Ze špinavého kouta u Národního muzea se stala oáza ze zeleně a žuly

  10:52
Praha obnovila prostor kolem Národního muzea v samém centru metropole, který nazvala Muzejní oáza. Proměnou prošel zanedbaný park Čelakovského sadů, kde se zazelenají tisíce nově vysazených rostlin a desítky stromů. Odborníci také stále řeší novou trasu tramvají, vést by mohla po magistrále.

Hlavní město dokončilo přeměnu Čelakovského sadů a dalšího okolí historické stavby Národního muzea. Na snímku je pomník divadelní herečky Otilie Sklenářové-Malé (1844-1912). (12. 12.2018) | foto: ČTK

Stejně, jako nedávno prokoukla budova muzea díky kompletní rekonstrukci za 1,8 miliardy, proměnilo se nyní výrazně i jeho okolí.

Během dvanácti měsíců se dočkaly obnovy Čelakovského sady i prostor mezi historickým a novým objektem muzea. Náklady magistrát vyčíslil na 140 milionů.

Právě nově vzniklé prostranství ze světlé žulové dlažby v nejzápadnějším cípu Vinohradské je věnováno především chodcům, naopak auta tudy projedou už pouze jednosměrně úzkým koridorem.

Dopravní podnik tam navíc vybudoval osmdesát metrů dlouhý úsek tramvajové trati, který je prozatím zaslepený. Nechybí ani nástupní ostrůvek pro budoucí zastávky nebo masivní sloupy, které kromě osvětlení ponesou i trolejové vedení.

Město totiž plánuje zavést tramvaje z Vinohradské kolem Vrchlického sadů a hlavního nádraží až ke stávajícím kolejím v Bolzanově ulici.

Už dříve přitom Institut plánování a rozvoje Prahy (IPR) vypracoval v rámci podrobné studie tři varianty, kudy přesně by mohla trať vést. Dosud však město žádnou z nich oficiálně nevybralo.

Specialista pro koncepci dopravy v IPR Jakub Zajíček ale prozradil, že nejvhodnější bude trasování kolem Státní opery, odkud by měly tramvaje zamířit přes magistrálu před odbavovací halu hlavního nádraží.

U obou zmíněných budov by vznikly nové zastávky. Tato možnost se však aktuálně potýká se zásadním problémem. „Proti námi preferované trase dostat se s tramvají přímo před odbavovací halu se vyslovilo ministerstvo kultury,“ prohlásil Zajíček.

Souhlas Praha potřebuje, aby mohla provést nezbytnou změnu územního plánu a následně trať i postavit. Pokud se nepodaří resort kultury přesvědčit, koleje bude nutné posunout o kus dál do Opletalovy ulice.

2022: tramvají na Václavák

Nové zaslepené kolejiště také pomůže po letech vrátit tramvaje na Václavské náměstí.

„Doufáme, že do čtyř let trať vznikne,“ prohlásil nedávno pro MF DNES náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě). Potřebu stavět zdůvodňuje odlehčením přetížené tramvajové sítě v centru, zkrácením cesty při jízdě z Vinohrad či vytvořením alternativy pro výluky a mimořádné události.

V tomto případě je výhodou, že není potřeba měnit současný územní plán, který se zavedením trati už počítá. Naopak nutné je prověřit nosnost stropní desky ve stanici metra Muzeum, přes niž budou těžké tramvaje projíždět.

S projektem budování trati souvisí i další plánované úpravy v okolí muzea. V roce 2021 vznikne nová křižovatka mezi Legerovou a Vinohradskou. Součástí bude i přechod pro chodce, který do budoucna zcela nahradí tamní nevzhledný, avšak velmi frekventovaný podchod pod magistrálou.

Celý nově upravený prostor dostal nově název Muzejní oáza a stal se součástí takzvaného kulturního distriktu, který má zahrnovat i budovy Národního muzea, Státní operu, chystané Železniční muzeum na Masarykově nádraží nebo Muzeum hlavního města Prahy na nedaleké Florenci.

Cílem je tato místa dosud necitlivě odříznutá Severojižní magistrálou propojit a vytvořit v jejich okolí přívětivé prostředí. „Na jaře sem plánujeme umístit stolky a židle pro odpočinek procházejících. Zvažujeme i umístění mobilní kavárny,“ říká architekt IPR a spoluautor návrhu Muzejní oázy Jakub Hendrych.

Sto tisíc rostlin

Zásadní proměnou prošly také sousední Čelakovského sady. Léta neupravovanou zeleň a náletové keře nahradily plochy s nejrůznějším využitím. Kromě lidem přístupného trávníku nebo psí louky vznikly záhony a květnice. V nich má růst 230 druhů rostlin.

„Vycházíme z nejlepších tradic české flóry. Každá část má své téma a vlastní kompozici. Nechybí bezkolence, kosatce, pomněnky nebo fialky. V záhonech porostou třeba staré odrůdy tulipánů a narcisů,“ říká autor krajinářského řešení parku Ondřej Fous.

Zahradníci také vysázeli 65 nových stromů, například jerlíny, které se v pražských ulicích vyskytují už 130 let. Více se jich do změti inženýrských sítí uložených pod povrchem nevtěsnalo. Nové dřeviny často nahradily ty původní, které předčasně uhynuly kvůli exhalacím, zasolení v zimních měsících, rychlému odtoku srážkové vody i kvůli vibracím z projíždějících aut.

Ač to teď v zimních měsících nevypadá, celkem sem bylo vysazeno na 100 tisíc rostlin. Smyslem je obnovit městskou zahradu, tak jak místo koncem 19. století koncipoval významný zahradní architekt František Thomayer.

Vlak v Milovicích prorazil zarážedlo, při dojezdu k nástupišti vykolejil

  • Nejčtenější

Vémola stále králem. Na Oktagonu v Edenu „uškrtil“ Végha. Kozma padl

8. června 2024  17:40,  aktualizováno  9.6

Šampionem polotěžké váhy Oktagonu zůstává Karlos Vémola. Na fotbalovém stadionu v Edenu porazil...

Cyklistu viní, že zbil řidičku, která pak zemřela. Hrozí mu podmínka

9. června 2024

Premium Chytil ji za vlasy, strhl do předklonu a pak ji údery pěstmi a kopanci bil do hrudi a břicha, až jí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Velké požáry ve středních Čechách: vzplála výroba pyrotechniky a sklad

14. června 2024  15:28,  aktualizováno  20:54

Středočeští hasiči zasahují u dvou velkých požárů. V obci Praskolesy poblíž Hořovic na Berounsku...

Náklaďák v tunelu Blanka naboural v koloně jedenáct aut, na odpoledne ho uzavřel

12. června 2024  15:20,  aktualizováno  19:14

Nehoda jedenácti osobních aut a nákladního vozu uzavřela v Praze Dejvický a Bubenečský tunel ve...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vlak v Milovicích prorazil zarážedlo, při dojezdu k nástupišti vykolejil

9. června 2024  18:06,  aktualizováno  20:05

V Milovicích na Nymbursku odpoledne vykolejil při dojezdu k nástupišti jednou nápravou osobní vlak....

Velké požáry ve středních Čechách: vzplála výroba pyrotechniky a sklad

14. června 2024  15:28,  aktualizováno  20:54

Středočeští hasiči zasahují u dvou velkých požárů. V obci Praskolesy poblíž Hořovic na Berounsku...

Závod L’Etape omezí dopravu v Praze a okolí, čekají se tři tisíce cyklistů

14. června 2024  14:31

Cyklistický závod L’Etape Czech Republic by Tour de France omezí v sobotu 15. června provoz v Praze...

Muž počmáral desítky aut růžovými kosočtverci, předtím se oháněl pistolí a tyčí

14. června 2024  12:17

Kosočtverce na více než devadesát vozidel nakreslil růžovou křídovou fixou muž v Praze 8....

V pražských Vršovicích srazilo seniora na přechodu auto, na místě zemřel

14. června 2024  10:50

Ráno došlo ve Vršovické ulici v Praze 10 ke střetu osobního vozu s chodcem. Přibližně 70letý muž...

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik tolik, že se jejich cena...