Advertisement

Loučíme se s vámi, děkujeme za pozornost a těšíme se na vás u dalších sportovních přenosů.

Statistiky zápasu:

Střely na branku – 29:25
Vyhraná vhazování – 29:36
Trestné minuty – 8:8

Nejlepší hráči utkání:

Seth Jones (USA) – 1+0

Andris Džerinš (LAT) – 1+0

Sestavy a rozestavení

USAUSA

31 Mann
Mann
4 Jones
Jones
10:18
44 Megna
Megna
2 Peeke
Peeke
88 Schmidt
Schmidt
Blankenburg
43 Hughes
Hughes
16 Watson
Watson
Lafferty
20:33
25 Kuhlman
Kuhlman
15 Hayden
Hayden
Galchenyuk
Bordeleau
11:36
11 Barber
Barber
07:11
22 Bellows
Bellows
59 Meyers
Meyers
Gaudette
26 Farrell
Farrell
Lettieri

LotyšskoLotyšsko

Merzlikins
72 Jaks
Jaks
77 Zile
Zile
32 Kulda
Kulda
Mamčics
Čukste
Sotnieks
Bergmanis
90 Smons
Smons
21 Balcers
Balcers
18 Abols
Abols
91 Keninš
Keninš
Krastenbergs
Džerinš
41:47
13 Bukarts
Bukarts
12 Marenis
Marenis
95 Batna
Batna
71 Bukarts
Bukarts
Dzierkals
Smirnovs
Jelisejevs

Rozhodčí: Rohatsch (Něm.), Vikman (Fin.)– Merten (Něm.), Synek (Svk.)
Počet diváků: 7938

První zápas letošního šampionátu je u konce. Američané dominovali po většinu času, díky čemuž si vybudovali dostatečný čtyřgólový náskok, který zvládli Lotyši pouze zkorigovat na začátku třetí třetiny. Díky dobrému výkonu jak na útočné polovině, tak na té obranné si zvládli připsat první tři body do tabulky. Za odměnu si nyní poslechnou svou hymnu.

Konec zápasu.

59:57

Utkání Lotyši dohráli s pukem na hokejce, což jim však není nic platné, neboť ztrácejí tři branky.

59:10

Američané zavezli černou gumu na útočnou polovinu a u mantinelu. Posléze z hry vyplynula do střely Setha Jonese od modré čáry, která byla velmi nepřesná.

58:49
Šance

Nikolajs Jelisejevs se z pravého mantinelu pěkně prosmýkl až na osu hřiště, kde obešel i dalšího obránce. Sám před gólmanem ale branku minul. Halou se ozval zvuk nastřeleného mantinelu a nářek lotyšských příznivců.

58:23

Schmidt nahodil tak šikovně z vlastní půle, že kotouč neskončil na icingu. Posléze odjel vystřídat.

58:09

Lotyši se znovu jakýmsi krkolomným způsobem probili do pásma. Dlouho tam ale nepobyli, jejich hokej je dnes plný nepřesností.

58:00
Šance

Zbývají dvě minuty do konce třetí třetiny!

57:42

Janis Jaks posunul po buly ve středním pásmu kotouč na Renarse Krastenbergse. Ten puk poslal za klec USA. Američané puk zvládli získat a dostali ho do neutrální zóny.

57:34

Do rychlého kontru se z vlastního obranného pásma vrhnul Sam Lafferty, ale zastavil jej tvrdý hit u lotyšské střídačky.

57:10

Lotyši nezvládli přechod přes středním pásmo. Nicméně americký přechod nebyl o nic lepší. Nepřesností nebylo dost. Další průchod skrze kluziště zastavil hvizd rozhodčího, neboť do hry zasáhla střídačka Lotyšska.

57:01

Lotyši se znovu snažili rozehrát dlouhým pasem na útočnou modrou. Tentokrát se je ale z tohoto očividně secvičeného signálu icing.

56:27

Rudolfs Balcers dostal přesný pas po ledu na útočnou modrou, jenže byl ve velké početní nevýhodě, a proto kotouč pouze nahodil za bránu Manna.

56:12

Vyhrané útočné buly vyplavalo na modrou, odkud okamžitě střílel Kristaps Sotnieks. Kdyby býval trefil branku, mohl nadělat pěknou paseku, neboť gólman takřka nic neviděl. Sotnieks ale prostor mezi třemi tyčemi netrefil.

56:02

Američané buly prohráli. Lotyši se prokombinovali do útočného pásma, ale po nepřesné nahrávce na modrou čáru se ocitli ve středu klutiště.

55:39

Schmidt se vydal na útočný výlet, který zakončil obloučkem z osy hřiště, kterým chtěl získat buly před Merzlikinsem, což se mu povedlo.

55:11
Šance

Druhý gól Lotyšů v dnešním klání měl Bukarts. Po střele z pravé strany se puk od Manna odrazil na hůl Robertse Bukartse, který v kleče síť Američanů nerozvlnil.

54:59

Lotyši měli slibnou šanci, která ovšem druhou brankou v síti USA neskončila. Nyní následuje krátká komerční přestávka.

54:35

Lotyši dlouhou dobu čekali s rozehrávkou, na kterou si nakonec dobře nabruslil Rihards Bukarts. Ten si udělal trochu místa na ose hřiště a vypálil. Branku však minul.

53:57

Buly ve středním pásmu získaly Spojené státy. Riley Barber se protáhl mezi dvěma hráči a z dobré pozice trefil beton brankáře. Na druhé straně se nachomýtla velmi podobná šance, kterou zakončil Roberts Bukarts střelou do oblouku brány.

53:56

Kristaps Sotnieks narýsoval pěknou přihrávku až na útočnou modrou. Tam si ale Lotyši nerozuměli a jejich nadějný útok zastavilo postavení mimo hru.

52:50

Lotyšští hokejisté měli puk a rychle rozehrávali. Bohužel pro ně kotouč ztratili a na tahu tak byl opět zámořský soupeř. Adam Watson dostal kotouč mezi kruhy, odkud trefil dobře postavený beton Merzlikinse.

52:44

Kieffer Bellows na levém mantinelu zastavil soupeřovo vyhození a vrhnul se dopředu. Na levém křídle měl trochu místa a z ostrého úhlu nakonec vystřelil. Tohle ale Merzlikinse nemohlo rozhodit.

52:08

Američané vyhráli vhazování v obranné třetině. Zavezli puk do středního pásma a nahodili ho za bránu Merzlikinse. Posléze byli vystrnaděni z útočné třetiny.

51:58

Oskars Batna zachytil špatnou americkou rozehrávku a rozjel rychlou útočnou akci. Ta skončila střelou Robertse Bukartse, jenž si najel z druhé vlny, trefil ale jen ochrannou síť.

51:12

Američané si v klidu vyměňovali puk, a pak ho rychle dostali do útočného pásma. Nicméně Lotyši se puku ujali a zavezli ho do útočného pásma.

51:09

Buly ve vlastním obranném pásmu zvládli lépe Lotyši, kteří se ale znovu nezmohli na nic jiného než prostý kopec do útočného pásma, čímž odevzdali touš do moci soupeře.

50:58
Šance

Dnešnímu utkání přihlíží 7938 diváků!

50:55

Buly po pravici Manna vyhráli Lotyši. Bohužel pro ně, ale nahazoval Kristaps Zile nepřesně mimo bránu. Kotouč získali Američané, které v dalším přechodu do útočného pásma zastavil ofsajd.

50:46

Lotyši byli v útočném pásmu. Nahození z levého mantinelu zachytil Mann, který zastavil hru. Následuje komerční pauza.

50:34

Lotyšům se rýsovala šance na pěkný protiútok. Rudolfs Balcers se ale na útočné modré čáře nezmohl na nic jiného než napálení puku na zadní mantinel, kde si jej sbírají zadáci USA.

49:40

Lotyšské vyhození nekompromisně vrátil do útočného pásma Nick Blankenburg, nicméně celá jeho pětice se po tomto nahození rozhodla střídat.

49:37

Merzlikins rozehrál za bránou na Arturse Kuldu, který akci posunul do středního pásma, kde jeho spoluhráči puk ztratili. Na druhou stranu mířila dvojice Američanů, která svůj výpad zakončila střelou z první z pravého kruhu do betonu Merzlikinse.

49:28

Po buly v obranném pásmu Lotyšů se puk jen došoural na brankoviště, kde jej přikryl Merzlikins.

49:25

Austin Watson si sjel po pravé straně až na vrchol pravého kruhu, odkud pálil nepříjemně do hrudi gólmana, od níž se kotouč odrazil před bránu, kde chtěl právě Austin Watson dorážet, což se mu nepovedlo, ale i přesto stále dotíral do Merzlikinse. To se nelíbilo zadákům Lotyšska. Potyčku uhasil rozhodčí. Vylučovat se nebude.

48:31

Riley Barber na útočné polovině tvrdě forčekoval a za brankou přimáčkl Andrise Džerinše k mantinelu. Lotyšský hráč ale následně celou situaci vyřešil.

48:12

Jones si vyměnil puk z Galchenyukem a nahazoval směr brána. Těsně před Merzlikinsem byl osamocený Riley Barber, který kotouč tečoval do výstroje gólmana.

47:41

Lotyšsko zavezlo kotouč za bránu a dařilo se mu kombinovat. Akci dohrálo na modrou čáru, odkud pálil dobře Čukste, jehož střelu těsně před brankářem tečoval jeden z Lotyšů mimo tři tyče.

47:30
Šance

Rodrigo Abols se na pravém křídle blýskl přenádherným blafakém, díky němuž obešel posledního obránce. Sám pře brankou ale zamířil nepřesně.

46:49

Lotyši přešli přes modrou čáru. Balcers odtáhl obránce na stranu a Nikolajs Jelisejevs měl tak dobrou možnost ke střele, jenže jeh střela bránu minula.

46:42

John Hayden se prohazovačkou přesně mantinel dostal do pásma, kde nahodil puk za branku. Z následného souboje ale vyšli lépe Lotyši, kteří alespoň vyvezli do středního pásma.

45:53

Hra nyní plynula v rohu obranného pásma Lotyška. Američané pokračovali v útoku, ale nakonec puk odevzdali a odjeli vystřídat.

45:34
Šance

Od modré čáry měl na levém křídle spoustu místa Andrew Peeke, který jej skvěle využil a posunul se směrem k brance. Jeho tvrdá pumelice prosvištěla těsně kolem vzdálenější tyče.

45:11

Buly ve středním pásmu vyhráli Američané. Ti puk vzápětí nahodili za bránu, kde ho i dojeli. Následně dostal puk před bránu Riley Barber , jehož střela prolétla těsně vedle tyče.

44:40

Lotyši prošli do pásma a Rudolfs Balcers střílel z levého kruhu z nápřahu. Puk následně doletěl až na pravý mantinel, kde se na chvíli zastavila hra.

43:47

Lotyši se mohli rychle probít do pásma, jenomže Ronalds Keninš si dal s následnou přihrávkou hodně na čas, a tak se dostal do postavení mimo hru.

43:38

Sandis Smons dobře pobídl svého spoluhráče na útočné modré, jemuž narýsoval přesný dalekonosný pas. Ale puk ihned vrátil.

43:08

Amerika se proťukala do útočného pásma. Vzápětí se kotouč ocitl za bránou, kde o něj celky dlouze bojovaly. Puku se zmocnili Lotyši.

42:56

Po zmatku v brankovišti zůstal na ledě dlouho ležet Roberts Bukarts. Ten se nakonec zvedl a bude pokračovat.

42:35

Austin Watson se chtěl protáhnout mezi obránci do útočného pásma, což se mu nepovedlo. Po nahození od modré Čuksteho vznikl v brankovišti obrovský zmatek, který nakonec za přispění obránců vyřešil brankář Mann.

42:10

Američané se po prvním inkasovaném gólu nezalekli a hned zase útočili. Akce Adama Gaudetta ale skončila již tvrdým hitem na útočné modré čáře.

41:47
Gól

Lotyšsko právě vstřelilo branku! Lotyši se dočkávají branky! Po střele z první, kterou z levého kruhu vyslal Rihards Bukarts, se puk odrazil přímo na hůl ANDRISE DŽERINŠE, jenž kotouč doklepl do úplně odkryté branky – 4:1. Asistence: Richards Bukarts, Karlis Čukste.

41:31
Šance

Ronalds Keninš nahrával zpoza brány před bránu, kde puk nešťastně tečoval americký obránce. Puk se od jeho čepele nepříjemně odrazil mezi betony Manna, který zvládl včas zakročit.

41:08

Ronalds Keninš dostal puk na modrou čáru, posunul se blíž brance a vypálil. Nebezpečnou schovanou ránu ale gólman stihl vyrazit.

40:43

Po nabití z pravého kruhu pálil z první z modré čáry Nikolajs Jelisejevs, jehož střela se odrazila od betonu Manna před bránu, kde neúspěšně doráželi ostatní Lotyši.

40:18

Lotyši se v dvojnásobné přesilovce usazují v pásmu a kombinují.

40:01

Začala třetí třetina.

Statistiky po 2. třetině:

Střely na branku – 21:13
Vyhraná vhazování – 23:21
Trestné minuty – 8:8

Druhá třetina je za námi. Na rozdíl od první části hry padla pouze jedna branka, kterou vstřelily Spojené státy. Neznamená to, že by se Lotyši tempu USA vyrovnali, ale Spojené státy se zatáhly a především se snaží poctivě bránit střední pásmo, což se jim s přehledem daří. Jedinou branku druhé dvacetiminutovky vstřelil už ve 21. minutě Sam Lafferty.

Další třetina začne přibližně v 17:05.

40:00

Druhá třetina skončila.

39:52

Lotyši chtěli početní výhodu rychle využít. Roberts Bukarts si vzal puk a z pravého kruhu ho posílal na bránu, leč nepřesně. Poté střílel po nahrávce o Bukartse z modré čáry Karlis Čukste, jehož pokus taktéž postrádal přesnost.

39:49
Trest

Američané jdou do tří! Sean Farrell míří na trestnou lavici za vysokou hůl.

39:21

Lotyšům zatím začátek početní převahy nevychází dle představ. Soupeř už stihl hned dvakrát vyhodit.

39:02
Trest

Adam Gaudette sekl svého protihráče. Svůj dvouminutový trest si dosedí v druhé třetině, ale jenom v tom případě, že Lotyši nedají gól.

39:00
Šance

Poslední minuta druhé třetiny!

38:57

Luke Hughes se proháčkoval přes obranný val Lotyšů a dostal se až před Merzlikinse, kterému chtěl kotouč prohodit za záda vysokou bekhendovou střelou. Merzlikins kotouč zachytil do lapačky.

38:42

Nikolajs Jelisejevs na pravém mantinelu pěkně zamíchal s pukem a vystřelil. Jeho projektil prosvištěl jen těsně kolem vzdálenější tyče.

38:20

Lotyši se usadili v útočném pásmu a vyměňovali si puk. Po sérii nahrávek pálil nepřesně Robert Mamčics.

37:34

Seth Jones se probil přes modrou čáru, následně ale schytal tvrdý bodyček. Po něm se sice Američané na chvíli ještě k puku dostali, řada nepřesností je však vyhnala ven z pásma.

37:21
Šance

Andris Džerinš dostal puk na útočnou modrou, a mohl tak unikat sám vstříc Mannovi. Toho si roztáhl kličkou do bekhendu. Svou akci chtěl zakončit zavěšením pod horní tyč, jenže v tutové možnosti bránu minul.

36:54

Nick Blankenburg překonal modrou čáru, ale na levý mantinel dostal puk dosti necitlivě, což se celé akci stalo osudným.

36:19

Spojené státy pokračují v dominantní hře. Nepouští Lotyšsko přes střední pásmo a stále se drží na puku. Další akce svěřenců Davida Quinna skončila nezdarem.

36:01

Nate Schmidt chtěl z levého mantinelu na modré čáře pálit. Puk ale nepatrně utekl, takže jej jen nahodil za branku a vydal se směr střídačka.

35:20
Šance

Po buly před Merzlikinsem se nacházely Spojené státy stále v útočném pásmu. Hughes nejprve pálil z levého mantinelu. Puk na bránu neproletěl, ale skončil na holi Bellowse, který ho posílal stříleným pasem na Galchenyuka, který ho tečoval do lapačky brankáře.

35:20
Šance

Po lotyšské tutovce se vrhli do útoku Američané, kteří také zahrozili. John Hayden si dobrým pohybem se pukem vytvořil prostor ve slotu a vypálil. Elvis Merzlikins puk neudržel a musel se setsakramentsky otáčet, aby jej stihl ještě před brankovou čárou.

34:50
Šance

Martinš Dzierkals se probil přes střední pásmo a z mezikruží trefil beton gólmana. Vzápětí akce pokračovala. Kristaps Sotnieks dostal puk na hranu brankoviště, odkud nezvládl úplně osamocen Strausse Manna propálit.

34:07

Rodrigo Abols se na středu hřiště pokusil protečovat ostrou přihrávku do útočné třetiny. To se mu sice podařilo, touš ale ihned sbírají Američané.

33:49

Riley Barber musel vystřídat, a proto kotouč nahodil ze středního pásma za bránu Lotyšů, kteří můžou v klidu rozehrát.

33:10

Ben Meyers zavezl puk do útočného pásma šikovným manévrem po pravé straně, jenže mu chyběla podpora spoluhráče, takže kotouč ztratil.

33:02

Lotyši ještě na konci početní výhody znovu vyhodili, mezitím se již Renars Krastenbergs vrátil z trestné lavice. Síly na ledě jsou tak znovu vyrovnané.

32:34

Hughes udržel puk v útočném pásmu. Vyměnil si pozici s Galchenyukem a nahazoval na bránu. Jeho pokus bránu minul. Lotyši následně vyhodili. Spojené státy se chtěly rychle dostat zpět do útočné třetiny, jenže jejich rychlá rozehrávka skončila icingem.

32:17

Puk do útočného pásma po zmatcích na půli hřiště zavezl Seth Jones, jeho spoluhráči si s ním malou chvíli pohráli, ale nepřesná střela z levého mantinelu neznamenala pro lotyšskou branku žádné nebezpečí.

31:30

Jones se postaral o rozehrávku přechodu do pásma. Galchenyuk chtěl najít mezi kruhy svého spoluhráče, ale jeho přihrávka byla nepřesná. Lotyši následně vyhodili o mantinel kotouč do bezpečí.

31:13

Lotyši se ihned po začátku oslabení dokázali osvobodit prostým vyhozením.

31:01
Trest

Renars Krastenbergs sekl protihráče, a právě proto si půjde na dvě minuty odpočinout na trestnou lavici.

30:40
Šance

Parádně vyřešený kontr v podaní Američanů. Luke Hughes hledal přes osu hřiště Farrella, proti němuž se však Elvis Merzlikins stihl bleskurychle přesunout.

30:14

Lotyši stále nenacházejí recept na obrannou hradbu Spojených států ve středním pásmu. Nicméně další pokus se vydařil a po delší době mohla přijít větší šance Lotyšů, jenže hráč mezi kruhy puk netrefil dobře.

30:04

USA zvládly buly v útočném pásmu. Následná rána od modré čáry sice vypadala nebezpečně, ale Merzlikins ji lapil bez větších potíží.

29:37

Lotyši opět neúspěšně procházeli přes střed kluziště. Spojené státy naopak prošly před Merzlikinse bez problému, ale vzápětí puk nepřesnou nahrávkou ztratili. Nicméně Lotyšsko následně vyhodilo kotouč na zakázané uvolnění.

29:29
Šance

Zpoza branky dostal nebezpečně nabito Vinni Lettieri, jenž se na levém kruhu nikterak nerozpakoval a napálil puk na branku. Tam se však blýskl skvělým pozičním zákrokem Elvis Merzlikins.

29:16

Amerika se nyní dlouho držela v útočném pásmu, ale puk pouze posílala po mantinelech. Nakonec se kotouče zmocnili Lotyši, kteří ho neúspěšně vyváželi do středního pásma.

28:32

Ronalds Keninš z levého mantinelu naslepo hledal najíždějícího spoluhráče před brankou. Moc nechybělo a americká obrana mohla být v maléru. Touš však k jejímu štěstí přeletěl až na druhý mantinel.

28:08

Riley Barber střílel po přiklepnutí z mezikruží do betonu brankáře. Od náčiní Merzlikinse puk doputoval na čepel Luka Hughese, který kotouč ihned vracel do brány z mrtvého úhlu. Bohužel pro něj trefil pouze boční oblouk klece.

27:28

Trable s přechodem do útoku vyřešil Arturs Kulda opravdu tvrdým nastřelením na zadní mantinel. Jakýsi zmatek sice před Mannem nastal, avšak nebylo to nic, co by amerického gólmana vyvedlo z míry.

27:02

Na úplný závěr přesilovky se Lotyši přece jen udrželi na chvíli v útočném pásmu. Nicméně střela stále nepřicházela. Nakonec střílel nepřesně Roberts Bukarts. USA hrají v plném počtu.

26:46

Martinš Dzierkals měl na levém mantinelu spoustu místa, místo jeho využití ale zasekl a poslal pas na modrou, kde však nikdo nebyl a celý tým se tak musel stěhovat ven z útočné třetiny.

26:20

Lotyšsku se stále nedaří udržet v útočné třetině a USA opět vyhodily. Lotyši musí začít od vlastní kasy.

26:03

Lotyši jsou znovu zatažení v obranném pásmu a ani v přesile se jim nedaří rozjet kloudný útok. Od útočné modré zkusil nahodit Martinš Dzierkals, Mann ale puk s klidem schoval do lapačky.

25:45

USA vyvezly puk mimo nebezpečí a ze středního pásma jej Karson Kuhlman jen odpálil co nejdál od americké branky. Účel světí prostředky.

25:44

Lotyšsko se snaží prokombinovat do útočného pásma, ale nedaří se jim to ani když hraje jejich soupeř ve čtyřech. Po nepřesnosti v dalším přechodu se píská ofsajd.

25:20

Lotyši se usazují v útočném pásmu a kombinují, zatím ale bez výsledku.

25:12
Trest

Alex Galchenyuk zasáhl Martinše Dzierkalse vysokou holí. Lotyšsko bude hrát dvě minuty přesilovou hru.

24:44

Američané brání skvěle střední pásmo a Lotyšům se vůbec nedaří prokombinovat před brankáře USA. Spojené státy ale nyní zbrkle rozehrávaly protiútok, který skončil icingem.

24:33

Schmidt dobře našel Haydena na modré čáře. Ten se poté přesunul do útočného pásma, kde však Američané nedokázali nic kloudného vymyslet.

24:16

Jaycob Megna se na modré čáře ocitl v problémech, jež vyřešil bezmyšlenkovitým nahozením puku před sebe. Lotyši si tak po delší době mohli sáhnout na kus černé gumy.

23:38

Lotyši mohli jít do protiútoku, jenže rodící se šanci přerušil nepřesný pas. Nicméně podruhé se už Lotyši do útočné třetiny dostali, a dokonce i Manna ohrozili, a to když pálil Rodrigo Abols do jeho betonu.

22:14

Lotyšsko dlouze rozehrávalo další akci, která opět skončila nezdarem. Na druhé straně hrozil Adam Gaudette, který po přesném pasu z brankoviště brankáře Lotyšska nepropálil.

21:51
Šance

Ben Meyers nabral na pravém mantinelu ohromnou rychlost, která jej vynesla až do přečíslení dvou proti jednomu. Přihrávka přes osu hřiště na Barbera ale byla těžká, sám Barber pak už nedokázal nebezpečně zakončit.

21:07

Lotyši se chvíli drželi na puku, ale útočný pokus přišel vniveč. USA byly s pukem v útočné třetině, kde opět dobře kombinovali. Po přihrávce zpoza brány střílel jeden z amerických hokejistů. Merzlikins byl natlačen u tyče, a tak v pořádku vyrazil.

20:33
Gól

Spojené státy právě vstřelily branku!
Už na začátku druhé části se Američané ujali kotouče a začali ohrožovat branku soupeře. Gólové vyvrcholení ale vzal na sebe až sám SAM LAFFERTY, který se krásně prosmýkl přes modrou čáru, pokryl si puk na ose hřiště a vymetl horní růžek branky. USA vedou už o čtyři branky. Asistence: Jaycob Megna.

20:12

První buly v prostředním dějství vyhráli Američané. Ti zavezli kotouč do útočné třetiny, kde chvíli rotovali, z čehož vyplynuly střely Jonese, které mezi tři tyče nezamířily.

20:01

Začala druhá třetina.

Statistiky po 1. třetině:

Střely na branku – 12:9
Vyhraná vhazování – 16:9
Trestné minuty – 2:6

První třetina je za námi. USA prozatím plní roli favorita, když zvládly během úvodní dvacetiminutovky rozvlnit síť soupeře dokonce třikrát. Skóre úvodního duelu letošního šampionátu poprvé změnil Riley Barber, který otevřel skóre v osmé minutě. Poté přidali branky kapitán Seth Jones a Thomas Bordeleau, a Spojené státy tak měli na svém kontě třígólový náskok, který Lotyšsko nezvládlo v první třetině ani kosmeticky zkorigovat. Lotyši tak mají ve zbytku utkání co dělat.

Další třetina začne přibližně v 16:15.

20:00

První třetina skončila.

19:57
Šance

Další velká šance Lotyšů a v ní Rihards Bukarts, ani ten ale z levé strany brankoviště na gólmana nevyzrál.

19:41

Rihards Marenis měl hodně prostoru po střele z levé strany na dorážku, ale prozatím skvěle chytajícího Strausse Manna nepropálil.

19:21

USA dostaly kotouč za bránu, odkud přišel pas na hůl Kieffera Bellowse, který trefil Merzlikinsův beton.

19:15

Lotyši už hrají v pěti. Stále ale musejí odolávat tlaku, který soupeři zůstal ještě z početní výhody.

18:38

Jones zkoušel z pravého kruhu šikovně nahodit na cílenou teč. Puk skončil na zadním mantinelu. Poté získali puk Lotyši, kteří ho na podruhé vyhodili do bezpečí.

18:07

Seth Jones je na levém mantinelu velmi nebezpečný. Tentokrát odtamtud hledal spoluhráče na vzdálenější tyči. Přihrávka ale proletěla až do rohu.

17:45

John Hayden se snažil zpoza branky poslat pas nalepený na plexisklo. Ten ale do ochranné sítě vychýlil svým tělem jeden z lotyšských zadáků.

17:25

Další kombinace první přesilovkové formace USA dopadla nezdarem. Puk se točil po ose Galchenyuk-Schmidt-Jones, když v tom Galcheynuk nepřesně posouval kotouč na modrou lajnu Schmidtovi. Lotyši puk ukořistili a vyhodili ho.

17:15

Alex Galchenyuk si u buly sundal rukavici a stěžoval si zřejmě na nějaké klepnutí do prstu. Zanedlouho ale výstroj nasadil zpět a bude ve hře pokračovat.

17:15
Trest

Janis Jaks se dostal do střetu s jedním z Američanů, kterému při osobní potyčce strhl helmu, což znamená dvě trestné minuty za hrubost.

17:15

Nepřesnou rozehrávku vystihl Sam Lafferty, který ale poslal nezpracovatelný pas na modrou, čímž svůj tým obral o pozici v útočné třetině.

16:45

USA se dostaly rychlým přechodem přes střed hřiště do útočné třetiny. Z akce vyplynula dobrá nahrávka na levý kruh na hůl Rileyho Barbera, kterému kotouč ujel a vracel ho mezi tři tyče bekhendem z velkého úhlu. Nicméně Merzlikins měl se zákrokem velký problém a puk zachytil především díky velké porci štestí.

16:27

Ronalds Keninš efektní prohazovačkou prošel přes jednoho bránícího hráče ve středním pásmu. To samé zkoušel ale i na druhého soka na modré čáře, přes kterého už ale neprošel.

15:37

Lotyši se dostali do pásma, kde puk drží za bránou soupeře. Amerika puk získala a vyvezla ho do středního pásma, kde ztratila.

15:11

Andris Džerinš se marně snažil prodloužit nepřesnou přihrávku alespoň za modrou čáru. Kotouč znovu narazil na americký val, který jej má pevně v moci. Lotyši mají ohromné problémy se založením ofenzívy.

14:05

USA zakládaly další útok s velkou rozvahou. Po sérii přihrávek v obranném pásmu se dostali do útočné třetiny, kde se dlouho neohřáli. Následné pokračování hry přerušilo vylétnutí puku mimo mantinely. Po komerční pauze se bude vhazovat ve středovém kruhu.

13:55

Američané se opět bez větších problémů dostali do útočné třetiny. Tentokrát ale selhal pas na modrou, jenž byl nepřesný a vyhnal Adama Gaudetta do středního pásma.

13:00

Lotyši vyhráli buly v útočném pásmu, jenže následná kombinace byla nepřesné. Stejně špatný byl i pokus o udržení pásma od Američanů. Lotyši tak šli s pukem dopředu, jenže jejich další výpad skončil opět nezdarem.

12:50
Šance

Jednu z mála lotyšských šancí měl na hokejce Martinš Dzierkals, ze skvělé pozice na pravém kruhu ale napálil přesně prostor, kde stál připravený Strauss Mann .

12:24

Seth Jones znovu vyhazuje, Lotyši se zatím v přesilovce ne a ne usadit před Mannovou brankou.

11:58

Pěkný pas z hloubi obranného pásma dostal na modrou čáru Renars Krastenbergs, místo střemhlavého náletu na branku ale zkoušel s pukem čarovat, což se mu stalo osudným, neb o něj přišel.

11:36
Gól

Spojené státy právě vstřelily branku! Nyní spadl do sítě Lotyšska opravdu smolný gól. Lotyšům se nepodařilo dobře zakončit útočnou akci a dva hráči USA ujeli do útočného výpadu dvou proti jednomu. Seth Jones poslal puk THOMASI BORDELEAUOVI příliš dopředu. Ten ho stihl dojet a šťouchl do něj bekhendem tak, že propadl Merzlikinsovi mezi betony za brankovou čáru. Asistence: Seth Jones.

11:15

Lotyši zvládli buly a usadili se v pásmu. Pěkná akce na jeden dotek měla končit ve slotu, kde však promáchl Rodrigo Abols a Američané tak mohli v pohodě vyhodit a ušetřit cenné sekundy.

10:50
Trest

Karson Kuhlman podrazil protihráče, což rozhodčí potrestali dvouminutovým trestem.

10:31

Lotyši se po buly ve středním pásmu ihned probili do pásma útočného. Po nahození Čuksteho dostal na modrou nabito Kristaps Sotnieks, nicméně jeho rána neměla gólové parametry.

10:18
Gól

Spojené státy právě vstřelily branku! Kapitán SETH JONES dostal poněkolikáté nabito na levý kruh, odkud vyslal pumelici, která i díky skvělé cloně prolétla za Merzlikinsova záda – 2:0. Asistence: Nate Schmidt, Alex Galchenyuk.

09:35

Američané se v početní výhodě dostali do útočného pásma, kde mačkají Lotyše. Všechny rány, včetně dělovky Jonese, ale dokázala jejich houževnatá obrana vytečovat mimo tři tyče.

08:49
Trest

Rodrigo Abols zahákoval v obranném pásmu u mantinelu protihráče, za což je odeslán na dvě minuty na trestnou lavici.

08:03

Dobrá možnost USA na přidání druhé trefy. Lafferty hledal zpoza brány Kuhlmana, jenž z velké blízkosti Merzlikinse neprostřelil.

07:33

Američané se chtěli ihned po vstřelené brance opět usadit v pásmu, jenže to se jim nepovedlo a na druhou stranu mířili Lotyši. Ti dokázali dostat puk do brankoviště, kde vznikl zmatek, který nakonec vyřešil pozorný gólman.

07:11
Gól

Spojené státy právě vstřelily branku!
Ben Meyers ladně zavezl kotouč do útočné třetiny, když si obhodil obránce a propracoval se až za branku. Odtamtud Američané dostali kotouč na modrou čáru, kde jej nenápadně nahodil na branku Andrew Peeke. Pomalý puk ale tečoval RILEY BARBER, což se Merzlikinsovi stalo osudným, neboť touš prošel mezi jeho betony až do sítě. Asistence: Andrew Peeke, Kieffer Bellows.

06:35

Lotyši si neporozuměli při rozehrávce a vypadalo to, že se Amerika dostane do vyložené šance, jenže Nate Schmidt, který puk přihrával nestihl před převzetím puku vyjet z útočné třetiny, takže se píská ofsajd. Následuje komerční pauza.

06:11

Ronalds Keninš byl adresátem dlouhého pasu po levém mantinelu. V obležení obránců to měl ale příliš těžké a beci v tmavých dresech jej bez problémů dokázali odzbrojit.

05:45

Další buly před Merzlikinsem vyhráli opět jeho spoluhráči, kteří puk posunuli pouze za bránu. Tam se na chvíli puk zastavil na zadním mantinelu. Po těžkém boji se černé gumy chopili Lotyši, kteří ji vyvezli daleko od vlastní brány.

05:41

Po krátkém americkém tlaku se ke střele z otočky odhodlal Riley Barber, jeho ránu ale lotyšská obrana srazila do ochranné sítě.

05:31

Po icingu se vhazovalo po levici Merzlikinse. Buly vyhráli Američané, kteří se snaží dostat o střelecké pozice.

05:24

Karlis Čukste se ihned po buly v obranné pásmu snažil vysunout své spoluhráče do rychlého útoku. Přihrávku ale narýsoval špatně, neboť doputovala až na icing.

04:36

Lotyši si nyní vytvořili docela slibnou možnost. Po rychlém útočném výpadu se dostal puk na nikým nebráněného Renarse Krastenbergse, který ovšem zamířil jen do lapačky brankáře.

03:56

Lotyši už hrají v plném počtu. Tato přesilovka Američanům až na závar z jejího závěru vůbec nevyšla.

03:51
Šance

Zasloužený potlesk fanoušků si vysloužil Elvis Merzlikins, jenž si poradil s nebezpečnou dorážkou z hrany brankoviště.

03:29

Američané poměrně dlouho kombinovali a nakonec se akce dostala až na pravý kruh, odkud puk posílal na bránu z první Galcheynuk. Jeho puk bránu minul a navíc byl velmi prudký, takže vyletěl až k americké bráně.

03:00

Po buly v obranném pásmu se snažil vyvést puk Luke Hughes, jenže už při přejezdu modré čáry havaroval a musel vrátit touš zpět.

02:35

Následná kombinace USA nevyšla. Lotyšsko vyvezlo puk a dokonce i ohrozilo americkou bránu, když nahodil z levé strany Džerinš. Jeho pokus zachytil v klidu brankář Spojených států.

02:05

Američané dobře kombinovali. Nejprve pálil z osy hřiště Nate Schmidt, jehož ránu zblokoval obětavý obránce. Posléze pálil dvakrát nepřesně z pravého kruhu Galchenyuk.

01:56
Trest

Je před námi první přesilovka, kterou si zahrají Američané. Rihards Marenis hrál vysokou holí nebezpečně.

01:56

Kristaps Sotnieks rozjel rychlý protiútok a z levého mantinelu dokázal i vystřelil. Strauss Mann si poradil s jeho střelou i následnou dorážkou.

01:30

Kieffer Bellows se snažil hledat zpoza branky spoluhráče před brankou. Kotouč se odrazil do lapačky Merzlinkinse.

00:20

Další snaha o lotyšský útok končí už při přechodu modré čáry. Seth Jones ustál i následný forčeking soupeře.

00:10

Úvodní buly dnešního duelu vyhráli Lotyši, kteří zakládají úvodní útok duelu. První pokus o průchod po pravé straně Lotyšsku nevyšel.

00:01

Utkání právě začalo.

Celky jsou nastoupeny na ledové ploše, takže za malou chvíli můžeme začít. Američané nastoupí v dresech tmavě modrých. Lotyši se představí v bílé variantě dresů. Po vzájemném pozdravení dnešních sestav může započít 85. mistrovství světa.

V tenhle moment, kdy se oba celky nacházejí ve svých šatnách, běží na kostce nad ledem finské promo k letošnímu šampionátu. Následuje propracovaná laserová show. Hlediště se pomalu zaplňuje. Vice fandů v ochozech budou mít Lotyši, kteří to mají do finského třetího největšího města přece jen blíže než američtí fanoušci.

Siréna právě oznámila 20 minut do začátku utkání. Hráči obou týmů se odebírají do šaten, kde si předají poslední pokyny, a v 15:20 jdeme na to!

V přenádherné, moderní Nokia Areně ve finském Tampere právě probíhá rozbruslení. Zahajovací utkání skupiny B mezi Spojenými státy a Lotyšskem začne v 15:20.

Úvodní sestavy:

USA: Mann (Gillies) – Jones (C), Megna, Peeke, Schmidt (A), Blankenburg, Hughes – Watson (A), Lafferty, Kuhlman – Hayden, Galchenyuk, Bordeleau – Barber, Bellows, Meyers – Gaudette, Farrell, Lettieri.
Trenér: D. Quinn

Lotyšsko: Merzlikins (Šilovs) – Jaks, Zile, Kulda (A), Mamčics, Čukste, Sotnieks, Bergmanis, Smons – Balcers (A), Abols (C), Keninš – Krastenbergs, Džerinš, Ri. Bukarts – Marenis, Batna, Ro. Bukarts – Dzierkals, Smirnovs, Jelisejevs.
Trenér: H. Vitolins

Rozhodčí: Rohatsch (Něm.), Vikman (Fin.)– Merten (Něm.), Synek (Svk.).

Posledních pět vzájemných utkání na MS:
MS 2021 USA – Lotyšsko 4:2
MS 2018 USA – Lotyšsko 3:2pr
MS 2017 Lotyšsko – USA 3:5
MS 2014 USA – Lotyšsko 5:6
MS 2013 Lotyšsko – USA 1:4

Lotyšsko

Tým trenéra Harijse Vitolinše nastoupil v rámci přípravy k šesti kláním, z nichž zvítězil dvakrát, když si ve dvou duelech poradil s Kazachstánem. K tomu přidali Lotyši dvě prohry se Švýcarskem a jednu výhru a jednu prohru s výběrem Francie.

Hostitel předchozího mistrovství světa bude mít cíl jasný – postup do vyřazovacích bojů. Lotyši naposledy na domácím šampionátu do play off nepostoupili, když obsadili šestou pozici tehdy poměrně slabé skupiny A, kde například pátou pozici obsadil Kazachstán, který zůstal bez vyřazovací fáze kvůli horšímu vzájemnému zápasu s Kanadou, která nakonec zázračně došla až k poháru pro mistry světa.

Letos jsou karty rozdány jinak. Ve skupině A se nacházejí hned čtyři celky, od kterých se očekává postup do vyřazovacích bojů. Těmi jsou Česká republika, Finsko, USA a Švédsko. Lotyši to tedy budou mít velmi složité.

Základním stavebním kamenem kádru bude brankář Elvis Merzlikins. Bezmála třicetiletý gólman si během svého tříletého působení v barvách Columbusu vybudoval pozici stabilně chytajícího brankáře v NHL.

Největší očekávání budou dále vkládány do křídelníka Rudolfse Balcerse, který si v posledních dvou letech za mořem konzistentními výkony vybojoval pozici v týmu San Jose. Letos si pětadvacetiletý křídelník připsal úctyhodných třiadvacet bodů.

Zatímco na minulých šampionátech jsme byli zvyklí na několik známých tváří z české Extraligy, letos to bude odlišné. Nynější kádr Lotyšska disponuje pouze dvěma jmény, která hrála vloni českou nejvyšší soutěž. Na mistrovství se představí vítkovický křídelník Roberts Bukarts a donedávna plzeňský forward Martinš Dzierkals.

Nicméně můžeme pro změnu sledovat nové hráče, kteří extraligový dres obléknou v následujícím ročníku. Prvním z nich je obránce Karlis Čukste, který se stal novým článkem ocelářské obrany. Druhý hráč je taktéž obránce. Na světový šampionát jede i Kristaps Zile, jehož si do svých obranných řad vybral severočeský Litvínov.

Nominace Lotyšska 2022

Brankáři: Gustavs Davis Grigals (Univrsity of Alaska-Fairbanks/NCAA), Elvis Merzlikins (Columbus/NHL), Arturs Šilovs (Abbotsford/AHL),

Obránci: Arvils Bergmanis (University of Alaska-Fairbanks/NCAA), Karlis Čukste (Pelicans Lahti/Fin.), Janis Jaks (Soči/KHL), Arturs Kulda (Krefeld/Něm.), Roberts Mamčics (Linköping/Švéd.), Sandis Smons (Ženeva/Švýc.), Kristaps Sotnieks (Dinamo Riga/KHL), Kristaps Zile (Örebro/Švéd.),

Útočníci: Rodrigo Abols (Örebro/Švéd.), Rudolfs Balcers (San Jose/NHL), Oskars Batna (Jukurit Mikkeli/Fin.), Rihards Bukarts (Vladivostok/KHL), Roberts Bukarts (Vítkovice/ČR), Martinš Dzierkals (Plzeň/ČR), Andris Džerinš (Linec/ICEHL), Nikolajs Jelisejevs (MoDo Hockey/Švéd.), Ronalds Keninš (Lausanne/Švýc.), Renars Krastenbergs (Villach/ICEHL), Oskars Lapinskis (Langnau/Švýc.), Rihards Marenis (Vita Hästen/Švéd.), Deniss Smirnovs (Ženeva/Švýc.), Klavs Veinbergs (Zemgale).

USA

Spojené státy americké v minulém roce získaly na MS v Lotyšsku bronzové medaile. Letos budou ambice vzhledem k oficiálnímu kádru nižší, ale rozhodně bychom neměli USA podceňovat. Tým USA nenaháněl strach ani na předchozím šampionátu, a nakonec obsadil v základní části první pozici, když za sebou nechal například pozdější finalisty Finsko a Kanadu.

Stejně jako každý ročník nemají zámořské státy před MS zápasovou přípravu a tým tak zažije svou premiéru v pátečním ostrém utkání. Spojené státy americké naváží na trend, který zavedly již vloni na MS konaném v lotyšském hlavním městě Rize. Stejně jako před rokem vsadily USA na omlazenou sestavu, jež bude sázet především na bojovnost a týmovou hru.

Sestava bude stát na defenzivním pilíři Sethu Jonesovi. Hvězda výběru Spojených států zažila po výměně z Columbusu do Chicaga povedenou sezonu, když Jones v základní částí severoamerické NHL zaznamenal 51 kanadských bodů za pět branek, ke kterým přidal šestačtyřicet asistencí. Na individuálně vydařený ročník bude chtít Jones navázat na světovém šampionátu.

Sestava USA disponuje i bratrem Setha Jonese Calebem Jonesem, který stejně jako jeho starší bratr nastupuje v barvách Chicaga.

Kromě dvou již zmíněných Jonesů se budou moct defenzivní řady spolehnout na Nate Schmidta, jenž letos v NHL zaznamenal 32 bodů. Překvapit by mohl mladá obranná naděje Luke Hughes, který byl při loňském draftu vybrán v prvním kole ze čtvrté pozice týmem New Jersey Devils. Nejmladší z trojice bratrů Hughesů si na šampionátu odbyde svou premiéru mezi dospělými hokejisty.

Konečný výsledek Spojených států na šampionátu bude stát hlavně na výkonech brankářů. Jedničkou bude bezesporu Alex Nedeljkovic z Detroitu. Dalšími gólmany jsou Jon Gilles, jenž letos nastoupil pouze do dvaceti utkání v NHL, a mladý Strauss Mann, který strávil letošní sezonu ve Švédsku.

Překvapivým jménem mezi útočníky je Alex Galchenyuk, který hledá v posledních letech ztracenou formu. Kromě Galchenyuka by se měl trenér David Quinn spoléhat například na Austina Watsona z Ottawy.

Nominace USA 2022

Brankáři: Jon Gillies (New Jersey), Alex Nedeljkovic (Detroit), Strauss Mann (Skelleftea AIK/SHL),

Obránci:
Caleb Jones, Seth Jones, Jaycob Megna (všichni tři Chicago), Nick Blankenburg, Andrew Peeke (oba Columbus), Jordan Harris (Montreal), Luke Hughes (University of Michigan/NCAA), Nate Schmidt (Winnipeg),

Útočníci: Sean Farrell (Harvard University/NCAA), Alex Galchenyuk (Arizona), John Hayden (Buffalo), Sam Lafferty (Chicago), Vinni Lettieri (Anaheim), Karson Kuhlman (Seattle), Ben Meyers (Colorado), Thomas Bordeleau, Sasha Chmelevski (oba San Jose), Adam Gaudette, Austin Watson (oba Ottawa), Riley Barber (Detroit), Kieffer Bellows (New York Islanders).

Srdečně vítám všechny fanoušky světového hokeje! Mistrovství světa je po roce zpět. Letošní šampionát se odehraje ve finských městech Helsinki a Tampere. Skupinu B, kterou hostí město Tampere, a v které se nachází i český výběr, odstartuje duel mezi týmy USA a Lotyšska. Přeji všem příjemnou zábavu.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:20.