Sobota 17. dubna 2021, svátek má Rudolf
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 17. dubna 2021 Rudolf

RECENZE: Nové VR brýle od HTC sází na jistotu, cena je však stále překážkou

  0:01
Výrobce HTC uvedl na trh další model brýlí pro virtuální realitu, které rozhodně mají šanci zaujmout. Po trochu rozpačitém startu modelu Cosmos, který už funguje výrazně lépe, je jeho upravená verze Elite sázkou na jistotu. Oba modely se přitom liší jen vyměnitelným modulem a příslušenstvím.

HTC Vive Cosmos (Elite) | foto: Bonusweb.cz

HTC je už nějakou dobu předním hráčem na trhu s brýlemi pro virtuální realitu, což je znát na jeho portfoliu modelů. Zatímco ještě loni v létě měl k dispozici pouze dva „mainstreamové modely“ (starý Vive a nový Vive Pro), řada Cosmos představená na podzim toto číslo rozšířila o další tři kousky. Stranou teď dejme specifické modely (zaměřené na vývojáře) Pro Eye, Cosmos XR a Focus a zaměřme se na ty, které budou hráče zajímat asi nejvíce.

Fotogalerie

V první řadě to byl už loni odhalený Vive Cosmos, který však trápily problémy se sledováním ovladačů. Výrobce tak strávil několik měsíců laděním, aby se těchto neduhů zbavil. Na trh se tak v „reprezentativní formě“ dostal až letos. K němu pak přibyl i model Vive Cosmos Elite s externím sledováním ovladačů a v budoucnu se ještě dočkáme levnějších brýlí Vive Cosmos Play.

My jsme nyní otestovali modely Cosmos a Cosmos Elite. Nemuseli jsme však kvůli tomu shánět dvoje brýle, jelikož celý systém Cosmos je založen na výměnných čelních modulech („faceplate“), takže si lehce jde jeden model „přestavět“ na druhý. Tedy, pokud jste si k tomu zakoupili sadu kompatibilního příslušenství. V centru dění je pro nás verze Elite, která v tuto chvíli představuje asi nejatraktivnější kousek v nabídce HTC.

Jaký se Elite liší od základní varianty Cosmos?

Ti, kdo se už o virtuální realitou alespoň okrajově zajímali, si jistě vybaví dva typy sledování pohybu ovladačů. Prvním je externí, který převažoval zejména v počátcích a vyznačuje se nutností rozmístit po místnosti majáky („base station“), které mají na starost určování pozice ovladačů ve vašich rukou. Druhým typem je integrovaný, při kterém nejsou majáky potřeba, jelikož pohyb ovladačů sledují samotné brýle.

Vive Cosmos využívá integrovaného sledování pohybu, zatímco varianta Elite se spoléhá na externí systém majáků. Výhodou externího systému je jeho přesnost, ovladače jsou zkrátka vidět ze všech úhlů. Jde však o příslušenství navíc, které zpravidla znamená vyšší cenu a také trochu složitější nastavování, včetně toho, že musíte majáky rozestavět na vhodná místa, případně je navrtat do zdi nebo si pořídit vhodný stativ.

HTC Vive Cosmos (Elite)
HTC Vive Cosmos (Elite)

Vlevo vidíte verzi Vive Cosmos, vpravo pak Elite s příslušnými ovladači

Integrovaný systém je levnější, nevyžaduje majáky a je tak jednoduší na nastavování. Jelikož se o sledování pohybu starají senzory na brýlích, pohyb ovladačů je pro senzory prakticky viditelný jen v případě, že je vidíte i vy sami. Pokud si tak třeba jeden schováte za záda, jako by neexistoval. Obecně je tento systém považován za méně spolehlivý a přesný.

Zcela rozdílně se tak podle očekávání nastavuje virtuální zóna v místnosti, kde se chcete pohybovat. Zatímco u modelu Elite ji nastavujete bez brýlí, kdy pomocí pokynů na obrazovce počítače obcházíte s ovladačem v ruce místo okolo vás, základní Cosmos vás vším provede s brýlemi na očích, kdy vám zapne průhled kamerami a vy až poté ovladačem kreslíte hranice prostoru.

Hlavní lákladlo pro VR hráče, čtěte recenzi Half-Life: Alyx

Half-Life: Alyx

Když už je řeč o ovladačích, ty u modelu Cosmos jsou sice menší, mají však rozměrnější sledovací části. Výhodou je přítomnost směrové páčky jako u běžného gamepadu a také dvou extra tlačítek. Elite používá ovladače známé z předchozích verzí (Vive Wands), které jsou sice větší, ale drží se lépe. Chybí však směrová páčka, kterou zde nahrazuje touchpad. Hlavním rozdílem je fakt, že zatímco ovladače verze Elite mají zabudovaný nabíjecí akumulátor, ty u Cosmosu musíte krmit tužkovými bateriemi. Raději si proto pořiďte nabíjecí.

Rozdíl je pak samozřejmě i v balení. Zatímco s brýlemi Cosmos dostanete vedle propojovacích kabelů už jen samotné ovladače, varianta Elite obsahuje mimo ovladačů také dvojici majáků. Velkou škodou je, že ovladače fungující s integrovaným systémem sledování nefungují s tím externím a naopak. V příslušenství je rázem o to větší zmatek, ale k tomu se ještě dostanu později.

Základ je pro oba stejný

Co naopak celý systém Cosmos spojuje, jsou brýle samotné, konkrétně jejich konstrukce a obrazovky, rozdíl mezi modely zajišťuje jen jiný čelní modul, který si můžete doma sami vyměnit. Série HTC Vive Cosmos bude tak vždy disponovat pohodlnou konstrukcí s „prstencem“, který si posadíte na hlavu a samotné brýle pak můžete odklápět nebo přiklápět na oči podle potřeby. Předchozí modely jste si museli kvůli jednodušším popruhům okolo hlavy zkrátka sundat, abyste se „vrátili do skutečného světa“, u Cosmosu stačí část s brýlemi pouze odklopit, i když je máte i nadále připevněné k hlavě.

HTC Vive Cosmos (Elite)
HTC Vive Cosmos (Elite)

Pro návrat do reality stačí brýle jen odklopit

Dva displeje (jeden pro každé oko) v brýlích mají dohromady rozlišení 2 880 x 1 700 pixelů, nové LCD RGB panely pak zmenšují mezery mezi pixely, což celkově napomáhá k potlačení viditelné mřížky v obraze (tzv. screen-door effect). Oproti původnímu Vive je jemnost displejů o 88 procent vyšší. Obnovovací frekvence displejů je slušných 90 Hz, úhel záběru obrazu pak 110 stupňů. Obrazovky jsou ostré a mají dobré podání barev, v tomto ohledu HTC skutečně nedělá kompromisy, naopak v obnovovací frekvenci a úhlu záběru má třeba oproti konkurenčnímu Indexu od Valve stále mezery.

Oceňuji také manuální přizpůsobení displejů vzdálenosti mezi zornicemi očí (tzv interpupillary distance), což pomáhá k lepšímu zaostření obrazu. Oproti předchozímu modelu Vive Pro se Cosmos zlepšil v tom, že během ostření zobrazuje i zelený křížek, který lépe určí ostrost obrazu. Ve výsledku mi pro zaostření nejvíce pomohlo si zkrátka brýle víc „utáhnout“, případně na čele posunout výš či níž. Lidé s brýlemi se používání tohoto modelu bát nemusí, je na ně prostoru tak akorát.

Modely Cosmos také obsahují integrovaná sluchátka, máte ovšem stále možnost připojit i ta vlastní. Konektivita pro připojení do počítače zůstala na stejné sestavě jako u Vive Pro, tedy USB 3.0, Display portu a napájecího kabelu.

HTC Vive Cosmos (Elite)
HTC Vive Cosmos (Elite)

Samotné brýle jsou pohodlné a mají i vlastní systém chlazení

Samozřejmostí je u modelů HTC možnost dokoupit si bezdrátový modul, který vás zbaví starosti o kabel vedoucí do počítače, který vám jinak neustále leží na zádech a teoreticky o něj můžete třeba i v nějaké akční scéně hry zakopnout. Během hraní Half-Life: Alyx mi několikrát kabel trochu pokazil prožitek ze hry, takže tuto možnost rozhodně vítám, znamená to ovšem příplatek
8 990 korun.

Nezapomeňte na výkonné PC

K využití virtuální reality na maximum je třeba mít i adekvátní hardware a s hrami jako je třeba Half-Life: Alyx budou mít starší sestavy nejspíše problém. Ještě než se vrhnete do nákupu VR brýlí, pročtěte si minimální hardwarové nároky výrobce a také ty u her, o které máte zájem.

Tím končí výčet příslušenství pro model Cosmos, který si vystačí jen se dvojicí vlastních ovladačů, ovšem pro Elite tím teprve začíná. Výhodou externího systému sledování je, že nejste omezeni pouze na originální ovladače (Vive Wands), ale můžete si místo toho koupit třeba ovladače od modelu Valve Index. To samé platí i o majácích. Stejně tak můžete používat ty, které vám zbyly od původního modelu Vive, tím pádem si stačí pořídit pouze samotné brýle. Kdo chce mít volné ruce při výběru příslušenství, jistě Elite verzi ocení.

Společným znakem je samozřejmě podpora rozhraní SteamVR, i když HTC by raději uživatele přetáhlo do domácího Viveportu. Vystačíte si však i bez něj, byť půlroční předplatné služby Infinity, v rámci které můžete zkoušet jinak placené tituly z poměrně obsáhlé kolekce zdarma, je velice vstřícným krokem. Navrch nabízí HTC k modelu Elite rovnou i digitální kopii Half-Lifu: Alyx, za což zaslouží pochvalu.

Které se vyplatí koupit?

Cenový rozdíl mezi modely Cosmos a Elite není vyloženě propastný, byť první jmenovaný vám přeci jen pár tisíc korun ušetří. HTC Vive Cosmos se prodává za cenu okolo 20 tisíc korun, varianta Elite pak stojí 25,5 tisíce korun. Musíme ovšem brát v potaz, že balení s Cosmos Elite obsahuje navíc dvě základové stanice, které se samostatně prodávají za čtyři tisíce korun jedna.

Vzhledem k tomu, že na původní Cosmos na internetu moc chvály nenajdete, musím věc uvést na pravou míru. Ano, sledování pohybu ovladačů je v porovnání s externí metodou horší, ale v zásadě se HTC povedlo tento model vyladit tak, aby jeho limity byly skutečně hlavně tam, kde být z principu mají, tedy v různých slepých úhlech senzorů a podobně. Čistě pocitově však uznávám, že jsem se při používání Cosmosu cítil trochu méně jistě než u varianty Elite, byť jsem v zásadě zaznamenal výpadky sledování ovladačů jen ve chvílích, kdy jsem se o to aktivně snažil.

Vedle toho jsem měl třeba při hraní Half-Lifu: Alyx trochu problém s rozměry ovladačů, které mají o poznání masivnější sledovací prvky, což je problém v případě, když potřebujete dát ve virtuální realitě ruce blízko k sobě. Ovladači jsem tak o sebe klepal víc, než mi přišlo vhodné. Vive Wands od modelu Elite přitom tento problém nemají.

Fotogalerie

Oproti tomu Vive Cosmos Elite je konstrukčně pohodlnější a hlavně levnější alternativou k modelu Vive Pro s prakticky všemi jeho výhodami. Technicky vzato jde o nejlevnější model s externím sledováním na trhu, pokud tedy nepočítám původní výprodejový Vive a Oculus. Jenže i přes to všechno je nutné dodat, že 25,5 tisíce korun je stále hodně pro ty, kteří shání nějaké dostupnější řešení pro občasné hraní, a naopak poměrně blízko ceně za populární Valve Index (29,5 tisíce korun). Dostupnost alternativ je však věc druhá, viz komentář níže.

HTC Vive Cosmos Elite je každopádně v portfoliu HTC asi nejatraktivnějším modelem, kterému bych osobně dal v tuto chvíli přednost. Ano, je dražší než Cosmos, ale spolehlivější systém sledování ovladačů i ovladače samotné za to zkrátka stojí. 

Nejjednodušší volbu však nepochybně budou mít majitelé původního HTC Vive, kterým stačí koupit pouze brýle samotné, v takovém případě jde o rozumnou investici (599 eur, asi 16,5 tisíce korun), díky které si polepší jak v kvalitě obrazu, tak v pohodlí při používání. Stejně tak si mohou na Elite „polepšit“ majitelé původního Cosmosu, 15. května by jim HTC mělo nabídnout možnosti si přikoupit samostatně přední modul.

Osobní polemické okénko na závěr

Musím se přiznat, že psát recenze na brýle pro virtuální realitu je v současné situaci na trhu celkem oříšek. VR brýle jsou nedostatkové zboží, které se obzvlášť na českém trhu objevuje v jednotkách kusů. Zahraniční výroba nestíhá, poptávka je vysoká a mluvit o nějaké konkurenci mezi výrobci moc nejde, když je prakticky vše neustále vyprodané. Obzvláště v této době lze v podstatě jen říci „berte to, co je, nebo čekejte“.

V době psaní tohoto textu zakoupíte na českém trhu pouze základní model Cosmos a prémiový HTC Vive Pro, zbytek je vyprodaný. Vive Pro je pro běžné hráče moc drahé, Cosmos zase pronásledují negativní uživatelské recenze, které si loni vysloužil kvůli zpackanému integrovanému sledování ovladačů.

Nemluvím teď navíc jen o nabídce HTC, nýbrž o českém trhu jako celku. Skladem najdete ještě model HP Reverb, populární a hlavně levné oculusy jsou beznadějně vyprodané a Valve Index má čekací dobu minimálně osm týdnů na zaslání z nizozemských skladů. Kvůli slábnoucí koruně proti euru navíc citelně zdražil.

Pokud sledujete diskuze na internetu a názory zkušenějších uživatelů, často se navíc dočtete, že modely HTC jsou zkrátka moc drahé na to, aby konkurovaly dostupnosti modelů Oculusu (Rift S, Quest) a naopak jim chybí několik klíčových parametrů, aby dohnaly atraktivní výbavu modelu Valve Index. Jenže co naplat, když ani jedna alternativa není pořádně k sehnání.

U mobilů, televizí, sluchátek a dalších typů elektroniky se vždy najde spousta alternativ, a je zvykem je uvádět na závěr příslušných recenzí, jenže trh s virtuální realitou je stále velice svazující, pokud tedy nenakupujete v zahraničí. Stejně tak oficiální zastoupení má v ČR v podstatě jen HTC, zbytek modelů se zkrátka dováží „po vlastní ose“. A to je problém. Nepřestávám však doufat, že se situace do budoucna zlepší.

  • Nejčtenější

Rozdávání her zdarma stojí Epic miliardy. Je to součást plánu tvrdí Sweeney

Snaha prosadit se na trhu s digitálním prodejem videoher stojí Epic stovky milionů dolarů každý rok. Díky obrovským...

Youtuber seřadil herní světy podle velikosti. Platí, že větší jsou lepší?

Vydavatelé her s otevřenými světy se stále více soustředí na to, nabídnout hráčům co nejvíce prostoru k vyblbnutí. Díky...

Milovníci herních příběhů pozor, Epic rozdává čtyři skvělé adventury

Aktuální nabídka her zdarma obchodu Epic Store je opravdu bohatá. Najdeme v ní trilogii komediálních adventur Deponia,...

Když se vtípek nepovede. Vývojáři se podělili o nezdařené easter eggy

Nezávislý vývojář Jan Nijman odstartoval nevinným dotazem dlouhé twitterové vlákno, ve kterém se tvůrci her přiznávají...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Trump nebo slavný profesor. Kdo jsou největší nepřátelé videoher?

Premium Videohry leží v žaludku nemalému počtu lidí a celých organizací. Ti následující se nebojí dát svůj negativní názor...

The Binding of Isaac je po deseti letech kompletní, je to ikona žánru

Finální dodatek pro hru The Binding of Isaac s podtitulem Repentance je konečně venku, a je to patrně poslední...

Aktivisté z Twitteru si našli další hru k bojkotu. Jen se neshodnou proč

Aktuální megahit v MMORPG žánru, čínský Genshin Impact, je terčem kritiky. Hráči a aktivisté z Twitteru jej začali...

Hymna Mortal Kombatu k novému filmu je hrozná. Poslechněte si ji sami

Kdo by neznal klasiku The Immortals – Techno Syndrome, kterou proslavil Mortal Kombat? S novým filmem tu máme remix pro...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

V jedné rodině pohoda, ve druhé napětí a tichá domácnost. Pavlovi s vyměněnou manželkou došlo, že doma může být dobře....

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...