Během dvou hodin nám přišlo více než 80 dotazů. Odborník Jiří Novotný ze společnosti AROS-osiva, který se ujal naší poradny, se pokouší postupně všechny z nich zodpovědět a bude v tom pokračovat během celého odpoledne i po uzavření poradny.
Zde najdete další odpovědi na vaše dotazy |
"Na zahradě nám z trávníku zbyl prakticky jen mech a navíc máme velkého psa, jenž ještě ve štěněcím věku dva roky zpátky dost míst svým značkováním vypálil," píše jeden ze čtenářů. Trávy jim na zahradě zbylo jen minimum.
Expert na trávu Jiří Novotný radí, že v tomto případě určitě bude nejprve potřeba uvést půdu vápněním a doplněním živin do stavu odpovídajícího potřebám travních rostlin, pro půdu hlinito-písčitou by mělo být pH 5,5–6,5. "Po dobré přípravě půdy vysejte zátěžovou směs Hřištní II nebo III. První dva tři měsíce psa na vznikající trávník nepouštějte, později ano, ale ne za deštivého počasí. Zdevastuje trávník víc než kůň. Výsadbou některých dřevin a kačírkovými cestičkami usměrněte pohyb psa, tím uchráníte trávník," radí.
Další rady, jak si poradit s čurajícím psem, najdete v jiném článku.
Psí moč trápila i dalšího tazatele, který vtipně zareagoval na "koňské" přirovnání. Jeho pes mu vypálil trávu až na hlínu. Majitel zahrady se pokusil hlínu rozrýt a rozhrabat. Odborník navíc radí rozhodit na místo trávníkový substrát s pískem a zasít zátěžovou směs, která by měla i lépe odolávat poškození psem.
Expert bohužel zklamal všechny lenochy. Jeden z nich se ptá: "Obnovím trávu po zimě tak, že na starou trávu jen rozhodím nové osivo?" Tak to bohužel moc nefunguje. "Vždy musíte semena zapravit do půdy, jinak je vyzobou ptáci nebo sežerou myši," upozorňuje, že bez práce se pěkného trávníku nikdo nedočká.
A další lenoch se ptá na semena pomalu rostoucích trav – aby se nemuselo tak často sekat... "Jsou travní komponenty jako kostřavy červené a ovčí, některé psinečky a lipnice, které mají pomalejší růst a vývoj. V čistém stavu se však nepoužívají. Nejspíše jde o reklamní a obchodní trik, jak přilákat zákazníky. Základem dobrého trávníku je vždy časté sečení na správnou výšku strniště a intenzivní výživa. Nesekaný trávník řídne a na jeho místo nastupují plevele a mech," připomíná první trávníkářské přikázání Novotný.
Ale objevují se i "zákeřnější" dotazy. "Jak dostat z okrasného trávníku lipnici roční? Pokud vím, selektivní herbicid prozatím neexistuje," ptá se evidentně poučený čtenář. Novotný ho ale nepotěší: "Váš dotaz je velmi aktuální, rozšíření této plevelné trávy je velké a pokusy s aplikací herbicidů nevýrazné. Při velkém zastoupení lipnice roční v trávníkových porostech je nejlepší celý porost chemicky zničit a vysít znovu."