Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Sekat trávu, nebo nesekat? Sekat s cílem, řekli odborníci v Rozstřelu

  15:00aktualizováno  5. srpna 12:30
V horkém létě s minimálními srážkami není snadné udržet trávník hustý a svěže zelený. Alespoň ne bez závlahy, případně péče zohledňující momentální počasí i stav trávníku. Nesekat vůbec je druhé krajní řešení. Ideální přístup hledají i odborníci.

Delší období veder v kombinaci s minimálními srážkami a suchem v posledních letech přinesly vášnivé diskuze o tom, zda se má při vyšších letních teplotách sekat tráva. V Rozstřelu zasedli ke společné debatě na toto téma zahradník a vysokoškolský pedagog a publicista Ondřej Fous a Jan Šíma z ministerstva životního prostředí. 

Odpověď není jednoduchá ani jednoznačná. „Co, kdy a proč sekat záleží na tom, jestli jde o parterový trávník, parkový trávník nebo louku.  Nezavlažovaná společenstva je třeba sekat na jaře, kdy je dostatek srážek. A když je sucho, nechat stébla tzv. spát,“ vysvětluje v debatě Ondřej Fous.

V extrémních případech totiž mění nekompromisní pravidelné sekání trávníky či louky v suchá a vyprahlá místa. Zastavení sečí ve městech zase otevírá bránu teplomilné vegetaci a řada městských koutů se mění v nepěkná zarostlá houští. Navíc se v takových místech daří klíšťatům. Sekat by se tedy mělo s jasným cílem, čeho chci dosáhnout. Obecná rada neexistuje.

Veřejná zeleň, ať už jde o trávníky či louky, potřebuje adekvátní péči. „Louka nevzniká nesekáním. Historicky vznikala sekáním a pastvou, pak je bohatá a druhově pestrá, jinak výhledově končí jako les. Trávníky potřebují zase jinou péči. Když se neseká a nechají se dozrát semena jednoletých ruderálních plevelů – jak se to teď na moha místech děje – zadělává se na problém,“ vysvětluje zahradník.

Vodu v zahradě udrží kompost plný humusu

Paradoxně jsou na tom podle něj v péči o zeleň lépe menší obce a města, které se musí starat o větší plochy (v přepočtu na obyvatele). Často totiž spolupracují s odborníky a nechají si poradit. Zeleň potřebuje individuální a odbornou péči, a to se podle Ondřeje Fouse hodně často neděje.

„U nás chybí podpora občanů, aby se do správy zeleně vrátila odbornost. Veřejnost musí aktivně dát najevo, o jakou zeleň stojí. Nelze se aktivizovat jen v případě kácení vzrostlých stromů,“ konstatuje zahradník, který je mj. spoluautorem řešení nové podoby Čelakovského sadů a okolí Národního muzea v Praze (viz fotogalerie).

Čelakovského sady a okolí Národního muzea - srovnávací fotografie z roku 2018...
Čelakovského sady a okolí Národního muzea - srovnávací fotografie z roku 2018...
Čelakovského sady a okolí Národního muzea - srovnávací fotografie z roku 2018...
Čelakovského sady a okolí Národního muzea - srovnávací fotografie z roku 2018...

Čelakovského sady a okolí Národního muzea - srovnávací fotografie z roku 2018 vs. 2019

Právě odborníci si umějí poradit i s kouty, kde rostou jen kopřivy, lebeda a bodláčí. Nelze to ovšem změnit ze dne na den, navíc není nikdy úplně hotovo. Proto zadávání jednorázových zakázek nemá smysl, zeleň potřebuje pravidelnou odbornou péči. Bez následné péče se žádný trávník ani nová výsadba stromů či keřů neobejde, na tom se oba hosté jednoznačně shodli.

A co mladé usychající stromy v Praze? „Do vybudování podmínek pro život nového stromu je potřeba investovat spoustu prostředků: aby odolával vandalismu, aby měl dostatečný prokořenitelný prostor a šanci vůbec přežít. Nutná je minimální tříletá individuální péče, poté i následná,“ vysvětlil Ondřej Fous a dodal, že výsadbou péče o stromy nikdy skončit nesmí a odbory péče o zeleň by za jejich stav měly nést odpovědnost.   

„Každý park má mít svého zahradníka a četníka. A místní by je měli znát. Dokud tomu tak nebude, nemůže péče o zeleň fungovat,“ je navíc přesvědčen Ondřej Fous, který má v tomto ohledu dobrou zkušenost z pražské Stromovky. Tam se totiž místní o stav své zeleně aktivně zajímají a nejsou k němu lhostejní. 

Autor:
  • Nejčtenější

Gorilí ikona, kterou už neuvidíte. Makumba zahynul v souboji s jiným samcem

Proč letos na jaře Marek Ždánský opět vyrazil do Afriky? „Chtěl jsem vidět poslední poddruh goril, které jsem v jejich přirozeném prostředí ještě neviděl – gorily nížinné, o které jsem se staral...

23. července 2024

Dům vlastně koupili kvůli zahradě, učarovala jim i zarostlá. Dnes je to ráj

Před devíti lety koupili dům s nádhernou a na městské poměry obrovskou zahradou, o kterou se léta nikdo nestaral. „V jedné části byla plná náletů od sousední zahrady, a až do jejího středu se táhly...

24. července 2024,  aktualizováno  10:01

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANKETA: Pět variant jména pro luskouní holčičku. Které z nich to bude?

Zhruba dva a půl tisíce návrhů jmen pro samičku luskouna krátkoocasého, která se v Zoo Praha narodila prvního července, se během týdne sešlo od téměř čtyř tisíc čtenářů iDNES.cz. Děkujeme. Zoo Praha...

18. července 2024,  aktualizováno  22.7 12:15

Proč mňoukají, k čemu mají ocas a kolik z DNA tygra? Dejte si kočičí kvíz

Zvládnete levou zadní a bez chybičky desítku otázek motajících se kolem koček? Pokud ano, můžete si zahrát o rodinnou kuchařku Jednou rukou.

25. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Závodky mlely do sekané velrybí maso. Bylo levné, hovězí nebylo, líčí historik

Premium

Snídaně před odchodem do práce, oběd ve dvanáct a teplá večeře? Tyto zvyklosti Češi rychle opouštějí. Čas jídla se posouvá podle potřeby, jíme, když máme čas a náladu. „Vítězí individualismus,“ říká...

20. července 2024

Trénuje psy pro Afriku. Krutost pytláků je neskutečná, říká kynoložka

Premium

Hana Böhme rozhodně není žádná cukrová panenka, při výcviku ostrých psů by jí to ani neprošlo. Tahle drsňačka má ovšem ve skutečnosti srdce na dlani a nesmírně se jí dotýká drancování přírody a...

27. července 2024

Pes Avatar míří do Konga, má být postrachem pašeráků. Vyčenichá slonovinu i munici

Rok a půl starého belgického ovčáka Avatara symbolicky předali zástupci dvorského safari parku a projektu Malina pro slona celníkům z Konga. V pětimilionové africké zemi bude speciálně vycvičený pes...

26. července 2024  17:35

Už žádný plast. Vyrobte si zahradní dřevěný stolek. Rychle a jednoduše

Zahradní stůl pro příjemné posezení ve stínu stromů si samozřejmě můžete koupit. Pokud jste však aspoň trochu šikovní a chcete sedět u „svého“ stolu, můžete si ho snadno vyrobit.

26. července 2024

Zoo v Jihlavě musela uspat žirafího samce Zuberiho, měl v noze těžkou artrózu

Jihlavskou zoologickou zahradu zasáhla smutná zpráva. Přišla o žirafího samce Zuberiho. Chovatelé ho museli nechat uspat. Důvodem byly chronické zdravotní problémy. Zuberi trpěl vážným ortopedickým...

25. července 2024  11:48

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....