Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 29. listopadu 2022 Zina

Města prořezávají stromy, lidé si myslí, že je ničí. Nemusí mít pravdu

V těchto dnech v mnohých městech a ulicích probíhá prořezávání stromů. Na sociálních sítích probíhají diskuse, zda je to správně, a názory se radikálně liší. Podle odborníka je velmi zrádné vynášet zjednodušující soudy, při každém řezu se musí posoudit mnoho faktorů, což není práce pro laika.

ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Zakořeněné je přesvědčení, že stromy obecně by se měly prořezávat mimo vegetační období. To se ostatně projevuje i v této facebookové skupině. Například předjarní řez se provádí pro zmlazení.

Podle arboristů a dendrologů, kteří se zabývají hojivými a obrannými procesy dřevin, je řez v době vegetace pro stromy vhodnější než v době mimovegetační, protože v době vegetace co nejdříve probíhají hojivé procesy a vytvářejí se obranné zóny ve dřevě. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že v době květu, kdy je strom plný energie, je řez nejlepší.

„Strašně záleží na druhu dřeviny, některé lze řezat až po mízotoku, to je od začátku prázdnin do září. Jsou to často javory, ořešáky, břízy. Nejhorší období na řez je v době od stahování mízy do zahájení mízotoku v předjaří. To je od září až do ledna,“ popisuje Pavel Jeřábek, který se stromy zabývá už několik desetiletí a v Praze se stará o údržbu chráněných porostů.

Je tu ale podle něj ještě další limit, a to velikost řezu. Dřeviny mají odborníci rozděleny i podle toho, jak rychle umí „zavalovat“ řez. Zpravidla u rychle rostoucích dřevin (vrby, topol apod.) by neměl být větší než 10 cm v průměru. A zbytek do 5 cm v průměru. Lípa patří k dřevinám, které se lépe hojí, takže je možný větší průměr řezu.

„Ale existují i respektované výjimky – bezpečnostní řez, kde je skutečně velké riziko okamžitě. A potom určité technické řezy jako nadzvednutí korun nad vozovku, a je také potřeba zvážit dobu řezu s ohledem na hnízdění. Nejde jen o viditelná hnízda, ale i o dutiny. Osobně když jsem psal nějaké připomínky ke stavbám, pokud práce musely probíhat v době hnízdění, tak jsem požadoval prohlídku ornitology. A úřady to respektovaly jako opráněnou námitku a doporučení,“ popisuje obvyklý postup.

Zapeklité je v tomto spoléhat na internet, protože každý odborník prosazuje svoje názory a mohou se radikálně lišit. „Kdo se o tuto problematiku více zajímá, měl by si prostudovat Standardy péče o přírodu a krajinu, které vydala Agentura ochrany přírody a krajiny. Tyto standardy jsou zpracované naší odbornou veřejností a jsou tam zapracovány i znalosti ze zahraničí,“ doporučuje.

Podle Jeřábka je v první řadě třeba zjistit zadání prořezávky, z jakých důvodů se provádí. Zjistit, jak to vypadalo před a po zákroku. „Podle obrázku to vypadá na nadzvednutí korun, ale samozřejmě nevidím, zda se tam řezalo hodně, nebo jen lehce. Ono je totiž také důležité procento odstraněné plochy větví, listí – při silném řezu strom dohání scházející listovou plochu dlouhými výhony a velkými listy. Doporučuje se do 30 % objemu koruny stromu, lépe méně, pokud to je možné,“ popisuje komplikovanost celého procesu.

„Záleží navíc na situaci, stromy jsou stále u nás po desítkách let zanedbané a k těm větším řezům se přistupuje i kvůli bezpečnosti. Vypadá to, že mají dobře vedené řezy, ale je to jen pohled na fotku,“ hádá z obrázku.

Hojení a obrana dřevin

Ve vzduchu jsou s výjimkou silných mrazů prakticky stále přítomné spory dřevokazných hub a plísní. Ve chvíli, kdy se odřízne větev, řez je prakticky spory obsazen. Dokonce někteří říkají, že podtlakem v cévách strom do sebe ty spory do řezu nasákne.

Dřeviny mají určité mechanismy, že okolo kužele větve, který ji drží, je spojena se starší části stromu, jsou místa kde je vyšší obsah obranných látek, na principu fungicidních látek.

Houby pro svůj růst potřebují vlhko. Takže zde nastává závod, zda strom vytvořením nové kůry přes řeznou ránu zastaví přísun vláhy pro růst hub.

A zde je právě nutné umět odhadnout vitalitu stromu, znát, jak ten který druh stromů umí rychle vytvářet kalus a správně vést řez. Jednak, aby se neodřízly hojivá pletiva, takže se hojení výrazně zpomalí a nebo i zastaví. 

Anebo daleko od hojivých pletiv a tím se vytvoří mrtvá část dřeva, kterou strom nestačí včas zahojit – zakrýt novou kůrou, a vytvoří se rozpadnutí toho zbytku větve základy dutin. Některé potom mohou zarůst, jiné již jsou zdrojem rozvoje podhoubí a rozkladu pevnosti dřeva.

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Pohlreich se skoro neudržel na nohou, když si restauratér zavolal vědmu

V pořadu Jak to bylo, šéfe? šéfkuchař Zdeněk Pohlreich vzpomínal na největší „špeky“ ze 3. a 4. řady legendární show...

Tropická kráska v květináči z Ikea. Nemáte ji také doma? ptají se vědci

Okrajenka žlutoskvrnná je nepřehlédnutelné, několikacentimetrové stvoření s několika desítkami nohou. Tato exotická...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Britský rybář ulovil Francouzům legendární Mrkev, obří zlatou rybu

Neuvěřitelný úlovek zaznamenal Andy Hackett z britského Kidderminsteru u jezera Bluewater Lakes v oblasti Champagne ve...

Jméno pro mládě hrabáče vybráno, rodinné vstupenky do Zoo Praha rozdány

Bude to Amari, Bahati, Farisa, Imani, nebo Middag? Jako čtenáři iDNES.cz jste měli možnost rozhodnout o tom, jakým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čeští modeláři opět vyjeli na světové mistrovství. Přivezli 64 medailí

Trvalo to tři roky, než se po covidové přestávce podařilo obnovit tradiční Mistrovství světa Scale Model World v...

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Premium Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Poté, co se vyrojil Řezník, jsme v podstatě mainstream, říkají Morčata na útěku

Premium Místo ženy se v hitu od Mandrage hledá děda a ve známé písni Richarda Müllera o tom, že kvůli poruše výtahu musí jít...

Zahrady londýnského muzea se mění v hi-tech laboratoř pod širým nebem

Vědci v londýnském přírodovědném muzeu aktuálně pracují na velmi speciálním projektu: zelený ráj v muzeu v srdci...

Vražedně krásné květiny. Když je do zahrady vstup na vlastní nebezpečí

Premium Zahrada, jen to slovo evokuje cosi krásného, voňavé květy, kvetoucí stromy, dokonale tvarované keře a… Stop, v jedovaté...

Spadané listí není odpad, ale poklad. Pro vaši zahradu i kompost

Mnohé zahrádkáře chytá s podzimem panika, protože se děsí představy nekonečného hrabání listí. Přitom jsou barevné...

Listí už padá. S pokrývkou na zahradě si nejsnáz poradí fukar či vysavač

Když bydlíte ve městě v činžáku nebo paneláku, o úklid listí se většinou nestaráte. Udělá to za vás místní správa...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Metro v plamenech. Londýnská tragédie odhalila nový fyzikální jev

Metro patří k nejbezpečnějším dopravním prostředkům na světě. Přesto ani jemu se nevyhnou nehody s desítkami mrtvých....