Sekat trávu, nebo nesekat? Sekat s cílem, řekli odborníci v Rozstřelu

  15:00aktualizováno  5. srpna 12:30
V horkém létě s minimálními srážkami není snadné udržet trávník hustý a svěže zelený. Alespoň ne bez závlahy, případně péče zohledňující momentální počasí i stav trávníku. Nesekat vůbec je druhé krajní řešení. Ideální přístup hledají i odborníci.

Delší období veder v kombinaci s minimálními srážkami a suchem v posledních letech přinesly vášnivé diskuze o tom, zda se má při vyšších letních teplotách sekat tráva. V Rozstřelu zasedli ke společné debatě na toto téma zahradník a vysokoškolský pedagog a publicista Ondřej Fous a Jan Šíma z ministerstva životního prostředí. 

Fotogalerie

Odpověď není jednoduchá ani jednoznačná. „Co, kdy a proč sekat záleží na tom, jestli jde o parterový trávník, parkový trávník nebo louku.  Nezavlažovaná společenstva je třeba sekat na jaře, kdy je dostatek srážek. A když je sucho, nechat stébla tzv. spát,“ vysvětluje v debatě Ondřej Fous.

V extrémních případech totiž mění nekompromisní pravidelné sekání trávníky či louky v suchá a vyprahlá místa. Zastavení sečí ve městech zase otevírá bránu teplomilné vegetaci a řada městských koutů se mění v nepěkná zarostlá houští. Navíc se v takových místech daří klíšťatům. Sekat by se tedy mělo s jasným cílem, čeho chci dosáhnout. Obecná rada neexistuje.

Veřejná zeleň, ať už jde o trávníky či louky, potřebuje adekvátní péči. „Louka nevzniká nesekáním. Historicky vznikala sekáním a pastvou, pak je bohatá a druhově pestrá, jinak výhledově končí jako les. Trávníky potřebují zase jinou péči. Když se neseká a nechají se dozrát semena jednoletých ruderálních plevelů – jak se to teď na moha místech děje – zadělává se na problém,“ vysvětluje zahradník.

Vodu v zahradě udrží kompost plný humusu

Paradoxně jsou na tom podle něj v péči o zeleň lépe menší obce a města, které se musí starat o větší plochy (v přepočtu na obyvatele). Často totiž spolupracují s odborníky a nechají si poradit. Zeleň potřebuje individuální a odbornou péči, a to se podle Ondřeje Fouse hodně často neděje.

„U nás chybí podpora občanů, aby se do správy zeleně vrátila odbornost. Veřejnost musí aktivně dát najevo, o jakou zeleň stojí. Nelze se aktivizovat jen v případě kácení vzrostlých stromů,“ konstatuje zahradník, který je mj. spoluautorem řešení nové podoby Čelakovského sadů a okolí Národního muzea v Praze (viz fotogalerie).

Čelakovského sady a okolí Národního muzea - srovnávací fotografie z roku 2018...
Čelakovského sady a okolí Národního muzea - srovnávací fotografie z roku 2018...
Čelakovského sady a okolí Národního muzea - srovnávací fotografie z roku 2018...
Čelakovského sady a okolí Národního muzea - srovnávací fotografie z roku 2018...

Čelakovského sady a okolí Národního muzea - srovnávací fotografie z roku 2018 vs. 2019

Právě odborníci si umějí poradit i s kouty, kde rostou jen kopřivy, lebeda a bodláčí. Nelze to ovšem změnit ze dne na den, navíc není nikdy úplně hotovo. Proto zadávání jednorázových zakázek nemá smysl, zeleň potřebuje pravidelnou odbornou péči. Bez následné péče se žádný trávník ani nová výsadba stromů či keřů neobejde, na tom se oba hosté jednoznačně shodli.

A co mladé usychající stromy v Praze? „Do vybudování podmínek pro život nového stromu je potřeba investovat spoustu prostředků: aby odolával vandalismu, aby měl dostatečný prokořenitelný prostor a šanci vůbec přežít. Nutná je minimální tříletá individuální péče, poté i následná,“ vysvětlil Ondřej Fous a dodal, že výsadbou péče o stromy nikdy skončit nesmí a odbory péče o zeleň by za jejich stav měly nést odpovědnost.   

„Každý park má mít svého zahradníka a četníka. A místní by je měli znát. Dokud tomu tak nebude, nemůže péče o zeleň fungovat,“ je navíc přesvědčen Ondřej Fous, který má v tomto ohledu dobrou zkušenost z pražské Stromovky. Tam se totiž místní o stav své zeleně aktivně zajímají a nejsou k němu lhostejní. 

Autor:

Nejčtenější

Čápi hledají hraboše jako ve frontě před obchodem, žabích lahůdek je málo

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední...

Překvapila vás obří hejna čápů, která se začala shromažďovat na polích na Moravě a začala se živit hraboši? Podle...

Tam kde lišky dávají dobrou noc, zahrada přerostla přes plot k silnici

Jezírko dodává zahradě energii vody a jako vodní zdroj přitahuje spoustu...

Místo, které nebylo lehké vytvořit a všechny to stálo opravdu velké úsilí. Pro rodinu paní Renaty jeden z důvodů, proč...

Bambus vám vyroste rychle. Jen dejte pozor, aby se nevymkl z rukou

Bambus patří do každé zahrady s japonskými prvky.

Tato elegantní okrasná tráva je jako stvořená pro netrpělivé zahradníky. Bambus během několika let dokáže prostoupit...

Jsou soběstační v ovoci a zelenině a kvetoucí zahrada jim dělá radost

Opečovávaná okrasná část zahrady na podzim, plná barev.

Cesta z města. Alespoň na důchod. To je příběh zahrádky paní Věry, která se v důchodovém věku přesunula spolu s...

Zahrada v Podkrušnohoří, s láskou vydupaná z kamení a bojující se suchem

Maminčina zahrádka v Podkrušnohoří, v téměř 700 metrech n.m. Do soutěže ji...

Podkrušnohorskou zahrádku paní Jarmily byste našli ve svažitém terénu, v místech, kde dřív stávalo několik domů. Každou...

Další z rubriky

VIDEO: Zadržte vodu na pozemku. Se speciálními vidlemi to jde snadno

Aerifikace pro lepší vsakování vody do země

V době nedostatku srážek se za každou kapku z nebe platí zlatem. Trávníkář Tomáš Šena předvedl, jak může pár minut...

Ani kapku vody v zahradě nazmar. Správné čerpadlo pomůže v každé situaci

Efektivní zavlažování zahrady: Krásný trávník vás nemusí stát jmění.

Studie OSN tvrdí, že do roku 2030 bude trpět polovina lidstva akutním nedostatkem vody. V našich zeměpisných oblastech...

Zahrada ve městě jako dokonalý zelený obývák. Čistě pro relax a bylinky

Vyvýšenou část pozemku manželé od zatravněné části zahrady oddělili gabiony a...

S pokorou nazývají svůj zelený dvorek u rodinného domu jen odpočinkovou zónou. Z respektu k těm, co na svých zahradách...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz