Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 20. května 2022 Zbyšek
Advertisement

Online reportáž

Slovenská hokejová reprezentace vykročila do světového šampionátu ve Finsku pravou nohou. Na úvod turnaje potvrdila roli favorita a Francii porazila 4:2.

Utkání se ovšem pro Slováky nevyvíjelo ani zdaleka tak jednoznačně, jak se mohlo na první odhad očekávat. Naši východní sousedé se sice dostali do dvoubrankového vedení, ale Francouzi manko smazali a začínalo se tak prakticky od znovu. Nicméně Slovensko se nesložilo a ještě před koncem prostřední části vrátil vedení na jeho stranu Samuel Takáč. Třetí třetina přinesla jediný gól, to když při francouzské powerplay pečetil slovenské vítězství Pavol Regenda.

Na Ramsayho družinu čeká další zápas hned v sobotu, síly změří s německým výběrem. Francie má den volna a v neděli se postaví Kazachstánu.

Utkání přihlíželo 3 731 diváků.

Statistiky zápasu:

Střely na branku – 18:28 (6:5, 8:15, 4:8)
Vyhraná vhazování – 35:31
Trestné minuty – 10:4

Sestavy a rozestavení

FrancieFrancie

35 Buysse
Buysse
8 Gallet
Gallet
18 Auvitu
Auvitu
26 Bault
Bault
Chakiachvili
7 Crinon
Crinon
74 Thiry
Thiry
6 Llorca
Llorca
9 Fleury
Fleury
42 Texier
Texier
94 Bozon
Bozon
Bertrand
Claireaux
72 Perret
Perret
32:49
63 Boudon
Boudon
77 Treille
Treille
81 Rech
Rech
26:06
22 Leclerc
Leclerc
25 Ritz
Ritz
82 Fabre
Fabre
95 Bozon
Bozon

SlovenskoSlovensko

24 Rybár
Rybár
Čerešňák
Rosandić
5 Nemec
Nemec
29 Ivan
Ivan
Jánošík
Gachulinec
7 Grman
Grman
Krištof
Lantoši
90 Tatar
Tatar
21:54
Slafkovský
40 Roman
Roman
87 Regenda
Regenda
59:52 10:23
Tamáši
47 Lunter
Lunter
Pospíšil
Minárik
23 Liška
Liška
49 Takáč
Takáč
38:03

Rozhodčí: Heikkinen (FIN), Rekucki (USA) – Beresford (GBR), Seewald (AUT)
Počet diváků: 3 731

Nejlepší hráči: Yohann Auvitu – Patrik Rybár

Konec zápasu.

59:52
Gól

Slovensko právě vstřelilo branku!
Je to jasné, Slovensko získá tři body! Juraj Slafkovský nástřelem o mantinel vyslal do tutovky PAVOLA REGENDU, který bez sebemenších problémů poslal nikým neatakován touš do prázdné francouzské klece, ještě jej odvážně pověsil pod břevno. Asistence: Juraj Slafkovský a Peter Čerešňák.

59:35
Šance

Tomáš Tatar dostal přihrávku na levou stranu, kam dojížděl do pásma. Ovšem jeho pokus mířil jen vedle branky.

59:02
Šance

Hodně chtěl Róbert Lantoši vstřelit gól. Tak moc, že přehlédl po levé straně úplně volného Tomáše Tatara, jenž by s velkou pravděpodobností dojel s kotoučem až do prázdné brány. Místo toho Lantoši minul a píská se icing.

58:53

Adam Jánošík zblokoval střelu od pravého mantinelu k Michalu Krištofovi. Centr elitní útočné lajny zkusil zamířit přesně takřka přes celé kluziště, výrazně minul.

58:36

Domácí celek vyhrál vhazování a posunul puk do pravé části útočného pásma. Do kotouče se okamžitě opřel Alexandre Texier, avšak Patrik Rybár natáhl ruku a lapačkou zakončení vyrazil.

58:28

Hokejisté v bílých dresech získali kotouč do svého držení, leč Pavol Regenda bekhendovým pasem smolně zasáhl jednoho ze spoluhráčů na střídače, takže Roman v akci pokračovat nemohl.

58:05
Šance

Francie se nachází v útočném pásmu, a tak Henri-Corentin Buysse opouští branku!

57:46
Šance

Mohlo být hotovo! Po chybě francouzského hokejisty ve střední třetině jel do slibné příležitosti Miloš Roman. Zadovkou našel Juraje Slavkofského, svižný pokus zápěstím srazil Buysse do ochranní sítě!

57:37

Dalším pokusem od modré čáry se prezentoval Vincent Llorca, jenž nastřelil prvního soupeře. Juraj Slafkovský pak posunul hru alespoň do neutrální zóny.

56:51

Anthony Rech zvedl hlavu a zadovkou oslovil Guillaumeho Leclerca, jenž zkusil přihrávku před bránu na Claireauxa, tomu zablokoval hokejku Grman.

56:08
Šance

Také slovenský brankář měl štěstí, jelikož Llorcaův pokus byl před brankou tečovaný. Kotouč zamířil do vzduchu a také kousek vedle pravé tyče.

55:57
Šance

Tentokráte si Alexandre Texier počínal výrazně lépe! Mezi kruhy mířil forhendem mezi betony Patrika Rybára, který je srazil k sobě včas a odmítl tedy vyrovnání!

55:35

Bozonovi svěřenci si jsou vědomi, že musí zabrat, pokud chtějí z utkání urvat alespoň bod. Alexandre Texier to nyní neprovedl ideálně, nahození nasměroval mezi fanoušky.

55:19

Francie už je v plném počtu a může znovu myslet na ohrožení soupeřovy branky.

54:45

Přes velkou bojovnost Mário Lunter kotouč v útočné třetině neudržel. A to ani v pádu, protože svou dlouhou hokejkou touš dostal pryč z obranného pásma Vincent Llorca.

54:03
Šance

Na modré čáře si kotouč přichystal Peter Čerešňák, jehož pokus mířil pod horní tyčku, ale také do brankářova ramena. Henri-Corentin Buysse měl na své straně štěstí, jelikož toho moc neviděl.

53:23

Do levého kruhu obdržel nahrávku Michal Krištof, v pokleku pálil vedle brány. O chvíli později vyprodukoval zajímavé zakončení Tomáš Tatar, ten pro změnu přestřelil.

53:10
Trest

Zcela zbytečný trest obdržel Henri-Corentin Buysse, jemuž kotouč utekl mimo předepsanou výseč. Prohřešek gólmana odsedí na trestné lavici Guillaume Leclerc.

52:58

Zkušenostmi nabitý Sacha Treille si věřil proti dvojici protihráčů. Daniel Gachulinec s Michalem Ivanem ovšem chytře sjela k sobě a francouzskou příležitost nedopustila.

52:21

A Francouzi dokonce vybojovali útočné pásmo. Od levého mantinelu nahazoval Guillaume Leclerc, rozvlnil ovšem jen boční síťku Rybárovy svatyně.

51:57

Damien Fleury přenechal kotouč do tandemu, jenomže Alexandre Texier trefil soupeře. Slovensko raději posunulo hru do středního pásma.

51:18

Mário Lunter si najížděl před bránu, zde se jej pokusil najít Alex Tamáši. Nad hranici pasu zvedl útočníkovi puk Vincent Llorca, Francie se ubránila.

50:30

Rozběhla se závěrečná desetiminutovka základní hrací doby. Slovensko udržuje těsný jednobrankový náskok a v průběhu třetí třetiny je výrazně aktivnějším mužstvem.

49:57

K levému kruhu dostal ideální nahrávku do hokejky Pavol Regenda. Neváhal a vystřelil z první, kotouč proletěl nad horní tyčkou. Slovensko disponuje obrovským tlakem.

49:22

Za brankou se ocitl Michal Krištof , který ustál souboj se soupeřem. Avšak následně trefil jen oblouk branky, a tak stav zápasu zůstává neměnný.

48:51

Anthony Rech nahrával na útočnou modrou Sachovi Treillemu. Ten se ale otočil na špatnou stranu a kus černé gumy mu smolně projel mezi bruslemi.

48:09

Zprava vypálil překvapivou střelu forhendem Adam Liška. Henri-Corentin Buysse reagoval pozdě, ovšem smutnit nemusel, kotouč proletěl vedle jeho levé tyče.

48:01

Francie pochopila, že potřebuje hru zjednodušit, a tak kotouč nastřelila po mantinelu. Černá guma se pak ze souboje odrazila tak, že mířila na Rybárovu branku. Slovenský brankář ale rychle vykopl beton a pomohl týmu.

47:16

Velká smůla pro Francouze, že Tim Bozon nechal kotouč za sebou. Místo přečíslení tří proti dvěma tak pozdržel akci ve středním pásmu.

47:02

Na vrcholu levého kruhu se soupeře zbavil Šimon Nemec, který následně vypálil kotouč proti brance. Ovšem Henri-Corentin Buysse byl znovu připravený zasáhnout.

46:49

Naši východní sousedé pokračují v nastolené aktivní hře. Od modré pokusil štěstí Mislav Rosandić, svižnou ránu do levé šibenice Henri-Corentin Buysse zadržel ramenem.

46:30

Mezi obránce si najížděl Pavol Regenda, který si dal kotouč daleko od hole. A tak se puku zmocnil francouzský gólman, jenž měl štěstí, že nevyhodil do ochranné sítě.

46:23

S velkou bojovností dnešní utkání odehrává Róbert Lantoši. Nejprve se prosmýkl mezi dvojici protihráčů, aby následně předskočil protihráče. Jeho zadovka byla nepřesná.

45:47
Šance

Před brankou Francie dobře napadal soupeře Miloš Roman, který soupeři přizvedl hokejku. Kotouče se tak chopil pohotový Juraj Slafkovský, jehož zakončení po ledě zlikvidoval Henri-Corentin Buysse. Ten tak ještě drží domácí celek ve hře o body!

45:28

Adam Jánošík si zahrával s ohněm. Jako poslední hráč prohodil puk mezi bruslemi Nicolase Ritze, tomu k zachycení touše moc nechybělo.

44:51

Přes obránce zajímavě vypálil Miloš Roman. Obráncem lehce tečovanou střelu Henri-Corentin Buysse pokryl levým betonem, načež na icing vyhazoval Hugo Gallet.

44:10
Šance

Zpoza branky se do střelecké pozice dostal Tomáš Tatar, jehož snažení bylo před brankou sražené. Následnou dorážkou po ledě se ještě prezentoval Michal Krištof, ale brankářův beton byl dobře položený!

43:51

Pěkným průnikem se prezentoval Róbert Lantoši. Šikovně se skrčil před Thirym a pokračoval v cestě dál. Zvedl hlavu a nahrál na modrou Čerešňákovi, Slováci pokračují ve vytváření tlaku v útočné třetině.

43:31

Nepříjemné nahození se odrazilo od dlouhého mantinelu a puk dále poskakoval ke slovenské brance. Avšak Patrik Rybár byl znovu pozorný a hru raději přerušil.

43:11

Guillaume Leclerc vymyslel zajímavou nahrávkou před slovenskou svatyni. Podle všeho hledal Kevina Bozona, tomu šikovně přizvedl hokejku Mário Grman.

42:40

Sledujeme poněkud nezáživnou část zápasu, ani jeden z týmů se nemůže dostat přes střední pásmo. Změnit to chtěl Nicolas Ritz, jenž byl obráncem přišpendlen na mantinel.

42:02

Kotouč sice opustil hrací plochu, avšak došlo k doteku plexiskla, proto nemůže být o vyloučení francouzského hokejisty řeč.

41:49

Po zaváhání hostující obrany postupoval k brance Alexandre Texier, jehož pokus mířil mezi brankářovu ruku a tělo. Ovšem Patrik Rybár stihl mezeru včas utěsnit.

41:11

Francouzi hrají v plném počtu, a hned zahrozili. Před branku si najížděl Alexandre Texier, ten jen těsně nedosáhl na dobře myšlený Chakiachviliho pas.

40:40

Přihrávka z modré čáry mířila do pravého kruhu, kde se nacházel už připravený Tomáš Tatar. Proti dalšímu pokusu slovenského kapitána se Henri-Corentin Buysse stihl přesunout.

40:10

Slovensko nastupuje do závěrečné dvacetiminutovky v přesilové hře. Svůj trest si dopykává autor jednoho ze dvou francouzských gólů Anthony Rech.

40:01

Začala třetí třetina.

Další třetina začne přibližně v 17:04.

Gólově bohaté prostřední dějství přineslo po dvou gólech na každé straně. Slovensko nejprve odskočilo do dvoubrankového náskoku zásluhou Tomáše Tatara, avšak Francouzi nesložili zbraně a trefami Anthonyho Recha a Jordana Perreta vrátili stav do nerozhodné podoby. Poslední slovo ovšem měla Ramsayho družina, současnou podobu dal výsledku ve 39. minutě Samuel Takáč, když bekhendem zvedl kotouč dostatečně vysoko nad Buysseho levé rameno.

Střely na bránu po 2. třetině: 14 – 20.

40:00

Druhá třetina skončila.

39:44

Na pravém kruhu se ještě v závěru třetiny nacházel Michal Krištof, jenž se snažil trefil odkrytý bližší kout branky. Ovšem jeho zakončení bylo nepřesné, a tak už se nic významného nestane.

39:35
Šance

Slovenský obránce Peter Čerešňák zbytečně nezdržoval a puk posunul do levého kruhu na Róberta Lantošiho, ten však místo volného prostoru u pravé tyčky zacílil o pár čísel vedle.

39:05
Trest

Anthony Rech se snažil ztrátu puku rychle napravit a tak jel napadal soupeře s pukem, při čemž ho podrazil a dostává dvouminutový trest.

38:56
Šance

Anthony Rech nepotrestal pasivně stojící slovenskou defenzivu a z otočky vyprodukoval forhendové zakončení vedle pravé tyče. Velké štěstí pro Patrika Rybára.

38:20

U mantinelu se rychle otočil Florian Chakiachvili, jehož pokus sice nemířil do prostoru branky. Avšak Patrik Rybár raději puk schoval do lapačky a přerušil hru.

38:03
Gól

Slovensko právě vstřelilo branku!
Svěřenci kouče Ramseyho jsou zase o krok napřed! Adam Liška nasměroval touš před francouzskou svatyni, kde se nejlépe orientoval SAMUEL TAKÁČ, bekhendem zvedl hrací předmět nad levé rameno bezmocného Buysseho. Důležitý gól! Asistence: Adam Liška a Šimon Nemec.

37:26
Šance

Na osu kluziště si sjel Šimon Nemec, který vystřelil zápěstím a pozdě reagující Henri-Corentin Buysse si zhluboka oddech, když puk proletěl nad břevnem.

37:10

Od modré čáry trefil před brankou stojícího soupeře Peter Čerešňák a po puku se pak marně natahoval ještě Kristián Pospíšil. Francie následně raději vyhodila za cenu icingu.

36:24

K překvapení francouzských hokejistů se nepískalo zakázané uvolnění, čehož Michal Ivan využil k objetí stojícího protihráče a bekhendovou nahrávkou doleva na Tamášiho. Velká škoda, že útočník dostal puk na pravou brusli.

36:00

Slovenský výběr i fanoušci jsou pořádně opařeni a na ledě je to okamžitě znát. Francie dlouhou dobu kombinovala v útočném pásmu, ale spíše u mantinelů.

35:13

Akci "země galského kohouta" táhl Anthony Rech. Prováhal ideální moment k nahrávce a pas na střed zachytil dobře se navrátivší Šimon Nemec.

34:50
Šance

Bekhendovým pokusem z velkého úhlu se prezentoval Alexandre Texier, který se dostal také k dorážce. Jenomže slovenský brankář měl beton dobře zapřený o tyčku a potřetí nekapituloval.

34:40

Nahození domácího mužstva bylo obráncem tečované a kotouč začal poskakovat. Ovšem Patrik Rybár byl pozorný a zasáhl lapačkou.

34:11
Šance

Obrat mohl dokonat Alexandre Texier! Největší francouzský hvězda ovšem v samostatném úniku selhala, střelu k pravé tyči Rybár pokryl!

33:32

Další zákrok pro Buysseho, tentokráte levým betonem. Vzápětí Pierre Crinon neriskoval a pod tlakem vyhodil přes všechny čáry na zakázané uvolnění.

33:21
Šance

Nechybělo moc, aby Slovensko bylo zase o krok napřed! Henri-Corentin Buysse vůbec nezaregistroval Lunterovu teč Ivanovy střelu, ale měl štěstí, kotouč jej trefil do pravého betonu!

32:49
Gól

Francie právě vstřelila branku!
Každý fanoušek musí teď smeknout pomyslný klobouk, protože jsme viděli parádní branku! Za slovenskou obranu si najel JORDAN PERRET, který Rybárovi naznačil, že půjde do bekhendu. Ovšem na poslední chvíli změnil směr jízdy a uklidil černou gumu pod betonem do sítě – 2:2. Asistence: Valentin Claireaux a Yohann Auvitu.

31:59

Slovenští fanoušci se baví hokejem a zatím mají důvod, vždyť jejich reprezentace vede. Ovšem hostující celek v posledních minutách začíná mít problém s přechodem přes střední pásmo.

31:33

Slovensko začíná přidávat na aktivitě! Ofenzivu podpořil Mislav Rosandić, který přenesl hru doleva na Alexe Tamášiho, jehož zpětný pas doprava zastavil padající Yohann Auvitu.

31:17

Francie ovládla souboj u dlouhého mantinelu a posunula hru do středního pásma. Někteří hráči okamžitě zamířili na střídačku,

30:41

Poměrně dost času a prostoru dostal u pravého mantinelu Roman Bault. Střelu mu ovšem vůbec nesedla, puk prosvištěl o dobrý metr nad břevnem.

30:29

Sacha Treille viděl za obranu najíždějícího spoluhráče, ale kotouč v rozhodující chvíli netrefil. Poté se do hry zapojil také vyloučený hráč, a tak se hraje v plném počtu na obou stranách.

30:11

Chybu na útočné modré čáry vyrobil Michal Ivan, touš mu uskočil do střední třetiny. Slovensko se nicméně rychle vrátilo a Alex Tamáši pálil z levé strany do připraveného Buysseho.

29:53

Rána pro změnu z levého kruhu, v hlavní roli Róbert Lantoši. Také on si vylámal zuby na Buyssem, ten o pár vteřin později našel kotouč ve změti hokejek a přikryl jej lapačkou.

29:28

Na pravém kruhu se znovu nacházel Tomáš Tatar, jehož pokus Henri-Corentin Buysse vyrazil. Slovenský kapitán si černou gumu sebral i poté, avšak přihrávkou nenalezl žádného spoluhráče před brankou.

29:14

Po dlouho trvající akci vypálil pořádnou dělovku od modré čáry Peter Čerešňák, jeho ránu zastavil Buysse pravou rukou. Pokračujeme bez přerušení.

28:25
Trest

Dalším hráčem, jenž si odpyká menší trest je Valentin Claireaux (Francie), který při zakončení sekl Jakuba Minárika.

28:01

Kličkovaná Charlese Bertranda skončila u levého mantinelu, odkud forvard z Francie vystřelil zápěstím. Rybár v tomto případě zasahovat nemusel.

27:25
Šance

Až moc prostoru dostal na pravé straně Alexandre Texier, jehož pokus rozvlnil boční síťku slovenské branky. Následně se stejný hráč ocitl na ose hrací plochy, ale Patrik Rybár tvrdý pokus udržel pod betonem!

27:16

Po levém mantinelu nabral velkou rychlost Juraj Slafkovský. Nicméně ještě rychleji jel Alexandre Texier, jediný Francouz hrající v NHL si poradil skvěle a zklidnil hru pasem do zadních řad.

26:44

A další slovenská akce. Tentokráte nahazoval do přehuštěného prostoru Adam Jánošík a Michal Krištof kotouč zády k bráně tečoval šikovně, leč vedle brány.

26:22

Z poměrně ostrého úhlu vyzkoušel štěstí Adam Liška. Mezi střelce zápasu se zatím nezapsal, rozvlnil jenom boční síťku Buysseho svatyně.

26:06
Gól

Francie právě vstřelila branku!
Domácí celek našel rychlou odpověď, když se po vhazování mezi kruhy ocitl ANTHONY RECH. Dnes skvěle hrající Francouz nabral kotouč na bekhend a zamířil přesně na zadní tyčku, kam už se Patrik Rybár nemohl dostat – 1:2. Asistence: Louis Boudon.

26:02
Šance

Fantastický Patrik Rybár! Nejprve odvedl výbornou práci Guillaume Leclerc, když zpoza brány nahrál do předbrankového prostoru Sachovi Treillemu, proti jehož nepříjemné ráně z první vykouzlil Rybár zákrok lapačkou.

25:19

Hostující celek to často zkouší pokusy od modré čáry. Nejprve vystřelil Daniel Gachulinec, jehož snažení zastavil Henri-Corentin Buysse a poté svého kolegu napodobil Adam Jánošík, jenž zase trefil soupeře.

25:01

A znovu Kristián Pospíšil, tentokráte neuspěl průnikem mezi dvěma protihráče. Hru otočil Kevin Bozon, po pravém mantinelu nicméně nevyzrál na Grmana.

24:45

Francouzský obránce otálel s rozehrávkou a najednou na něj ze střídačky vystartoval Kristián Pospíšil. Jenomže Slovensku se následná akce nepodařila dotáhnout do zdárného konce.

24:19

Do dvou proti třem jeli Miloš Roman s Pavolem Regendou. První jmenovaný úspěšně nahrál, ten druhý o touš přišel. Hraje Florian Chakiachvili.

23:59

Akce pokračovala dále a kotouč se objevil na modré čáře, odkud se spíše propagačním pokusem prezentoval Adam Jánošík. Bude se vhazovat po pravici francouzského gólmana.

23:41

Přes Tatara a Lantošiho směřoval kus černé gumy před bránu na Michala Krištofa. Útočník brněnské Komety ani nadvakrát neprocpal kotouč až ke gólmanovi.

23:14

Od levého mantinelu nebezpečně vypálil Anthony Rech, Rybár zasahovat nemusel. Akce Francie pokračovala jen pár vteřin, než Timu Bozonovi bylo odpískáno postavení v brankovišti.

22:11

Z velkého úhlu vypálil Sacha Treille. Rychlá odpověď se nekoná, zakončení francouzského forvarda Rybár udržel před brankovou čárou.

21:54
Gól

Slovensko právě vstřelilo branku!
Slovenský národní tým využívá také početní výhodu a odskakuje do dvoubrankového vedení! Z levého kruhu vypálil Róbert Lantoši, jehož pokus vyrazil Henri-Corentin Buysse na druhou stranu. Tam se nacházel pohotový TOMÁŠ TATAR, jenž prostřelil ležícího gólmana – 0:2. Asistence: Juraj Slafkovský a Róbert Lantoši.

21:32

Peter Čerešňák na modré čáře zakvedlal s kotoučem, aby následně posunul touš do pravého kruhu na Tomáše Tatara, jeho rána zamířila těsně vedle levé tyče.

21:15
Trest

Od modré čáry vystřelil Adam Jánošík, jehož snažení zastavil před brankou Pierre Crinon (Francie). Avšak francouzský obránce rozehrával dost nešikovně, když poslal černou gumu mezi diváky a dostává dvě minuty.

21:01

Juraj Slafkovský si v útočné třetině chtěl narazit o mantinel, leč kotouč nabral až na čepel hole a prudce ho vystřelil mezi diváky, naštěstí nikoho nezranil.

20:40
Šance

Do útočného pásma zajel po pravé straně Jordann Perret, jenž přenechal puk za sebou a toho chopil Damien Fleury. Jeho pokus mířil do bližší šibenice, avšak Patrik Rybár předvedl parádní semafor.

20:14

Druhá třetina je v plném proudu, pojďme na ni! Na buly uspěla Francie, avšak Vincent Llorca se musel vracet až za vlastní bránu, mezitím se na led vrátili potrestaní Pospíšil s Bertrandem.

20:01

Začala druhá třetina.

Další třetina začne přibližně v 16:08.

Slovensko vykročilo za prvními body na šampionátu slibně, když po úvodní dvacetiminutovce vede nad francouzským výběrem netěsnějším možným výsledkem 1:0. O dosud jediný gól střetnutí se v 11. minutě postaral Pavol Regenda, jenž z předbrankového prostoru nadvakrát procpal touš bekhendem za brankáře Buysseho. Naši východní sousedé si vytvořili více nebezpečných akcí, nicméně i Francie ukazuje, že umí pořádně potrápit, o vítězi ještě zdaleka není rozhodnuto.

Střely na bránu po 1. třetině: 6 – 5.

20:00

První třetina skončila.

19:58

Krátce před sirénou ještě vypálil ze středního pásma Mário Grman. K asistenci zatím gól nepřidal, kotouč nasměroval výrazně vedle pravé tyče.

19:07

Centr první útočné slovenské lajny Mihal Krištof vymyslel ve středním pásmu zajímavou kličku do protipohybu Llorcy. Toho sice ze hry vyřadil, leč za spoluhráče zaskočil rozjetý Roman Bault.

18:36

Na vrcholu levého kruhu se nacházel Jordann Perret, který propagačním pokusem vyzkoušel pozornost slovenského brankáře, jenž obstál.

18:10
Trest

Po potyčce u slovenské střídačce došlo k menší potyčce, v níž byli nejaktivnější Charles Bertrand a Kristián Pospíšil. Oba hráči vyfasovali menší dvouminutový trest za hrubost.

18:00

Od modré čáry se napřáhl Peter Čerešňák, jehož štiplavý pokus schytal před brankou Francie spoluhráč.

17:44

Mário Lunter nejprve odstavil Thiryho, aby následně nahrál na modrou čáru Mislavu Rosandičovi, který si rozmyslel zakončení a Romanovi poslal puk na brusle.

17:18

Obrovský slovenský talent Juraj Slafkovský se krásnou kličkou protáhl kolem Tima Bozona, načež přes jeho hokejku letěl k ledu. Ani v tomto případě se nevylučuje.

16:58

Rozhodčí se tentokrát unáhlili, když odpískali zakázané uvolnění. Slovenští hráči se rozčilovali a sudí hru vytáhl do středního pásma.

16:46

Už to vypadalo, že Pierre Crinon bude přihrávat, ale celou situaci vyřešil skrytou střelou. Slovenskému brankáři kotouč sice vypadl, ale lehké zaváhání rychle napravil a nedal Francouzům šanci dorážet.

16:21

Za francouzskou bránou do posledního dechu bojoval Mário Lunter. Kus černé gumy nicméně proti trojici hokejistům v tmavě modrých dresech neudržel.

15:25

Hráči v tmavě modrých dresech už neměli moc sil, a tak Hugo Gallet puk pouze nahazoval do pásma.

15:11

Přečíslení tří proti dvěma řešil Kristián Pospíšil pasem na obsazenějšího Tomáš Tatara. Ten ještě zkoušel zadovku před bránu, trefil brusle Crinona.

14:53
Šance

Krásnou přihrávku před brankou zpracoval Juraj Slafkovský, který si kotouč sice stáhl kolem brankáře, ale následně zamířil jen těsně vedle pravé tyče!

14:08

Thomas Thiry si obhodil kotouč kolem Gachulince a za svatyní soupeře byl jako první. Nezvládl ovšem pod tlakem Michala Ivana převzít hrací předmět.

13:59

Francie se pokoušela prokombinovat k šanci po pravé straně, ovšem znovu pouze neúspěšně.

13:28

Elitní útočná lajna Slovenska si vytvořila tlak v útočném pásmu. Nakonec pálil z levé strany Tomáš Tatar, úspěšným blokem se prezentoval Yohann Auvitu.

12:53

První slovenské oslabení je u konce. Na jeho konci ještě nahazoval od modré Pierre Crinon. Rybár měl snadnou práci, protože před ním nikdo neclonil, betony k sobě srazil včas.

12:10

Na modré čáře už byl napřažený, který nezamířil přesně. Následně to Francie zkoušela ještě jednou, ale puk zastavil dobře postavený Adam Jánošík.

11:35

Z pravého kruhu využil více volného prostoru k zakončení Anthony Rech. Patrik Rybár máchl lapačkou naprázdno, avšak nemusel smutnit, puk proletěl vedle brány.

11:10

Slovenské obraně se nepodařilo vyhodit a kotouče se zmocnil Guillaume Leclerc. Jeho zakončení ale zamířilo jen do soupeře a Patrik Rybár nemusel zasahovat.

10:53
Trest

Vyloučení v týmu Slovensko:
Daniel Gachulinec – 2 min., držení.

10:35

Pierre Crinon bekhendem přihrával přes osu středního pásma a před branku se snažil nacpat Damien Fleury. Jenomže dobře zapracoval Adam Jánošík, který soupeře odtlačil k zadnímu mantinelu.

10:23
Gól

Slovensko právě vstřelilo branku!
Krásná přímočará akce a Slovensko vede! Po levém mantinelu se prohnal Miloš Roman, jenž na osu kluziště nahrál Máriu Grmanovi. Obránce místo očekávaného zakončení ještě nahrával před bránu na PAVOLA REGENDU. S prvním zakončením si Buysse poradil, na bekhendovou dorážku už byl krátký! Asistence: Mário Grman a Miloš Roman.

09:43

Slovenský kapitán Tomáš Tatar je v úvodu střetnutí hodně vidět. V levém kruhu ponechal kus černé gumy za sebou na Róberta Lantošiho, proti jeho ráně úřadovala Buysseho lapačka.

09:02
Šance

Nepřesným zakončením se od modré čáry prezentoval Mislav Rosandić, jehož pokus se od zadního mantinelu odrazil před branku, kde černou gumu netrefil Jakub Minárik.

08:41

Akce Francouzů pokračovala, outsider zatím hraje velmi bojovně! Tvrdý projektil z hole Damiena Fleuryho proletěl vedle pravé tyče.

08:23

Na levé straně měl dost prostoru Florian Chakiachvili, do jehož pokusu skočil Mário Grman.

07:57

Středem kluziště si netroufl projet Kristián Pospíšil. Volil nahrávku k pravému mantinelu na Tomáše Tatara, Vincent Llorca zvedl touš na střídačku mezi vlastní spoluhráče.

07:49

Hostujícímu celku pomáhají fanoušci, kteří ženou svůj tým za vedoucí brankou. Jenomže rozhodčí avizovali ofsajd, jenž byl následně také odpískaný.

07:12

Pavol Regenda dojel až za francouzskou svatyni a za levým kruhem oslovil Samuela Takáče. Ten si na zakončení nevěřil a přihrávka byla nepřesná.

06:49

Slovensko se usadilo před brankou soupeře, kde dlouhou dobu kombinovalo. Nahozením se prezentoval Michal Ivan, jehož snažení zastavil soupeř.

05:49

Za branku slovenské svatyně nabruslil Hugo Gallet. Moc dobře věděl o před bránou stojícím Alexandreovi Texierovi, k němuž se na poslední chvíli stáhl Grman.

05:18

U modré čáry se rychle otočil Alexandre Texier, jehož pokus proletěl jen kolem pravé tyče. Francie se dál nacházela v pásmu, ale akce zhatila nepřesná nahrávka.

05:01

Samuel Takáč chtěl přenést hru na Adama Lišku, avšak přihrávku vystihl Hugo Gallet. Slibná příležitost Francouzů pokračovala a na jejím koni byla střela Tima Bozona do Rybárovy výstroje.

04:48

Ještě ze středního pásma nahazoval kotouč na branku Anthony Rech, jenomže Patrik Rybár byl připravený zasáhnout.

04:05

Dobrou práci odvedl u levého mantinelu Juraj Slafkovský. Zbavil se osobního strážce, jenže pak naslepo nahrával na osu kluziště, kde chyběl spoluhráč.

03:43
Šance

Z pravého kruhu to tentokrát vyzkoušel Pavol Regenda, jehož pokus se štěstím francouzský brankář vyrazil betonem Následně to ještě z otočky vyzkoušel Juraj Slafkovský, avšak netrefil prostor branky.

03:23

Spíše z nouze nahazoval od modré čáry Michal Ivan. Bránu vůbec netrefil, francouzský gólman Buysse mohl v tomto případě zůstat ledově klidným.

03:11

Francie se ocitla pod tlakem, a tak posunula hru do středního pásma, kde kotouč ještě před červenou čárou protečoval Damien Fleury. Je z toho pouze zakázané uvolnění.

02:20
Šance

Až do pravého kruhu si nabruslil Mário Grman, jenž vyslal zajímavou ránu zápěstím na zadní tyč, Henri-Corentin Buysse zakročil ramenem!

02:04

Mário Lunter nabral kotouč na čepel hole a nahodil jej za bránu soupeře, kam nejrychleji dojel Pierre Crinon, dotírajícího Lantošiho tělem odzbrojil právě Lantošiho.

01:51

Nahozením od modré čáry se prezentoval Anthony Rech, jehož snažení ztroskotalo na hostujícím obránci.

01:06

Do útočného pásma vletěl Jordann Perret, který se cpal na střed hrací plochy. Avšak slovenská obrana jej natlačila k protějšímu mantinelu.

01:02

Po vyhraném buly nahazoval od modré čáry Šimon Nemec. Henri-Corentin Buysse zasahovat nemusel, práci za něj odvedl jeden z bránících hokejistů.

00:35

V rohu útočného pásma zachytil kotouč Alexandre Texier, jenž přihrával na modrou čáru, kde třetinu neudržel Pierre Crinon. A tak se Slovensko vydalo do akce, jenomže situaci překazil lehkým zákrokem Henri-Corentin Buysse.

00:23

Od modré čáry vypálil Mislav Rosandić, avšak jeho rána byla zblokována. Následně za bránu soupeře operoval Róbert Lantoši a vypadalo to na podrážení jednoho z Francouzů. Píšťalka rozhodčích zůstala němá.

00:10

K úvodnímu vhazování se postavili Alexandre Texier a Róbert Lantoši. Úspěšnější byl slovenský centr, a tak má hostující celek právo první akce.

00:01

Utkání právě začalo.

V Helsinkách skončilo rozbruslení obou mužstev, která si odchází odpočinout na dvacet minut do šaten, aby následně mohl světový šampionát odstartovat naostro!

Úvodní sestavy:

Francie: Buysse (Ylönen) – Gallet, Auvitu, Bault, Chakiachvili, Crinon, Thiry, Llorca – Fleury, Texier, T. Bozon – Bertrand, Claireaux, Perret – Boudon, Treille, Rech – Leclerc, Ritz, Fabre – K. Bozon.
Trenér: Philippe Bozon

Slovensko: Rybár (Tomek) – Čerešňák, Rosandić, Nemec, Ivan, Jánošík, Gachulinec, Grman – Krištof, Lantoši, Tatar – Slafkovský, Roman, Regenda – Tamáši, Lunter, Pospíšil – Minárik, Liška, Takáč.
Trenér: Craig Ramsay

Rozhodčí: Heikkinen (FIN), Rekucki (USA) – Beresford (GBR), Seewald (AUT).

Slovensko

Slovensko má na co navazovat. V únoru totiž dosáhlo fantastického úspěchu, když na olympijských hrách v Pekingu vybojovalo bronzové medaile, po semifinálové porážce 0:2 s Finskem porazilo v bitvě o cenný kov jinou severskou zemi, Švédsko, s přehledem 4:0.

Naši východní sousedé se na minulém šampionátu v Rize umístili na osmém místě, když ze 4. místa skupiny A postoupili do čtvrtfinále, v něm ale prohráli vysoko 1:6 s USA. Historicky Slovensko vybojovalo v rámci samostatné země jednu zlatou medaili (Švédsko 2002), dvakrát uzmulo stříbrný kov (Rusko 2000, Finsko/Švédsko 2012) a dvakrát získalo bronz (Finsko 2003, Česká republika 2004).

Ramsayho družina ukázala, že se může poměřovat s nejlepšími týmy světa, po vydařené olympiádě by ráda uzmula další cenný kov. Prvotním cílem určitě bude postoupit do čtvrtfinále a pokusit se vybojovat co nejlepší výchozí pozici, aby nemuselo dojít ke stěhování a i čtvrtfinále Slováci mohli odehrát v Helsinkách.

Slovensko ve Finsku posílí dva hráči ze zámoří. Jmenovitě Tomáš Tatar z New Jersey a gólman Adam Húska z New Yorku Rangers, ten však strávil většinu sezóny na farmě v Hartfordu. Nechybí ani objev olympijských her Juraj Slafkovský, který byl zvolen hráčem turnaje. Za Slováky jede na světový šampionát historicky nejmladší kádr, věkový průměr činí 24,44 roků.

Příprava Slovenska před MS

Slovenští hokejisté odehráli šest přípravných zápasů a nevedli si vůbec zle. Na úvod si připsali cenný skalp Čechů, které porazili 3:1, načež s nimi o dva dny později prohráli 3:4 po samostatných nájezdech. Následovala dvě vítězství nad Německem (3:1, 3:2) a druhá prohra v rámci přípravy s Norskem, opět až po nájezdech, tentokráte výsledkem 4:5. Chuť si naši východní sousedé spravili ve střetnutí proti nejbližšímu soupeři, tedy Francii, o vítězství 2:0 rozhodli dvěma góly v úvodní desetiminutovce.

Nominace Slovenska na MS 2022

Brankáři: Adam Húska (Hartford Wolf Pack/AHL), Patrik Rybár (Dinamo Minsk/KHL), Matej Tomek (HC Kometa Brno/Česko).

Obránci: Michal Ivan, Mislav Rosandič (oba Bílí Tygři Liberec/Česko), Martin Bučko (HC Motor České Budějovice/Česko), Peter Čerešňák (HC Škoda Plzeň/Česko), Daniel Gachulinec (HC Slovan Bratislava), Martin Gernát (HC Lausanne/Švýcarsko), Mário Grman (HPK Hämeenlinna/Finsko), Šimon Nemec (HK Nitra).

Útočníci: Andrej Kollár, Michal Krištof (oba HC Kometa Brno/Česko), Adam Sýkora (HK Nitra), Róbert Lantoši (Linköping HC/Švédsko), Adam Liška (Severstal Čerepovec/KHL), Mário Lunter (BK Mladá Boleslav/Česko), Jakub Minárik (HK Dukla Trenčín), Kristián Pospíšil (HC Davos/Švýcarsko), Pavol Regenda (HK Dukla Ingema Michalovce), Miloš Roman (HC Oceláři Třinec/Česko), Juraj Slafkovský (TPS Turku/Finsko), Samuel Takáč (HC Slovan Bratislava), Alex Tamáši (HC 05 Banská Bystrica), Tomáš Tatar (New Jersey Devils/NHL).

Francie

Francie na turnaji původně neměla startovat, avšak v důsledku války na Ukrajině a vyloučení Ruska a Běloruska nejen z hokejových mezinárodně konaných akcí se na jejich úkor představí ve Finsku právě Francie a Rakousko.

Francouzi se na nejvyšší úrovni představili naposledy před třemi roky, na slovenském šampionátu uhráli pouhé dva body a z důvodu horšího vzájemného utkání s Velkou Británií šli o úroveň níže, kde si ovšem nezahráli, protože poslední dva ročníky byly z důvodu pandemie koronaviru zrušeny.

Cíl je jasný, udržet se. Kvalitou by na tom měla být Francie určitě lépe než Itálie, o body nicméně může obrat i zvučnější soupeře. Samozřejmě ale bude záležet i na dalších faktorech, jako jsou sehranost či aktuální rozpoložení. Italové rozhodně nemají osmou příčku předurčenou, i oni mohou nejednoho soupeře pořádně potrápit.

Největší hvězdou francouzské nominace je bezesporu Alexandre Texier. Ten se zotavil z dlouhodobějšího zranění, na konci sezóny se v Columbusu zapojil do pár zápasů a tým mu proto umožnil do Finska odcestovat. V dresu „země galského kohouta“ se představí i dva hokejisté z českých vod, hradecký Jordann Perret a zlínský Valentin Claireaux. Zkušenosti s českým hokejem má i Sacha Treille, který prošel Pardubicemi, Kladnem a Spartou, v nižších soutěžích pak Ústím nad Labem, Litoměřicemi a Berounem.

Příprava Francie před MS

Francie odehrála v posledním měsíci hned osm přípravných utkání. Začala dvojzápasem se Švýcary, přičemž z obou střetnutí odešla jako poražená (2:4, 1:4). Následovalo těsné vítězství 2:1 nad Lotyšskem, se stejným soupeřem vzápětí přišla porážka 2:3. Posléze Francouzi padli výsledkem 0:1 s Italy, 0:2 prohráli se Slovinci. Další a poslední vítězství v rámci přípravy urvali svěřenci kouče Philippea Bozona proti Norům, vítězství 2:1 po prodloužení vystřelil trenérův syn Tim Bozon. V posledním utkání před šampionátem Francie změřila síly se svým prvním soupeřem na turnaji, Slovákům podlehla 0:2.

Nominace Francie na MS 2022

Brankáři: Henri-Corentin Buysse (Amiens), Quentin Papillon (Grüner/Norsko), Sebastian Ylönen (Cergy-Pontoise).

Obránci: Yohann Auvitu (IFK Helsinki/Finsko), Romain Bault (Amiens), Florian Chakiachvili (Rouen), Pierre Crinon (Grenoble), Hugo Gallet (KalPa/Finsko), Enzo Guebey (Curych/Švýcarsko), Vincent Llorca (Angers), Thomas Thiry (Bern/Švýcarsko).

Útočníci: Dylan Fabre, Damien Fleury, Sacha Treille (všichni Grenoble), Charles Bertrand (Tappara/Finsko), Louis Boudon (Lake Superior State/NCAA), Kévin Bozon (Ajoie/Švýcarsko), Tim Bozon (Lausanne/Švýcarsko), Valentin Claireaux (PSG Berani Zlín/Česko), Fabien Colotti (Gap), Guillaume Leclerc (HK Olimpija/ICEHL), Jordan Perret (Mountfield HK/Česko), Anthony Rech (Wolfsburg/DEL), Nicolas Ritz (Angers), Alexandre Texier (Columbus/NHL).

Všem fanynkám a fanouškům hokeje přeju krásné páteční odpoledne! Mistrovství světa ve Finsku je tu, společně se podíváme na úvodní utkání skupiny A mezi Francií a Slovenskem.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:20.

Mohlo by vás zajímat