Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. ledna 2022 Vladislav

Dobrovolníci v Cholupicích vysazují stromy a keře. Vytvoří biokoridor

Kousíček od vjezdu do Cholupického tunelu směrem k Vltavě v těchto dnech probíhá výsadba zeleného pásu, kde je nakombinováno přibližně 15 druhů středoevropských dřevin. Měly by podpořit druhovou rozmanitost hmyzu, potravinové a hnízdní příležitosti pro ptáky a drobné obratlovce.

Projekt tohoto pásu, odborněji biokoridoru, realizuje Hnutí Brontosaurus pod odborným dozorem Magistrátu hlavního města Prahy a Městské části Praha 12. Od počátku byl projekt připraven tak, aby se do výsadby zapojila veřejnost. 

Podle místostarostky Evy Tylové Městská část Praha 12 změnila hospodaření na svých zemědělských pozemcích. „Hospodaří se tu bez chemie s prvky agrolesnictví. Vysazujeme ovocné sady, remízy a biokoridory jako ten v Cholupicích, který odděluje městský pozemek od pozemků jiného vlastníka,“ tvrdí.

Původní záměr, aby přišly sázet děti z pražských škol, covidová karanténa neumožnila. Ale Hnutí Brontosaurus s MČ Praha 12 využily dobrý příklad z Mníšku pod Brdy – rodinné sázení. 

Principem je, že sázet jdou rodiny, kde mezi sebou nemusí mít roušky, a navíc dodržují odstup, který je dán sponem sázení (v tomto případě to byly bloky jednotlivých druhů keřů). A je to také pracovní činnost, kterou nelze vzhledem k roční době odložit

Jak se sází biokoridor

Vlastí pás dřevin je dlouhý okolo 300 m a v nepravidelném sponu se zde střídají například duby, jeřáby ptačí, jeřáby břeky, jilmy drsné, javory babyky, lípy a hrušně polničky. Z křovin má velké zastoupení líska obecná, dřín obecný, kalina obecná, zimolez pýřitý, trnka obecná, šípek obecný, brslen evropský, řešetlák počistivý.

Na jaře se počítá s tím, že ještě budou zasety bezy černé, které se prakticky ve školkách nepěstují. Některé druhy dřevin se nepovedlo sehnat, ale je předpoklad, že je tam postupně v podobě semen zanese vítr či ptáci.

Až se keře rozrostou, pás by měl být široký asi osm metrů, proto vlastní výsadba probíhá do čtyřmetrového zkypřeného pruhu, kde se počítá asi s metrem a půl z každé strany jako s rezervou na rozložení koruny křovin.

Dřeviny v biokoridoru se vybírají tak, aby podpořily druhovou rozmanitost hmyzu, potravinové a hnízdní příležitosti pro ptáky a drobné obratlovce. Zkrátka nepřijdou ani místní obyvatelé, ti si tu budou moci nasbírat třeba lískové oříšky nebo plody dřínu pro džemy či likéry. 

Pomáhají i učňové s vadou sluchu

Dalším partnerem výsadby je odborné učiliště z Komořan, kde výsadbu uvítali jako výukovou činnost svých žáků. Protože v učilišti jsou žáci s vadou sluchu apod., mají „rouškovou výjimku“ – musí se „slyšet“ přes rty.

A navíc, biokoridor postupně sníží vítr, který přes otevřenou krajinu naráží na první domy Cholupic. Pestrost dřevin přinese pro včely první jarní květy a na podzim červená a bronzová barva plodů a listí spolu se zlatavou barvou listí dubů, javorů a keřů oblast rozjasní.

Do rozmáčené půdy těžká technika nemohla

Vlastní výsadba probíhá trochu netradičně – celý pás pro výsadbu zkypřil lehký rotavátor, v době zahájení výsadeb silně promáčená půda neunesla zemědělské stroje. Nakypřením celé plochy se výrazně snížila fyzická náročnost výsadby a ve své podstatě práci zpřístupnila i malým dětem, které tak mohly sázet keře.

Jámy pro stromy vyhloubil lehký bagřík, který opět nerozjezdil louku jako několikatunové bagry. Malý bagr má navíc výhodu, že na rozdíl od svých „plnotučných“ bratrů při hloubení jámy neutuží okraje jam.

Sazenice v jámě se umístí tak, aby kořenový krček byl přibližně s úrovní terénu. Do zeminy, kterou je jáma zahozena, se přidává hydrogel, který umí zadržet vodu v období, kdy je méně srážek. 

Okolo velkých sazenic se následně instalují kůly tak, aby byly mimo kořenový bal. U malých sazenic stromů se kůl zatluče před výsadbou. 

Následně se na kmínek instaluje chránička kmene a okolo celého trojbloku drátěnka, která omezí okus koruny vysokou zvěří. A vše se zalije asi 100 l vody na velký strom.

Na fotografiích je patrné, že spon dřevin je nepravidelný. Jde o to, aby se pás dřevin více podobal tomu, jak to vypadá v přírodě, „jak to tam nalétne“. Tedy žádná městská pravidelná alej. 

Ochrana proti hrabošům

Výsadba probíhá s důrazem na velké množství hrabošů na přilehlé louce a poli. Velké stromy se sázejí do jemného černého pletiva, které hrabošům omezí přístup ke kořenům. 

Ale dva tisíce vysazených keřů ekonomicky není možné mechanickým opatřením chránit, jedy navíc ekologové odmítají. Ale do biokoridoru budou instalovány berličky pro dravce – poštolky již využívají kůly i vyšší dřeviny.

V příštím roce budou klíčové zálivky. Podle místních zářez městského okruhu v této oblasti strhl spodní vodu. Lidem ubyla voda ve studních, vyschla nedaleká tůň. 

Půda je zde těžká, jílovitá, proto nakypření celého pásu může zlepšit vsakování srážkových vod a zálivek, nemusí rychle odtéct z terénu. Dalším problémem jsou již zmínění hraboši. Což je obtížně řešitelné. Nezbývá než věřit, že si příroda úspěšně poradí.

Autoři:
  • Nejčtenější

VIDEO: Místo motokáry vyrobili katafalk. Mistři dílny prošli první zkouškou

Televize Prima spustila novou reality show Dream Team – Mistři dílny. Dvanáct soutěžících se utkává v klání, v němž...

Čech ulovil ve Slovinsku obrovskou hlavatku. Měla skoro 120 centimetrů

Lov hlavatek je bez pochyby jednou z největších výzev, které může rybář v Evropě zažít. Ze Slovinska se před pár dny...

Nová superpotravina? Hroznové víno sníží cholesterol už za čtyři týdny

Zdravější střeva, imunita i srdce, nižší cholesterol a menší riziko infarktu. S tím vším by nám podle amerických vědců...

Dvouletou boxerku lze převychovat, i když tahá na vodítku a loví kočky

Boxerku Pepinu má paní Daniela od štěňátka, dokonce s ní chodila na cvičák, jasné povely a důslednost ovšem nejsou její...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skokan volský je obří žába, která se klidně popere i s hadem

Tradice hlásá, že hadi žerou žáby, v případě skokana volského tomu může být klidně naopak. Tato dvaceticentimetrová...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Včelařský guru před sto lety zavedl nízkoširoké rámky. Používají se dodnes

Zakladatelem moderního včelařství v českých zemích byl kněz František Adamec. Jeho 155 výročí narození připomíná...

Vždycky řežte nad pupenem. Pět zásad pro správné ořezávání dřevin

Správná úprava a údržba stromů i dřevin je tvrdým oříškem pro mnohé zahrádkáře. Má vliv na to, jak budou stromy...

Postavte špačník nebo sovník. Ptačími budkami pomáháme sobě, říká ornitolog

Premium Z přírody mizejí ptáci. Každý pátý druh je ohrožen vyhynutím. Zachránit mnohé z nich můžeme třeba obyčejnou ptačí...

Ovoce, které se sklízí až v zimě. Díky mrazu chutná jako džem z fíků

Ovoce, které se otrhává, až když ho políbí mráz. Hanlivě se mu říkává opičí zadek a správně dozrálé nevypadá zrovna...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...