Kolik stojí odborníkJe mnoho lidí, kteří nemají čas studovat odbornou literaturu věnující se problematice prořezávání stromů. Pokud by si objednali odbornou firmu, cena se většinou měří hodinovou sazbou, obvykle 250-300 Kč za hodinu. |
Se správným nástrojem pro prořezávání lze pracovat rychleji a bez námahy. Na základní prořez se vystačí jen s pilkou a nůžkami. Tento základ je ale možné doplnit i nástroji, které člověka nenutí lézt až do koruny stromů, poradí si jednodušeji tam, kde by použití základního nástroje bylo zbytečně zdlouhavé.
Je jasné, že kus větve se uřízne čímkoliv, co se v domácnosti najde po ruce. Specializované náčiní se však liší nejen tvarem řezných ploch, ale i ergonomií. Výrobci se je snaží přizpůsobit tak, aby si člověk při dlouhé a namáhavé práci nepřivodil zánět šlach.
Zahradnické nůžky
Jsou nezbytné k provádění mnoha činností na zahradě, včetně prořezávání. V závislosti na velikosti mohou tyto nůžky přestřihnout větve až dva centimetry silné. Obvykle však jsou nejvhodnější pro tenké pruty, které nejsou silnější než tužka.
Nejoblíbenější jsou dvojsečné typy, které střihají pomocí zakřiveného ostří překrývajícího druhé ostří (podobně jako klasické nůžky). Dvojsečné nůžky jsou ideální pro použití u živých stromů, kde je nutný hladký řez, aby se rána dobře hojila.
„Když je někdo používá jen občas, je skoro jedno, jaké koupí. Ale když máte víc stromů, vyplatí se připlatit a koupit takové, které mají otočnou rukojeť,“ radí zahradník Jiří Rypáček.
Podle něho jde hlavně o to, že při střihu prsty sevřené kolem rukojeti proti palci po rukojeti neklouzají. Rukojeť se plynule otáčí tak, jak se mění sevření kleští. „Nejenže vyvinete větší sílu, ale taky se tolik nenadřete a nebolí pak ruka,“ vysvětluje.
Takzvané kovadlinové nůžky (s pevnou spodní částí) mají jedno rovné ostří, které se zavírá proti pevné části (kovadlině). Hodí se na střihání suchého, pevného nebo starého dřeva.
Na silné větve
Kdo nechce používat pilku, může zkusit pákové nůžky s dlouhými držadly, které si poradí i se silnějšími větvemi. Obvykle ustřihnou až pěticentimetrové větve, zhruba o půl metru zvětší vzdálenost, do které lze dosáhnout.
Stejně jako malé nůžky se vyrábějí ve dvojsečné i kovadlinové variantě podle účelu použití. Využívají nejen velké páky, ale často bývají zpřevodované tak, aby se síla střihu ještě zvětšila.
Ze země do výšky
Pro toho, kdo už nemá odvahu na riskantní lezení po žebříku a v koruně, se hodí teleskopické nůžky, které lze vysunout až do 2,5 metru, pomocí převodu dokážou vyvinout poměrně velkou sílu.
„Je to podle mě ale nepřesný řez, v té výšce už nemáte cit na to, abyste nastavili správný sklon, kde větev uštípnout, já bych stejně dal přednost pilce. Ale pro toho, kdo nemá jinou možnost, to může být užitečný vynález,“ pokyvuje hlavou zahradník Jiří Rypáček.