Brit David Phillips (vlevo) brání Švéda Jonathana Pudase.

Brit David Phillips (vlevo) brání Švéda Jonathana Pudase. | foto: Profimedia.cz

Jasná záležitost. Švédové přejeli Brity a slaví třetí výhru na šampionátu

• 0
Švédové zůstávají i po třetím vystoupení na světovém šampionátu ve Finsku stoprocentní. Souboj s Velkou Británií proměnili svěřenci Johana Garpenlöva v jednoznačnou záležitost, o své výhře rozhodli velice brzy. Pět branek nasázeli už v první třetině, ve zbytku utkání lehce zvolnili a zvítězili 6:0. Třemi body se blýskli Anton Bengtsson a Rasmus Dahlin.

Seveřané udeřili už po třinácti vteřinách. Nejrychlejší branku turnaje přinesla spolupráce dvou posil z Buffala, po Dahlinově ráně a Bownsově zákroku se prosadil Asplund.

V páté minutě si vypracoval zajímavou možnost Dowd, ale Hellberg byl připraven. Na druhé straně z podobné pozice uspěl v čase 7:43 Nordström.

V polovině úvodní části už to bylo 3:0, když Bengtsson po přihrávce od Bromého suverénně proměnil přečíslení tří proti dvěma. Nedlouho poté se navíc mezi střelce zapsal také Dahlin.

Alespoň zmírnit rodící se debakl mohl Conway, které netrefil odkrytou branku soupeře. Povedenou první třetinu v podání Švédů dokonal pět vteřin před přestávkou opět úspěšně dorážející Asplund.

Do druhé třetiny nastoupili Britové se změnou mezi třemi tyčemi, Bownse nahradil Whistle. Náhradní gólman si vedl o poznání lépe než jeho kolega, pomohlo mu i volnější tempo soupeře.

Hellberg udržel nulu i po nadějném zakončení z hole Davida Phillipse, při Bengtssonově pobytu na trestné lavici pomohla svěřencům kouče Garpenlöva horní tyč.

Ve třetí třetině mohl nejdříve zvýšit Ekman-Larsson, na druhé straně měl zajímavou možnost Neilson. Whistle udržel neprůstřelnost až do čtyřiapadesáté minuty.

Bengtsson dostal na pravý kruh přihrávku od Langa a ranou z první poslal kotouč pod horní tyč. Švédové se tak vyhoupli do čela tabulky, Britové zůstávají se ziskem jednoho bodu poslední.

Švédsko - Velká Británie 6:0 (5:0, 0:0, 1:0)

Branky: 00:13 Asplund (Kellman, Dahlin), 07:43 Nordström (Larsson, Bemström), 10:24 Bengtsson (Bromé), 13:09 Dahlin (Pudas, Bengtsson), 19:55 Asplund (Kellman, Dahlin), 53:09 Bengtsson (Lang, Tömmernes). Rozhodčí: Fraser Lawrence (CAN), Marian Rohats (GER) – Jonas Merten (GER), Šimon Synek (SVK). Diváci: 3012.

Švédsko Hellberg (Högberg) – Dahlin, Larsson (A), Gustafsson, Ekman-Larsson (C), Lindholm, Tömmernes, Pudas – Bemström, Aman, Nordström (A) – Asplund, Kellman, Friberg – Bromé, Klingberg, Bengtsson – Lang.

Velká Británie Bowns (21. Whistle) – Tetlow, Richardson (A), O'Connor, D. Phillips, Clements, Ehrhardt, Batch – Mosey, Conway, Perlini – Neilson, Lake, Dowd (A) – Waller, J. Phillips (C), Davies – Hook, Duggan, Myers.