Neděle 27. září 2020, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. září 2020 Jonáš

Při ořezu stromů pozor na dráty elektrického vedení, varují energetici

Češi málo hlídají zákonem předepsanou vzdálenost zeleně od elektrického vedení. Energetici proto apelují na majitele pozemků, aby nechali přerostlé stromy, keře nebo živé ploty zkrátit.

Při prořezávání stromů dávejte pozor na minimální vzdálenosti od elektrického vedení. | foto: Profimedia.cz

Rozbujelá vegetace patří mezi nejčastější příčiny poruch na venkovním elektrickém vedení. Náklady na opravy sítě po poruchách způsobených dřevinami dosahují milionových částek. 

Fotogalerie

Pokud by lidé bránili nápravě, hrozila by jim v konkrétních případech od příslušného úřadu navíc i pokuta až do výše sto tisíc korun. Energetici zdůrazňují, že ořezy je třeba provádět především s ohledem na maximální bezpečnost, případně tento krok svěřit odborníkům.

Kácení dřevin se provádí nejčastěji v období vegetačního klidu mezi listopadem a březnem, ořezy lze provádět celoročně. Ne vždy ale lidé o vegetaci v blízkosti elektrické sítě dbají, nebo o ni pečují špatně či nepravidelně. Svou neobratností si pak mohou způsobit vážná zranění, případně mohou způsobit výpadek proudu.

Jak správně provádět úpravy vegetace na soukromém pozemku

Při ořezávání stromů by se člověk nikdy neměl přiblížit vodičům blíž, než je stanovená minimální bezpečná vzdálenost, a to ani nářadím, vybavením nebo třeba větví stromu, kterou drží v ruce. Také není vhodné ořezávat stromy po dešti nebo při zvýšené vlhkosti vzduchu. 

Minimální bezpečná vzdálenost od vedení
NapětíBezpečná vzdálenost od vedení
Nízké napětí 400/230 V1 m
Vysoké napětí 22 kV2 m
Velmi vysoké napětí 110 kV3 m
Nejkratší doporučená vzdálenost porostu od vedení po ořezu
NapětíNejkratší doporučená vzdálenost porostu od venkovního vedení
Nízké napětí 400/230 V 2 m
Vysoké napětí 22 kV 3,6 m
Velmi vysoké napětí 110 kV 4,5 m

„Kombinace vlhkého počasí a nedodržení bezpečné vzdálenosti dřeviny od vodičů může být velice snadno příčinou úrazu elektrickým proudem,“ vysvětluje Petr Nováček, vedoucí oddělení Řízení provozu E.ON Distribuce.

V případě vedení nízkého napětí je bezpečná vzdálenost pro práci nejméně jeden metr, u vysokého minimálně dva metry a u velmi vysokého alespoň tři metry. „Lidé by se v ideálním případě měli úpravám vegetace na svých pozemcích věnovat pravidelně, používat ochranné pomůcky, případně pracovat ve dvojici,“ vyjmenovává Nováček.

Pokud se ale větve při úpravách nečekaně přiblíží k vodičům nebo na ně dokonce spadnou, je potřeba okamžitě přerušit práci, na nic nesahat a zavolat o pomoc na poruchovou linku energetické společnosti, která vedení spravuje.

Stejné doporučení platí i pro situaci, kdy si majitel pozemku na úpravy zeleně sám netroufá nebo už je vegetace příliš přerostlá.

Lidé se nejčastěji brání ořezu ovocných stromů a živých plotů. Energetici proto doporučují pěstovat v blízkosti elektrického vedení jen takovou zeleň, která dorůstá maximálně do výšky tří metrů. 

Velmi nebezpečné jsou také popínavé rostliny, které lidé vysazují kolem sloupů elektrického vedení, aby je z estetických důvodů zakryli. V případě, kdy se odborníci nemohou k rostlinám bez přispění vlastníka dostat, může věc začít řešit až Energetický regulační úřad. Ten má kromě jiného možnost udělit vlastníkovi pokutu až do výše 100 tisíc korun.

Navzdory možnosti využít s úpravou zeleně pomoci energetické společnosti dochází i k zásahům do distribuční sítě, které jsou způsobeny neodborným zásahem vlastníků. „Takových případů evidujeme na našem distribučním území desítky ročně,“ doplňuje Nováček. 

Ořezy zeleně můžete svěřit odborníkům

„Uvědomujeme si, že často není v silách majitelů pozemku porost udržovat. Proto ve složitějších případech apelujeme, aby se na nás lidé obrátili raději dříve, než se do úprav zeleně u elektrického vedení sami pustí,“ říká odborník.

Stačí se obrátit na zákaznickou linku nebo poruchovou službu. Po domluvě termínu s majitelem pozemku nechá distribuční společnost provést úpravy vegetace prostřednictvím odborného dodavatele na své náklady. Ročně takto E.ON Distribuce vydá na úpravy zeleně přes 100 milionů korun.

Také zkušenosti starostů potvrzují, že prevence se dlouhodobě vyplatí.

„Je to důležitě zejména v dnešní době, kdy je mnoho zařízení závislých ne elektrické energii. V minulosti, zejména v zimním období, jsme často byli bez elektřiny. Buď spadly na elektrické vedení stromy, nebo je pokryla jinovatka, která svou váhou ničila elektrické vedení. Proto si dobře uvědomujeme, že se o stromy v ochranném pásmu elektrického vedení je potřeba postarat, aby nedocházelo vlivem pádu stromů ke škodám,“ vysvětluje Miloš Brabec, starosta obce Tři Studně v kraji Vysočina, podle kterého jde také o bezpečnost a předcházení vzniku škod na majetku a zdraví lidí.

„Naše obec každoročně využívá společnost, která provádí úpravy vegetace. V obci musela ustoupit zeleň i na našem náměstí. Pokácení vzrostlých bříz někteří občané těžko nesli,“ popisuje. 

Obnovená zeleň se již udržuje tak, aby škody nevznikaly. „Rádi si necháme od odborně vyškolené společnosti poradit, jak zeleň udržovat v blízkosti elektrického vedení. Při loňské vichřici bylo mnoho obcí na Novoměstsku až tři dny bez elektrické energie,“ doplňuje starosta.

Autor:
  • Nejčtenější

Punčochář pustil finalisty MasterChefa do vlastní kuchyně. Byl to masakr

„Ty lidi jsou... Začínají být nespokojený, protože dlouho čekaj!“ apeloval zoufalý šéfkuchař Jan Punčochář u výdejového...

Chvála kvašení zeleniny, které dodá vitaminy a enzymy za rozumnou cenu

Nejspíš vás nepřekvapí, že až třetina potravin, které konzumujeme, se vyrábí nějakým způsobem fermentace, tedy...

Pokochejte se. Hřiby opravdu rostou a čtenáři iDNES houbaří jako o život

Houbaří se od Aše po Beskydy a hřiby opravdu rostou, jak potvrzují desítky fotografií, jež jste nám za poslední týden...

Nejkrásnější snímky divočiny odhalují, jak fascinující přírodu zatím máme

Královská geografická společnost v Londýně vybrala pro letošní rok 26 nejkrásnějších snímků divoké přírody. Není to...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvanáctero tipů, co byste do konce září určitě měli stihnout na zahrádce

Tento týden se přehoupl konec léta, ale to babí si zaručeně užijeme. A to i přesto, že teď na podzim nás na zahrádkách...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

Žatecký poloraný červeňák je české chmelové zlato. Dnes je sklizeň kratší

Premium Strhávácí stroj tažený traktorem vjede do řady a sám si odstřihne celý štok (drátek i s chmelem). Štok sám spadne na...

VIDEO: České melouny jsou sladší, protože zrají déle, tvrdí pěstitel

Sklizeň českých melounů se letos kvůli počasí opozdila o několik týdnů. Ale výsledek stojí za to. Oproti zahraničním se...

Snadná cesta k relaxu u jezírka. Dostat vodu do zahrady není drahé ani složité

Premium Vytvořit jezírko na zahradě nemusí být složité ani drahé. Stačí se řídit několika základními radami a můžete se těšit...

Mulčujte, okopávejte, použijte kapkovou závlahu. Ušetříte vodu v zahradě

Nejen množství vody, ale i to, jak ji dokáže půda zadržet, rozhodne o tom, jestli se také v suchých časech bude dařit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...