl. Víc mi vadí ztráta určité mobility, původní Brain Training jsem rád hrál cestou do redakce.

Dr Kawashima's Brain Training for Nintendo Switch

Dr Kawashima's Brain Training for Nintendo Switch

Co se stylusu týče, je to šikovný pomocník, a i když lze hrát bez problémů i bez něj, s ním budete u řady aktivit rychlejší. Z tohoto důvodu bych proto doporučil pořízení krabicové verze. Pomocí stylusu nejenom klikáte po displeji, ale i zadáváte čísla. Někteří zahraniční kolegové si opět stěžují, že hra špatně rozpoznává zadané vstupy, já si myslím opak. Co se krasopisu týče, píšu lidově řečeno „jako prase“, přesto hra bez problémů rozpoznávala vše, co jsem zadal. Svůj návyk jsem změnil jen u čísla 4, protože ho zapisuji na dva tahy a na jeden je to rychlejší.

Nové hry a aktivity se zpřístupňují postupně, přesto si myslím, že jich mohlo být víc. Jsou zde i varianty pro dva, například ve hře Birdwatching se každý hráč chopí ovladače, na obrazovce se zobrazí ptáci, a kdo první a správně nakliká jejich počet, vyhrál. To je celkem zábava, na druhou stranu, pokud s rodinou hrajete třeba Super Mario Party, k počítání ptáčků je ukecáte jen těžko. A Brain Training pořád více vnímám víc jako osobního trenéra, v němž mě baví vidět výsledky ostatních, ale nutně nepotřebuji, respektive vůbec, hrát ve dvou. Uvidíme také, co se vyklube z režimu Brain Training World Championship, který prozatím není dostupný.

Dr Kawashima's Brain Training for Nintendo Switch

Dr Kawashima's Brain Training for Nintendo Switch

Řada hráčů zastává názor, že nový Brain Training měl vyjít rovnou na mobily. To rozhodně není zcestná úvaha, nicméně já jsem rád, že vyšel na Switch. Nevěřím, že by mobilní verze vyšla jako prémiová aplikace dostupná za jednorázovou koupi a na free 2 play opravdu zvědav nejsem.

Říká se, že stará láska nerezaví, což platí i pro Brain Trainig, ale… je tu právě ono ale. Sada jako taková je stejně zábavná jako kdysi. Zároveň však platí, že her mohlo být více a prezentace je i s přihlédnutím k možnostem Switche možná až moc minimalistická. To ovšem nic nemění na tom, že potrénovat každý den pár minut je pořád zábava a případnou šanci udržet svůj mozek fit beru jako příjemný bonus. A rozhodně potěší přiložený stylus u krabicové verze a přítomnost Sudoku.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

98 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 85 čtenářů

Témata: Nintendo Switch
  • Nejčtenější

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Milovníci herních příběhů pozor, Epic rozdává čtyři skvělé adventury

Aktuální nabídka her zdarma obchodu Epic Store je opravdu bohatá. Najdeme v ní trilogii komediálních adventur Deponia,...

Rozdávání her zdarma stojí Epic miliardy. Je to součást plánu tvrdí Sweeney

Snaha prosadit se na trhu s digitálním prodejem videoher stojí Epic stovky milionů dolarů každý rok. Díky obrovským...

Youtuber seřadil herní světy podle velikosti. Platí, že větší jsou lepší?

Vydavatelé her s otevřenými světy se stále více soustředí na to, nabídnout hráčům co nejvíce prostoru k vyblbnutí. Díky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo kupuje ve slevách, ať si nestěžuje, že není pokračování, říká vývojář

Jeden z hlavních důvodů toho, že se nejspíš nikdy nedočkáme pokračování zombie akce Days Gone, je fakt, že lidé hru...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

  • Další z rubriky

RECENZE: Remake Destroy All Humans! je stejně tak praštěný jako originál

Patnáct let stará akční adventura Destroy All Humans! se dočkala moderní grafiky, jinak zůstalo vše při starém. Obstojí...

RECENZE: Half-Life: Alyx posouvá žánr akčních her na novou úroveň

Fanoušci herní série Half-Life se po dlouhých letech čekání dočkali dalšího titulu. Stejně jako druhý díl bořil...

Filmová adaptace Warcraftu je splněným snem. Recenze očima hráče

Pokud existuje černá magie, snímek Warcraft v boji s ní zvítězil. Podařilo se mu totiž prolomit pomyslné prokletí filmů...

RECENZE: Marvel’s Iron Man VR ukazuje omezení virtuální reality

Tony Stark se vrátil jako Iron Man do herního světa v titulu určeném výhradně pro virtuální realitu. To zní jako skvělý...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...