Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak zatočit s plísní na zahrádce? Mějte rajčata pod střechou a bystrý zrak

Na naši rozmazlovanou a opečovávanou zahradu číhá v sezoně spousta nástrah, mezi nimi i nenasytné plísně, které postupně uchvátí celou rostlinu, prorostou jejími pletivy, a pokud jim nezatneme včas tipec, dokážou si pro své houbové hody podmanit celé záhony. Jak ochránit zahradu před plísní?

Plísně na rostlinách přidělávají vrásky nejednomu zahrádkáři. Lze s nimi však účinně bojovat. | foto: Shutterstock

Jak vůbec plíseň poznáme?

Plíseň patří mezi nejčastější onemocnění, se kterými se můžeme na záhoncích i ve skleníku setkat. „Zahrnuje desítky houbových patogenů způsobujících padlí, antraknózu, skvrnitost nebo třeba černou hnilobu rajčat. Poznáme ji poměrně rychle, obvykle se ohlásí podezřelými žlutozelenými či tmavými skvrnami na listech rostliny. Pokud list obrátíme, objevíme podhoubí,“ vypočítává zahradnice Michala Brabcová.

Trápí vás choroby rostlin? Nemoc zjistíte na webu i pomocí aplikace

Při likvidaci houbových chorob můžete vsadit na přírodní postřiky. Fungují nejen preventivně, ale i jako podpůrná léčba. Velkým objevem posledních let je takzvaná chytrá houba Pythium oligandrum, která dokáže zničit plísně, ale rostlinu nepoškodí. Koupíte ji v zahradnictvích pod různými komerčními názvy ve formě prášku, z něhož si podle návodu vyrobíte postřik, zálivku nebo roztok pro máčení sazenic před výsadbou. Nezapomeňte ošetřit i spodní stranu listů.

Nezapomínejte také na pravidelné prohlídky, a jakmile objevíte skvrnu, hned s ní pryč, ať se patogen nešíří. Pozorně zkontrolujte také rostliny v sousedství a nezapomeňte mrknout ani na spodní stranu listů.

Do budoucna se poohlédněte po takových odrůdách, které se plísním dokážou přirozeně bránit. Může jít o třeba o varianty speciálně šlechtěné k rezistenci, odolnost si vyvinuly také mnohé z původních permakulturních druhů.

Nejdou vám okurky, papriky? Zkuste pěstovat ačokču, cucamelon a jiné exoty

Když je nejhůř, berte chemii a probiotika

Pokud půjde skutečně do tuhého a vy se nechcete úrody vzdát, nastane čas na kalibr nejtěžší: chemický postřik. Stejně jako u lidí či zvířat je někdy nutné pro úspěšnou léčbu nasadit antibiotika, tak ani zahrádkářům někdy nezbývá už nic jiného než pro léčbu rostliny použít chemický koktejl.

Máte zahradu? A můžeme ji vidět?

Jen do 31. srpna se ještě můžete zapojit do soutěže Nejkrásnější zahrada 2022 (zde kompletní pravidla soutěže). Stačí svou zahradu nafotit, sepsat její příběh a vše vložit do 31. 8. do soutěžního formuláře (plnoletost a adresa na území ČR jsou podmínkou).

Vyhrát můžete zajímavé zahradní pomocníky (viz komerční box níže).

A co je důležité – regeneraci nemocných rostlin můžete podpořit probiotiky Weiki. „Pomohou rostlinám rychleji obnovit poškozená pletiva a uzdravit se. Je potřeba obnovit zničenou ochrannou mikroflóru, podobně jako u lidí,“ radí zahradnice Michala Brabcová.

A protože nejúčinnější je prevence, a ani rostlinné říši nejsou cizí pojmy jako imunita nebo stres, vyplatí se investovat do prevence. Imunita rostlin se totiž podobá té naší lidské. Rostlina na průnik patogenu reaguje obranou a zároveň si útočníka zapíše na černou listinu. Takže již zmíněná probiotika pomáhají rostlinám zlepšovat obranyschopnost stejně, jako nám lidem.

„Stačí do zálivky každých 10 až 14 dní přidat probiotika pro rostliny. Užitečné bakterie obnoví mikrobiální rovnováhu v půdě i v těle rostlin, a rostlina tak dokáže lépe vzdorovat útokům patogenů,“ radí zahradnice Michala Brabcová.

I postřiky z domácí dílny fungují

Ať už jste našli napadený list, nebo chcete rostlinám dopřát v deštivém počasí prevenci, přírodní ochranné směsi pro výrobu postřiků si koupíte v zahradnictvích a hobbymarketech nebo si postřiky můžete snadno vyrobit sami. A opravdu fungují.

Zkuste výluh ze tří prolisovaných stroužků česneku. Stroužky zalijte půllitrem vody, nechte dva až tři dny v lednici, slijte a používejte. Nebo vsaďte na postřik skořicový: 15 gramů skořice zalijte litrem vody a den louhujte. Sceďte a aplikujte postřikem na listy. Pomůže i postřik ze tří lžic oleje, 4 lžic jedlé sody a 4 litrů vody. Vždy postříkejte celé rostliny a nezapomínejte ani na spodní stranu listů.

A rada na závěr: dodržujte železné pravidlo zálivky – nezalévat na listy. Vyplatí se je dodržovat nejen u obzvlášť háklivých rajčat a okurek, ale třeba i u paprik, dýní a dalších plodin.

Jako účinná obrana proti plísním navíc je – mít rostliny »pod střechou«. To ocení obzvlášť rajčata. Pokud nemáte k dispozici skleník, můžete náchylným plodinám, jako jsou rajčata a okurky, vyrobit provizorní přístřešek z fólie, případně je pěstovat pod přesahem střechy u jižní strany domu.

Jak na pěstování rajčat? Vyzkoušejte triky z našeho manuálu

Se zákeřným padlím žádné slitování

Do bělavého »kožíšku« rostlinu zase zahalí padlí. Někdy je na listu jen puchýř nebo nevinně se tvářící poprašek, ale my se nenecháme napálit. I tak vypadá plíseň. Napadený list postupně hnědne, usychá a odumírá.

A plíseň si přeskočí na další chutné sousto, na další list, stonek, plod či sousední rostlinu. Na nic nečekejte, napadené listy okamžitě utrhněte a vyhoďte. Pokud se plíseň zakousla i do stonku, rostlině už není pomoci. Je potřeba ji oplakat a rozloučit se, aby se nákaza nešířila dál.

Pozor, poškozené rostliny nedávejte ani na kompost, jen byste patogenu nabídli prostřený stůl a roznesli si plíseň s kompostem po zahradě.

Komerční sdělení
Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada 2022

Ceny do čtenářské soutěže Nejkrásnější zahrada věnovala značka Fieldmann. Soutěž je už tradičně dvoukolová.

 

V 1. kole soutěže získají první tři výherci sestavu zahradního nábytku Calypso. Oblíbená sestava zahradního nábytku složená z obdélníkového stolu a čtyř křesel. Stůl o rozměrech 90 x 150 cm je opatřen otvorem pro slunečník. Opěradlo ergonomicky tvarovaného křesla je možné nastavit v 5 polohách pomocí posunu loketních opěrek.

 

V 2. kole soutěže první tři výherci získají benzinovou sekačku s pojezdem a pětilitrový kanystr. Sekačka má čtyřtaktní motor, s výkonem motoru 2,8 kW. Systém sečení na bázi 4 v 1: sběr, zadní a boční odhoz, mulčování.

 

Pro čtvrté a páté místo v obou kolech, to znamená pro celkem čtyři čtenáře iDNES.cz, je připravený balíček z těchto produktů:

- akumulátorový prořezávač: dosahuje dostatečného výkonu díky plnému využití síly 1 x 20V akumulátoru ve spojení s elektronickou řídící jednotkou

- akumulátorová vrtačka 20V: vrtačka s funkcí příklepu zajistí maximálně pohodlné a rychlé vrtání a šroubování bez překážejícího kabelu

- akumulátorové teleskopické plotové nůžky: tyto nůžky dosáhnou bez problému do výšky, zatímco vy budete bezpečně stát na zemi

- li-lon rychlonabíjecí stanice 2x20V: je kompatibilní se všemi stroji z aku řady FAST POWER 20V. Pro tento druh nabíječek je typický elektronický monitoring stavu nabití díky kterému ihned vidíte, zda nabíjení probíhá bez problému díky LED indikátoru. Největší výhodou této nabíječky je možnost nabíjení 2 baterií současně.

- 2x li-lon akumulátor 20V: pro tento akumulátor je typická extrémně dlouhá životnost i výdrž a především vyrovnaný výkon po celou dobu životnostního cyklu spolu s nízkou váhou. Rozdíl ve výkonu u plně nabité nebo téměř vybité baterie je minimální, to oceníte především při dlouhodobé práci ať už na zahradě či dílně. Pracují bez paměťového efektu, takže je můžete nabíjet v jakékoli fázi vybití, aniž by to ublížilo jejich kapacitě.

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Zahrada u řadovky je malá, úzká a moc do kopce. Architektka si poradila

14. května 2024

Velmi omezený prostor, pouhých sto čtverečních metrů s ne zrovna ideálním půdorysem, navíc ve...

Prvorepublikovou zahradu v Kroměříži rodina zachovala, včetně růží a pivoněk

9. května 2024

Soutěž Zahrada u rodinné vilky budovaná před 85 lety, na níž se zachovala řada původních dřevin a keřů,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte podle obrázku plemeno psa?

12. května 2024

Když na ulici potkáte vlčáka nebo jezevčíka, určitě je rozeznáte. Ale co méně známá psí plemena?...

Zahradu v Podještědí si užívají u bazénu. S výhledem na rybník i do krajiny

13. května 2024

Soutěž Sudetská zahrada na ostrůvku, říká čtenář Roman skromně své zahradě v Podještědí, vypadá však spíš...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zasaďte topinambur, vytvoří vám na zimu konzervu s čerstvou zeleninou

7. května 2024

Tento příbuzný slunečnice je známý invazní druh, takže se nikdy nemá vysazovat do volné přírody,...

Michelinské restaurace? Toxické prostředí, šikana i drogy, líčí kuchař Molina

14. května 2024

Premium Přiznává, že naplňuje známé klišé: „Špatně jsem se učil, a tak jsem šel na kuchaře.“ Ale Ondřej...

Zahrada u řadovky je malá, úzká a moc do kopce. Architektka si poradila

14. května 2024

Velmi omezený prostor, pouhých sto čtverečních metrů s ne zrovna ideálním půdorysem, navíc ve...

Australský rybář si vytáhl z vody rybu za milion dolarů

14. května 2024

Devatenáctiletý rybář chtěl jen nakrmit svou rodinu. Místo toho se mu povedlo chytit rybu...

Hroši ve Dvoře jsou opět vypuštěni do jezera, užijte si je naživo i online

13. května 2024  10:01

Přímý přenos Skupina pěti dospělých hrochů a jednoho mláděte, samičky narozené letos v lednu, se po zimě opět...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Silničářští popletové pobavili Mohelnici. Zpackaný nápis zaujal každého

Zpackaná dopravní značka pobavila Mohelničany. Silničáři při stříkání nápisu na asfalt otočili šablonu a vytvořili...

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky, předpovídání složitých...